Top Gear speciál: Napříč Evropou (TV film)

Top Gear: The Perfect Road Trip

Dokumentární / Sportovní

Velká Británie, 2013, 2x44 min

Phil Churchward

Stuart Roslyn

Já jakožto divák speciálů mohu konstatovat jen to, že tohle je ten nejslabší, který jsem viděl. Pokud sleduju speciál, je to pro sarkastický humor této legendární trojice, teatrální autenticitu, zajímavé lokace a příběh/dobrodružství. Tento speciál neměl ani jedno a navíc v něm chyběl James May. Klakson a Hemond v něm mění luxusní káry každých deset metrů cesty a místo nějaké ucelené myšlenky a scénáře to ukázalo jen dva zazobané Brity po krizi středního věku na dovolené, kteří okázale dokazují, že mohou řídit auta, nad kterými normální člověk může tak maximálně honit ptáka u google images. Působí to zkrátka dojmem, že si tam přijeli pohonit triko, udělat dojem na místní smetánku a plážový kundy, a točení filmu byla až sekundární záležitost. Zklamání, ale věřím, že ortodoxní fandové kár si na tom to své našli. 60%(5.1.2014)

Musím říct, že ačkoliv mi tam James May zase tolik nechyběl (byl vlastně stále s Hammondem), nelze pochybovat o tom, že s ním by to bylo mnohem vtipnější, protože právě tenhle speciál, ač s dobrým námětem, dojel na nedostatek nápadů. Musím ocenit neuvěřitelnou přehlídku ještě neuvěřitelnějších aut (fakt neuvěřitelná paráda, kde na to to BBC bere, to by mě skutečně zajímalo), jejich neustálé soutěžení (závod do St. Tropez) a sázení (tričko s Jamesem Mayem), Clarksonovo věčné zastavování u památek nebo Hammondova věčná (a otravná) nechuť k jídlu. A ten konec byl taky zabitej, ale poměrně v dobrém slova smyslu. A ačkoliv by tomuto speciálu prospěla kratší délka (o dost) já se bavil, zejména u části s nepřeparkovatelným autem a potěšilo mě, že moje milované St. Tropez vypadá pořád jako za času Louise de Funése... Takže zábava je to pořád nadprůměrná, větší fandové do aut se zblázní radostí a ti, co to sledují hlavně proto, že je to sranda (jako já) budou možná lehce zklamaní (jako já). Ale lokace perfektní, Richard perfektní, Jeremy perfektní a konec extrémně vtipný i když falešný a očividně perfektně nahraný a zahraný, ale nevadí... 78%.(5.5.2015)

Dívat se na to podruhé už není taková pecka. Hemeroid jezdí na motorce a Jezza ve člunu, vystřídají i několik aut a zamažou se blátem, po Francii to mydlí tak rychle, že do cíle ani nedojedou, protože jim francouzská policie sebere řidičáky. Jezza zase jede ty svoje podrazy jedno za druhým. Nejhezčí je asi projížďka po Monte Carlu. 70%(2.2.2016)

Nádhera.. dechberoucí auta v dechberoucím prostředí. Trošku mi tam chyběl James May, ale jinak úžasných a hlavně pěkně zpracovaných 84 minut. Kus té Itálie kama jeli jsem si chtěl sám někdy projet a nakonec sem si to splnil (sice ta dvoulitrová Yetina nebyl italský supersport ale i tak to bylo fajn :D ). Kolem těch jezer je to snad ještě krásnější než to vypadá tady na videu, ale taky šíleně drahé :D. Takže klukům z top gearu díky za částečnou inspiraci i motivaci.(30.11.2013)

Tenhle díl byl tak trochu jako tequila bez soli - a tequila pouze s limetkou přece není tequila :) Ač James May není můj favorit, v plném počtu jim to jde prostě nejlépe. Tentokrát jsem měla trochu dojem, že čas neubíhá tak rychle, jak by měl a závody v bahně mě chvílemi dost nudily. Zato pohled na překrásnou italskou a francouzskou krajinu? To jen tak neomrzí. Navíc se objevily i mí favorité Bugatti a Lamborghini. Škoda jen, že kluci měli tentokrát málo kreativních nápadů a tak víceméně jen závodili nebo se hádali, čí auto je lepší. Každopádně kousek s nepřeparkovatelným vozem pobavil. Mimochodem někteří komentující by si měli uvědomit, že Jeremy s Hammondem si po skončení všechny ty káry domů neodvezou ;)(16.1.2014)

• - Jeremy Clarkson a Richard Hammond sa pri natáčaní natoľko rozvášnili, že za volantom Aston Martin Vanquish a Porsche 911 GT3 prekročili povolenú 90 km/h rýchlosť o viac ako 50 km/h. Od miestnej diaľničnej polície dostali vysokú pokutu a trojmesačný zákaz šoférovania na území Francúzska. (hollci)