Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

Dzanecki

Hodně těžko se mi hledaly tři hvězdy v hodnocení. Pokud začnu pozitivy, určitě to je angažování herců takových kapacit, kteří si svou práci odvedli na jedničku. I doplnění našimi českými herci bylo dobré. Líbil se mi i efekt temného obrazu, který doprovázel náladu tehdejší společnosti.  Nicméně i přes obrovský marketingu se mi nedostalo filmu, který jsem očekával. Děj byl o ničem. Neuchvátil mě ničím. Pořád se jen bojovalo a kolikrát jsem ani netušil PROČ. Chyběla mi tam trocha diplomacie, která by filmu dala větší důležitost, pakliže ho porovnám s jinými historickými trháky.  Rozmýšlel jsem se mezi 2* a 3*, ale dávám 3* pro obrovskou snahu pana Jákla dostat českou scénu na výslunní a herecké výkony. ()

Lukango

Nejočekávanější, nejdražší, nejvelkolepější film, co republika, kdy zplodila. Český film, který měl brát americká kina útokem a vydělávat milion za milionem. Pokus o český blockbuster amerického měřítka. To jsou slova, které k tomuto filmu nedomyslitelně patřila, minimálně tedy před premiérou. Petr Jákl za ta léta sbíral zkušenosti a kontakty, aby nám jednoho dne mohl představit český velkofilm, který se nebude bát jít i přes velkou louži. No, ukázalo se, že Petr Jákl si ukousl moc velké sousto a blockbuster, který nám slíbil, přinesl jen samé klišé. Představovat hlavní postavu, Jan Žižka, asi nemusím, nejslavnější český vojevůdce a pán, který trpěl drobnějšími zrakovými problémy. Mluvím-li o problémech, tak zmíním scénář. Scénář nám formou klišé vypráví příběh plný klišé. Po celou dobu filmu divák ví, kam se film bude směřovat a nedokáže diváka dostatečně napnout, aby se i o samotného Žižku divák bál či mu fandil. Samozřejmě tu máme také plno nelogičností. Má oblíbená je ta, kde Žižka s jeho pár muži stojí samozřejmě proti přesile v ,,obrněném voze“ a jakmile se dobojuje, tak Žižka s jeho muži unikne do jeskyně, která se nachází přímo za vozem, kde se bojovalo. Tam se utáboří a je jim jedno, že jsou v jeskyni vzdálená 20 metrů od vozu, kde je stále neporažený nepřítel. Druhá část, která měla být překvapení, spíš působí jako pobavení. Nepřátelé aniž by je v tom těžkém kovovém brnění někdo slyšel, tak vyskočí zezadu na ,,Žižkovce“, kteří zatím u ohýnku opékají buřtíky. Žižka mečem přijde o oko (ve skutečnosti, myslím, že o oko přišel díky šípu) a podplave společně s Kateřinou zaplavenou chodbu jeskyně. A tam se odehrála asi ta nevtipnější scéna, při které jsme se všichni v kině silně zasmáli. Kateřina totiž je léčitelka největší a najde poblíž rozkládající se zvíře, které je prolezlé červy. Tyto červy vezme a nasype je chudákovi Žižkovi přímo do oka (samozřejmě do raněného oka), oko zaváže a nechá mu červíky, aby mu vyžrali mozeček a aby se pěkně napapali. Příběh tak sype jednu chybu za druhou na poli nelogičnosti, klišé ale také samotné poutavosti příběhu. Dialogy jsou podprůměrné a podruhé jsem při sledování filmu jen chtěl, aby to už skončilo. Jako vypravěč Jákl plně selhal. Další položkou jsou herci, které na rozdíl od scénáře pochválím. Michael Cane je jistota a odvádí jeho průměrný výkon což znamená, že hraje dobře. Kdo je ale překvapení, tak Ben Foster, který do role Žižky vráží emoce a hraje uvěřitelně. Ostatní herci už tak neválí, ale rozhodně patří ke kladům filmu. Jákl je amatér což potvrzuje kamera a střih. Kamera většinou zabírá prostředí, které je šedé a je vněm plno mlhy a vypadá sterilně. Střih je v akčních scénách rozblekotaný, prudký a hodně to akci ubližuje. A ta samotná velkolepá akce, ale patří ke kladům filmu, neznamená to však to, že je skvělá, protože není. Akce nedokáže vyvolat silné napětí a i když je relativně povedená, tak filmu kazí image právě ta šedá kamera a odpudivé prostředí. Celkově je tak Žižka pouhým pokusem o dosáhnutí dobrého blockbusteru. Film pouze přináší klišé, nelogičnosti, špatný scénář, sterilní kameru, kulomet střihů, ale také dobré herecké výkony a poměrně dobrou akci. Známka: 4,5/10 () (méně) (více)

