Sama nocí tmou

• USA A Girl Walks Home Alone at Night (více)

Po Zkaženém městě, domově pasáků, dealerů a prostitutek, se po nocích toulá mladá osamělá upírka a podle vlastních měřítek nastoluje pořádek. Až nečekané setkání s Perským Jamesem Deanem vytrhne Dívku z její osamělé a smutné rutiny. Mladý muž je totiž snad posledním obyvatelem tohoto města, který si uvědomuje rozdíl mezi dobrem a zlem. Vizuálně výrazný celovečerní debut íránské režisérky Any Lily Amirpour vznikl v americké produkci a vyniká působivou ponurou atmosférou, svérázným humorem i promyšlenými odkazy na symboly západní popkultury. Mluví se o něm jako o prvním íránském upírském westernu a odráží režisérčinu zálibu v brakových žánrech. Výsledkem je chytrý a těžko zařaditelný žánrový mix, který nezapře inspiraci hororovými filmy, westernem, komiksem a íránskou novou vlnou. Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu. (Aerofilms)

Stanlynka

Docela jsem tento snímek podcenila. Když film skončil vcelku jsem byla spokojena. Málo dialogů ale přeci divák ví o co jde, záhadná atmosféra a výtečná práce kamery. Hudba dodávala super atmosféru, pěkně spolupracovala s dějem. Upírské věci moc nemusím, ale tohle nebylo moc přehnané. Takový větší průměr. Nic extra ani žádná mega slátanina. Je to koukatelné a sem tam i úsměvné. ()

WorteeFlex

Velice zajímavý film s krásně nabuzenou atmosférou, zpracováním a fascinujícími inscenacemi smutné a ponuré krajiny "íránu". Skvěle vybraná hudba jen dokresluje zážitek z filmu, ve kterém i herecké obsazení lahodí oku. Film mě velmi zaujal jak svou myšlenkou, tak i formou podání a atmosféru kina probudil doposud nevídanými temnými odstíny. ()

Bonbon

Pro mě velice osvěžující film, díky němu stále věřím, že kvalitní autoři a díla stále vznikají a vznikat budou. Trocha Tarkovského, Jarmusche i Lynche a proč ne? Právě naopak, čím je film, než koláží a díky ní vznikne naprosto nový pohled. Sama nocí tmou není cool, Sama nocí tmou je naprosto sexy! ()

tom.czechrep

Musím se přiznat že na tento film mě hodně nalákal už skvěle vytvořený trailer. A film samotný rozhodně nezůstal pozadu - ovšem musím upozornit že pokud máte rádi tuctové mainstreamové "trháky" tak tohle zrovna nemusí být film pro vás. Ale pro ty ostatní to může právě proto být velice nevšední podívaná skrz velice zajímavou kameru a old school monochromatické zpracování. Ačkoliv v popisu filmu se slovo "komedie" nevyskytuje, tak musím příznat že jsem se několikrát i hezky zasmál (scéna s "Drákulou" a skateboardem je dokonalá), naopak horrorových pasáží bylo ve filmu minimum - takže pokud vás horrory odrazují tak v tomto případě se opravdu není čeho bát ;) ()

Kaylar

Jistě je možné režisérce vyčítat kdeco, co bylo již viděno, použito a co fungovalo v jiných filmech. S přimhouřením obou očí to však lze považovat za její hold slavnějším tvůrcům. Mně se film zdál zajímavý jak po vizuální stránce - a to nejen kvůli černobílému provedení - tak i proto, že dokázal vytvořit zajímavou a působivou atmosféru. Mírně hororový nádech doplňuje romantickou linii vztahu upírky a člověka ve věčně ztemnělém městě.... nicméně je jasné, že zrovna tento snímek patří mezi ty, u nichž je hodnocení přísně subjektivní a zakládá se výhradně na pocitech diváka. ()

cineczeck

Prostě musím dát pět červených, protože to byla nádherná sexy podívaná o krásné upírce. Podívaná velmi svá, vtipná a až parodická, která vlastně ani žádný výrazný děj nepotřebuje. ()

Hervor

Po dlouhé době film který stojí za zhlédnutí. Určitě budu doporučovat. Spolu s "Only lovers left alive" a "Låt den rätte komma in" jeden z nejlepších filmů s upíří tématikou. ()

sun.eagle

Některé momenty jsou velmi působivé, a zásluhu na tom má hlavně Sheila Vand. Její ztvárnění upírky je to nejlepší na celém filmu, který si jede vlastní tempo, ale vlastně od ničeho k ničemu a zejména v druhé polovině už mě to spíše rozčilovalo. ()

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People

30.06.2015

Jim Carrey kanibalem

Jim Carrey kanibalem

20.03.2015

Jméno Ana Lily Amirpour vám asi nic neříká, už brzy by se to ale mohlo změnit. Mladá režisérka, která loni debutovala upírským hororem Sama nocí tmou, patří mezi nejsledovanější nové tváře. A její… (více)