Učitelka

• Nizozemsko

The Teacher

(festivalový název)

Česko / Slovensko, 2016, 102 min

Ke Hřebejkovo tvorbě jsem v posledních letech dost skeptický. Jeho legendární kousky z přelomu tisíciletí jsou už minulostí a v poslední dekádě zapadl do průměru, ve kterém se potácí celá naše kinematografie. Učitelka není žádným převratným filmem, ale díky mému nulovému očekávání mě celkem mile překvapila. Bavila mě struktura příběhu ve stylu Dvanácti rozhněvaných mužů a ocenil jsem i slušné herecké výkony. Rozhodně nejpříjemnější Hřebejk za poslední roky. 7/10(14.2.2017)

Sdružení rodičů a přátel šedi.. Manipulovat s někým je svinstvo. Manipulovat s někým prostřednictvím jeho dětí je hnusné svinstvo. Manipulovat s někým prostřednictvím jeho dětí a být při tom pod ochranou té správné politické angažovanosti je hnusné svinstvo na druhou. Chápu kritiku divadelních manýrů i už trochu vyčpělého tragikomického hávu, ale nerozumím některým výkřikům o další antikomunistické Hřebejkově agitce. Jestli před strachem ohnout hřbet, nebo se mu postavit, je téma velmi univerzální a kdyby někteří zrovna nevolali do Moskvy pro instrukce, možná by to při poslední scéně i pochopili.. Pokud by chtěl někdo u nás z nějakého důvodu natočit remake Death Wish, neměl by přehlédnout, že Martin Havelka je český Charles Bronson..(5.1.2017)

Tak v poslední době od Hřebejka moc nečekám, ale tohle byla česká pecka a pro mě v půlce roku nejlepší český film !!! Jednoduché drama, kdy se mi hned objevila podobnost s dvanácti rozhněvanými muži. Vystižení komunistické mozaiky doby, poměrů, prospěchářství, ničení životů. Scéna hádky v ložnici byla perfektní a herec Martin Havelka je v těchto rolích skvělý. Méně mě bavila dějová linka kolem astrofyzika a jeho syna, proto nedávám plné hodnocení.....8/10(28.7.2016)

Někde jsem četla přirovnání Učitelky k Pelíškům... Tak to ale rozhodně není. Ne každá paní, která má retro účes, je Simona Stašová se zapálenou prskavkou, že ano... Učitelka nabízí pohled na jednu smutnou ženskou, která zůstala sama, a tak ví, že musí spoléhat sama na sebe, ehm... Nebo tak nějak. Přeskakování mezi vypravěči mi zezačátku nesedlo, ale když mi došlo, že příběh není důležitý, už to šlo. No a to je asi můj problém s Učitelkou. Je to pro mě nedějové, spíš dokumentárně natočené. Bez zajímavé hudby, bez okamžiků a scén, které si budu pamatovat. Dokonce už teď (dva dny po zhlédnutí) jsem měla problém vzpomenout si na název filmu. Učitelka nejsou Pelíšky, ani Musíme si pomáhat - byť k tomu má blíž. Je to prostě takový pokus vydat se jinou cestou a myslím, že na tuhle cestu by se měl Hřebejk vykašlat.(12.12.2016)

• Baxt

Nechápu, jak mohlo Jarchovskému s Hřebejkem uniknout, že za těmi rodičovskými rozhodnutími vězí láska k vlastním dětem a ne přání za každou cenu se sčuchnout s nejbližší komunistickou ikonou. Takhle dochází k diametrálnímu dělení na zlé a dobré, přičemž ty zlé karikatury jsou zlé prostě z podstaty a hodné karikatury protirežimní vzory ctnosti držící ochranou ruku nad svými dětmi. Myslel jsem si, že tyhle zkratky jsou překonané, někteří naši tvůrci ale stále dokážou překvapit! :-)(14.7.2016)

• - Učitelka musela na základě stížností od rodičů ze školy odejít, podle Jarchovského ale byla jen přesunuta na sousední školu. (klukluka)

• - Jarchovského scénář byl původně zasazen do Prahy. V Česku se ale na film několik let nepodařilo sehnat peníze. Obstarala je až slovenská produkce pod podmínkou, že se děj přesune do Bratislavy. (klukluka)

• - Do filmu se nedostala nejdražší scéna, při níž degradovaný astrofyzik Littmann (Peter Bebjak) nechal svého syna za dramatických okolností propašovat přes slovensko - rakouskou hranici. (klukluka)