Režie:
James MarshScénář:
Anthony McCartenKamera:
Benoît DelhommeHudba:
Jóhann JóhannssonHrají:
Eddie Redmayne, Felicity Jones, Emily Watson, Harry Lloyd, David Thewlis, Charlie Cox, Charlotte Hope, Adam Godley, Lesley Manville, Maxine Peake (více)VOD (2)
Obsahy(2)
Teorie všeho vypráví výjimečný a neuvěřitelný životní příběh Stephena Hawkinga, který na svém velmi nemocném těle nosí jednu z nejchytřejších hlav, jakou kdy lidstvo poznalo. Byť by vám hravě vysvětlil nesrozumitelné zákonitosti fungování vesmíru, sám možná nechápe, jak je možné, že jeho vlastní život zachránila tak neobyčejná věc, jakou je láska. Příběh začíná v roce 1963, kdy má jednadvacetiletý Stephen Hawking, student kosmologie na Cambridge, našlápnuto ke skvělé budoucnosti. Spolužáci i profesoři ho naprosto zbožňují, stejně jako krásná Jane, která na téže škole studuje umění. On na oplátku zbožňuje ji. Když však v osobním i profesním životě stane na pomyslném vrcholu, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lékařské vyšetření po jednom z mnoha jeho „nešikovných" škobrtnutí vyřkne drsnou diagnózu – neléčitelné postupné ochrnutí nervového systému, které do dvou let ukončí smrt. Jenže Jane a Stephen se osudu vzepřou. Vezmou se a snaží se žít normální život. On si nemoc nepřipouští a dodělává si doktorát. Ona ho všemožně podporuje, často až za hranici sebeobětování. Čím víc se blíží předpokládaný konec, tím hektičtěji se oba snaží společně žít. (CinemArt)
(více)Videa (13)
Recenze (988)
Je to už dlouho, co jsem svým dětem koupila knížku Jirkův tajný klíč k vesmíru. Tehdy jsem ani netušila, že je jejím autorem světoznámýbritský vědec, ale pojetí knihy nás uchvátilo. K totmuto živopisnému dílku bych měla nějaké výhrady, ale nakonec je převálcoval famózní herecký výkon Eddieho Redmaynea. ()
Už na základní škole jsem se vyhýbal předmětům jako je matematika, fyzika a chemie jako čert kříži a to protože mě vůbec nezajímali a věděl jsem, že je v životě skoro nebudu potřebovat. Ale samozřejmě byli tací podivíni, co už ve druhé třídě něco mumlali o teorii relativity mezitím, co já jsem se honil za míčem a hrál si na indiány a kovboje. Pak přišla sametová revoluce a nás rozdělili do čtyř tříd, prej podle intelektu. Naštěstí už jsem byl na druhým stupni, takže se mě to tak nedotklo, že jsem byl něco mezi béčkem a céčkem, ale nakonec jsem skončil v béčku, takže asi nejsem tak blbej jak to na první pohled vypadá. Protože áčka byly alfasamci, akvabely, astronauti a aristokrati. Béčka byly blbci, bukanýři, berušky, bojovníci, brambory a blondýny. U céček se začalo trošku přiostřovat, protože tam byly cvoci, cikáni, cuchty a cáklouši. A v déčku to byla konečná, jelikož tam byly debilové, degeni, držgrešle, budoucí devianti doroty a dromedáři, jejichž hrby byly vidět na sto metrů daleko. V tomto filmu náš hlavní hrdina zajisté patřil do třídy A, kde ho spolužáci přezdívali Einstein a jelikož se narodil v Oxfordu, tak tam šel i na univerzitu, kterou hravě zvládl. Poté se přesunul na sousední prestižní univerzitu v Cambridgi, kde se specializoval na studium kosmologie. A tady začíná tento snímek, který nám ukazuje jeho radosti a strasti, které si užíval po zbytek jeho bohatého a určitě zajímavého života. Musím podotknout na to, že se skoro nemohl hýbat a jeho nonverbální komunikace byla nahrazena robotickým hlasem, tak i přesto měl sexuální apetit vcelku nadprůměrný, z čehož se narodili tři zdraví jedinci. Jinak musím vyzdvihnout herecké výkony jak Eddieho Redmayna, který skvěle zahrál hlavní roli Stepena Hawkinga, tak důvěryhodnou postavu jeho milující manželky, kterou ztvárnila Felicity Jones. Za nádherně vyprávění o tomto velikánovi s romantickým podtextem ve kterém se dozvíte mnohé o teoretické fyzice a kosmologii, teda já moc né dávám něco přes 70%. ()
Shodou okolností jsem v jeden den měla možnost zhlédnout ještě jeden film na téma ALS a tak jsem jím pravděpodobně nechtěně ovlivněná - na rozdíl od You're not you s nevýraznou hlavní hrdinkou ze mě totiž Eddie Radmayne dokázal vymáčknout nějaké emoce. Dokonce bych Theory of everything označila za ukázkový životopisný film. Výrazný a charismatický hlavní hrdina, autentická dobová atmosféra, žádné hluché momenty, výborné herecké výkony i od ostatních. Ačkoliv Radmaye mě trochu překvapil, ohledně jeho hereckého umu jsem trochu skeptik a nemyslela jsem, že to zvládne. Stephen Hawking je jednoznačně obdivuhodný člověk a jeho příběh na filmovém plátně tu skutečnost opravdu podtrhne - musí to být neskutečně silná osobnost s obrovskou vůlí žít i přes nepřízeň osudu. Kdo mi nebyl úplně sympatický, byla jeho žena. Těžko posuzovat takovou komplikovanou situaci z povzdálí, ale podvést a utéct od manžela upoutaného na invalidní křeslo mi nepřipadá zrovna jako čin světice, za kterou ji mnozí považují. Na druhou stranu, ve skutečnosti to tak jednostranné údajně nebylo. Řekla bych, že v tomto ohledu jeho ženu nevylíčili úplně nejlépe. Každopádně, přítomnost profesora Lupina a Viseryse opravdu potěšila! ()
Teória všetkého je naozaj kvalitný film o živote človeka so zaujímavým životným príbehom, ale hlavne je to film o láske a sile ženy tohto človeka. Felicity bola ako Jane božská a Eddie ... ak Daniel Day-Lewis dostal za príbeh Christyho Browna Oscara, tak som zvedavá ako dopadne Eddie ... zahral to bez jedinej chybičky a ja som mu toho Stephena úplne uverila. Krásna muzika a výborné masky. ()
Stephen je jeden z těch, kterým bych chtěla číst jeho myšlenky, ale teď nemyslím ty, které se týkají jeho teorií a jiných geniálních znalostí, ale jeho skutečných myšlenkách a pocitech jako člověka. Co skutečně cítil jako mladý muž, když se dozvěděl tu strašnou diagnózu?Jaký byl opravdu jejich vztah s Jane (kterou hrála Felicity roztomile, citlivě a dojemně) ? Nevím, asi jsem v tomhle směru trochu skeptik, Jane musela být světice, aby něco takového zvládla bez psychické újmy na zdraví. A o charakteru Stephena jsem slyšela mnohé rozporuplné názory. Nicméně, před Eddiem Redmaynem hluboce smekám. Nevěřila bych, že to zahraje s takovou přesvědčivostí, až jsem se musela po projekci jít podívat jak vypadá normálně. Vynikající výkon, který si zaslouží zvednout mé hodnocení směrem nahoru. ()
Galerie (106)
Zajímavosti (26)
- Eddie Redmayne (Stephen Hawking) se setkal s Hawkingem před natáčením jen jednou a nenašel odvahu ptát se ho na intimní věci, např. ohledně jeho nemoci (amyotrofické laterální sklerózy). (jenik71)
- Scenáristom trvalo takmer tri roky, kým presvedčili Jane Hawking (Felicity Jones), aby súhlasila s filmovou adaptáciou jej knihy. (H4ku11)
- Herečka Lesley Manville bola do filmu obsadená ako kráľovná Alžbeta II., no táto scéna sa nakoniec vo filme vôbec neobjavila. (MikaelSVK)
Reklama