Indický šátek

• Západní Německo Das indische tuch (více)

Na začátku je zavražděn bohatý lord Lebanon. Na jeho zámek se sjedou hamižní pozůstalí a čeká je šok. Notář jim totiž sdělí znění pouze předposlední závěti. Její závěrečnou verzi si smějí vyslechnout jenom ti, kteří zde stráví šest dní a nocí. Kdo odejde, automaticky ztrácí právo na dědictví. To platí samozřejmě i pro případná úmrtí, a první z nich tak na sebe nenechá dlouho čekat. (Sarkastic)

Rodriguez

Indický šátek je z těch "Wallaceovek" ta nejzdařilejší, kterou jsem zatím měl čest vidět. Hodně té tajemné kriminálce přidalo zámecké sídlo a její zapeklitá sít podzemních chodeb, kdy si nejste jisti, kde že se ten pachatel zrovna ocitá! 75% ()

tomtomtoma

Film Indický šátek je poměrně chutným soustem zábavního žánru. Alfred Vohrer do filmové podoby vtěsnal lehké unesení zábavně detektivním čtivem, inspirovanou náladou kriminálního zděšení s nadhledem toho cynického dovětku proslavené britské značky Edgar Wallace. Bohaté dědictví, ponurost starobylého hradu, nepřízeň přírodních podmínek a také úporné hledání viníka. Potěší stylizovaná choreografie způsobů zábavního určení, žádostivě straší, nezapomíná na ironii, kterou v pointách hravě přitvrzuje k sarkasmu. V honbě za dědictvím se sice všichni domnívají, že vítězem bude každý přeživší, ve skutečnosti se jím stává pouze a jen Edgar Wallace. Hlavním prostředkem zjišťování informací je Frank Tanner (příjemný Heinz Drache), advokát a samozvaný vyšetřovatel prokletí indických šátků. Závěť bohatého zesnulého klade výstřednější podmínky dědickému vypořádání. K důležitějším postavám hororového skotačení patří aristokraticky důstojná a mateřsky ochranitelská vdova, lady Emily Lebanon (zajímavá Elisabeth Flickenschildt), její syn a do vážné klavírní hudby ponořený romantický idealista Edward Lebanon (příjemný Hans Clarin), za každé situace tak důkladně svědomitý komorník Richard Maria Bonwit (velmi příjemný Eddi Arent), vznětlivý nebožtíkův levoboček v sochařském vybití vší negativní energie Peter Ross (velmi zajímavý Klaus Kinski), a nervozitou a strachem potící se strýček, sir Henry Hockbridge (příjemný Siegfried Schürenberg). Z dalších rolí: atraktivní objev mladého lorda Edwarda, Isla Harris (Corny Collins), v zoufalství znepokojený americký křikloun Tilling (Hans Nielsen), jeho po rozvodu toužící manželka, rozená Lebanon (Gisela Uhlen), stále vydíraný nebožtíkův lékař, Dr. Amersham (Richard Häussler), bratranec a ctihodný reverend Lionel Hastings (Alexander Engel), či prostoduchý silák, kuchař a zahradník Chiko (Ady Berber). Indický šátek je stylizovanou filmovou zábavou s jadrnou chutí rodokapsové literatury a rozverné nadsázky. Příjemnější osvěžení. ()

majo25

Typická kriminálka od Egara Wallaceho, kde vrah má byť odhalený až v absolutnom závere...aj keď indície, kto je vrahom, sa dajú nájsť už v polovičke príbehu, a tak záver je iba v pokračovaní vrážd a dalších vrážd bez nejakej zaujímavejšej myšlienky. Absolutný záver je v podobe trápneho humoru, aj ked ten v podobe Arenta celkovo ušiel. Napriek tomu považujem tento príbeh asi za najlepší od Wallaceho, ktorý som zatiaľ mal možnosť vidieť. Hodnotenie: 65% ()

