Princezna a písař (TV film)

Princess and the Scribe

(festivalový název)

Princezná a pisár

Pohádka

Česko, 2014, 81 min

Tentokrát Janák celkem bez problému. Sice výrazy a obrazy jako "kluci, díky", "holky, teď mi musíte pomoct" prostě do pohádky nepatří, nápad s podvodem ve vězení, slušná kamera (dobře natočený útěk po okapovce) a solidní výkony (Nárožný je kouzelný i při přehrávání) herců činí z téhle štědrovečerní pohádky nejlepší premiérovou událost pětiletky. Bohužel. Proč ale Jirka Dvořák bělí dvacet let v bažinách cejchy, místo aby chytal lapky? Kdopak ví, jaký hrad se to objevuje na pozadí některých záběrů (Velhartice to podle všeho nejsou)?(25.12.2014)

Štědrovečerní pohádka roku 2014. Že by se nám z Jonáka stával novodobý Troška? Nemyslím to zas tak špatně, jak se to může zdát. Obě jeho pohádky se mi líbily, jenže zatímco pohádka o Marušce držela pohromadě bez problémů, tady je zase tolik nedodělávek až to bolí. Stejně jako Troškovi nedělá Janákovi problém vizuál, ale děj a kouzlo chytré pohádky jim oběma chybí. Je hezké dostat do pohádka šermířské scény, jenže co je to platné, když ty souboje jsou tak špatně nachoreografované, že je to přímo do očí bijící. Příběh celkem drží pohromadě, ale má spoustu hluchých míst, ale sem tam má i vtipné a podařené momenty. Hlavní hrdinové mi vůbec nevadí, chemie mezi nimi sice není ani zbla, no ale budiž. Celkově myslím na Štědrý den se pohádka hodila a nedopadlo to nijak špatně.(26.12.2014)

• borsalino

Když smícháte nevěrohodný příběh a jalové dialogy do podivného nového subžánru "akční pohádka", vyjde z toho Princezna a písař. Opět mi to připomnělo ostatní novodobou českou produkci, zaměřenou čistě na formu, kdy si divák zapamatuje několik scén, ale za dvě hodiny není schopen říci, o čem to bylo. A bylo to o něčem? Divák se zjednodušuje, filmové produkty se zjednodušují a podbízivé popisky se pokouší diváka nalákat "dobrodružná pohádka vyprávěná s humorem a s hrdiny, kteří Vám budou blízcí", aby nakonec poznal, že zase naletěl. Díky, ale tímhle parníkem za Vánoční pohodou nepojedu.(24.12.2014)

• Helo

Čeští neherci (no dobře, Kramár, Nárožný a úplně zbytečná postava bažináře byli v pohodě) se opět sešli a nadělili nám sice o něco lepší pohádku než loni, ale pořád nic moc. Přitom podfuck tvořící zápletku byl na pohádku vcelku nápaditý, souboje byly skutečné souboje, kdy to aspoň vypadalo, že se ti dva vážně chtějí zabít, a i hudba a výprava byla docela povedená. Jenže k čemu to je, když jsou rozhovory místy úplně stupidní a polovina pohádky je o tom, že se snaží utýct, nemluvě o některých klasicky trapných pseudovtipech...(24.12.2014)

Vše je relativní. V porovnání s novou produkcí (hlavně) České televize, co se pohádek týče, to ještě celkem ujde. Marošovi ten Dietrich celkem sednul, Repelent mu zdatně sekundoval. Ruml strašnej, ta pitomá princezna o moc lepší nebyla. Ale se starými klasikami je to zcela neporovnatelné. Není se moc čemu divit, že se celá republika stejně vždycky těší na Princeznu se zlatou hvězdou nebo Byl jednou jeden král... 60%(8.1.2017)

• - K záběrům hradu při scénách v okolí posloužil německý hrad Marksburg u města Braubach v Porýní. Královský hrad byl uměle dotvořen v grafickém studiu České televize.

(Jozka7)

• - Během natáčení byly využity kulisy ze seriálu Borgia (od r. 2011). (M.B)

• - Hercům se v scénách v řece dolívala teplá voda. (M.B)