Cerebrum

Paradoxně, nebo spíše právě proto, že se tvůrci filmu nesnaží budovat v divákovi odpor k Fletcherovovým sadistickým výukovým metodám, jsem dostal obrovský elán jít makat ještě víc a už v průběhu filmu jsem šúroval trumpetu, aby to potom lépe hrálo. Jasně, za život to určitě nestojí, ale největším problém téměř každého rozvíjejícího se muzikanta je že se nesnaží jít do extrému, nad rámec svých sil. Nicméně v hudbě je také důležitá pohoda a kdo je vystresovaný a přecvičený, tak v tom logicky lítá. Právě proto se mi líbí s jakou lehkostí si tvůrci filmu poradili s toutu tenkou hranicí a nechali na divákovi, aby se sám rozhodl. Technické aspekty filmu nemá smysl nějak pitvat, herci fantastičtí (JKS, Teller), scénář bez chyby a využívání poměrně minimalistických dialogů naprosto přesné vzhledem k poměrně všednímu a všeobecném tématu. ()

maxcold

Pojďme se podívat na Černou labuť v bubnování. Poslechněme si změt zvuků nazývajících se jazz. Udělejme si z tohoto filmu příklad. Chovejme se k sobě s naprostým despektem, ponižujme se, týrejme se a budeme lepší. Budeme vyjimeční. Přesně tohle se nám snaží slaboduchý Whiplash říci. Nechci zpochybňovat pořekadlo, že bez práce nejsou koláče, to ani náhodou. K pracovníkům hypermarketů se chovají jako k hovnům. Nejspíše proto, že z nich chtějí udělat lepší lidi, ne? Ne, chovají se tak, protože je teď takový model. Chovat se k lidem zle, aby na sobě zapracovali. Nikdy nikoho nepochválit, protože po pochvale poleví a doplňovat zboží bude kdo? Amerika se zbavila otroctví, ale celý svět otrokaří pod vládou nadnárodních korporací, které si zřejmě tento film zaplatili. To jidné mi z toho vychází. Je mi z toho zle... Mimo jiné ten film je dost nudný. ()

x_ander

Psychický (a někdy i fyzický) souboj dvou až psychopaticky zapálených hudebníků je základem Whiplash. To, co jej táhne vysoko, je však démonický J.K.Simmons, který z "obyčejného" dramatu dělá film, během kterého divák místy nedýchá. ()

maniacxl

Já to tušil,že Whiplash mně ohromý,dostane,přesune do filmového ráje,kde vše funguje na 1000%. Simmonsův výkon je naprosto fantastický, už jen kvůli němu se budu k Whiplashi rád vracet.To samozřejmě platí i o Milesi Tellerovi,taky předvedl mega výkon.Kurva(musí to padnout),jak já se bavil a hltal každou scénu,každej střih,každý bouchnutí do bubínku! Krásný silný příběh, a finále, vážení? Nebudu spoilerovat,ale takhle krásný konec filmu jsem snad ještě neviděl. Bez jakýchkoli scénaristických klišé, bez zbytečných dojezdů a debilních tlachů kolem. Krásná, čistá práce.Já si to snad pustím hned ještě jednou.Oscar minimálně pro Simmonse,ale to by bylo stejně málo.100%. ()

Gortyna

Byla to variace na tyrana (tyranku), kterých známe tucty z prostředí kriminálu, blázince, zajateckého tábora atd. (Simmons mi vizáží a chováním připomínal toho seržanta z Pahorku). Originální nápad byl přenést motiv do prostředí orchestru. Výborné herecké výkony, výborná muzika. Ale určitě by to nedostalo takové hodnocení, kdyby byla v hlavní roli místo rytmického a útočného bubnu třeba tuba nebo pozoun. Zajímalo mě, co by tomu řekl někdo, kdo hraje na buben. A skutečně: je tu názor bubeníka "johnnie78", který píše, že z hlediska hráče na buben tam byly většinou totální nesmysly. Škoda. ()

yatan

Whiplash ako no pain no gain drama o vrchole na svetovej scene funguje vyborne. Ide v principe o ten isty film ako Black Swan akurat namiesto baletky je bubenik a namiesto klasiky je jazz, inak ta ista krv a ten isty pot. Aronofskeho masterpiece bol, ale v tom, ze islo o genialne a originalne zobrazenie vrcholoveho = cokolvek. Sportu, hudby, politiky. Kam je az clovek ochotny zajst? Whiplash ma naopak zobrazenie silno americke az neprijemne naivne, ako napr autonehoda a koncert, kvapky potu na cinelke ci najlepsie drum solo po skoro roku nic nerobenia? Kazdemu cloveku, ktory hral na hudobny nastroj je jasne ze staci, ze necvicis mesiac a si mimo. Nehovoriac o bicich na takej urovni. Skoda. Inak povinne pre kazdeho film ci hudbu milujuceho.. ()