SammyboiSK

Moja obľúbená časť bola keď Ján Žižka povedal svoju svetovo preslávenú hlášku "je čas žižkovat" a požižkoval celé Česko. 6/10 ()

jvk

Super. Hodně napínavý film. Děj se odehrává v období, v kterém o Žižkovi historické prameny mlčí. Četl jsem Jana Žižku od Čorneje a scénáristi nejspíš taky a doplnili to, co u něj chybělo. Dokážu si představit, že přesně tenhle typ zkušeností, o kterých vypráví film, udělal ze Žižky, lapky a žoldnéře, Božího bojovníka. Nelítostného zabijáka se silnou víru ve svoje poslání od Boha.  Za neúspěch filmu podle mě může fakt, že Jákl přecenil zájem obecenstva o toto téma a jeho znalosti o Žižkovi, husitství, středověku a historii vůbec. A taky schopnost diváků se orientovat v komplikovanějších zápletkách.  Je pravda, že vztahy mezi postavami a jejich vývoj se trochu ztrácí v záplavě akce, ale dokážu si představit, že to byl režijní záměr, jak představit dobu, v který se nikdo s nikým nesral, situace se měnila neuvěřitelně překotně a pro většinu zúčastněných nebyl problém měnit strany konfliktu v řádu hodin a to opakovaně.   Pustil jsem si film na YouTube po kouskách a podle mě je skvělej. Ty co mluví o pouhém běhání po lese se moc nesnažili nebo byli v šoku z krutosti soubojů. ()

Ofsajd

Naprosto souhlasím s recenzí MALARKEY! Lépe bych to nenapsala. Samozřejmě, že film není dokonalý a ve chvíli bojových scén nepřehledný. Je tady ovšem veliké ALE! A to - na naše poměry úžasný velkofilm inspirovaný naším geniálním vojevůdcem, k tomu představení naší malinké země v úžasných exteriérech. Atd atd atd. Ben Foster se mi v roli opravdu líbil, stejně jako zbytek ansámblu úžasných herců světových jmen. Jméno Michael Caine snad zmiňovat ani nemusím. Bohužel je našemu národu blízké neustálé mrmlání a hledání chyb, nedej bože přát úspěch.  Úplně koukám kolik je v naší zemi odborníků na tuto dobu, přitom se konkrétně o tomto období Jana Žižky ví velmi velmi málo. Já se bavila a určitě si dám někdy opakovačku. Za mě 90% ()

yarca

Vzedmulo to ve mně takovou vlnu patriotismu, že musím dát 3*. A možná přidám při příštím shlédnutí další. Ben Foster je drsoň a svého Žižku hraje dost přesvědčivě. Romance s tou francouzskou dívčinou mi nepřekážela, člověk by jim snad ty sympatie fakt věřil. A úplně nejnadšenější jsem byla z realisticky podaných bitek, bitev a řežeb. S týpkem s rozdrcenou rukou jsem vyloženě soucítila! A scéna s červy mě přinutila odložit odpolední kafe a koláč, bylo to fakt trochu nechutný. Zvlášť pro někoho s červo-fóbií. Co mně osobně maličko kazilo požitek, byla hudba, která (nevím proč ausgerechnet ve chvílích, kdy mluvila Kateřina) byla tak hlasitá, že vlastně úplně netuším, co to dívčí šveholilo.  Ale jinak spokojenost. ()

kajmik01

Tohle mě opravdu mrzí. Český historický velkofilm, který měl na naše poměry vysoký rozpočet a několik známých zahraničních herců. Bohužel selhalo to nejpodstatnější a to je scénář. Pokud by se vyměnilo několik jmen, jde o generický příběh, který by mohl být zasazen prakticky kdekoliv v Evropě. Příběh působí hodně ploše a černobíle, kdy i tak skvěly herec jako Ben Foster nemá skoro prostor pro cokoliv jiného než drsné postoje a řežbu. Pokud odhlédnu od scénáře, tak už je to lepší. Výprava je dobrá a vystihuje atmosféru drsného období našich dějin. A také skvělý hudební podkres. Jen snad drobnost s tím, že píseň "Ktož jsů boží bojovníci" vznikla pravděpodobně až kolem začátku Husitských válek, tedy zhruba o 15 let později než zasazení tohoto filmu. Jeho použití ve filmu chápu, ale logicky vzhledem k ději nedávalo smysl. ()

