Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch svých milovaných dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti. Najdou se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a stávající situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce. Děj strhujícího a velmi aktuálního snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, neboť zkorumpovanost, stejně jako malost a vypočítavost vládnou světem bez ustání. (A-Company CZ)

Chovis

Duo Hřebejk & Jarchovský opět nezklamala. Můžeme tak znovu vidět téma z doby socialismu a velmi citlivý satirický humor, který v plné nahotě ukazuje nešvary tehdejší doby. Za mě velmi zajímavě zpracované, kdy film ve své koncepci připomíná hollywoodskou klasiku z 50. let "Dvanáct rozhněvaných mužů". Místo kanceláře a poroty ale nyní sledujeme třídu základní školy a schůzi rodičů, kde se za pomoci flashbacků rozvíjí diskuze dvou znepřátelených táborů v otázce morálky třídní učitelky a jejích praktik. Zde je potřeba vyzdvihnout vynikající herecké výkony přitom méně známých českých a slovenských herců jako třeba Martina Havelky známého spíše z divadelního prostředí. Za mě opět důkaz toho, že v česko-slovenské kinematografii je mezi herci kde brát, když se jim dá zajímavý film a hlavně kvalitní scénář, kde by se mohli projevit. Kéž by bylo více takovýchto filmů namísto trapných českých komedií z posledních dvou dekád. ()

DuTo

Už už jsem si myslel jak šťastně a sladce, rozuměj tedy kýčovitě a přehnaně, tento film bude končit. Leč závěrečná scéna mě vyvedla z omylu a potvrzuje slova distributora, že šablony takovýchto lidí se najdou v jakékoliv době. Za mě velké plus za (aspoň pro mě) méně známé herce a i celý styl vyprávění dějové linky. ()

Spanki

Neuvěřitelné. Atmosféra mi připomněla Přelet nad kukačím hnízdem. Zneužití moci s milým úsměvem na rtech bylo až mrazivé. ()

Rumplcimprca

Pokud by součelka nebyla šéfkou ONV, tak by nebyla součelkou a soudruzi by jí pěkně dali! Leda, že by udržovala sou(družnické)ložnické vztahy s předsedou ONV! Ale dobu před třiceti lety je třeba démonizovat na maximum, co se dělo za protektorátu už stejně nikoho nezajímá... Hřebejk je dobytek! ()

Marty1905

Film dokonale ukazuje tehdejší způsoby a jednání za současného komunistického režimu. Vystupování lidí co vidí, že by se něco špatného mohlo dít jejich vlastním dětem se raději podvolí a vykonají co je třeba. Pár lidí co to neudělají způsobí problémy sobě a svým dětem. Rodiče přestože vědí co se okolo nich děje se sami bojí veřejně vystoupit s tím, že by se to dít nemělo. Závěr celého filmu krásně ukazuje jek tehdejší lidé "převlékli kabát" a opět pokračovali ve své činnosti jako by se nic nedělo. Pokud bych se měl na film podívat z etického hlediska, paní učitelka porušovala všechny možná pravidla etického chování. Já osobně bych jí už nikdy nenechal vstoupit za práh školy. ()

artlover

Jeden z mála domácich filmov, ktoré by som bez hanby odporučila komukoľvek. Je zaujímavý nielen štýlom oboznamovania sa so situáciou, ale najmä prostredím, z ktorého si každý kedysi odniesol v určitej podobe nejakú malú krivdu. Tu si ich kvôli svojej závažnosti neodnášajú len deti, ale s pocitmi hnevu, hanby, bezmocnosti až zlyhania aj rodičia. Okrem šikovných detských hercov tu, samozrejme, vyniká Zuzka Mauréry. Škoda občasnej priamosti, niektoré veci nemuseli byť vypovedané nahlas, aby si ich divák všimol, ale k Učiteľke sa po čase zase rada vrátim. ()

bonsetti

Kupodivu po dlouhé době film, který jsem vydržel až do konce. Je to mezi 3-4*, vzhledem k aktuálnímu stavu filmů dávám 4*. ()

wopizura

Přetrpěla jsem celých 28 minut. Tohle že je Jarchovský, autor Pelíšků? Tohle je Hřebejk? Ani náznak nadhledu a vtipu. Učitelka je prvoplánově od samého začátku jasná. Schůzka rodičů je ochotnické představení bez špetky invence. Navíc nechápu proč v dnešní době měl autor zapotřebí předvádět korupční jednání na době totality, jako kdyby se podobných věcí dělo v současnosti málo. Shrnuto podtrženo - trapná nuda! ()

