Sama nocí tmou

• USA A Girl Walks Home Alone at Night (více)

Po Zkaženém městě, domově pasáků, dealerů a prostitutek, se po nocích toulá mladá osamělá upírka a podle vlastních měřítek nastoluje pořádek. Až nečekané setkání s Perským Jamesem Deanem vytrhne Dívku z její osamělé a smutné rutiny. Mladý muž je totiž snad posledním obyvatelem tohoto města, který si uvědomuje rozdíl mezi dobrem a zlem. Vizuálně výrazný celovečerní debut íránské režisérky Any Lily Amirpour vznikl v americké produkci a vyniká působivou ponurou atmosférou, svérázným humorem i promyšlenými odkazy na symboly západní popkultury. Mluví se o něm jako o prvním íránském upírském westernu a odráží režisérčinu zálibu v brakových žánrech. Výsledkem je chytrý a těžko zařaditelný žánrový mix, který nezapře inspiraci hororovými filmy, westernem, komiksem a íránskou novou vlnou. Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu. (Aerofilms)

Misoponia

Srovnávat tenhle film s výborným Only Lovers Left Alive nejde, Jarmusch je o několik tříd lepší. Tohle byla taková nějaká matlanice všeho možného, ale pěkně se na to dívalo, i pár vtipných momentů se tam našlo. S postavami jsem se nesžila. Nic převratného a nic, co bych zatím neviděla jinde. ()

smilownik

Tedy, skutečně mě překvapila zdejší hodnocení a komentáře. Já odcházel z kina a říkal si, jestli si tento snímek (i přes několik mě zřejmých nedostatků) zaslouží 5hvězd, či nikoli. Nádherná kamera, několik skutečně silných (rozuměj "k hlubšímu zamyšlení inspirujících") scén a motivů, atmosféru vytvářející dokonalá hudba (i když ji někdy mohlo být trochu moc)... Pro mne byl základním problémem absence finální, sjednocující a konkrétní pointy - myšlenky filmu. Bylo jich tam na mě možná moc. Ale jinak skvělý filmový zážitek. Všem doporučuji shlédnout na velkém plátně. V brněnské Scale si to tedy rozhodně vizuálně užijete... A těm co dávají jednu, dvě hvězdy - srovnejte prosím se zdejší filmovou produkcí. ()

blondboss

Tak toto ani neviem opísať, čo za pocit vo mne vyvolal tento film. Táto prazvláštna zmes mystickej Čiernej vdovy, upírskeho Twilightu a hororového Psycha sa musí radiť do kategórie umeleckých, lebo autori v tomto prípade naozaj nehľadeli na formu, ale na obsah a vytvorili z tohto snímku akýsi art horor, ktorému zrejme rozumejú len oni. Hviezdičku im za to ale musím pridať. A aj keď to nebol veľmi môj šálok kávy, musím priznať, že desivý pohľad Sheily Wand ma len tak ľahko neopustí. 50 % ()

Elleo

A tak já tomu taky dám pět, jo? Tempo sice bylo pomalejší, ale to je detail, který tomu filmu ráda odpustím. Byla jsem na něm v kině a byl to ten večer v pořadí druhý film, který jsem na plátně viděla. A přestože to byla půlnoční projekce, film udržel moji pozornost a bavil mě až do konce. Vizuálně je ten film krásný, černobílý obraz upírce slušel, kamera byla krásná a hudba? Jasně, občas ten film připomínal dost netradiční videoklip a to na mě platí. ()

zuzku

Díky povedenému traileru a PR celkově se z filmu stal poměrně očekávaný kousek v našich kinech. Přilákal tak spoustu lidí, pro které takový film ale vlastně není. Lidí, kterým připadali (nebo budou připadat) lepší Jarmuschovi prázdní, i když vizuálně krásní milenci. Komentáře, které mluví o tom, jak je film moc pomalý, moc artový, moc klubový, moc divný, atd wtf, mě tak vlastně vůbec nepřekvapují. Já si kvůli tomu filmu možná koupím velký zuby a skejt. ()

Leyla

Jak o tomhle mohl někdo tady napsat, že je to lepší než Only lovers left alive...Snad prvně v životě jsem v kině usínala nudou. Hvězdička za pár fajn písniček v soundtracku a druhá za kočku... ()

Baldrick

Ale no tak, tfuj, tolik zklamanej povýšenejch intoušů, co žvatlaj o Džármušových mýdlolitických unyverzech, hezky to Anička natočila... ()

karnifex

No, po přečtení několika negativních komentářů jsem měl trochu obavy, ale můžu říct, že film mě po pár minutách uhranul a z kina jsem odcházel spokojený - velmi spokojený! Co se týče zmiňovaných "odkazů", na odkazy já kašlu (respektive jsem na ně doslova alergický). Ale tady jsem si naštěstí žádných nevšiml - klidně mě mějte za ignoranta, ale sledoval jsem film, ne odkazy. Jen mi trochu připomněl Nadju a Ať vejde ten pravý - to kvůli hlavní hrdince/upírce a temné atmosféře. Přenesení upírské tématiky do Íránu mi přišlo nádherně zvláštní (vyskytují se upíři v perské mytologii?) a hlavní hrdinka byla nesmírně charismatická. Těžko říct, jak bych snímek vnímal v televizi, ale v kině mě to opravdu vtáhlo! ()

