Trabantem až na konec světa

• angličtina Trabant at the End of the World (více)

Cestovateli Danu Přibáňovi a jeho partě nestačilo, že dokázali nemožné, když přejeli Trabantem Afriku a natočili o tom nezávislý film. Rozhodli se vypravit na ještě náročnější cestu. 21 124 kilometrů napříč Jižní Amerikou až na konec světa. A aby to nebylo moc jednoduché, tentokrát nepojedou jen Trabantem. Sestava snů v mezinárodním týmu Čechů, Poláků a Slováků patří podle Dana „buď do blázince, nebo na šrotiště." Dva Trabanty, polský Fiátek a Jawa 250 z roku 1957 se místo toho vydává vstříc tomu nejnáročnějšímu, co se dá v Jižní Americe najít. Amazonský prales, pětitisícové průsmyky And, pouště i oceán. Tahle šílená jízda rozhodně není bezstarostná, je ale fascinující a zábavná. Jak se dokáže snést osm lidí ze třech zemí, kteří se navzájem skoro neznají, čtyři měsíce ve žlutých ponorkách? Ta největší výzva není venku, ale uvnitř. (Aerofilms)

Renfield

Škoda, že se i do filmu nevešlo více nekonečného čekání v Guyaně. Což o to, znát je i zde a člověk partě drží palce, prožívá ten stres s pozdním výjezdem a následky, které přijdou. Dvakrát tolik potom v té nejsilnější části, kde se nemusí jen opravovat trabanty, ale celé mosty! Dálnice duchů BR319 je něco neskutečného, tady jde opravdu o vše a tady mě překvapili nejen cestovatelé, ale i jejich žlutý cirkus, ten vlastně především! Je opravdu neuvěřitelné, co ty auta samozřejmě s lidskou pomocí vydrží! Machu Picchu je sice nádherné a snad bych se mu také úplně nevyhnul, ale díky všemu bordelu okolo, který trabanti jak je jejich velmi dobrým zvykem bez příkras ukáží (například i následující Bolívie), by bylo až někde ke konci seznamu. Naopak všestranně krásných míst je samozřejmě i v tomto dobrodružství spousta, ale takové Salaru de Uyuni trhá rekord a není to jen rychlostním rekordem trabantu, který to tak tak ubrzdil. Navíc snídaně tu se stává zcela jedinečnou a že chutnat musela! Jednoduše, opět fantastický cestopis, kterému rozhodně nechybí napětí, ale klasicky ani humor. Parta kolem Dana je totiž opět výborná a je tu i největší srdcař, jinak Marka nazvat nejde, když ani při takovém zranění neodolá a po svém ukončuje léčbu po dvou dnech! 80% ()

jilda

Africká cesta mi přišla celkově mnohem zajímavější, asi je to i tím, že většinu zajímavých míst v JA výprava minula a radši do dokumentu dali například dlouhé záběry opilosti.Chybí i dva tisíce kilometrů cesty v Chile, z Atacamy rovnou Patagonie...... Přijde mi, že z krás těch zemí je toho v dokumentu moc málo. Výborná je kamera a spousta vtipných momentů, hezká setkání s místními a celkově sympatičtí a vtipní cestovatelé. ()

Hepy13

Jižní Amerika sama jako taková mi nepřipadala tak zajímavá a krásná, jako Afrika. Ale zase tady bylo víc problémů v cestě za vysněným cílem - utopená auta, ztráty pasu, zdolávání velké nadmořské výšky. A právě tím, to bylo asi ještě víc napínavější a zajímavější. ()

M1k9

Samozřejmě se mi líbí netradiční pojetí dokumentu a česká stopa v něm, jenže po určité době se ježdění stává rutinní a po další době nudou. Přestal jsem cítit extrémní nadšení. Chybělo mi více záběrů na přírodu a užitečných cestopisných informací. Ta místa kde byli určitě stála za to! Kdyby k filmu přidali 20 minut záběrů přírody - východů a západů slunce atp., nikdo by se nezlobil. Druhá polovina byla vyloženě dutá. Fakt je, že se nejedná o dokumentaristy v pravém slova smyslu, ale spíše o požitkáře. Jasně, asi je pro někoho ve výsledku příjemnější dívat se na chlapa jak jeden na motorce než poslouchat výklad. 6/10 ()

nonick1 odpad!

