Sama nocí tmou

• USA A Girl Walks Home Alone at Night (více)

Po Zkaženém městě, domově pasáků, dealerů a prostitutek, se po nocích toulá mladá osamělá upírka a podle vlastních měřítek nastoluje pořádek. Až nečekané setkání s Perským Jamesem Deanem vytrhne Dívku z její osamělé a smutné rutiny. Mladý muž je totiž snad posledním obyvatelem tohoto města, který si uvědomuje rozdíl mezi dobrem a zlem. Vizuálně výrazný celovečerní debut íránské režisérky Any Lily Amirpour vznikl v americké produkci a vyniká působivou ponurou atmosférou, svérázným humorem i promyšlenými odkazy na symboly západní popkultury. Mluví se o něm jako o prvním íránském upírském westernu a odráží režisérčinu zálibu v brakových žánrech. Výsledkem je chytrý a těžko zařaditelný žánrový mix, který nezapře inspiraci hororovými filmy, westernem, komiksem a íránskou novou vlnou. Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu. (Aerofilms)

ancientone

Pod krásnou čierno-bielou polevou sa nachádza nahodilý mišmaš filmových atrakcií, ktorý mi bráni brať vážne prepojenia Amirpourovej s menami (a tvorbou) Jarmuscha, Lyncha, Leoneho, etc. Autorka vkladá do filmu na oko všetko možné, okrem toho najzásadnejšieho, čo robí filmy spomenutých mentorov tak zásadnými - pevného, nosného a rozpracovaného motívu, ktorý celé dianie udrží po kope a dáva nám pocítiť niečo viac, než len (vskutku prvoplánové) uhranutie krásnymi obrazmi, postupne upadajúce do podoby obyčajnej vizuálnej mláky. ()

JASON_X

Jo jo, ten Írán už holt není co bejval... aspoň tedy ne v tomhle prapodivném filmu. Hustota obyvatel ca 3 na 1km2, ženský se tam v noci promenujou po ulicích bez chlapa i bez čádoru a nebo se dokonce prostituujou, mládež tam paří na diskotékách, na kterých místo recitace koránu zní úpadková moderní muzika, starý dobrý héro tam frčí na plný koule... No prostě tohle kdyby viděl nějakej zbožnej ájatolláh, zaskočí mu z toho kebab v krku. A do toho ještě městem řádí jedna schizoidní upírka, která s oblibou vysává feťáky, pasáky a bezďáky, ale která má ve svém nitru "samozřejmě" jemnou citlivou duši a touží po lásce jako každá normální žena... Ty jo, a na tohle jsem se tak zvědavě těšil... Abych se vyjádřil jako študovanej a erudovanej kritik: "Vůbec nevím, jak mám tento film uchopit". Jsou dvě možnosti - uchopit ho myší a hodit tu chujovinu do hajzlu, tedy přetáhnout do koše, nebo mít radost z nevšedního orientálního filmového počinu a vychutnat si ho jako příjemně psychedelický zážitek. No... spíš to druhý. ()

snaked

3-4 // chutná jednohubka v natřískaném Světozoru / většina songů super, několik hodně vydařených momentů (vtipů) ()

Jansen

Vizuálně působivé, každý záběr je dokonale vycizelovaný. Bohužel se ale někde na pozadí kouřících továren a v hloubkách temných průchodů ztratil koncept filmu. Jednotlivé záběry se tak spíše přebíjí, než aby tvořily celek. Navíc také veci ako scénár má Ana Lily Amirpour, jako "ambiciózní autorka artového filmu", zrejme úplne v pyči. Postavy moc nemluví, ke každému slovu se dlouho odhodlávají (ano, znak mnoha artových filmů) a když konečně něco vypustí z úst, působí to iritujícím a zbytečným dojmem. Nevím, jestli jsem se na to moc soustředil, ale ke konci mi to přišlo až vtipné. Celkově film působí asi tak skutečně jako iránské město v kalifornské poušti. Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu. ()

Rohy212

V hlavní roli tlustá kočka, taxikář z HIMYM, íránský Matthew McConaughey, týpek se zálibou v lampách a ženský batman. Nic nechápu, ničemu nerozumím. ()

ScarPoul

Mám rád filmy, ktoré idú proti diváckym očakávaniam a ktoré dbajú viacej na atmosféru, ako na samotný príbeh. Jednoduchá dejová línia má vytvoriť zdanie vlastného fikčného sveta o Bad City, ktoré ale nefunguje kvôli zameraniu sa na postavy. Tie paradoxne len prostredie vypĺňajú a slúžia ako kulisa k atmosfére. Tá je podporená výbornou hudbou a čiernobielym obrazom. Prostredie nesedí k postávam. Postavy k prostrediu. Ich vzájomný vzťah je mätúci. Značky upozorňujúce na postavu v čiernom sú rozmiestnené takmer všade, pričom ale postavy sú s prítomnosti tajomnej upírky stále vedľa. Ale aj napriek tomu mi to celé zaváňa úmyslom. Amirpour nenatočila dobrý film. Natočila iný film. A po všetkých tých schématických veciach sa mi celkom páči postoj, dajme upíra na skateboard a nechajme ho ísť nočnou ulicou. Podobná lahôdka akou bol pre mňa Neon Demon. ()

