Princezna a písař (TV film)

Princess and the scribe

(festivalový název)

Princezná a pisár

Pohádka

Česko, 2014, 81 min

Pohádku jsem v tradičním čase neměla možnost zhlédnout, ale po přečtení vesměs negativních reakcí jsem využila archiv ČT a nestačila jsem se divit, jak pěkný příběh se přede mnou odehrává. Ano, během prvních minut jsem se snažila představit si, že princeznu hraje spíše jedna z představitelek jejích dvorních dam (bylo by docela zajímavé sledovat dvojici známou jako sourozenci Saša a Lexa v roli zamilovaného páru), Nárožného pitvoření jsem nemusela nikdy, ale slečna Timková je ve výsledku celkem zdatným doplňkem skvělému Matouši Rumlovi ("Vašku, vždyť nemám ani meč, není ti to trapný?"), Kramár je solidní slizoun, Bartoška sympatický král, moc se mi líbilo šermování, a tak si prostě myslím, že jsme tu dlouho tak pěknou štědrovečerní pohádku neměli.(25.12.2014)

• hippyman

Zkrátka a dobře (co dobře, vlastně špatně): vcelku originální zápletku zabíjí veskrze ubohý scénář. Nemůžu si pomoct, ale moderní jazyk a akce v tomhle rozsahu prostě do pohádky nepatří. Nesváteční guláš hoden pouštění snad jen v neděli na vytrávení (otrávení?) po svátečním poledním... guláši. 40%(26.12.2015)

• borsalino

Když smícháte nevěrohodný příběh a jalové dialogy do podivného nového subžánru "akční pohádka", vyjde z toho Princezna a písař. Opět mi to připomnělo ostatní novodobou českou produkci, zaměřenou čistě na formu, kdy si divák zapamatuje několik scén, ale za dvě hodiny není schopen říci, o čem to bylo. A bylo to o něčem? Divák se zjednodušuje, filmové produkty se zjednodušují a podbízivé popisky se pokouší diváka nalákat "dobrodružná pohádka vyprávěná s humorem a s hrdiny, kteří Vám budou blízcí", aby nakonec poznal, že zase naletěl. Díky, ale tímhle parníkem za Vánoční pohodou nepojedu.(24.12.2014)

• Pierre

Opět další nová pohádka, u které vidím v titulcích uvedeného scénáristu, ale působí dojmem jako by k ni žádný scénář nebyl. Je velmi chatrná a úmělá. Divák neprožívá žádný zážitek. Chyba je taktéž v castingu. Ruml je hrozné ucho. Možná sedne do nějaké komediální polohy, ale jako princ má charisma na úrovni Pavla Novotného, což není dobré vysvědčení. Herecky se trochu snažil, ale nevěřil jsem mu nic a je mi to docela ííto. Ty akční scény kterými byl ve fiktivním scénáři obdarován působí jako pěst na oko. Jsou velmi smešné a pochybuji, že cílovou skupinu diváků (děti od 5-10) zaujmou.Do pohádky zkrátka nepatří. Neshodují se s atmostférou a filmu ubírají nějáké označení žánru. Výraz jako moderní pohádka se snad ani použít nedá.Jinak princezna byla nevýrazná. Naštěstí mě alespoň pobavil Nárožný. Ten to ještě jakžtakž zachránil. Byl velmi zábavný a měl dostat více prostoru. Bartoška nikdy nezklame a záporák měl také něco sebe. Ale jinak, nic moc. Spíš nic.(30.6.2017)

Ze začátku mě to fakt děsilo... Vždyť jde pohádka udělat tak jednoduše, proč i z dětí děláte blbce? Nelogické chování postav a řešení problémů tuhle pohádku sune strašně nízko. Je tam toho spoustu, ale čím víc se blížíme konci, tím se mi to líbí víc a občas se i zasměji. Princezna se mi líbila a tak tomu 75% dám. ... Nemáš být ve vězení? Koukej se tam vrátit. Ani náhodou, chtěli mě mučit. Asi sis to zasloužil.(27.12.2014)

• - K záběrům hradu při scénách v okolí posloužil německý hrad Marksburg u města Braubach v Porýní. Královský hrad byl uměle dotvořen v grafickém studiu České televize.

(Jozka7)

• - Interiéry se točily v Martinickém paláci v Praze, exteriréy pak například u řeky Ploučnice. Filmovalo se také na hradě Velhartice. Natáčení probíhalo v dubnu roku 2014. (Zdroj: Týdeník Televize). (M.B)

• - Během natáčení byly využity kulisy ze seriálu Borgia (od r. 2011). (M.B)