Asi nejzdařilejší ze všech dokumentárních taškařic s dvoutaktními plastovými monstry v hlavní roli. A ten, kdo se dokáže povznést nad zamořování ovzduší po celé zeměkouli z výfuků těchle východoněmeckých páchnoucích dvoukolek a nad Přibáňovu samolibost a otravnou dikci, může být cestou přes Jižní Ameriku celkem spokojen. ()

CiPR

Tak se splnilo moje očekávání a trabanti opět nezklamali. Dan Přibaň mi znovu otevřel oči, kdy jsem napjatě sledoval jeho zážitky z cest a znovu mi připomněl, že nic neni nemožné, když se chce, tak to jde. Hodně mě potěšilo, kdy se Dan objevil těsně před promítáním a popřál příjemnou podívanou. Po filmu přednáška a diskuze. Hodně zajímavá podívaná a jak on sám řekl, je to první dokument, který je pojat jako komedie. Moc mu fandim a už se těšim na jeho další cesty. // Viděl v kině, 95 %. ()

Everyone

Nesedla mi ta záměrná líbivost, která dominovala nad neuhlazeností afrického putování. Relativně prázdné (Začínám si zvykat. Nemůžu si pomoci, ale je to trend současné tvorby.), byť audiovizuálně parádní. Pozlátko s minimální nutriční hodnotou. ()

Matli

Předpokládám, že je to to samé jako Trabantem Jižní Amerikou, jen sestřihané, takže se opakuju: Nemůžu jinak než za 5. Neskutečný co parta správných lidí dokážou prožít, zorganizovat a natočit. To co museli vytrpět a dokázat, klobouk dolů. Na jednu stranu bych nechtěl, ale na druhou stranu ohromná závist. Musí to být celoživotní zážitek a ještě nemají dost. A když to vezmu z filmařského hlediska, tak super komentář, od Davida Novotného bych to nečekal a některé záběry by mohla závidět i BBC. Jsou to prostě BORCI! 97% ()

Platom

Další pokračování šíleně odvážné a odvážně šílené cesty napříč kontinentem v Trabantech, ke kterým se tentokrát přidá jedna Jawa 250 se Slovákem a polský Fiat s Poláky na palubě. Během cesty si užijete pralesy, hory, kaňony, pouště, solné pláně, oceány, řeky, vratké mosty, atd.. uvidíte na vlastní oči několik jinak závažných porušení zákonů, které se snaží zachránit jeden dobrý skutek pro děti. Prostě je to opět jízda jak se sluší a patří a na tuzemské poměry velmi zábavně zpracováno a skvěle sestříháno. Člověk jen závidí, že sedí doma na zadku a tohle všechno vidí na pouhé obrazovce. ()

Toclawer

Oproti seriálu Trabantem Jižní Amerikou je film příliš ořezaný o mnoho zajímavých situací, ale kdybych ho neviděl až po něm, tak určitě za 5*, takto je získává seriál. Film je díky své stopáži přece jen o něco slabší, přesto skvělej. 4 ½*. ()

Chevees

Dávám sice 3* ale asi jenom z toho důvodu, že jsem viděl seriál dříve než film. Sestříhat seriálových 312 minut na filmových 98 minut se prostě někde projevit musí... ()

Blackhawks

Je to skvělé natočený dokument. Ovšem v té seriálové verzi je to prostě lepší.. tady se to muselo vejít do hodiny a půl, což to trochu kazí. Ale i tak je to bezva, a komu se nechce dívat na delší verzi, tak nevadí, i tohle je dobře udělané. ()

Jurkodak1

Za mě druhý nejlepší díl (po Africe) s nejzajímavějšími a nejzábavnějšími členy expedice za celou sérii těchto trabantích dokumentů. ()

matkoulko

Nemohol som si nechať ujsť jedno z posledných premietaní tohto filmu - dokumentu v mojom obľúbenom Řevnickom kine. Nevedel som vôbec do čoho idem, predtým som nič s trabantami nevidel. OK, priznávam sa, moje očakávania boli vygradované hodnotením na www.csfd.cz až dakam do stratosféry. Všetci, čo deklarovali, že by na tento film šli sa akosi nakoniec nehlásili, nevadí... Vďaka Radu aspoň za tvoju účasť. Kino bolo pomerne "narvané". Film to bol rozhodne parádny a pohodový, nenudil ma ani minútu, ubehol ako voda. Nechce sa mi až veriť že ich cesta trvala niekoľko mesiacov. Klobúk dolu pre tými ľuďmi a vďaka že týmto filmom sa podelili s ostatnými o svoje zážitky. Mňa určite inšpirovali, tak už sa teším na nejaké vlastné (určite menšie a menej nebezpečné) dobrodružstvo. Ešte raz vďaka :) ()

rekkky

Co se povedlo v seriálu, to je ve filmu sestříháno do ještě koncentrovanější podoby a všechno náramně funguje. Ve filmu se objevuje pohotovost, zajímavosti, perfektní humor, nádherné scenérie a vůbec věci, které nejednoho cestovatele musí nadchnout. Trabantem až na konec světa je ojedinělým příkladem toho, že když si někdo něco umane, tak ono to jde dotáhnout, až do úplného konce. Přejet s takovými vozy celou Jižní Ameriku a ještě se u toho takhle dobře bavit je hodné maximálnímu obdivu. Ukázky z cesty jsou jedinečné a vůbec celý tento projekt nejenže inspiruje, ale zároveň přináší radost, protože i z ČR může vzejít něco tak přelomového.//Letní kino - Autokemp Frenštát pod Radhoštěm//30,-. ()

Mike.mk1

Neskutečná jízda od začátku do konce, jedinou chybou je délka, nebál bych se půlhodinku přidat, materiál by se jistě našel. ()

PF 2015

PF 2015