elanista1

Dokonalé pohladenie pre moje uši, a aj keď o hudbe neviem nič, cítil som sa ako najväčší dirigent v Carnegie Hall. A mal som možnosť vypočuť si "best. motherfucking. solo všetkých čias". Záverečná scéna je to najlepšie čo nám priniesol filmový svet za posledných pár týždňov, či mesiacov. A čo predvádza J.K. Simmons je famózne...k tomuto dielu nemám žiadne pripomienky, najlepší hudobný film aký som kedy videl. S prehľadom. ()

ruzmim

Kuwa voe, jak může mít takový ultramegagiga dobrý film, tak chabou návštěvnost. Protože reklama. I na sebevětší kravinu (ne neviděl jsem a nikdy neuvidím 50 odstínů - přesto říkám , že to bude pitchovina) se stojí fronty jenom kvůli zvládnutému marketingu. To že máme pod rypákem skvěle zvládnuté drama v čele s NEUVĚŘITELNÝM SIMMONSEM a za 2 měsíce na něj přijde do CS něco přes 2 tis lidí? Nemusím to být vždy akční podívaná, abych řekl - na to se musí do kina a ne dřepět u 42-65 palcové TV. Jazz mám rád, ale nenadšenci se nemusí bát - velká porce ho tam není. Skvělá podívaná. Já být v kůži Tellera, tak mám tak vytrénovaný svěrač, že by se do mě nedostala ani banda bukvic z modré ústřice. 95% ()

wocicko

U filmu, ostatně jak u jakéhokoli uměleckého díla, nejde o to, co se děje, ale jak... Tedy ano, tohle je film o bubeníkovi a kapleníkovi, kteří oba chtějí dokonalost, za velkou cenu, ale to asbolutně nevystihuje jedinečnost a brilantnost tohoto snímku. Je to zkrátka dokonalý film, bez jediné chyby, jsem uchvácena všemi složkami, a hlavně obsazením a hereckými výkony. Co se týče příběhu, moc mě bavilo, jak jsou systematicky ničeny tradiční happyendová očekávání a jak nadšení diváka roste pokoždé, když příběh z takové lákavé odbočky zvolí netradičnější, drsnější a 100% lepší cestčku. Film je zajímavý i jako psychologická studie, velmi genderová: myslím tím, že žádná dívka by se nechovala, jako ten chlapec, což je dobře a moc hezké, že jsme tak rozdílní. Osobně teď už ty "testosteronové výbuchy" víc chápu :-) Damienovi Chazellemu je 30 let, vůbc si neodvažuji předtsvit, do jaké lahůdky dozraje v 80... Dávám 6 hvězdiček z 5 možných! ()

kubilov

ŠÍLENOST'! Absolutní šílenost. Naprosto skvělá šílenost. Úžasně herecké galapředstavení J. K. Simmonse, kterému letos Oscar uteče jen nějakým zázrakem, a Milese Tellera, kterého z té mladé generace dravých herců mám hodně oblíbeného. Jinak je Whiplash se svým citlivým zobrazením brutálního vztahu žák - učitel zřejmě tím nejlepším letošním oscarovým filmem, alespoň tedy co se týče poměru kvalita vs. propagace. Zkrátka, úžasně natočeno, ještě lépe zahráno a navíc různými oceněními ověnčeno. Po shlédnutí jsem začal naprosto nesnášet bicí, a dokonce i jejich zvuk, až tak je to intenzivní podívaná. ()

zdeci

Uchopit dirigentovu lesklou leb do kovářských kleští, ponořit do prskajícího fritovacího hrnce a následně velbloudu do prdele! Pan Simmons byl velmi inspirující :-) Nejen samotným hudebníkům, ale dozajista též divákům... ()

a0001

Úžasná atmosféra, úžasne zahraté. Chceš niečo dokázať musíš makať, žiadne výhovorky, presne taký svet skutočnej hudby je a dokole to vystihuje tento film. ()

IZFNP

Vygradovaná záverečná scéna filmu dosť pomohla, pretože akonáhle sa na obrazovke zjavilo prvé meno v titulkoch, mala som čo robiť, aby som neprosila o viac. Hudobne, strihovo, režijne i herecky priam dokonalé, netlačí na dramatickú strunu, využíva úderné prestrihy a scenáristicky (hlavne vývoj postáv) je film skromne chytrý. A J.K "Not-quite-my-tempo" Simmons si svoje ocenenia zaslúži. ()

J. K. Simmons si zahraje komisaře Gordona

J. K. Simmons si zahraje komisaře Gordona