Královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem (M. Kramár). Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži a napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách… (Česká televize)

Padme_Anakin

Příjemné překvapení mi v tomto dobrodružném příběhu způsobili pánové, tedy především Matouš Ruml se strništěm a delšími vlasy, seklo mu to a Maroš Kramár, vůbec jsem netušila, že umí být působivě odporný.. To, co měla většina zúčastněných na hlavách, ponechám bez komentáře, neb na to nenacházím slušná slůvka.. ()

togaf

Další zapomenutelná česká pohádka. Že já se nikdy nepoučím, a vždycky sleduju novou. Asi to bude těmi Vánoci...nebo jsem byla namlsaná Svěrákovými Třemi bratra. Princezna Amálka nepůsobí moc princeznovsky. A Barbora Srncová (pro ni naštěstí) rozhodně nebyla dobře obsazena do role matky Matouše Rumla, vždyť vypadá jako jeho o pár let starší sestra! ()

rakovnik

Nemyslím si, že tato pohádka "měla na to", dostat se v hlavním vysílacím čase na televizní obrazovku o Vánocích. Kromě toho, že v ní bylo dost akce, byl příběh prostoduchý, stejně tak jako mnohé postavy, včetně pana krále. Zpočátku se mi styl vyprávění příběhu líbil, párkrát jsem se zasmál, postupně ale přešel děj do zkratkovitosti a postavy se chovaly čím dál tím hloupěji. Snad kromě Jiřího Hány a Jiřího Bartošky mě žádná z postav neoslovila, Matouš Ruml na trůnu působil stejně komicky, jako Radim Kalvoda jako velitel. O Vánocích již bylo určitě hůř, ale na tuto pohádku asi bez problémů zapomenu a rozhodně ji nebudu vyhledávat ani v jiném, než Vánočním čase. ()

Ainy

Z Matouše nám vyrostl docela charismatický chlap. Ani bych neřekla, že ho znám jako retardovaného Lexu Bůčka z Comebacku. Jako princ se strništěm a čupřinou byl k sežrání! Nicméně, a to mi odpuste, princezna vypadala jako přešitý chlap. Tolik pěkných holek máme a oni si vybrali za princeznu zrovna tuhle. Celkem slušný námět i režie, ale díky Monice jsem si pohádku zrovna moc neužila. ()

Tommassi3

"Udělej mi kocoura !!" ;) Jakkoliv se jeden nedokáže ztotožnit s běžnou Janákovou tvorbou, je třeba přiznat, že jeho štědrovečerní žánrový příspěvek se nad očekávání podařil, což však bohužel ještě samo o sobě vlastně vůbec nic neznamená.. Přes všechny výhrady vůči subžánru akční pohádky, jak si Karel Janák šikovně vypomohl a udělal si alibi, právě v těch akčních pasážích i dík dalšímu skvostnému hudebnímu motivu Ondry Brzobohatého Princezna a písař funguje daleko nejlépe, ty ostatní sekvence totiž snadno odhalují zásadní bolest celého českého filmu, a tak i právě tohoto, totiž příšerně slabý scénář dua Merkner, Janák s jeho vyprázdněnými dialogy.. Největší zklamání ovšem s sebou nese jalová Monika Timková se svojí princeznou Amálkou, kterou strčí stále lepší Matouš Ruml do kapsy s přehledem i s prstem v nose.. ()

• Během natáčení byly využity kulisy ze seriálu Borgia (od r. 2011). (M.B)
  • Interiéry se točily v Martinickém paláci v Praze, exteriéry pak například v Průrvě Ploučnice. Filmovalo se také na hradě Velhartice. Natáčení probíhalo v dubnu roku 2014. [Zdroj: Týdeník Televize] (M.B)
  • Režisér chtěl renesanční kostýmy, ale kostymérky zařadily film do baroka. Měly pro to lepší fundus. [Zdroj: ahaonline.cz] (SONY_)