mirekem

Mně se to líbilo, výtečnej byl Dominic Rains a jeho sjeťácká taneční kreace, vysloveně jsem si pochrochtával u nonverbálního vyznání lásky (Vand, Marandi) doprovázené skladbou Death od White Lies, mňam... Vůbec hudba byla silnou stránkou, Radio Tehran, Kiosk či Federale fungovaly skvěle. K tomu upírka na skejtu? Proč ne, fajn komedie... ()

Gwaihir

Poměrně zvláštní snímek nešetřící snahou o umělecký dojem, která se zcela nemíjí účinkem v jednotlivých scénách, jimž dominuje vynikající kamera, často podmanivé souznění obrazu s hudbou a někdy i kocour s uhrančivýma očima. Celkově to však, díky střídání poloh a naopak přes slušnou amtosféru, působí trochu nesourodě, jako kdyby ty dílky sice na sebe pasovaly, ale zároveň tak úplně netvořily jeden obrázek. 60 % ()

evilmind

Tušil jsem katastrofu, a přišel do kina vyzbrojen energetickým nápojem, leč vše marné - tenhle film vás uspí lépe než rohypnol, tuším jsem prochrápal tak půlku, tj. přibližně sedm záběrů. Bodík dávám za kočku jménem Matsuka, která je skvělá, a kam ji postaví, tam dělá režisérovi radost. ()

Seabeast

Byť je to přirovnání trochu mimo mísu, protože se jedná o dva naprosto rozdílné filmy, tak tento debut americko-íránské režisérky Any Lily Amirpour má přesto něco společného s Jarmuschovým snímkem Přežijí jen milenci. Vampýrismus, pomalé tempo a..........brutální NUDU!!! Ba co hůř, je to dokonce ještě větší zívárna. 1:0 pro Jarmusche, ale s odřenýma ušima. Dostává mě do kolen poslední věta v popisu: "Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu". Tvorbu Sergio Leoneho zevrubně neznám, ale nad tím, kde se vzal Lynch tápu. Soudím, že je asi pouze v tom popisu než v roztodivném příběhu Sama nocí tmou. Lynchovité to nebylo ani za mák. Výsledkem je bohužel pro mě naprosto nesoudržný žánrový patvar, který se s ubývající stopáží mění na čekání na Godota. Opět budu trochu nekorektní, ale jestli si chcete pustit něco upírského a navíc dobře koukatelného, nalaďte si radši Co děláme v temnotách. To vám alespoň navodí upřímný úsměv na rtech. ()

draculca

Tohle "dílo" pro mě není filmem nýbrž souborem rádoby uměleckých záběrů bez větší návaznosti. Obrovsky nevyužitý potenciál upírské tématiky (to, že je hlavní postava upír, ve filmu - když se nad tím zamyslíte - nehraje žádnou roli), absolutně nelogické chování postav, absence děje či sdělované myšlenky. Působí to na mě, jako když chtěl někdo vydělat na vlně oblíbenosti upírů a zároveň působit děsně sofistikovaně - ani jedno se nepovedlo. Fatální selhání. S Milenci nesrovnatelné (nebo srovnatelné ve smyslu "takhle ano, takhle ne"). ()

salisbury

Sama nocí tmou mě svými tesáky zasáhla přímo do zkrunktuovaného srdce. Krásný snímek ochuzený artově o kolor, kde vyzdvihuji především kameru, skvělý hudební doprovod a humorné chvilky prošpekované hororovým momentem plným děsu. Ana Lily Amirpour ukázala, jak za malý skromný peníz natočit film, který má něco do sebe a ač film není pro každého, já jsem si v něm oblibu určitě našel. ()

DDT

Vypadá to tak trochu jako studentský film, který se náhodou dostal do kinodistribuce. A nejlepší herecký výkon tu podává kocour! ()

EastWicka

Děsně cool 90-minutový videoklip o jedné skateboardistce v čádoru, která v Sin City právě zastupuje Batmana a miluje místního Dylana/rockera v kožený bundě. Do toho trocha grindhouse, báječnýho hudebního doprovodu, koček s divnejma očima, převtělování... a zuby zahnutý, dolu... ()