justaboy

Komunista @Marigold asi nedokáže pohlédnout do zrcadla doby. Skvělé zpracování tehdejší doby a lidí, kteří se takto mohli chovat. ()

srandovanie

Keby som mal vysvetliť socializmus a jeho praktiky, ktoré sa u nás diali, človeku napr. zo západnej Európy, tak by som mu pustil tento film. Hneď by pochopil strach, v ktorom ľudia žili a čo boli schopní konať, aby neboli oni, alebo ich deti vytlačené na okraj spoločnosti a prenasledované. Bravúrne herecké výkony tomu veľmi pomohli. ()

zuzam

Skvělé téma a úžasné zpracování. Možná nezajímavé pro ty, co se s něčím podobným nesetkali nebo na věc nahlíží z úhlu pohledu soudružky učitelky. Takoví lidé jsou stále mezi námi ( a budou v každé době!) a Hřebejk s Jarchovským to bezvadně vystihli. Výborné herecké výkony Havelky, Bebjaka i Mauréry, která svým jednáním vyvolává až fyzickou nevolnost u diváků. ()

kodel

Jarchovský s Hřebejkem natočili další Pelíšky, jen s potemnělejší atmosférou. Naprosto stejná metoda (dokonce včetně závěrečných dovysvětlujících komentářů), znovu pubertální děti, které - značně nepravděpodobně - nastavují svým chováním zrcadlo rodičům, přesná dávka sentimentu (dcera Danka v nemocnici a syn Karel na letišti) a jednoznačné, kontrastní kulisy, které v zájmu explicitnosti znásilňují skutečnost (astrofyzik, vyhozený kvůli emigraci své ženy, se živí jako umývač oken, tře bídu se synem ve sklepním bytě, ale má v roce 1983 vlastní telefon i vlastního fízla s přenosovým vozem: ???). Přes zvraty v ději a četné retrospektivy postavy jednají návodně a předvídatelně, ruší i typické Jarchovského legrácky, kterých jsme si v Pelíšků užili dost a dost (není jich tu, pravda, tolik). Základní téma příběhu nepostrádá originalitu, herecké výkony jsou velmi dobré (kromě hlavní mrchy v podání Z. Mauréry mě obzvláště těšil šťavnatý M. Havelka), ale celek je pouze sázkou na jistotu. ()

Somewheres

Učitelka je velice slušné drama s originálním námětem, které poukazuje na praktiky v komunistické době. Učitelka Mária Drazděchová dostane nové třídnictví třídy na základní škole a jako první se každého dítěte zeptá, jaké má jeho otec a matka zaměstnání. Odpověď na tuto zdánlivě nevinnou otázku ale určí další školní osud všech těchto dětí. Pokud jsou rodiče užiteční a učitelce dostatečně nápomocní (ať už se jedná o obstarávání nákupů, pořizování léků, opravu nábytku nebo milostný poměr), pak bude všechno v pořádku a dítě bude nosit domů dobré známky a pochvaly. Ale běda, jak se rodiče vzepřou a nesplní úkol, který po nich učitelka Drázděchová požaduje - je jedno, že by mohli přijít o práci nebo majetek. Neštítí se totiž takové dítě šikanovat, dávat mu špatné známky a posílat rodičům stížnosti. Navíc je předsedkyní komunistické strany na ZŠ a tak je na ní krátká i ředitelka. Přes všechna varování a úklady si přeci jen pár rodičů postaví hlavu a odmítne plnit učitelčina přání. Příběh vrcholí pokusem jedné žákyně o sebevraždu. Film má rozhodně atmosféru, děj je napínavý (např. zbaví se nakonec třída učitelky?) a udrží si pozornost diváka. Zuzana Mauréry v roli učitelky podává vcelku přesvědčivý výkon a i ostatní herci hrají poměrně dobře. 4 hvězdy za dobrý herecký výkon, atmosféru a zajímavý námět. ()

tsgarp

Mám Hřebejka a Jarchovského obecně rád.  Tento film se vymyká, nicméně má společné s ostatními skvělé herecké obsazení a to i dětí a trefuje se do nedávné minulosti způsobem, že nás nešetří ani v současnosti a to excelentně. Myslím, že takové filmy pořád ještě potřebujeme, některé věci je třeba si neustále připomínat, historie nám neustále ukazuje, že je třeba pořád šířit pravdu a lásku:-) ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka