Trabantem až na konec světa

• angličtina Trabant at the End of the World (více)

Cestovateli Danu Přibáňovi a jeho partě nestačilo, že dokázali nemožné, když přejeli Trabantem Afriku a natočili o tom nezávislý film. Rozhodli se vypravit na ještě náročnější cestu. 21 124 kilometrů napříč Jižní Amerikou až na konec světa. A aby to nebylo moc jednoduché, tentokrát nepojedou jen Trabantem. Sestava snů v mezinárodním týmu Čechů, Poláků a Slováků patří podle Dana „buď do blázince, nebo na šrotiště." Dva Trabanty, polský Fiátek a Jawa 250 z roku 1957 se místo toho vydává vstříc tomu nejnáročnějšímu, co se dá v Jižní Americe najít. Amazonský prales, pětitisícové průsmyky And, pouště i oceán. Tahle šílená jízda rozhodně není bezstarostná, je ale fascinující a zábavná. Jak se dokáže snést osm lidí ze třech zemí, kteří se navzájem skoro neznají, čtyři měsíce ve žlutých ponorkách? Ta největší výzva není venku, ale uvnitř. (Aerofilms)

Master19

Moje první setkání s trabantáři a jsem naprosto uchvácen. :-) Chtěl bych vypíchnout všechny super momenty, které mě zaujaly, ale nechce se mi tady popisovat v podstatě celý film, takže jedním slovem: paráááda! ()

ZeroCZ1233

Řekl jsem si, že po prozkoumání Jižni Ameriky ze soukromého letadla a velkých pódií legendární skupiny The Rolling Stones se na stejný kontinent vrátím, abych vedle toho naleštěného viděl i trochu té špíny. No a za průvodce jsem si nemohl vzít nikoho jiného než Dana Přibáně a jeho česko-slovensko-polskou výpravu žlutých už dávno za zenitem zajetých vozidel z papundeklu. A byla to svěží jízda plná situačního humoru, nadávek, bláta a špíny, ale i nádherných přírodních scenérií a úkazů jako jezero Titicaca, solná pláň Salar de Uyuni nebo Machu Picchu. Teď jdu rovnou navázat sesterským seriálem České televize, která tento projekt rozšiřuje o několik záběrů a hlavně i o cestu zpět. 8,3/10. ()

L_A_D_A_S

Než začnu s výtkami chci jen říci: "Jděte okamžitě do kina než z nich tenhle film zmizí. Takových opravdu moc není a tvůrci si to zaslouží!" Nicméně se nemohu ubránit dojmu že Afrika byla dokumentárně o moc zajímavější a živější než Jižní Amerika. Podstatnou část dokumentu se tak výprava pohybuje po cestách, které ve většině případů vypadají lépe než ty po kterých jezdím z Prahy do jižních Čech. Česká část výpravy opět skvělá a působí jako protipól občas otravných Poláků. Oceňuji zejména skvělé záběry a vím čím si kvůli mnohým z nich musel kameraman projít. I konec světa je ale ve výsledku krásně inspirující tak jako film předchozí, doporučuji. ()

Mr.KarlAdler

Rutina, jít ve čtyřech na film, přijít tam pozdě, ale pořád bejt vlastně první a jediný obecenstvo. Dali jsme si nohy nahoru a užili si jízdu vynikajícího, detailně propracovanýho dokumentu, při kterym a ještě i dlouho po něm má ta cestovatelská část duše sto chutí vyrazit někam daleko a co nejdřív. ()

Ravi

Po velmi dlouhé době jsem nelitoval peněz za kino utracených ke shlédnutí českého filmového produktu. Dan Pribáň sice není úplný profík, ale to nevadí. Zápalem, vtipem a originalitou to umí natřít kdejakému českému filmovému tvůrci. Z filmu je cítit zápal a nadšení, což je dneska ve filmové branži velmi nedostatkové zboží, zejména zde. U filmu jsem se smál, bál se, nadchl jsem se, podivoval jsem se a taky jsem byl smutný, když celé dobrodružství končilo. Měl jsem dojem, že jedu s nima a takový dojem jsem asi ještě nikdy u žádného podobného snímku neměl. Bravo, pane Pribáni! Všichni, jak jste tam byli, jste frajeři, inspirátoři a blázni (v dobrém slova smyslu). 100% = 5/5 ()

Kosmik 1

Opět výborná podívaná a vlastně takový výcuc ze seriálu s pár novými poznatky a zážitky. Na filmu je však vidět, že celkový natočený materiál z cesty se do jednoho filmu prostě nevejde a je tím pádem natočen rychle a ve spěchu. Proto jsem i rád, že vzniknul i zmíněný miniseriál, který nám toho ukáže podstatně více a i tak by bylo ještě co ukázat. Obojí jak film, tak i seriál je ale nutno vidět, protože je fajn pozorovat tuto fajn partu a její dobrodružství při toulkách Jižní Amerikou. Doporučuji shlédnout napřed film a až pak seriál. 100% ()

ghatos

Nechápu, co je na tom tak úžasného. Pořád to stejné dokola. V dnešní době, když máte peníze, tak můžete klidně projet celý svět na kole, ve Wartburgu, v Maluchu (polská posádka, to je taky něco) atd. Nežijeme v objevitelských časech, nežijeme v uzavřeném státě. Mezinárodní výprava musí "nečekaně" překonávat překážky, do kterých se dostane, Nějaká ta nadávka, jakože náročnější situace a pak radost. Z cestopisného, populárně-naučného či zábavného hlediska je to podprůměr. Raději si pusťte Top Gear: Bolivia Special. 43%. ()

