Princezna a písař (TV film)

Princess and the scribe

(festivalový název)

Princezná a pisár

Pohádka

Česko, 2014, 81 min

Já nevím, asi mám divný vkus, ale mně se Princezna a písař líbila ze všech vánočních pohádkových novinek asi nejvíc. Jasně, na obvyklou, konzervativní pohádku tam bylo trochu víc moderny, ale příběh se mi celkem líbil a co je hlavní, mezi ústřední dvojicí to příjemně jiskřilo a na to já vždycky slyším. Mezi nějaké velké sváteční klasiky si ji sice určitě nezařadím, ale na jeden příjemně strávený podvečer to stačilo.(28.12.2014)

Z Matouše nám vyrostl docela charismatický chlap. Ani bych neřekla, že ho znám jako retardovaného Lexu Bůčka z Comebacku. Jako princ se strništěm a čupřinou byl k sežrání! Nicméně, a to mi odpuste, princezna vypadala jako přešitý chlap. Tolik pěkných holek máme a oni si vybrali za princeznu zrovna tuhle. Celkem slušný námět i režie, ale díky Monice jsem si pohádku zrovna moc neužila.(25.12.2016)

• togaf

Další zapomenutelná česká pohádka. Že já se nikdy nepoučím, a vždycky sleduju novou. Asi to bude těmi Vánoci...nebo jsem byla namlsaná Svěrákovými Třemi bratra. Princezna Amálka nepůsobí moc princeznovsky. A Barbora Srncová (pro ni naštěstí) rozhodně nebyla dobře obsazena do role matky Matouše Rumla, vždyť vypadá jako jeho o pár let starší sestra!(9.1.2015)

Z té hromady novodobých pohádek je tenhle pokus z těch lepších, tudíž to není nejhorší z nejhorších. Jenže tomu chybí pohádkovsky zábavné momenty, i když Nárožný dává, co mu síly stačí :). Neumím si pořádně vysvětlit čím to je, že dnešní tvůrci pohádek neumí vtisknout to pravé pohádkové kouzlo a atmosféru. Po shlédnutí tohoto jsem přepínal na Jak se budí princezny a kvalita je nesrovnatelná. Tehdy to prostě uměli! A abych nezapoměl, je kunšt neumět vybrat sličnou princeznu :-/.(25.12.2014)

Kdyby to víc šláplo do pedálů a zapracovalo se víc na příběhu a na odstranění některých nelogičností, šel bych rád s hodnocením výš. Parkur se mi líbil, hlášky byly vynikající, atmosféra vymazlená a pohodová, dobrá kamera i lokace. Problém nastává u některých herců, přece jen Bartoška to nějak neuhrál a nedokázal ve správné chvíli říct svou větu tak, aby "zazněla", a ani herecky se příliš neprojevil. Princezna je vyšší než Ruml, přitom její - s prominutím - poněkud kobylí obličej mi sem nějak nesedí - to už ta druhá komorná vypadala víc k světu. Na druhou stranu Ruml nebo Hána hrají velmi přesvědčivě a lehce. Dvořák má žel jen takové nijaké cameo a Nárožný hraje žel svou škatulku včetně kocoura. V pohádce je několik citací z jiných pohádek (Pyšná princezna, Princ z Persie, Honza málem králem, preceptor ze Tří oříšků a jiné), ale moc se mi to nelíbilo. SPOILERY A tedy mi taky vadilo, že není vysvětleno, proč dvacet let žije tatínek v nedalekém lese a nejde domů za ženou a synem, kde se dvacet let toulali vrazi královny, proč to s králem a princeznou víc nehnulo, když objevili vraha, proč si král myslí, že zvládne dva chlapy, a samozřejmě mi vadilo deux ex machina v podobě záchrany z močálu. Fakt škoda, protože stačilo jen trošku na scénáři a některých scénách zapracovat, a mohlo to být vážně dost dobré. Takhle je to jen dobré.(26.12.2014)

• - Hercům se v scénách v řece dolívala teplá voda. (M.B)

• - K záběrům hradu při scénách v okolí posloužil německý hrad Marksburg u města Braubach v Porýní. Královský hrad byl uměle dotvořen v grafickém studiu České televize.

(Jozka7)

• - Během natáčení byly využity kulisy ze seriálu Borgia (od r. 2011). (M.B)