The Canal

• Austrálie The Canal (více)

Filmový archivář David (Rupert Evans) zažívá poslední dobu těžké časy, protože má podezření, že jeho žena Alice (Hannah Hoekstra) ho podvádí s Alexem (Carl Shaaban), jedním z jejích pracovních klientů. Toto napětí je ještě umocněno, když David dostane v práci od Claire (Antonia Campbell-Hughes) archivní záběry, které ukazují, že jeho dům byl v roce 1902 dějištěm brutální vraždy. Postupně je stále více neklidný a zmatený, sleduje manželku do nedalekého vodního kanálu, kde zjistí, že opravdu má poměr s Alexem. Když se Alice krátce poté ztratí, David se stane hlavním podezřelým z jejího zmizení. Jak policie pokračuje v pátrání, čím dál více je přesvědčena, že David zavraždil svou ženu a snaží se najít důkaz, který by ho usvědčil. (Nivenx)

JohnnyD

Ďalšia z rady neobjavných ducharín plných klišé, samoúčelných halucinogénnych výjavov a s tou najpredvídateľnejšou pointou v rámci žánru. Už dajte prosím duchom pokoj. Aspoň na dvadsať rokov. ()

Cappuccino

Na diváka psychicky pomerne náročné, čo ale nie je žiadna výtka, to je naopak pochvala - a veľká, pretože viac menej väčšinu podobne žánrovo ladených filmov pozerám bez akéhosi značnejšieho vnútorného napätia, skôr len čakám, kedy ma vystrašia a práve tak, ako sa s divákom zahrával Kavanghov snímok, that's how I like it . The Canal sa skoro celý čas dokáže účinne vyhýbať bežným hororovým klišé (výnimka klasiky "viem jak vám to znie, myslíte, že som blázon" - "nie, si len prepracovaný/ustatý/nevyspatý") a až do (bohužiaľ očakávaného) záveru ma veľmi bavil. Hlavným kladom snímku nie je jeho dôraz na detaily, kde by ste nejaké tie chybičky našli, ale dôraz na atmosféru, ktorá je naozaj hutná a v novembrovom sychravom počasí som si ju užíval ako sa len dalo. ()

S.Quentin QUALE

Co na to říct? Moc pěkně natočený horor, kterému toho formálně nemám moc co vytknout, bohužel mě, zdá se, oslovil mnohem méně než většinu....podobně jako letošní Oculus. 65% ()

misterz

Je pravdou, že film čerpá z námetov mnohých snímkov, ako napr. Sinister, ale za chybu by som to nebral, je predsa jedno, z čoho ten či onen film čerpá, dôležitý je celkový dojem a ten bol v tomto prípade pozitívny. Navyše Canal prispel k spoločnému námetu aj niečím novým a vlastným, takže to nie je exaktne o tom istom. Väčšina snímku sa tvári ako thrillerová dráma s krimi zápletkou, v ktorej sa nešťastný manžel snaží nájsť vraha svojej manželky. Pointa je síce zrejmá už skoro od začiatku, ale aj napriek tomu baví, pričom príbeh je obohatený o priemerný duchársky motív (sem-tam niečo vykukne spoza rohu alebo spoza chrbát, sem-tam sa mihne tieň v tráve...). Posledná štvrtina sa však stala hororovou, atmosferickou parádou, jednou veľkou duchárskou lahôdkou. Tak dusivá, nepríjemná, mrazivá vecička sa vidí iba zriedka, určite by som ju v rámci hororového duchárskeho subžánru zaradil k špičke. Výrazne k tomuto pocitu dopomohlo aj prostredie samotného kanála, ktoré bolo jednoducho atmosfericky dokonalé. Koniec preto v mojich očiach celkový dojem výrazne vylepšil. 80/100 ()

Omnibus

" Ve škvírách, za rohy... tvé temné parohy, kde se pasou? V KANÁLE rozumu zkaleného, tvé ženy krásou." Loving father, too many movies, family forever... ()

dr.horrible

Čakal som s komentárom kým zo mňa trochu opadne nadšenie, nech som kritickejší. Záver má svoje chyby. Vysvetlovaním čiastočne sklame, samotným vysvetlením ešte viac, ibaže ako sa hovorí, originalita neexistuje. A takto som sa nebál od druhých Insidious. Pri pár scénach (skype, záverečná premietanie) mnou zimomriavky doslova lomcovali.Takže musíte odpustiť troška predvídateľnosti, Kavanagh Vás vzápätí vždy nejak odmení. V závere dvojnásobne ()

Kudly4

Už jenom ta 1/3 filmu byla pro mě dost nepříjemná, nevím proč, ale ta nevěra tu byla zfilmována "dokonale". Atmosféra gradovala každou minutou až do samotného závěru, které jsem tak trošičku vnitřně očekával, ale bylo to ještě tvrdší a bezcitnější. Absolutní atmosférická bomba. Takový pocit beznaděje jsem při sledování filmu už dlouho neměl. Vynikající. ()

PetrPan

Nemohu než vlastně zrecyklovat již zde několikrát popsané. Kanál je především předvídatelné strašení . Zpočátku flegmatická duchařina se však postupně stává rozzuřeným cholerikem, který na Vás dští jednu povedenou strašidelnou scénu za druhou. A byť irstá stoka do jemně zatuchlého žánru nepřináší nic nového, zpívá onu obehranou písničku sexy chraplavým kontraaltem zkušené šansoniérky. Slušně odvedené řemeslo, navíc vyšperkované až překvapivě přesvědčivými herci. A finální tečka, díky které přece jen dostává trochu na frak i ona servírovaná předvídatelnost, mne vede až ke čtyřem spokojeným hvězdám. Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií ()

eLeR

Rupert výborne zahral. Niektoré scény mali naozaj výbornú atmosféru, ale naopak niektoré mi tam vadili. Príbeh bol taký nijaký, veľmi skoro sa dalo odtušiť, aké bude rozuzlenie. Úplný koniec potešil. ()

korbitch22

Těšil jsem se, když jsem v popisu filmu spatřil pouze slovíčko horor a né žádné drama, mysteriózní a bůh ví co všechno, co vždy jen oddaluje atmosféru a lekačky a zase jsem naletěl.K filmu si napište spíš thriller, drama, mysteriózní.Příběh má sice něco do sebe a hlavní hrdina hraje pošuka dost dobře, jenže scénář není nic moc nového, atmosféra nulová a těch pár scén, které mají koule a umí dobře vyděsit je strašně málo.Celej film navíc totálně zabíjí irská produkce.Vůbec to není vizuálně přitažlivé a já se vyloženě těším, až to americká produkce zremakuje a přídá víc děsivých scén a lekaček.I když to místy má neskutečný scény, vše mezi tím je strašná nuda a ani dost luxusní konec to nijak z průměru nevytáhne.Svým způsobem zajímavý počin, ale nic, k čemu bych se někdy vrátil, dokud v tom nebude bubákovat Sarah Michelle Gellar a režírovat to Marcus Dunstan.55%. ()

VenDulin85

V poslední době se novinkové horory moc nevyznamenaly, už proto by si aspoň za mě The Canal zasloužil řád zapnuté lampičky, protože dokázal vyvolat (obzvláště v druhé polovině) atmosféru, která by se dala dranžírákem krájet. Nebýt konce, jdu do plných, Rupert Evans tu moc pěkně zahrál roli manžela, na kterého dolehla minulost a temnota domu, kam se nastěhoval se svou těhotnou ženou. Nejvíc, po stísňujících scénách, se mi asi líbil jeho rozhovor s malým synkem, kde rozebírali tmu. "Může tam na tebe něco číhat..." A co? "monstra..."Exactly! ()

Pítrs85

No forma nakonec přeci jen vítězí nad obsahem, ale jak už tu bylo zmíněno, originalita v hororech is dead, takže nehledat v tom nic převratného a šokujícího, ale jen si užít hodinu a půl řádně temnýho a depresivního hororu (výtečný Rupert Evans v hlavní roli), který mně po delší době dokázal minimálně ve dvou scénách malinko (cheche) pocuchat nervovou soustavu. A to se v dnešní době prostě počítá, jeden z nejlepších hororů roku 2014. ()

SOLOM.