Autogram

To najlepšie zo seriálu skrátené do filmovej podoby. Ubudlo hlavne opráv, ktorých bolo v seriáli neúrekom aj s technickými detailami, a tiež chýbalo dosť stretnutí s miestnym obyvateľstvom. Tých odvážnych bláznov už poznám, takže mi zoznamovanie nechýbalo a pripomenul som si v kocke zážitky zo seriálu, keď som sa každý týždeň nemohol dočkať pokračovania. Najšialenejší moment bolo určite zachraňovanie vozidiel pred rozbúreným morom, spôsobené, ako ináč, vlastnou blbosťou. Pekný záver a teším sa na ďalší kontinent. –––– Neříkejte, že nemáte svůj vlastní konec světa. My jedeme dál. Snů máme ještě spoustu. ()

Dr.Okamura

"Tak jsme se vetřeli na vojenskou základnu argentinského námořnictva a místo, aby nás zastřelili, nebo aspoň vyhodili... tak nám uvařili čaj." Už dlouho jsem neviděl něco, po čem bych měl tak neskutečnou touhu sbalit si krosnu a na 3 měsíce někam vypadnout. ()

Danikaa

Krásne zábery, ešte zaujímavejšie ako Trabantem naprič Afrikou. Začiatok cesty dážď a blato. Andy 4000 m nad morom. Vrakovisko vlakov, soľné jazero, cesta na motorke aj s vykĺbeným ramenom (deň po ošetrení). Stále je na čo pozerať. Akurát neviem, či po tejto ceste nemuseli absolvovať odvykačku na drogy 🙂. ()

Wbcko

Mnohem více filmové a "výpravné" než předchozí díly, ale stejně docela punkové :) Nová posádka je dost vtipná, Poláci vypadají jako kdyby celou cestu frčeli na lehčích drogách, motocyklista Marek naopak na tišících lécích. Celkově hodně zábavná roadmovie, chvílema přípomínající speciály Top gearu, ale mnohem opravdovější a uvěřitelnější. ()

Vercinix

Pro cestování mám opravdu slabost. Kdo má v sobě alespoň kapku dobrodruha, toho po shlédnutí musí nutně začít teplo domova pálit a bude mít potřebu zchladit se čerstvým vzduchem neznámých dálav a končin. Staré české pořekadlo tyto lidi popisuje jako ty, kteří mají boty z toulavého telete (v tomto případě z toulavého bakelitu). Boty z telete sice odmítám, ale už bych někam prostě vypad... ()

Casablanca

Prostě mě to baví... Nemám ráda auta, Jižní Amerika mě nikdy moc nelákala... Ale pohledem téhle party bych tam klidně jezdila častěji! Nevím, jak působí samotný film - já mám za sebou i přednášku, maraton ve Světozoru, seriál, přečtené rozhovory... A pořád to pro mě má kouzlo a o to tady jde :-) ()

Gunslinger

Akurát neviem, či bol šťastný nápad pribaliť tých Poliakov.. Predsa len dva krát stratiť pas to už nieje smola, ale kurwa nezodpovednosť.. Samozrejme to, že sa Slovák ožerie ako prasa a vykĺbi si rameno, jednoducho nesmie na žiadnom výlete chýbať.. ()

Maynard.

Tenhleten pan Přibáň bude asi moc chytrej človíček... Dát dokupy, šéfovat, natáčet, sestřihat, řídit takovýhle dobrodrůžo, to je sen tak nevidí. Oproti jedničce (Afrika) je to obrovský posun vzhůru a to především kvalitní režií, mnohem promakanější kamerou a parádní hudbou. Viděno na velkým plátně v Dobrušským kině, takže o to lepčí zážitek. Tvůrci udělali dobře, že si s sebou vzali srandovní postavičky - polský tandem, který se postaral o smích v celým kině :o). Sem docela zvědavej jak dlouho je tohle cestování bude bavit a jak dlouho to bude bavit diváky. Můj tip je, že ještě daj pár filmů a pak půjdou do něčeho jinýho, páč tohle se rychle okouká. Každopádně jedn tak dál borci!!! ()

herr_carter

Opravdu originální, vtipný a rychle odsejpající dokument, aneb jak to dopadne, když se Čech, Slovák a Polák vypraví na prehistorických strojích napříč jihoamerickým kontinentem................moje hodnocení = 9 z 10. ()

Kacula24

Skvěle sestříhané, vtipné i napínavé... Kam se hrabou všechny road movie, scénář byl opět napsán samotnou cestou... Ale pomalu vám začínají docházet kontinenty, co pak budete dělat? Držím palce do další výpravy :) ()

PF 2015

PF 2015