Sama nocí tmou

• USA A Girl Walks Home Alone at Night (více)

Po Zkaženém městě, domově pasáků, dealerů a prostitutek, se po nocích toulá mladá osamělá upírka a podle vlastních měřítek nastoluje pořádek. Až nečekané setkání s Perským Jamesem Deanem vytrhne Dívku z její osamělé a smutné rutiny. Mladý muž je totiž snad posledním obyvatelem tohoto města, který si uvědomuje rozdíl mezi dobrem a zlem. Vizuálně výrazný celovečerní debut íránské režisérky Any Lily Amirpour vznikl v americké produkci a vyniká působivou ponurou atmosférou, svérázným humorem i promyšlenými odkazy na symboly západní popkultury. Mluví se o něm jako o prvním íránském upírském westernu a odráží režisérčinu zálibu v brakových žánrech. Výsledkem je chytrý a těžko zařaditelný žánrový mix, který nezapře inspiraci hororovými filmy, westernem, komiksem a íránskou novou vlnou. Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu. (Aerofilms)

Mik_e

Netvrdím, že se jednalo o vyloženě špatný film...našlo se několik podařených vtipných momentů, které vytrhly diváka z jinak téměř znuděné letargie. Černobílý snímek dějem sice zařazený do současnosti, ovšem očividně místy odkazující na slavné americké filmy s Jamesem Deanem, mě v podstatě ničím neoslovil. Hodně se brnkalo na vizuální strunu, která mě ovšem nezaujala. Jako horor taky bída. Nezvykle pro našince působili íranští herci, do toho pro změnu na nervy brnkal všudypřítomný arabský popík či co. Snímek má zhruba hodinu a půl, po hodině se mi zdálo, že už uběhly minimálně dvě. No a v momentě, kdy jsem si říkal, že teď bude tak desetiminutová závěrečná scéna tak bumbác, najednou konec. Takže zase nic. Prostě film pro hipstery. Dvě hvězdy dohromady za pár vtipných momentů, nádhernej bourák hlavního hrdiny, no a pak taky za to, že jsem fakt netušil kam se to celý bude vyvíjet. ()

makousek

Mohlo by se to pouštět na FAMU jako test. Režisérka má ráda několik filmařů, uhodněte které. Atmosféra je dobrá, rámování taky, ale nějak tomu chybí ten zbytek. ()

pushover

Teda, uplně jsem se z toho neposral, ale vizuálně je to nápaditý a i pár ftipnejch momentů se najde. Taková poctivá artovka. Viděno v kině Aero. ()

GudMen

Kdepak, tohle není a ani nemůže být póza, nýbrž nejmíň machistickej western na míle daleko, což už samo o sobě stojí za pozornost, a za potlesk vestoje, western hustej jak černočernej tér: hříšně zkažený město, ve kterým úřaduje upírská skateboardistka! ()

etkrson odpad!

Tak takhle ne..Extrémně vyhypovaný snímek..Mám rád upíry a zřídka kdy dávám odpad, ale sledování tohodle hipsterskýho paskvilu nebo jak to nazvat přímo bolelo.. Jak tohle může někdo přirovnávat k Only lovers left alive, to mě bolí možná ještě víc.. Never more.. ()

dwbmb

Srovnávat s Jarmuschem se tohle opravdu nedá, ale obecenstvo obou si bude hodně podobné. A jako regulérně usnu u Jarmusche, i tady jsem sotva držel oči otevřené. Probudila mě jedna moje oblíbená písnička, líbil se mi vizuál. NA takovýhle umění si rád dojdu na výstavu fotografií, ale na film s plnou stopáží to vážně není. P.S.: Hrát v tomhle filmu muselo dát docela zabrat. Ještě nikdy jsem nikoho neviděl se hýbat tak pomalu. ()

GameboyNES odpad!

co to zase kurva bylo?!!!!!!! Horror jóó? A kde? Nudná ártová pičovina. Měl jsem co dělat abych u toho v práci neusnul! Odpad!!!!! ()

llydeb

Peckovní hudební klip. Sexy upírka přijede na skatebordu a chramst. Do země buší kladiva těžebních věží a temnou oblohu nad příkopem s vycucanými mrtvolami rozsvěcují plameny. Hvězdou závěrečné scény je vypasený kocour Masuka. ()

Doutas

Znovu jsem se nechal nalákat povedeným trailerem na nepovedený film. Sama nocí tmou není hororová, dramatická, vtipná, ani černohumorná, není sociálně kritická, psychologická a hlavně není „artová“, ačkoliv se o to očividně snaží. Černobílá kamera a hrátky s ostřením nedělají z filmu art. Normálně mívám umělecké a experimentální filmy rád, ale tohle je tak neživé, umělé a manýristické, že to člověka spíš rozčílí než povznese. Jediná dobrá věc na celém filmu je jedna písnička, kvůli které ale do kina nemusíte, je slyšet už v traileru. ()

Hanussen

Děti, neberte drogy a nebuďte zlí nebo vás sežere upír! - asi tak by se dal charakterizovat snímek, ve kterém je vše, po čem divákova duše touží: upírka, skvělý soundtrack, humor, romantíka, napětí a hrůza hrůzoucí. Jen některé ty dlouhé záběry jsou možná až moc dlouuuuuhé, ale za ten WTF pocit, který jsem po skončení filmu měl, to snad stálo. ()

me_george

Nějak jsem nepochopil, o čem to mělo být (možná mi ale jen něco nedošlo). Plus je to ubíjejícně pomalé a to fakt nemám rád (to by hodně vadilo samo o sobě, i kdybych ten film pochopil). A černobílá aby to vypadalo "umělecky" mě teda nenadchla. Zase tomu nelze upřít jistou dávku atmosféry, kterou umí film dobře navodit. Nevím. Takový film k žehlení, pokud nejste ten typ, co by se díval na Ulici. ()

MyrnaAlec

Černobílý a velmi evropský. Dobrá kamera, hudba i obsazení. Logika nic moc, ale proč taky? Atmosféru i kocoura to má. ()

vitac.

Zklamání. Od prvního zhlédnutého traileru jsem se těšil, že tohle bude něco šitého na míru přímo pro mě... a houby. Trailer vypadal dynamicky, film je utahanej k smrti. Zkažené město je tak prázdné, že po sčítání obyvatel by to sotva stačilo na osadu. (Tím samosebou chtěla autorka říct, že ve městě je každej sám, to je jasný:)) Slabší tři hvězdičky za hezkej vizuál, hudbu a utahanost k smrti (sice jsem to nečekal, ale mám to rád:)). Ještě by mě zajímalo, proč se v souvislosti s tímto filmem používá slovo "western"... ()

Hank

Jarmush na íránský způsob and kočky,upíři, kabriolet, zadumý soundtrack, trochu heroinu a černobílá romantika. ()

Pitryx odpad!

Dějová posloupnost asi scénáristovi nic neříká, takže jsem to místy prostě nepobral. Podruhé jsem na to koukat nechtěl, to raději zůstanu v té krásné nevědomosti. Snímek nic nového nepřináší, je nudný, bez náznaku akce, vzrušení, či strachu. No, je to „umění“ tak co už. ()

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People

30.06.2015

Jim Carrey kanibalem

Jim Carrey kanibalem

20.03.2015

Jméno Ana Lily Amirpour vám asi nic neříká, už brzy by se to ale mohlo změnit. Mladá režisérka, která loni debutovala upírským hororem Sama nocí tmou, patří mezi nejsledovanější nové tváře. A její… (více)