• Česko

Gambler: Nejvyšší sázka

• Austrálie

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014, 111 min

Tenhle film mi z nejakeho duvodu zachranil jeden vecer. Mam slabost pro tyhle existencialni sebedestruktivni pribehy. Imho misty velmi chytry a zaroven vtipny scenar, dobra atmosfera, solidne vyhorelej & arogantni fracek Wahlberg pohybujici se mezi dvema svety a disponujici velmi slusnym intelektem. Pral bych si o neco vice onech kontrastnich / filozofujicich scen z prednasek nebo rozhovoru se studenty. Par mene logickych momentu clovek rad odpusti, zvlast kdyz to sympaticky funguje i jako gangsterka, a to s vtipem. Nema na filmovych portalech prilis dobre hodnoceni, ale zas tam hodnoti spousta idiotu a dost veci je subjektivnich. Mne to sedlo. Trailer se imho nepovedl, doporucuji se ridit spise zapletkou...(8.8.2016)

Nihilismus jako lék na existencionální krizi není něco, co ze zámořského filmového knížectví vidíte denně. Ten film není o gamblingu, nýbrž o uvědomění neexistence všeho, co člověka definuje, o osvobození z odpovědnosti. Samozřejmě to pak nabourá holka, ale s tim se už nedá nic dělat, navíc Já + Brie Larson = VSL(18.4.2015)

• maddy

Štandardne zrežírované (Rupert Wyatt vie udržať konzistentné tempo), fajn zahrané (Mark Wahlberg má charizma na rozdávanie), ale podpriemerne napísané. Hlavným problémom tu je totiž chabý scenár, z ktorého bohužiaľ dobrý film nevydoluje ani Wyatt s Wahlbergom a tak to tu lepšie dopadnúť ani nemohlo. Titulná postava „gamblera“ totiž ani nie je tak patologickým hráčom ako debilom, ktorý neovláda ani základy hrania. Namiesto toho, aby hral čo najviac a čo najčastejšie, lebo to ako závislák na hazardných hrách potrebuje, tak jeho hra prebieha spôsobom, že všetko vsadí na jedno číslo, vyhrá, potom vsadí všetko znova na to isté číslo a všetko prehrá. Po hre je tak do dvoch minút. Žiadne rozdelenie výhry na viaceré ťahy, žiadne rozdelenie rizika, žiadna neustála potreba hrania. Jednoducho len jedna hra štýlom všetko alebo nič a je po „zábave“. No on sa nielen počas hier, ale počas celého filmu chová ako skôr ako prvotriedny idiot než ako univerzitný profesor závislý na hazarde. A vôbec, celkovo mám „veľmi rád“ tých Amíkov s bohatými mamičkami, ktorí žijú sami v luxusnom niekoľko izbovom dome a pred domom im parkuje červené fáro, ale mám ich ľutovať a počúvať ich reči o tom ako sú na mizine, bez peňazí a ešte aj niekomu dlžia štvrť milióna! Čo tak predať byt, dom, auto a nasťahovať sa dočasne do garsónky, kde síce nebude žiť v luxuse, ale aspoň mať pokojný spánok?! To asi neprepadá do úvahy. Film by tak chcel byť „gamblerskou sondou“ do života zbohatlíka, ale namiesto toho je neskutočne odtrhnutý od reality a celý ten pokus o zobrazenie seba-deštrukcie hlavnej postavy je maximálne povrchný. K tomu hŕstka vedľajších postáv (mamička, študentka), ktoré v prvej polovici zdatne sekundujú hlavnej postave a pôsobia, že na ňu môžu mať podstatný vplyv, no v druhej polovici sú odpratané z deja, aby sa v ňom už viac nevyskytli. A aj tí gangsteri skôr než by budili strach pôsobia ako „dobrí tatkovia“, ktorí znova požičajú aj niekomu kto im už dlhuje 250 000€, ktoré bude mať očividne z učiteľského platu problém splatiť a ešte mu radia ako zo šlamastiky formou ďalšieho hazardovanie von. Celé to pôsobí tak prikrášlene, že počínanie Gamblera nemá žiaden emocionálny dopad a jeho osud je divákovi akurát tak ukradnutý. Aby som len nekritizoval, tak Mark Wahlberg to slušne tiahne a jeho monologické výstupy počas prednášok sú celkom štýlové, Wyatt na režisérskej stoličke má stále remeslo v malíčku a dokáže aj z takejto látky natočiť celkom svižne odsýpajúci film, počas tých dvoch scéna „gamblovania“ cítiť aj kúsok napätie (ale to vyplýva skôr zo spôsobu hrania a toho, či Gamlber všetko prehrá alebo nie). Akurát je dosť problém pokiaľ film s názvom Gambler má najlepšie časti tie, ktoré sa odohrávajú v školských laviciach, než tie v kasíne. Od Ruperta Wyatta by som čakal rozhodne viac, ale na to ako slabá látka Gambler je sa s tým popasoval celkom znesiteľne. Akurát tu chýba zmysluplný príbeh, zmysluplné konanie postáv alebo niečo navyše čo by strhlo, akákoľvek zaujímavejšia scéna alebo situácia. Vo výsledku je to akurát štandardne natočený film, ktorý ani nemohol byť s podobne chabým scenárom ničím viac. Neviem čo viedlo Wyatta práve k tejto voľbe. CELKOVO: 2,5* (5/10)(10.4.2015)