TeryCurly

Takže mladej Žižka se zamiluje do dvojnice Simony Babčákový a její vliv na něj ho prakticky nasměruje k tomu stát se jedním z našich největších vojevůdců. Hmm, jasně. Prvoplánová lovestory na úrovni filmů od Rosamundy Pilcher a naprosto promrhanej potenciál ze strany Jákla vytvořit v české kotlině něco jedinečného a to akční film stvořený pro velká plátna. Už to tady zaznělo několikrát, ale největší slabinou filmu je skutečně scénář a režie. Během těch 125 minut se tam prakticky nic neděje, kromě tedy té nekonečné přetahované o neteř francouzského krále, u který se dá jen těžko věřit, že je pro film a ostatně i pro všechny hlavní postavy, tak zásadní persónou. Tím se plynule dostáváme k druhému mínusu a tím je naprostá plochost všech postav, jinak řečeno ačkoví herci, bohužel nemají co hrát, i když se snaží seč můžou. Co naopak musím vyzdvihnout je kamera, výprava a především hudba. Skladba Ktož jsú boží bojovníci nazpívaná sborem má takový koule, až mi z ní šel mráz po zádech a hned mě napadlo, že je vlastně škoda, že se v roce 1918 nestala naší národní hymnou. Sečteno podtrženo, jedna hvězda Jáklovi za odvahu vydat se mimo komfortní zónu české kinematografie (rodinné komedie nebo dramata o životě za komunismu) a druhou pak souhrnně za to, co se povedlo, ale bohužel špatný scénář a režii nezachránilo. ()

PinkButterfl

Za mňa dosť veľké sklamanie. Ako milovníčka histórie nemôžem opomenúť, že film je len voľne inšpirovaný skutočnými udalosťami, väčšina filmu je o únose snúbenice, ktorý sa reálne nestal. Takže dávam 3 hviezdičky len za skvelé herecké výkony. ()

Matesaktesak

Neuvěřitelný krvák. Je to skutečně velkofilm a je to vidět i v mnoha rozhodnutích o pojetí příběhu a celkově stylu. Mě se to vlastně líbilo - jak  to vypadá, kde točili a podobně, ale celkově mě Žižka prostě nebavil... Co však musím vyzdvihnout je, že se povedlo, aby české znění působilo celkem přirozeně i z úst zahraničních herců. Dubbing není odfláknutý a až na pár minoritních přešlapů neruší a člověk o něm vůbec nepřemýšlí. ()

Krustovskij

Odpady a hvězdičky chytrolínů přeskočte, je to dobrý! "Jan Žižka" je samozřejmě berlička pro český trh a publikum, protože na "Středověk" by se moc much nenachytalo. Historicky to nebude věrohodné, ale je to rozhodně fajn a příjemný středověký béčko, který si já osobně občas rád pustím na Netflixu do pozadí při práci. Na 4* to rozhodně není, ale cokoliv níž by nebylo fér. Ale souhlasím, že z postav byla největší trefa rozhodně Sophie Lowe! ()

Kazimyra

Pravda, na české filmové scéně se jedná o kontroverzní snímek, v kině jde však o až nadpůměrný divácký zážitek. Nicméně i film o tom, jak Honza Žižka zachraňuje snoubenku Huga Stiglitze, má několik pozitiv, které jsem odhodlaná bránit před všemi odpůrci. První pozitivum jsou nádherné záběry na českou krajinu. Vzhledem k tomu, že se jedná o zahraniční dílo, považuju za fajn věc, že někdo ukázal Čechy celému světu v této podobě. Dále pak herecké výkony, které rozhodně nebyly špatné, působivý soundtrack a fakt, že za celou dobu jsem se v kině ani minutu nenudila. Film rychle vtáhl diváka do děje, to je další plus. Na druhou stranu často uváděné mínusy jsou opodstatněné. Příliš mnoho střihů v bojových scénách, kde se divák špatně orientuje, podivný námět - který sice šlapal, ale film o největším českém vojevůdci by asi měl vypadat trochu jinak. Za mě hezkých 70%. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera