Slunce rošťáků

• Francie

Le Soleil des voyous

• Itálie

Il più grande colpo del secolo

Slnko darebákov

Krimi / Drama

Francie / Itálie, 1967, 95 min

Tak mám za sebou další výbornou francouzskou kriminálku ze staré školy,. O Gábinovi se už an radši nebudu nějak zvlášť rozepisovat,, protože bych zase celý komentář poukazoval na jeho neuvěřitelný styl herectví a obrovské nenapodobitelné charisma. Kdo s ním má alespoň něco málo nakoukaného, ví moc dobře o čem mluvím. Toho kdo neměl tu čest, ¨nevidět ho při akci na plátně upřímně lituji. Ale teď již k samotného filmu, který nespolehá pouze na Gábina a dost jsem si ho užil. Slunce rošťaku vypráví příběh o starnoucím muži, který by chtěl ještě v životě něco dokázat a setkání se starým přítelem ho nakopne k tomu aby naplánoval velikánskou bankovní loupěž. Děj sám o sobě není až tak originální, ale je napsán velmi záživnou formou. Mě osobně to tak připadalo, protože jsem v mnoha scénách na filmu visel. Třešničkou na dortu je velmi napínavá poslední půlhodinka (a teď pozor, příjdou spoilery.) A závěr je z celého filmu nejlepší. Konečně nějáká kriminálka nakonci srozumitelně a doslova ukáže, že krást se nevyplácí a i do posledního detailu promyšlený plán nakonec ve výsledku selže. No a to se stalo i hrdinům tady toho filmu. Na ten Gábinův pohled, na pravém konci tady toho filmu nikdy nezapomenu. Ten řekl víc než jakékoliv slova. I přesto že hlavní hrdina byl zloděj a vyděrač, nakonci mi ho bylo i na vteřinku líto. Než jsem začal psát tento komentář, film jsem nejprve ohodnotil a to čtyřmi hvězdičkami, když jsem s teď, ale v komentáři srhnul dojmy a pojmy musím dát plný počet. Protože na tu poslední scénu asi jen tak nezapomenu, ostatně jako na celý film. A proto myslím mohu dát právem plný počet hvězd.(29.8.2016)

Zápletka dobrá, sestava hrdinů méně. Jediný jakžtakž sympatický je sám Gabin, jeho válečný kumpán Jimmy (Stack) už moc ne, a chamtivá "krasavice" je jednoduše na přesdržku (mimochodem žádné podoby herečky M. Lee s M. Monroe jsem si nevšiml, spíš mi připomínala Ronnie Spector). Celou dobu jsem to nicméně šacoval na slabší 4*, ale poslední scéna mě zklamala. Takhle to skončit nemělo.(3.11.2019)

Docela dobrá starší Francouzská kriminálka.J.Gabina už nudí styl jeho života a jen co se objeví starý kamarád tak už plánuje vyloupení banky.Po úspěšném vyloupení se to komplikuje a nakonec jsou z toho mrtvoly a peníze pryč.I když je spousta krimi s tímto námětem,jiný způsob vyloupení dělá z filmu zajímavou podívanou.(19.5.2014)

„Obrazy jsou jako ženský. Člověk se v nich nikdy nevyzná.“ No jo, ženská! Zase v tom nemohla chybět a zase to pěkně zvorala!! :o) Když se zamýšlím nad tím, čím by tahle loupežná kriminálka s nádechem humoru i funkčního dramatu v sobě mohla vyčnívat z velmi bohaté dobové produkce, nenapadá mě nic. Snad jen to, že Jean Gabin má vedle sebe tentokrát výjimečně dost kolegů z mimofrancouzské oblasti (jeho hlavního parťáka-spolukomplice Beckleyho dokonce ztvárnil americký herec). Máme tu příběh se zápletkou i jednotlivými situacemi, jaké lze sledovat v celé řadě kriminálek, přičemž zážitky z podobných filmů se vám velmi brzy začnou překrývat. Přesto jsem měl po celé dva roky spojené v souvislosti s jednou konkrétní scénou, která se mi vryla do paměti (rozhovor se strážnikem po injekci v transu + následné otevírání trezoru s obrovskou nejistotou při posledním číslu). Přesto ponechávám bez problémů původní 4 hvězdičky, protože divácky přítažlivý snímek ze staré francouzské školy se tvůrcům po všech stránkách povedl, krásně odsýpal v dobře nastaveném tempu a promyšlené postupnosti bez hluchých míst a spolehlivě mě dokázal pohltit i při opakovaném zhlédnutí. Což je samo sebou ve výsledku obrovské plus, které mnoha sebeoriginálnějším snímkům na druhé straně leckdy chybí. 75%(13.10.2020)

Pri sledovaní všetkých tých filmových lúpeží má divák pocit, že keď to ide tak ľahko vo filme, tak to musí ísť aj v reáli. Lenže v reáli sa banky inteligentne nevykrádajú. Asi aj o to viac ma bavia tie lúpeže filmové, pretože tam držíte palce práve tým "rošťáckým" zloduchom, ktorí v skutočnosti neexistujú. Dômyselný plán je hlavným zdrojom zábavy, ktorá je nasledovaná niečím, s čím sa dalo rátať od začiatku, ale priebeh toho "potom" nie je myslím nijak zvlášť predvídateľný. Pointa zodpovedá jednej starej známej pravde, ktorú tu vykecávať nechcem, nech si každý urobí varianty deja krátko po začiatku sám. Nie je to žiaden zázrak, ale taký ľahký závan niečoho starého a dobre odležaného, navyše v hlavnej úlohe s niekým, kto je v takejto roli nenahraditeľný.(19.5.2014)