Katastrofický film o souboji s ničivou vlnou v norském fjordu Geiranger, inspirovaný skutečnými událostmi. Zkušený geolog Kristian se chystá s rodinou opustit malebné město Geiranger. Přístroje umístěné v jednom z horských masívů nad fjordem zachytí znepokojivá data. Ve chvíli, kdy se rozezní poplašné sirény, naplní se Kristianova nejhorší můra. On i jeho blízcí mají přesně 10 minut, než je zasáhne obří vlna spuštěná sesuvem půdy. Začíná souboj s časem i živly. Vlna přenáší postupy klasických amerických katastrofických filmů do malebného a drsného severského prostředí. (Film Europe)

Disease

Rozjezd v pohodě, ale poté, co začnou digitální orgie, se začne také vršit klišé na klišé. I když pár "skandinávských" momentů by se našlo. ()

prezdivaka

Film je jakoby složený ze dvou půlek. Ta první - až do zřícení skalního masivu, vytváří přirozené napětí a svou věrohodností vás strhne. Od té chvíle, jakoby se režie ujal někdo jiný a film je najednou takový, jako je jeho plakát. Barvotiskový, kýčovitý a děsivě přehnaný. Škoda, že to Norové neudrželi. ()

Survanta

Ke konci jsem si říkala, že to bude super "severský" konec. Ale mýlila jsem se, konec byl americký....proto o hvězdičku méně. ()

mosnak

První polovina filmu byla tajemná a divák vyloženě čekal na to až se TO stane. A ono se to stane akorát, že film přestane mít tu správnou atmosféru. Vedlejší role některých norských herců jsou opravdu odpudivé. Hlavně ten starší manželský pár. Doteď mi není jasné kdo byl chlap a kdo ženská :-) - 50% ()

Illy

Norové vzali San Andreas, zmačkali do kuličky a strčili do ánusu. Jo, jasně...je to plný klišé, ale kterej katastrofickej film není? Parádně natočeno. ()

arcticsky

Film má slušnou atmosféru prakticky od začátku až skoro do konce. I ty ničivé triky docela ujdou. Bohužel se to neobešlo bez tradičnímu klišé mnohých katastrofických filmů - debilního chování některých protagonistů,ale to už je taková tradice. Celkově je to ale pěkná podívaná, kterou mohu doporučit. ()

Gore

Tak už i Norové jedou podle klasických hollywoodských klišé, kde nechybí nudné seznámení se s rodinkou, při čemž mají ve vztahu pochopitelně trhliny, aby mohli své křivdy na konci pohřbít, mají tam jednoho teenagera-fracka, a hlavně nelogické jednání většiny postav, a pochopitelně rádoby emocionální finále. Jediné, co musím vyzdvihnout, je mikroscéna s vlnou a příroda. ()

JohnyD

O nového Tomb Ridera nemám strach po remeselnej stránke, ak si to rejža postráži ako u Vlny. Uvidíme aký dostane scénar. Roar Uthaug zvláda predať krásne zábery na prírodu (aj keď krásny nórksy fjord mu to uľahčuje), zábery zničenej krajiny/dedinky ako aj roztrasenú kameru a la Greengrass, keď ide do tuhého a všetko to podtrhuje skvelá dunivá hudba a la Zimmer. Škandináci v tomto prípade Nórovia posunuli celú európsku kinometografiu zase o kúsok ďalej a zabrdli do filmov s katastorfickou tématikou. Opravte ma, ale ak sa nemýlim, tak sa na starom kontinete nikdy netočil žiadny prírodno-katastrofický veľkofilm a jediné, čo z tejto tématiky poznám sú filmy z Hollywoodu od Emmericha a tých ďalších a od Kórejcov (Tidal Wave - 2009). Nejedná o nič prevratné a na Hollywodské fláky od Emericha to nemá hlavne rozpočet (6 mil USD) a na rodinú drámu a la Impossible to nemá kvalitné herecké obsadenie a lepší scénar. Rozpočet sa prejaví, že okrem zosuvu veľkej skaly a veľkej 80m vlny na nič iné proste neostalo. V Európe sme s CGI v plienkach na rozdiel od zmienných Kórejcov, takže niekedy na vás vyskočí aj niečo zelené z plátna. Na herecké obsadenie sa tiež nedá spoľahnúť a okrem postavy Kristoffera Jonera (mihol sa aj v Revenatovi), nie je čo hrať, prirátajte si klasický katastrofický scénar a pár barličiek v scénari a dostanete produkt na zakázku, ktorý ničím nevybočuje. Na druhej strane je to veľmi poučné (po vedeckej stránke) a človek sa dozvie, ako Nóri musia byť v strehu pred krásnou, ale aj nebezpečnou matkou prírodou. Aj napriek zmieneným nedostatkom, som z kina odchádzal spokojný a rád si dám opáčko v TV alebo na BD, pretože to má svoje momenty a na prvý film v tejto váhovej kategórii to nebol zlý začiatok. Na budúce to bude snáď lepšie. 6/10. Vášniví geológovia a obdivateľovia nórskych fjordov prirátajú jednu hviezdičku, fanúšikovia katastrofických filmov zas jednu hviezdičku odrátajú. PS: Po záverečnej scéne vcelku mrazí a človek vcelku uvažuje, že pred návštevou nórskeho fjordu, okrem počasia skontroluje aj pohyb zemských dosiek. PS2: Ide o najviac navštevovaný nórsky film roku 2015, ktorý zarobil 8,2 mega a ktorý Nóri vyslali do boja o Oscara a utreli. ()

majec4

Cakal som, ze to bude nudne, a ze z traileru mi to prislo zaujimave len kvoli hudbe. Mylil som sa. Postavy sympaticke, aj ked na norstina je brutal hatlanina, prostredie nadherne. Fandil som im a na konci mi aj trosku "zatrnulo". Potesila stopaz, zbytocne sa s tym nenatahovali. Zamrzel azda len pomalsi zaciatok. Odporucam, super survival film na Sobotu. :) ()

agassi68

Spočiatku prekvapivo výborný katastrofický thriller, ktorý doplatil na slabšiu druhú polovicu, kde bohužiaľ skĺzol na úroveň hollywoodskych produkcií. Napriek tomu je to nadpriemer. Prekvapivo skvelé je spracovanie padania hory s následnou tsunami. Hlavné úlohy bez zaváhania a detské role by som zrušil.. ()

Hapretor

Velmi příjemné překvapení. Dávám 4 *, protože takovej Emerich a jemu podobní, by se tady měli přiučit, jak udělat syrový, atmosférický, katastrofický film. Sice happy end byl tady také, ale to odpouštím ... ta scéna před hotelem spolu s údernou hudbou ... to mi vyrazilo dech. Norsko rules! ()

dannyyy

Film to byl dobrý, takový průměrný katastrofický film. Herecké obsazení a prostředí na výbornou, ale to je tak vše. Do poloviny filmu se to táhne, poté konečně akce, jen jedna krátká akce a potom se to do konce filmu opět táhne takovým klasickým zachraňováním přeživších rodinných příslušníku. ()

Ombak▼Penari

Docela slušné, ale s ničím novým to proti holywoodským katastrofickým blbinám vlastně nepřichází, jen je to méně pompézní. Osloví to tedy především nádherným a neotřelým prostředím norského fjordu a pak celkově sympaticky domáckým a realistickým příběhem. Když jinde svalnatý Dwayne Johnson uhání ve vrtulníku do hroutícího se velkoměsta pro svou rodinu, tak to člověku přijde jako americká hovadina. Když běží obyčejný Nor pěšky po ničivé vlně do trosek malého městečka, aby prohledal zbořený dům, tak mu to žerete naprosto automaticky a vidíte sami sebe na jeho místě. Všechno je mnohem uvěřitelnější a tím pádem se to člověka i víc dotkne. Takže záleží spíš na tom, co čekáte. Jestli chcete hlavně vidět ponorku zapíchnutou v mrakodrapu, tak to pro vás Vlna bude chudý příbuzný. ()

Rockerman

Vlna má všechny atributy katastrofických filmů. Jedinec upozorní na hrozbu přírodní katastrofy, jako obvykle není brán vážně, až do té doby když už je pozdě. No a pak už se jen sčítají oběti a hledají se přeživší. A tak jsem jen čekal, jak si Norové poradí s tsunami trikově. Zvládli to celkem dobře a tak lze konstatovat, že se na to dívat dá, ale brzy se na to dá zapomenout. Jednu hvězdu přidávám za docela působívé drama v zatopeném hotelovém krytu a za krásné fjordy. ()

Rathalos

Norska produkcia sa mi paci stale viac a viac,tento katastroficky film ma totalne pohltil do deja,skoda len toho pomaleho rozjazdu,ale tak ci tak je to atmosfericka parada...:-) ()

MickeyStuma

Geirangerfjord je ledovcový fjord na západě Norska v Møre og Romsdal. Je 15 km dlouhý, a tvoří jednu z větví velkého Storfjordu. A právě tady se odehrává katastrofický příběh, ve kterém se zhroutí kus skály a vytvoří 85 metrů vlnu tsunami valící se na malé horské městečko. Snímek by se dal rozdělit na dvě dějové roviny, které jsou protnuty onou událostí. První polovina představí hlavní rodinu provázející celým dějem, ukáže obyčejné horské městečko a život v něm, a hlavně vědce neustále měřící odchylky a pohyby skály. To všechno se odehrává v poklidné atmosféře, místy takřka dotýkající se až artu. V polovině stopáže snímku spadne skála a celá druhá polovina je o záchraně, kdy se napětí a dramatičnost drží do poslední minuty. Co se týče děje, tvůrci se nevymanili od klasické šablony, kdy zkušený geolog upozorní na blížící se možné nebezpečí ale jak už to tak bývá, nikdo mu nevěří. Následky jsou pak nedozírné. Kamera ukáže nádherné scenérie a co se týče výpravy a vizuálních efektů, na evropský film, klobouk dolů. Tímto je dokázáno, že něco takového umí natočit i Evropa. Ohromným plusem jsou neznámé tváře herců, neboť na sebe neupoutávají pozornost a divák v nich vidí oné postavy a ne herce. Příběh tak vyznívá daleko realističtěji, než ty hollywoodské a více vyniká hloubka emocí. Ono napětí by se skutečně dalo krájet, jen je potřeba překousnout začátek s určitým pevným charakterem definující úvod, kde se pozvolna vše rozvíjí až do samotné katastrofy. Neamerický film netlačící pilu na efektní popkornovou zábavu, ale dává více prostoru příběhu a rodinnému soužití za každých okolností. Celkově vzato, jedná se o velmi působivý norský film, který se nijak neztratí. Pokud tedy nejsou televize převážně zaměřené na americkou filmovou tvorbu, jako u nás v Česku. ()

bararich8

Norové se nenechali zahanbit a nabídli solidně zvládnutý katastrofický snímek, který je jinak většinou v (bídné) režii USA či Německa. Zde však dostáváme celkem syrovou záležitost bez nějakých velkých hollywoodských pozlátek. Samotná katastrofa proběhne během 5 minut, ale ty věci okolo tomu dodávají tu správnou hloubku. Má to emoce, atmosféru a lidé se zde chovají věrohodně. Z mé strany tedy spokojenost. 4* ()

Kingjiri

Vlna boduje solidnim hereckym obsazenim, výpravou nebo filmařinou. S akcí, napětim nebo vizuálem však může katastrofickej biják s takhle skromnym rozpočtem jen těžko konkurovat hollywoodský konkurenci. Je sice fajn, že si tohle nejspíš tvůrci uvědomujou, takže samotný katastrofě patří maximálně pár minut stopáže a finále pak představuje pár metrů plavení na loďce po zatopenym Geirangeru a boj o život v zatopený chodbě hotelu. Jenže těch katastrofickejch scén je fakt hrozně málo. Moc nenadchlo ani chování postav a náhody s jakejma na sebe narážej. Třetí slabší hvězda hlavně za sympatickou snahu pustit se do tohohle žánru v rámci evropský kinematografie. ()

bono22vox

Norský katastrofický survival, který Amikum ukázal jak se dá za Evropské peníze natočit kvalitní film, založený na skutečných událostech z minulosti... začátek perfektní, sesuv a vlna dechberouci, až ten závěr spadl do amerického patosu... Ale i tak spokojenost ()

Scandi II – horký severský koktejl filmů

Scandi II – horký severský koktejl filmů