poster

Princezna a písař (TV film)

 • anglický

  Princess and the scribe

  (festivalový název)
 • Slovensko

  Princezná a pisár

Pohádka

Česko, 2014, 81 min

 • Vitex
  **

  Nejslabší i nejsilnější stránkou tohoto snímku je scénář, resp. scénář je řemeslně čirá dekadence, ale námět mě zaujal tím, že je (připadlo mi to tak aspoň) vystavěn jako přehlídka praktik, jak se ve 20. a následujícím století vyráběly a vyrábějí státní převraty, včetně false-flag-operation a nutné do očí bijící laxnosti a pasivity obyvatelstva. Považuju to ale bohužel jen za šťastnou náhodu při slátávání děje (od slova "slátanina") a vlastní nadinterpretaci toho, co jsem od štědrovečerní tabule po očku sledoval. Přesto by to (z tohoto úhlu pohledu) stálo za remake.(24.12.2014)

 • Pierre
  **

  Opět další nová pohádka, u které vidím v titulcích uvedeného scénáristu, ale působí dojmem jako by k ni žádný scénář nebyl. Je velmi chatrná a úmělá. Divák neprožívá žádný zážitek. Chyba je taktéž v castingu. Ruml je hrozné ucho. Možná sedne do nějaké komediální polohy, ale jako princ má charisma na úrovni Pavla Novotného, což není dobré vysvědčení. Herecky se trochu snažil, ale nevěřil jsem mu nic a je mi to docela ííto. Ty akční scény kterými byl ve fiktivním scénáři obdarován působí jako pěst na oko. Jsou velmi smešné a pochybuji, že cílovou skupinu diváků (děti od 5-10) zaujmou.Do pohádky zkrátka nepatří. Neshodují se s atmostférou a filmu ubírají nějáké označení žánru. Výraz jako moderní pohádka se snad ani použít nedá.Jinak princezna byla nevýrazná. Naštěstí mě alespoň pobavil Nárožný. Ten to ještě jakžtakž zachránil. Byl velmi zábavný a měl dostat více prostoru. Bartoška nikdy nezklame a záporák měl také něco sebe. Ale jinak, nic moc. Spíš nic.(30.6.2017)

 • Ainy
  ***

  Z Matouše nám vyrostl docela charismatický chlap. Ani bych neřekla, že ho znám jako retardovaného Lexu Bůčka z Comebacku. Jako princ se strništěm a čupřinou byl k sežrání! Nicméně, a to mi odpuste, princezna vypadala jako přešitý chlap. Tolik pěkných holek máme a oni si vybrali za princeznu zrovna tuhle. Celkem slušný námět i režie, ale díky Monice jsem si pohádku zrovna moc neužila.(25.12.2016)

 • Kimon
  ***

  S přivřenýma očima tři hvězdičky. A ty především jen za nádhernou výpravu a nádherné středověké interiéry vyzdobené mnoha dobovými kovářskými pracemi. Dialogy, jak už to v té naší současné novodobě pomatené době bývá pravidlem, jsou bohužel opět přihlouple teenagerovské, děj přehnaně akčně potřeštěný, střechy a střevíčky princezny přehnaně kluzké. Středověk a mluva současného náctiletce jdou dohromady jako Mercedes a žebrák. Když už "slavní tvůrci" scénářů dnešních pohádek pouští do světa v průběhu roku takové příšerné pohádkové slátaniny, alespoň pro Štědrý den by mohli své "vrcholné" tvorby zanechat. O štědrém dnu si mnozí nechtějí nechat kazit dobrou náladu pane Merknere a Janáku. Ale abych nebyl příliš zaujatý, Princezna a písař je opravdu trochu lepší, než bylo v minulém roce 2013 těch Dvanáct měsíčků. Proč myslíte, že pohádka "Tři oříšky pro Popelku" byla a stále je tak velmi oblíbená? PROTOŽE JE VĚROHODNÁ! nejen obsahově, ale také dialogy.(26.12.2014)

 • topi
  ***

  K této štědrovečerní pohádce od Karla Janáka jsem přistupoval sakra s odstupem a stoprocentní nedůvěrou, ale nakonec jsem byl vcelku mile překpaven. Zejména byly skvěle vybrány lokality, hlavně v přírodě a i na neokoukané tváře se dalo dívat s určitou sympatií. Líbila se mě princezna Amálka (Monika Timková) i Janek (Matouš Ruml), kteří se dobře doplňovali. Horší byl Petr Nárožný jako rádce, nebo vychovatel. Hudba občas taky dobře vyplňovala určité scény, no nakonec bych řekl, že po delší době se štědrovečerní pohádka vcelku vyvedla.(28.12.2014)

 • - Hercům se v scénách v řece dolívala teplá voda. (M.B)

 • - Během natáčení byly využity kulisy ze seriálu Borgia (od r. 2011). (M.B)

 • - K záběrům hradu při scénách v okolí posloužil německý hrad Marksburg u města Braubach v Porýní. Královský hrad byl uměle dotvořen v grafickém studiu České televize.

  (Jozka7)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace