V 17. století Amsterdam a celou zemi zachvátila "tulipánová horečka". Jediná cibulka exotické květiny měla hodnotu desetinásobku průměrné mzdy a svému majiteli mohla přinést nesmírný majetek. Přesto je pro bohatého obchodníka Cornelia Sandvoorta (Christoph Waltz) největším štěstím svatba s mladičkou Sophií (Alicia Vikander). Cornelis si objedná její portrét u nadějného malíře (Dane DeHaan). Sympatický a talentovaný mladík Sofii okouzlí, a protože on její sympatie opětuje, zrodí se vášnivá, ale zakázaná láska. Aby svůj vztah utajili, milenci se víc a víc zamotávají do spleti podvodů a lží. Jejich nadějí na společnou budoucnost je vzácná tulipánová cibulka, díky které by získali mnoho peněz. (Forum Film CZ)

anet.015

Tak tohle mne neskutečně zklamalo. Dlouho jsem se na film těšila a čekala jsem pořádnou porci romantiky, dramatu se smutným tragickým koncem a všechno co k tomu patří, ale bylo to neskutečně slabé, téměř žádné emoce to ve mně nevyvolalo. Rozhodně to nenaplnilo moje očekávání. ()

Pythonator

Příjemná historická podívaná z málo známých a málo profilmovaných končin. Alicia je skvělá a jeden by z ní i dostal tulipánovou horečku. Narozdíl od podobných kostýmních neválečných filmů je tento překvapivě svižný a zábavný. ()

DrifterSoul

Výjimečný film.  Přiznám se, že děj mne zcela pohltil.... Proč? Fascinující vhled do atmosféry Amsterdamu (a vlastně celého NL) v XVII. století se spoustou detailních reálií. Samotný příběh je velice neotřelý, plný zvratů a napětí; zároveň i odlehčený občasným situačním humorem.  A ač člověk podvědomě doufá, že ta celá story, vlastně několik vzájemně propletených linek příběhu, musí asi nakonec dobře dopadnout, výsledek přece jen není až do samého konce tak úplně jasný. A jako bonus - kvalitní herecké obsazení. Zkrátka, parádní film pro ty, kteří se zajímají o evropskou historii, mají rádi napětí a vztahy naservírované inteligentním způsobem, šarmantně a (na druhé straně), mávnou rukou nad občasnými momenty, kdy shoda dějových náhod "na plátně" (tedy spíše dnes na PC or TV screens) není příliš pravděpodobná. ()

splaty

Ne nadarmo se říká: "Chceš-li že starého muže udělat hlupáka, dej mu mladou ženu". Alicia je excelentní herečka a Waltz hrál příjemného naivu, až mi jej bylo trochu líto. ()

dunbar

Vizuálne krásne, trošku alà Girl with Pearl Earring, ale len vizuálne... Cast skvelý, ale nevyužitý... príjemná oddychovka, ale druhýkrát to nemusím vidieť. Ku koncu mi totiž bolo úplne jedno ako to dopadne, čo asi tak nemalo skončiť. ()

unitedfan

A zase ta Alicia Vikander. A bohužel mi přijde, že od období co se tahle nádherná Švédka stala novou Larou Croft(kterou musím už taky konečně nakoukat), její kariéra trochu skomírá, alespoň co se kvality filmů týká. V romantických dobovkách je podobně jako Keira Knightley jako ryba ve vodě a Královská aféra, Testament mládí nebo Světlo mezi oceány jsou skvělé filmy, toto je ale slabší. Tulipánová horečka je v některých momentech nudná a zcela průměrná. Herecké výkony jsou kolísavé, naprosto nevyužitá je Cara Delevingne nebo i Judi Dench a po relativně zajímavém průběhu je závěr dosti podivný. Kladem je povedená atmosféra Amsterdamu 17. století a kamera, která si přímo hraje se snímáním Alicie v různých detailech. Plusem je také Alicia v postelových scénách, kde je zcela nahá. ()

ravo2

Scénář slátanina, řemeslně OK. Mimochodem, v holandské aukci jde cena shora dolů, ne naopak, a proč se jí asi říká holandská? ()