"Tělesný pudy nelžou.. Ty nikdy !!" Prostě to buď pude nebo nepude.. A tohle rozhodně šlo !! ;) The Gambler totiž platí za hodně výživný Wyattův remake, byť tedy zejména stojícího pevně na základech elegantního scénáře tradičně luxusního Williama Monahana, rovněž výborného snímku britského Čechoslováka Karla Reisze s jednoznačně nejlepším Markem Wahlbergem, jakého jsem vlastně vůbec kdy viděl, jakého vůbec (ne)pamatuji.. Stejně jako dlouho nepamatuji film s podobně skvostně obsazenými vedlejšími rolemi, s tou vůbec poslední, byť kratičkou, George Kennedyho na čele.. Elektrizující záležitost..(23.3.2016)

"THE AMOUNT OF CASH YOU WANT IS MORE THAN I AM ORDINARILY DISPOSED TO LOAN OUT, UNLESS, SAY, YOU'RE A MEDIUM-SIZED COUNTRY WITH THE ABILITY TO RAISE TAXES UNDER THE THREAT OF MILITARY FORCE. OR... A EUROTRASH COKEHEAD WHO HAS A FATHER THAT CAN BE SQUEEZED AFTER THE LITTLE PRICK'S MICRO-BUDGET SCI-FI FILM DOESN'T GET PICKED UP AT SUNDANCE." --------- Na film o hazarde dosť netradične poňatý, kde už nejde o výhru ale o hru, kde gambler nevsádza svoj život pre peniaze, ale pre to aby vsádzal. James Bennett tu nehľadá víťazstvo. Hľadá totálne víťazstvo, pretože je to buď vyhraj, alebo zomri. Páčila sa mi jeho absolútna priamočiarosť, či už na pracovisku, v kasíne, pred úžerníkom, kdekoľvek. Najlepším príkladom je určite hneď prvá univerzitná prednáška, ktorá bola možno aj vrcholom Gamblera. Celkovo mám z toho pocit, ako keby som sledoval Hráčov, až na to, že protagonistovi je úplne ukradnutá jeho existencia. A na tom predsa nie je nič zlé. Za zmienku ešte rozhodne stojí aj John Goodman, ktorý sa síce veľmi sporadicky objavil na obrazovke, ale keď už, tak to teda bolo niečo!(20.12.2017)

• - Skladba "Money" od rockovej skupiny Velvet Revolver, ktorá sa objavila v tomto filme, zaznela aj v snímku Lúpež po Taliansky (2003). V oboch snímkoch si strihol hlavnú rolu Mark Wahlberg. (Real Tom Hardy)

• - V závěrečné scéně si lze všimnout, že James (Mark Wahlberg) běhá několik záběrů v kruhu. Například vícekrát mine reklamní poutač ,,Massage". (TheRIKO)

• - Mark Wahlberg bral svou roli profesora vážně. Proto navštívil plno vysokoškolských přednášek na různých kalifornských vysokých školách, kde bedlivě sledoval profesory a jejich styly vyučování, aby vypadal jako profesor literatury důvěryhodně. (dan4815)