Nikdy není pozdě

Nikdy nie je neskoro

• Austrálie

Komedie / Drama / Hudební

USA, 2015, 101 min

You think because you screwed up once, you don’t get a second chance? Přesně tenhle typ filmu je důvodem, proč mám Meryl Streep tak ráda. Věřím jí. Věřím jí, že je Ricki Rendazzo, šílená ženská, která to dokáže parádně rozjet na kytaru, baba, která si nebere servítky a všechno podá na rovinu. Věřím jí, že je i Linda Brummel, křehká, nerozhodná, strachující se matka, která kvůli svému snu přišla o mnoho věcí, o své zázemí a především o rodinu. Tyhle dvě podoby jedné ženy mísí se ve filmu, který možná není dokonalý jako všechny ty oscarové bijáky, ale zůstává ve mne déle a obohacuje mne napořád. Život je o druhých šancích a je jen na nás, jestli je včas chytíme. Ricki, Greg i Julie první krok udělali a život sám jim dal možnost začít odznova. Naposled.(6.2.2020)

• mira.l

Když mě film nudí prakticky od začátku a během jeho sledování nejsem línej zapnout noťas a začít na půl oka sledovat něco jinýho, zatímco je mi vcelku jedno, jaký dialog právě na obrazovce probíhá, tak je asi něco špatně. A to byl přesně tenhle případ. Od úplného odpadu to snad zachránila jen Meryl (i když jsem se nemoh ubránit dojmu, že jí to moc nesedí a že je na takovou roli už poněkud...no proč to neříct na plnou hubu - stará) a celkem poslouchatelný hudební doprovod (teda většinou). Za to dávám dvě *, ale víc ani ň. Za zmínku stojí i lehce vyšinutá dcera, protože ta tady svým výkonem asi přehrála svoji filmovou (i skutečnou) mámu. Rodinka to byla vskutku povedená.(10.2.2017)

Na čistou komedii je film trochu moc sladkobolný a předvídatelně smířlivý, jako by se Diablo Codyová, nositelka Oscara za scénář snímku Juno, při volné inspiraci osudem své tchyně příliš rozněžnila. Ale pořád má v rukávu dva trumfy, které nemohou selhat: Meryl Streepovou a muziku.Od prvé vteřiny, kdy herečka s kytarou, v upjatých kožených kalhotách a ověšená korálky rozjede rockový nářez, je jasné, že má rytmus v krvi a živelnou radost vyzařuje až k poslednímu stolku zapadlého baru, v němž skončila. Protože hrdinka Streepové, která kdysi kvůli hudební kariéře opustila rodinu, po nocích hraje pro štamgasty se svou kapelou a ve dne se živí u pokladny v samoobsluze, kde jí vnucují úslužné „Vždy s úsměvem!“ Až jednoho dne musí u letištní kontroly sundat všechny extravagantní náramky, protože ji exmanžel čili Kevin Kline povolá za jejich dcerou, která se hroutí z partnerovy nevěry. Přijdou i synové a propuká konfrontace již dospělých dětí, které vychovala jiná žena, s jejich biologickou matkou, jež je zradila kvůli vlastnímu snu. „Jsme ti dávno ukradení,“ vmetou jí do tváře ve vypjaté přestřelce dávných křivd. Zkouška ohněm Rodinné melodrama bohužel na čas opouští muziku, humor však naštěstí ani na okamžik. Značnou měrou jej vytváří kontrast výstřední energické matky a vyhaslé zanedbané dcery, kterou výtečně hraje Mamie Gummerová, skutečná dcera Streepové. Jejich souboje i postupné ženské spojenectví vyzařují přirozenou důvěrnost, které by se jinak těžko docílilo, třeba v kouzelné scéně, kdy bývalí manželé s dcerou zažívají marihuanový večírek. Zábavný moment poskytuje také napětí mezi rockerkou a ženou, která ji na postu matky nahradila. Postava Streepové se totiž už v úvodních nenucených promluvách k publiku odkopává v nekorektních postojích vůči prezidentu Baracku Obamovi – a macecha je černoška, což vzájemné jiskření založené na žárlivosti rozdmýchává i politicky.Půdorys civilizované rodiny, pro niž je vyžilá nespoutaná barová harcovnice černou skvrnou na společenské pověsti, není dvakrát objevný, a dokonce začíná mírně nudit, než se vyprávění přenese zpět na pódium.Na Streepovou tu čeká jednak nejpříjemnější překvapení filmu, Rick Springfield ve střízlivě působivé roli její muzikantské i životní opory, jednak zkouška ohněm, protože coby vetřelkyně vyrazí s celou kapelou na synovu svatbu: usedlou, noblesní, po všech stránkách snobskou a ještě k tomu ekologickou, což je další zdroj vtipu.(17.6.2020)

Film není nic úžasného, není to nic, co bychom už dříve neviděli, ale má jednu velkou výhodu a to, že ho táhne Meryl Streep, která opět ukázala, že dokáže zahrát cokoliv a zároveň si to i užít. Je tam pár vtipných hlášek, o které se většinou postará její dcera Mamie Gummer a samozřejmě skvělá hudba plná energie. Já jsem si užívala každou minutu a i když tam je pár chybiček i tak je to skvělá podívaná plná energie a Meryl Streep.(20.9.2015)

Meryl s účesem á la Dáda Patrasová v pohádce o princezně Koloběžce tady podává opět nadprůměrný výkon. Její postava "lehce výstřední matky" mě bavila a konfrontační scény s její dcerou měly své kouzlo. Bohužel celému filmu chybí jakýsi silný vnitřní náboj, silnější emoce, či výsledný wow efekt, který by mě donutil dát lepší hodnocení. Stručně řečeno: předvídatelně průměrný scénář ani božská zpívající Meryl nezachrání. 60 %(15.4.2016)

• - Kytara, kterou vlastní Greg, skutečně patří jeho představiteli Ricku Springfieldovi. Zpěvák na této kytaře napsal svůj nejznámější hit „Jessie's Girl“. (jezurka42)

• - Scenáristka filmu Diablo Cody se objeví v malém cameu jako jedna z tančících žen na svatbě při písni „I Still Haven't Found What I'm Looking For.“ (jezurka42)

• - Diablo Cody se inspirovala životem své tchýně, která mnoho let hrála v rock & roll skupině. (jezurka42)