Jirkacek

Tak jsem hledal nějaké historické informace a narazil jsem na pojem Tulipánová horečka, která proběhla v Nizozemsku v letech 1634 - 1637. Zaujalo mne to, takže jsem si o ní něco přečetl. Dozvěděl jsem se, že na konci 16. století byla do Holandska dovezena první cibulka zmíněné květiny, následně zde byla poprvé vypěstována a tehdy cena jedné cibule tulipánu na 1 gulden. Ovšem již krátce poté vyletěla na 1000 i více guldenů, které byli obchodníci i obyčejní lidé ochotní zaplatit na dražbách nebo burzách. Docházelo k uzavírání kontraktů na nákup určitého množství cibulí za stanovenou cenu po uplynutí 3, 6 či 9 měsíců. Jediná cibulka exotické květiny měla hodnotu desetinásobku průměrné mzdy a svému majiteli mohla přinést nesmírný majetek. Během několika měsíců se tak mohl vstupní kapitál zvýšit až padesátkrát. V dobách Tulipánové horečky se lidé nezdráhali pro nákup cibulí prodat svůj dům, dvorec či statek. Ceny vzácně barevných odrůd se vyšplhaly na 1200 guldenů, v roce 1625 to bylo už 3000 guldenů a v roce 1636 dokonce 4600 guldenů, povoz a dvě klisny i s postrojem. Cibule velmi vzácné variety „Místokrál“ pak stála 24 vozů s obilím, 8 vepřů, 4 krávy, 4 sudy piva, 1000 liber másla a několik beček sýra. V roce 1637 se dokonce objevil případ výměny pivovaru v Utrechtu v hodnotě 30 000 guldenů za 3 kusy vzácných cibulí, jenže právě v této době převýšila nabídka poptávku a ceny tulipánových cibulí začaly prudce klesat. Mnoho obchodníků zbankrotovalo a do velkých potíží se dostalo celé nizozemské hospodářství. A právě v tomto období se odehrával děj filmu Tulipánová horečka, který jsme si doma na základě těchto informací pustili a v němž jsme si předchozí události prohlédli ve filmové podobě. Hlavními hrdiny filmu byl bohatý obchodník Cornelius Sandvoort (Christoph Waltz), jemuž zemřela manželka i dítě a tak si z kláštera koupil mladou dívku Sophii (Alicia Vikander). Pro sirotka to bylo velké štěstí a jejím skoro jediným úkolem bylo dát stárnoucímu muži dítě. Jenže to se několik let nedařilo a milování se s manželem začalo být dívce odporné, přesto ho respektovala. Jenže jednoho dne si Cornelius objednal její portrét u nadějného malíře Jana van Loose (Dane DeHaan) a sympatický a talentovaný mladík Sofii okouzlil. A protože on její sympatie opětoval, zrodila se mezi nimi vášnivá, ale zakázaná láska. Svůj vztah sice před bohatým obchodníkem úspěšně tajili, ale jejich služka Maria (Holliday Grainger) nebyla slepá. Komplikace nastaly, když služka otěhotněla se svým přítelem a prodavačem ryb Williamem (Jack O'Connell), který také obchodoval s tulipány. Jenže jednoho dne zmizel na oře poté, co si myslel, že viděl svou přítelkyni u malíře. Jenže si ji spletl právě se Sophií, která za Janem tajně chodila a milovala se s ním v ateliéru. Viděli jsem tak její nahé tělo, jenže Alicia je tak vychrtlá, že toho vidět moc nebylo, ale to sem nepatří. Sophie vymyslela vskutku ďábelský plán, aby zachránila nejen sebe, ale také nebohou služku. Před manželem začala hrát těhotnou, což se jí a Marii, která na plán přistoupila, velmi dobře dařilo. Do všeho zasvětili doktora Sorgha (Tom Hollander), který za peníze souhlasil s tímto podvodem. Malíř začal obchodovat s cibulkami, které na zahrádce v klášteře pro sirotky zůstaly po prodavači ryb. S pěstováním a obchodováním na burze Janovi pomohla abatyše od sv. Uršuly (Judi Dench) a tak se mladík těšil, že po porodu zmizí i se svou krásnou milenkou. Vše prakticky vyšlo, jenže v tom se z moře vrátil William a Sophii dostihlo svědomí, neboť její manžel Cornelius byl opravdu hodný a rozhodně si nezasloužil, aby se stal obětí takového podlého podvodu jen kvůli zakázané lásce. Následující minuty jsem trnul, jestli to celé dopadne dobře, ale výsledek už si nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o rozuzlení celého příběhu. Milenecký příběh lásky se odehrával na pozadí slavné tulipánové horečky a podle mého názoru se režisérovi Justinu Chadwickovi podařilo celkem oboje skloubit dohromady. Musím ocenit také kostýmy a prostředí holandského hlavního města, v němž se to celé odehrávalo. Nuda se nekonala, výkony herců obstojné, jen ta Alicia Vikander by mohla trochu přibrat, ale pojďme už hodnotit. Suma sumárum, historický film Tulipánová horečka ode mne získal tři tulipánové hvězdy ***. () (méně) (více)

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft