Teorie všeho je stále můj favorit v klání mezi Oscarovými nominacemi. I přesto jsem ale od filmu čekala trošku víc. Myslím, že největší problém celého filmu tkvěl v absenci veškerých dat, které by nám vysvětlili o kolik let se film posunul. Dozvíme se, že se začíná v roce 1963 a zbytek nic. Připadá mi, že pokud se na film nedívá nějaký odborník na Stephena Hawkinga, tak z toho prostě nepozná, kolik let v jejich životě sledujeme. Oba navíc vypadali v průběhu filmu přibližně stejně staře jako na začátku, což mě osobně dost mátlo, vzhledem k tomu, že jejich děti mezitím vyrostli. Ale, na druhou stranu se mi film opravdu líbil. Eddie Redmayne byl vskutku naprosto přesvědčivý a dokonce mám pocit, že bych jeho výkon označila za vůbec nejlepší výkon co jsem kdy ve filmu viděla. Oscara dostane naprosto oprávněně. 4*(1.2.2015)

Od TIDE, biela je belejšia, bielizeň je čistejšia až po EXTERMINATE! (známy to pokrik Dalekov zo seriálu Dr. Who) ...a niekde medzitým krásny životný príbeh o veľkom človeku. Nádherná ukážka nezlomnosti vôle a vnútornej kráse človeka. Veľakrát sa v súčastnosti vedci či nadpriemerne inteligentný ľudia zobrazujú, ako osoby neschopné pochopiť ľudské city, či ich zo svojho života vytesňujúce ako akúsi prekážku. Príbeh Stephena Hawkinga je dôkazom toho, že tomu tak v skutočnosti vôbec nemusí byť. Práve láska jeho manželky a detí je tou hnacou silou, ktorá ho ženie stále dopredu a tam, kde jedna hnacia sila končí a stráca dych, nastupuje úplne prirodzene druhá. Rešpekt, úcta a vzájomná dôvera sú základom každého vzťahu a Stephen Hawking okrem toho, že je skvelým vedcom je aj úžasným človekom. Kto očakáva príbeh o vede bude sklamaný. Toto je príbeh o vedcovi a jeho každodennom obyčajnom živote a boji, ktorý musí a chce vybojovať až do konca.(5.1.2015)

Je velká škoda, že film o takové osobnosti jako je Hawking jen zlehka našlapuje okolo čehokoli spojeného s poznáním a střetu vědy a racionality s náboženstvím a vírou. A to nejen v domácnosti Hawkingových. Hawking se v 80. letech setkal i s papežem, který vědcům doporučoval "nezkoumat" okamžik počátku vesmíru, neboť jde o dílo boží, což Hawkingovi dle vlastních slov připomnělo Galilea. To ve filmu téměř nevidíme a když už se takové téma nakousne, obvykle to nepřesahuje rámec "každý hledáme pravdu jinde, ale dokážeme se dohodnout". Je to škoda, protože film jinak zdaleka není jen cukrová limonáda o tom, jak se s láskou dají překonat všechny obtíže s úsměvem, někdy dokáže sekat pěkně do živého a zvláště počátky projevů Hawkingovy choroby jsou pojaty velmi mrazivě. Stejně tak samotné rodinné drama je velmi působivě ztvárněné a podtržené perfekním převtělením Eddieho Redmayna do Hawkinga (přičemž si nemyslím, že by šlo o vyloženě vděčnou roli "pro ocenění", z čehož jej teď mnozí obviňují). Film je však natočen především dle memoárů postavy, kterou ztvárňuje Felicity Jones, což je asi taky důvod, proč tak málo brousí do vědy a poznání, na druhou stranu to činí z Jane Hawking minimálně stejně důležitý pilíř příběhu. Felicity Jones je tu opravdu krásná, na druhou stranu jsem měl přecejen pocit, že ve vyhrocených chvílích trochu ztrácí (resp. nevšímal jsem si toho, dokud byla její postava mladá, s přibývajícím věkem její postavy ale bylo trochu vidět rozdíl mezi postavou a herečkou, která ji ztvárňuje). Pochvalu zaslouží bez výjimky vedlejší předsatvitelé vedlejších postav, David Thewlis, Harry "Viserys" Lloyd či Simon McBurney. Také hudba Jóhanna Jóhannssona film dobře podtrhávala. Celkem vzato 4 kousky, byť kdyby se autoři nebáli pustit do lidí trochu vědy, bylo by to za pět.(28.2.2015)

Není to v relativitě času ani zas tak dávno, co jsem "objevil" S. Hawkinga a spol. Tudíž ani tento film mi nemohl uniknout. Dojemné filmové zpracování části nelehkého života tohoto uznávaného vědce je dle knižní předlohy jeho manželky. Filmově zpracováno je to velmi pěkně, dojemně, i když vyobrazené manželské soužití se mi zdálo snad až příliš idilické vzhledem ke obtížné situaci a realita byla jistě složitější.(26.7.2015)

Z trojice aktuálne oceňovaných životných príbehov Teória všetkého / Kód Enigmy / Americký sniper je ten Hawkingov najinšpiratívnejší a najkúzelnejší, ale aj najpresladenejší. Nie je to film pre Hawkinsových obdivovateľov, ale pre slzy roniace vyhľadávačky životných tragédií, zložitých ľudských osudov, dlhotrvajúcej partnerskej oddanosti a vernosti, atď atď. Hĺbku vesmíru nám tu najlepšie zobrazuje vo veľkom celku záber na záhradný ohňostroj, na ktorého popredí stojí za ruku sa držiaca zamilovaná dvojica... Síce sa film nikdy neprehúpne do gýču, ale tiež nikdy nedosiahne poetického drajvu a vzťahovej realističnosti Zápisníku jednej lásky. Je to skôr učebnicovo krásne nakrútená a zahraná šablóna s idealisticky vyznievajúcou story o dobrých či výnimočných ľuďoch.(17.2.2015)