Tak už i Irové začínají s nesmyslným kopírováním? Ivan Kavanagh se pro svou prvotinu rozhodl čerpat inspiraci hned z celé řady známějších filmů a povedlo se mu natočit opravdu chaotický „guláš“ mysteriózního thrilleru a psychologického hororu. To však neznamená, že by se na tento film nedalo dívat, jen jsem měl pořád ten pocit, že tohle jsem už někde viděl…Bizarně pojaté to skutečně je, ale místy mi přišlo, že i sám tvůrce se v tom začal pomalu utápět a jeho představivost dostávala místy pořádně na frak. Zvláště když se nám to následně pokus všechno vysvětlit, čím si dle mého ublížil ještě víc. Někdy je přece jenom lepší, nechat diváka, aby se s tím co viděl, popral sám. Přiznám se, že asi nejvíc mi vadilo použití „další černovlásky vylézající odkudkoliv. Tohle frčelo někdy před deseti lety a i kvůli tomu u mě asijská tvorba mírně klesla na oblíbenosti, protože ještě dnes je toto „téma“ hojně využíváno, přestože je už dost okoukané. Dále jsem měl problém s hereckým výkonem představitele malého Billyho. Vím je to dítě, ale neviděl jsem u něj žádné emoce a já teda nevím, ale když mi umře matka, tak se budu chovat asi trochu jinak. No a ani ostatní herci si nevedli zrovna moc dobře. Hannah Hoekstra totiž kromě svého půvabného obličeje a faktu, že se ráda svléká před kamerou (a erotické scény má hodně ráda, o čemž jsme se už mohli přesvědčit několikrát), moc hereckého talentu nepobrala. S atmosférou to bylo obdobné. Místy se podařilo navodit opravdu psychologické „peklo“ a některé halucinace byly pěkně natočené. Dokonce i napětí by se u nich dalo krájet, ale hned vzápětí následovala nezáživná pasáž, která zase totálně přidusila slibně se rozjíždějící tempo a já tyto výkyvy moc rád nemám. Zvláště když si u nich musíte říkat, jestli je ten režisér opravdový genius, nebo si z vás dělá prdel (což bych se více přikláněl k druhé možnosti). 50% ()

eraserhead666

Sakra. Bavilo mě to? Nebavilo mě to? Tak nějak se nemůžu rozhodnout. Fajn části proložené nezajímavými, nudnými nebo zbytečně přetaženými částmi. Vykrádání mi vadilo asi nejméně. ()

claudel

Zajímavá irská duchařina, dokonce bych řekl, že hororová lahůdka, u níž mi běhal mráz po zádech. Celou dobu jsem si říkal, je to tak, jak si myslím nebo ne? Tvůrci si s filmem docela vyhráli, takže jsem až do konce nevěděl, která varianta je správná. Dobrý výkon Ruperta Evanse a objevil jsem Hannah Hoekstra. ()

ARI50

Vou zajímavé , jemně mrazivé , z nepříjemnou hudbou a zajímavým pohledem na příběh zajímavými herci tohle mě hodně překvapilo, chvilkami člověka provázel strach a to bylo jen dobře příběh jde jemně přečíst kdo vtom asi je a proč ale přesto vás to bádá k zamyšlení a čekáni na konec podle mě dost slušné. ()

JASON_X

Nezáživný podprůměrný thriller s poloamatérskou režií, mizernou kamerou, necharismatickými a nesympatickými herci (až na zajímavou kolegyni z práce), jedním mimořádně nesnesitelným spratkem, jalovým příběhem, nudným dějem a tuctovou zápletkou. Za jedinou věc hodnou zmínky považuju využití barevných světel při některých interiérových scénách, jinak ztráta času. Druhá hvězda za poslední ca čtvrthodinu. ()