LadyPupu

Prej horor!! Ha ha. Kdyby všechny horory vypadaly takhle, tak se na ně v klidu dívám. Mrtvol je tu hodně, však taky rodinný mnohoúhelník, kde jeden příbuzný nenávidí druhýho, dává dost prostoru maniakovi se šátkem k postupnýmu vyvraždění všech, ale především je to obrovská legrace. Tajemný sídlo, tajné chodby, dramatické točení šátkem za zády potenciálních obětí, z nichž stejně většina působí jako šílenci (v čele se skvělým K. Kinskim, to je magor par excellence) - to všechno dohromady je Indický šátek. Luxusní staromilský brak, ve kterém se vraždí mmj. i za doprovodu mé milované Beethovenovy Měsíční sonáty a to nemá chybu. ()

PetrPan2

Mě osobně to přišlo spíš trochu jak parodie na horory. Obzvlášť Eddi Arent (známý z filmů o Vinnetouovi) je vyloženě komickou figurkou, která vesele oznamuje, že se našla další mrtvola. Jako bonus naprosto nesnesitelný hlavní hrdina, který jako jeden z mála bohužel zůstane naživu. ()

Disease

Z dětství jsem si jen matně vzpomínal na kroutící se šátek :-) Tenhle film ale funguje i po letech, klasická dobrodružná detektivka s tajnými chodbami a jako bonus komorník a jeho černý/saturninovský humor. ()

Shredo

Mal som to šťastie zhliadnuť tento film v origináli s titulkami (neznášam nemčinu). Detektívka na tajomného vraha a hra na mačku a myš mala sľubný potenciál, čo však nevyužíva. Režisér si mal rozmyslieť, či ide točiť krimi alebo horor, lebo na prvky krimi to má málo informácií a unáhlené rozhodnutia, na prvky hororu málo atmosféry, ktorá sa často vytráca. ()

Rodin

Výborně zpracovná Wallaceovka. Na Němce a dobu vzniku až úžasně. A mladý Klaus Kinski je opradu k sežrání. A dokonce mi nevadilo ani původní znění s titulky, přestože v tomto případě by ta angličtina byla rozhodně lepší. Nevím, jak na televizní obrazovce, ale v kině to bylo před mnoha a mnoha lety opravdu lahodné vybřednutí z tehdejšího obvyklého repertoárového marastu. ()

petrik11

Tri kriminálky, wallaceovky, Mŕtve oči Londýna, Tajomnmý mních a toto dielko. Indická šatka z nich skončila ďaleko, ďaleko na treťom mieste. Veď to ani nebola kriminálka, len akási paródia na kriminálku. Ak to autori mysleli takto, tak dve hviezdy sú zaslúžené, ak ako kriminálka, ešte som mal ubrať. Chudák Eddi Arent, či už tu alebo vo vinetuovkách hrával len naivných trtkov. ()

sharka.68

Pamatuju si páteční večer, v době dávno minulé,tenhle film šel někdy okolo 22 hodiny..koukala jsem škvírou pootevřených dveří,protože mi bylo asi 10-12 let a nechtěli mě na to nechat dívat. Když jsem se pak v noci probudila vlastním řevem, protože mi cíp peřiny přejel po krku, vyděsila jsem nejen naše,ale i sousedy - panelák,je panelák .-). Od té doby jsem tehle film neviděla a pořád doufám, že třeba vyjde na levných DVD. ()

MrKrahujec

Na tomhle filmu si lze nejvíc cenit toho, jak se nesmírně elegantně nebere vážně, což dokonale vystihuje závěrečná věta. Myslím, že by to docela šlo označit i za specificky černou komedii. ()

Archvile

Starý zámok, dedičstvo, tajné dvere, vražda(y) a jeden sarkastický sluha. Čo iné si možno priať ? No hádam len dabing, ako keď som film videl pred 26 rokmi na ČST :) ()

Johgas

Indický šátek, odporný pavouk, poštovní holub a věrný střední knírač, který odhalí a potrestá vraha. K tomu rozhádaní pozůstalí, pitoreskní sluha a bouřka. Brala jsem to jako parodii, jako takové se mi to líbilo. ()