Krt.Ek

Pročítaje si vaše ctěná stanoviska, vám tedy nevím, pánové a dámo. Káva nebyla, není a zřejmě ani nebude mým šálkem čaje, tudíž se po kavárnách nepovaluji. A co hůř? Dodnes nevím, kdo či co to je hipster. Přesto jsem s - dovolte mně alternativní titul; horší už to stejně nebude - "S tmou v zádech směr domov kráčející dívkou" (ehm; uznávám: vymyšlením distribučních názvů bych se vší pravděpodobností neuživil) spokojen. Co spokojen? Já jsem navýsost (a možná ještě víc) nadšen! Je se mnou tím pádem něco špatně? Neměl by mně tedy jako ne-hipsterovi a ne-kavárenskému povaleči; seznamte se: s "jen" povalečem; propíraný film spíše než cokoli jiného pít krev? Koukněme se objevší se svízeli na zoubek! Bratří a sestro, zjednodušujete! Není psáno, že se "Sama nocí tmou" nesmí líbit obyčejným a šarmantním a inteligentním a vtipným a citlivým a romantickým a vytrénovaným a tak obecně v každém životním počínaní si více než úspěšným chlapcům, zkrátka těm, ke kterým už bůhvíkolik let spadám (jo, ještě jsem zapomněl na skromné). Může! Proč? No obyčejní a šarmantní a inteligentní a vtipní a citliví a romantičtí a vytrénovaní a tak obecně v každém životním počínaní si víc než úspěšní chlapci (a skromní) si cení filmů, v nichž noc je nocí, den je dnem, hudba tvoří s obrazem neodolatelnou syntézu a tvůrci příběh nepřežvýkali - jak říkávala Forrestova máma: "prostor pro interpretaci musí být zaručen každému, i takovým debilům, jako jsi ty"; "skryté je lepší než odhalené", to zas říkala nějaká puritánka, ale to je jedno, hodí se to tu a komentář bez aspoň dvou citátu není komentářem! Důležité, že já a jenom já vím, co režisérka a scénáristka svým počinem zamýšlela. Chcete to vědět? Vážně? Ale já se nevyhnu spoilerům! Stále to chcete? Jo? Tak jo, ale varoval jsem vás! Zjednodušeně: ten film vůbec není o upírech, je to typické blízkovýchodní sociální drama. Chudoba, kriminalita, poslední spravedlivý, legitimní rebelka-strážkyně hnusící se sama sobě, střet patriarchátu a matriarchátu, tradice a moderny, síly a odpuštění, to jest důležité. Ďábel se zde mění v anděla, otec v nezvedeného syna... Ty vole, já jsem se těm spoilerům vyhnul, sice na úkor srozumitelnosti, ale stejně to nikdy nikdo nepřečte, je to dlouhé, těžkopádné, a jelikož to nikdo číst nebude, můžu si tu zanadávat... nebo ne! Kašlu na to! Ale k svému pohledu na film se vracet nebudu, bude-li vás zajímat, napište! Rád si pokecám. 90% ()

maddy

Upírska romanca/dráma mixnutá westernovou atmosféru a natočená čiernobielo a v perzštine? Na artovej scéne tento rok asi nič podivnejšie nevzniklo, ale obávam sa, že v tomto prípade bude skôr Director Walks Home Alone at Night, pretože po projekcii tohto filmu ju asi ťažko bude prenasledovať stádo oddaných fanúšikov. Tu sa očividne niekto chcel inšpirovať Jarmuschom (Only Lovers Left Alive), ale na toho mu ešte chýba veľa režijných skúsenosti a na debut to bol až príliš odvážny počin. Takže zatiaľ čo je Jarmusch elektrizujúci, vťahujúci, hĺbavý je Amirpourovej A Girl Walks Home Alone at Night len nezáživný, obsahovo dutý a o ničom film. Miestami síce formálne zaujímavý, ale nijako inovatívny a len mechanicky na seba vŕši motívy príznačné pre indie scénu. Je to taký „art for art's sake“ utopený v sebe samom, zahľadený do vlastnej prázdnoty. Póza pri ktorej som mal v prvej polovici pocit, že hľadá samú seba a postupne by mohla mať nejaký zmysel, pridanú hodnotu. Bohužiaľ nemá a druhá polovica pokračuje v monotónnosti a už len svojou formou ubíja. Tu totiž niekto chcel až príliš vypočítavo natočiť nezávislý klubový hit a táto prvoplánová snaha je prehliadnuteľná od úplne počiatku. CELKOVO: 2* (4/10) ()

kikuka

z každého záberu v každom momente sa dala seknúť krásna fotka, ale na môj vkus tomu chýbala logika v postavách a ich správaní a akosi to zrazu eskalovalo a dlho koncilo. ()

pools

Pro mě příjemná oddechovka, u které jsem se párkát i pobavil. Full frontal byl, pravda je, že tempo se snažilo být až "příliš artové", ale co bysme jí neodpustili. Škoda, že netočili v Íránu, mohly být veselé historky z natáčení... ()

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People

30.06.2015

Jim Carrey kanibalem

Jim Carrey kanibalem

20.03.2015

Jméno Ana Lily Amirpour vám asi nic neříká, už brzy by se to ale mohlo změnit. Mladá režisérka, která loni debutovala upírským hororem Sama nocí tmou, patří mezi nejsledovanější nové tváře. A její… (více)