Princezna a písař (TV film)

Princess and the scribe

(festivalový název)

Princezná a pisár

Pohádka

Česko, 2014, 81 min

Já nevím, asi mám divný vkus, ale mně se Princezna a písař líbila ze všech vánočních pohádkových novinek asi nejvíc. Jasně, na obvyklou, konzervativní pohádku tam bylo trochu víc moderny, ale příběh se mi celkem líbil a co je hlavní, mezi ústřední dvojicí to příjemně jiskřilo a na to já vždycky slyším. Mezi nějaké velké sváteční klasiky si ji sice určitě nezařadím, ale na jeden příjemně strávený podvečer to stačilo.(28.12.2014)

Ještě koukatelná moderní pohádka, ale jen tak tak. Nic proti Monice Timkové, ale bohužel do princezny má děvče bohužel trochu daleko. Ruml mi kupodivu nevadil. Vadily mi ale účesy, protože z krále udělali kokota a princezně na spanilosti taky nepřidaly. Co mě ale překvapilo byla docela zdařilá hudba Ondřeje Brzobohatého. Tu blábolačku na konci si mohli ale autoři odpustit.(25.12.2014)

Po řadě spíše průměrných pohádek s tuctovými princeznami, jalovými princi a Janky a nic moc historkami, je tu konečně změna k lepšímu. Svižná, místky skoro akční zábava, s fajn Jankem a příjemně netradiční, akční a sympatickou princeznou, mezi kterými to jiskří, a to nejen díky svižnými slovním přestřelkám. Kramár je konečně padouch jak má být, slizký, zákeřný, bezcharakterní lotr, kterému to vychází tak dlouho, až jsem opravdu začal princezně s Jankem držet palce. Jistě byla tam řada lapsů, chyb v logice, scénáři i těžkých selhání skriptky, ale nakonec jsem si odhlasoval, že na to kašlu a užil jsem si svižnou pohádkovou zábavu.(17.3.2016)

• slunicko2

Nejnovější podoba věčného pitvoření českých pohádek. 1) Nic se nezměnilo - stále stejné přehrávání (rádce Scapani Petra Nárožného se zapomněl v 80. létech), stále stejné kostýmy, účesy jako symbol degenerace pohádkové invence a především stále stejně neschopné dialogy, jejichž hloupost volá do nebes o zásah. Princ oslovuje dvorní dámy: Holky, teď mi musíte pomoci, a divák si zoufá. 2) Ještěže tu je sympatický 29letý Matouš Ruml, takže mohu dát alespoň jednu hvězdičku.(26.12.2014)

• borsalino

Když smícháte nevěrohodný příběh a jalové dialogy do podivného nového subžánru "akční pohádka", vyjde z toho Princezna a písař. Opět mi to připomnělo ostatní novodobou českou produkci, zaměřenou čistě na formu, kdy si divák zapamatuje několik scén, ale za dvě hodiny není schopen říci, o čem to bylo. A bylo to o něčem? Divák se zjednodušuje, filmové produkty se zjednodušují a podbízivé popisky se pokouší diváka nalákat "dobrodružná pohádka vyprávěná s humorem a s hrdiny, kteří Vám budou blízcí", aby nakonec poznal, že zase naletěl. Díky, ale tímhle parníkem za Vánoční pohodou nepojedu.(24.12.2014)

• - Během natáčení byly využity kulisy ze seriálu Borgia (od r. 2011). (M.B)

• - Hercům se v scénách v řece dolívala teplá voda. (M.B)

• - K záběrům hradu při scénách v okolí posloužil německý hrad Marksburg u města Braubach v Porýní. Královský hrad byl uměle dotvořen v grafickém studiu České televize.

(Jozka7)