ProfiDivak

No možno predsa len nie najhustejšia režisérka súčasnosti ako tvrdí plagát, ale nejakú hustotu to má. Overené upírske prímesy primiešané s citom a nie najhoršie vypointovanie. Tam sa doslova pýtal ten Lionel Richie.---A na druhý pokus mi to už jednoducho zachutilo úplne. ()

blade23mc

Ouha! Co to spatřili oči mé a ruce mé nalezli ke stažení na internetu.. 1 hvězda snad jen za "upíří" tématiku..jinak už tohle opravdu nepotřebuju vidět.. 15% ()

Gregor_Samsa

Taková ta vyhajpovaná artistně íránsko-upírská věc, jakože s "atmosférou", "vizuálně pozoruhodná". Tohle jsem si dávat nemusel, o nic bych asi nepřišel... [40%; 2015-02 myslím Kino Aero] ()

robbez

Autorka se vyjádřila přibližně tak, že film je něco jako kdyby Sergio Leone a David Lynch měli společně dítě a hlídal jim ho Nosferatu. To je poměrně trefné vyjádření. Příběh sám působí velmi banálně, ale úžasná je audiovizuální složka filmu. Sugestivní obrazy bizarního města a temně zneklidňující hudba mě v danou chvíli zcela pohltily a uchvátily. Spojení zdánlivě nespojitelného islámského světa, amerického westernu a stylizované pop-rock-indie (?) kultury je opravdu postmoderně surrealistické a vytváří nečekaně zajímavé a originální vjemy. ()

leo8111

Chapu negativní reakce lidi který čekali "Hollywood". Tohle je v první rade Art-film !! Neskutečna atmosfera skvela hudba slusna kamera. Moc jsem si to uzil více takových počinu bravo Ana Lily Amirpour. :-) ()

kamislava odpad!

Často odpad nedávám, ale tady jsem asi neměla jinou možnost. Na začátku to vypadalo na super film se správně temnou atmosférou. Hromada mrtvol v příkopech, tématika drog a nakonec z toho vyleze taková nudná šílenost s vystřelováním upířích zubů a nesympatickými herci a herečkami. Opravdu jsem se nudila. Do konce jsem to nějak přetrpěla, protože to byla brněnská Scala naslepo a tam já vždy dokoukám filmy dokonce. Nevím, co by se muselo stát, abych si tuhle nesmyslnost pustila znovu. Jak už někdo zmínil, soundtrack byl dobrý, ale není dostačující na to, abych změnila hodnocení. ()

foils

Další film s fantastickým, ale taky dost zavádějícím trailerem. Celkem jednoduchý příběh není vyloženě nanicovatý, přesto jsem čekal trochu víc (a zjevně jsem nebyl jediný). Na druhou stranu několik parádních scén a exteriéry nedalekého Bakersfieldu, jenž prý opravdu je zkaženým městem (a taky největším producentem ropy v USA), způsobily, že času stráveného s tímto dílkem nelituju. ()

Pythonator

Natočit artový film není nic těžkého. Vlastně to zvládne kdejaká ženská, klidně i z Íránu. Stačí jen natočit sračku, kde se moc nemluví. Pro jistotu ji ještě musíte natočit černobíle, aby to bylo jakože umělečtější. Důležité jsou též dlouhé scény, v nichž divák neví, co se vlastně děje, a neví to nejspíš ani postavy. Taky je dobré oslnit diváka nějakou tou scénou, kde si feťák něco píchá nebo žere. Jo, to je fakt artovina. Na druhou stranu je tento film docela zajímavý a místy připomíná nejen tou perfektní hudbou staré dobré špagety westerny. Bohužel tomu chybí něco jako děj. Jedinou zapamatovatelnou scénou se tak pro mě stalo romantické setkání sjetého magora a upírky na skateboardu. ()

Eterna

ponurost x póza? Vypadalo to nadějně - zasmála jsem se, měla jsem i dojem, že jsem pronikla pod povrch téhle rádoby moderní symbiózy temnoty s promyšleností. Pak se ale kouknu na popisek a přijde mi, že jsem koukala na naprosto jiný film. James Dean a promyšlené odkazy na symboly západní popkultury? Je zcela dobře možné, že jsem minula sál, jinak nechápu - 99 minut jsem koukala na kluka, co má k Deanovi blízko asi jako černá k bílé , vozí se na skateboardu s holkou, co má v pokojíčku Madonnu a společně se vydávají vstříc něčemu, co vyvolává dojem braku. ()

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People

30.06.2015

Jim Carrey kanibalem

Jim Carrey kanibalem

20.03.2015

Jméno Ana Lily Amirpour vám asi nic neříká, už brzy by se to ale mohlo změnit. Mladá režisérka, která loni debutovala upírským hororem Sama nocí tmou, patří mezi nejsledovanější nové tváře. A její… (více)