Film inspirovaný skutečnými událostmi  brutální občanské války v Súdánu, která začala v r. 1983. Po vražedném vojenském útoku na vesnici v Jižním Súdánu si zachránilo život jen šest dětí. Nejstarší z nich, Theo, musí na sebe převzít břemeno vůdce a zavést děti, včetně své sestry Abital, do bezpečí. Překonali stovky mil napříč Afrikou, prošly přes tři nehostinné země, bez vody a jídla, aby se dostali do uprchlického tábora v Keni- do Kakumy. Čas všal plynul a naděje na lepší život pomalu bledla. Teprve po třinácti letech dostaly novou možnost opustit tábor a usídlit se v Americe. V Kansasu se setkají s Carrie Davisovou (Reese Witherspoon), která jim pomůže nejen začít život v nových podmínkách, ale otevře jim i svůj domov. (JOJ Cinema)

klukluka odpad!

Propagandistická, populistická, filmařsky dobře zvládnutá, o to nebezpečnější vymývárna mozků. Kdopak se jim asi zasloužil o ty zpackaný životy? Tak hlavně že můžou promile z nich v Améru milostivě vynášet odpadky. The Bad Lie. ()

666Carnage

Vtipné, dojemné a pravdivé. Silný snímek o tom jak to opravdu je. Nejdřív si museli projít peklem a rozdělit se aby se mohli opět sejít a mít lepší život. Pěkný příběh. Reese Witherspoon sice vedlejší role ale dobré. Hlavní pětice hrdinů jsou sympaťáci a zasloužili si to. 75% ()

peetriss

Mladé súdanské nevinné duše poznamenané pro ně nepochopitelnou válkou dostanou příležitost nových začátků v USA. Jsou však bez přípravy vrženi spárů nekompromisního konzumního světa, aby svedli svůj boj o čest, vlastní ekonomickou existenci, pevnost rodinných hodnot či překonali paradoxy amerického boje proti terorismu, který jde zcela mimo ně. The Good Lie je přes sympatická odlehčení zasahujícím citlivě natočeným dramatem bez prvoplánovitých sentimentálních příkras, které je pevně vedeno režisérem Falardeauem a výborně obsazeno africkými herci, kteří si nemají žádný problém získat si divákovy sympatie. Reese Witherspoon se pokorně, úmyslně a naprosto správně drží v jejich stínu. Film totiž není o hvězdách, ale o "ztracených súdánských chlapcích" a o nespočtu súdanských dětech krutě poznamenaných válkou. ()

Randyz

Hodně skvělý filmek. Člověk se hodně zasměje, ale zároveň je to dost i k zamyšlení a smutné... A Reese Whiterspoon hodně příjemně překvapila. ()

Prochy38

Kouzelný a silný příběh. Ono je jasné, že když jde o děti poznamenané válkou, je to u filmu sázka na jistotu. Ale rád bych řekl, že tento případ si film rozhodně zaslouží. Celé je to okořeněné tím, že jedna z hlavních postav, tedy herec, tuto hrůzu opravdu zažil. Film má dvě části, první, kdy děti putují do Keni a druhá, kde se jako dospělí snaží začlenit do americké společnosti. Trochu mě mrzí, že se více nevěnovalo té první části, ale o to více měli prostoru herci. Nádherný příběh, těžká doba a tohle jako moc dobrý pomník všem, kdo tuto dobu nepřežili. Do toho možná lehce prdelatá, ale stále krásná R. Whiterspoon. ()

ondrula

Africká anabáze černoušků je poměrně zdlouhavá a otravná (a navíc dost hloupě natočená). Příběh se stane zajímavějším až tehdy, kdy se dostanou do Států a tam se pokoušejí se nějak protlouct - pokud se protloukáním dá nazvat situace, že černoušci v pohodě dostávají práci, kterou v pohodě zvládají a ničím nestrádají a to všechno v rozpoložení, kdy třeba nechápou, k čemu je telefon anebo že se nežere rukama. Byla by to taková roztomilá fikce o svaté prostotě domorodců, kdyby tam nelítala ultimátně nesympatická Reese Witherspoon, které od dob Opravdové blondýnky poněkud narostla prdel. ()

lucijelucije

The Good Lie je dojemný příběh, plný emocí, zoufalství a obětování. Reese byla úchvatná a já se opravdu cítila plná. Jsou místa, kde tohle drama má slabiny, ale když se podíváte na život těch nevinných duší, a na to jakou radost mají s maličkostí přestože netuší, jak dlouhou a bolestnou cestu ještě budou muset prožít, zasáhne vás to. Z pohledu příběhu je to síla, i když těch 110 dlouhých minut bylo dost protahovaných. ()

cmenda

Z normálně asi dost tuctového tématu dokázali udělat fakt dobrej film a dost tomu pomohla i Reese Witherspoon bez ní by to byl jen film. ()

filipvrbik

Velmi silný příběh, dobře natočený- líbilo se mi hlavně obsazení- žádní známí herci afroameričané, ale praví naprosto tmaví afričané-opravdu vypadající jako sudánci (i když to byli asi kěňané) a hlavně skvělé výkony dětí. S postupujícím časem film lehce ztrácí, i tak je ale kvalitní a můžu doporučit...80% ()

Dman

Film zalozeny na skutecnem pribehu, ktery zachycuje hluboce dojemny a fascinujici pohled do zivota sudanskych uprchliku. Pro me opravdu prijemny zazitek, ve kterem se drama prostrida s vtipnym momentem...a navic si odnasim jedno Africke prislovi na kterem urcite neco bude - "Kdyz chces jit rychle, bez sam. Kdyz chces jit daleko, jdete spolecne" :) ()

NJD

...a kdybych předčasně neprokouknul závěrečnou pointu, tak by to mohlo být i za 5*. Ale za zkouknutí to každopádně stojí. Obzvlášť v tý dnešní naprosto zbytečně vyhrocený uprchlický atmosféře. Btw velkej palec nahoru za to, že tvůrci při obsazování rolí nesáhli po nějakých náhodných Američanech černé pleti, ale dali si záležet na tom, aby herci měli k tématu skutečný vztah a pouto. ()

mira007

Film o partě jihosudánských uprchlíků před terorem Chartúmu , kteří se dostali v humanitárním programu přesídlení do USA. Námět je originální, ale provedení je takové milé, neškodné a těží z neznalosti civilizace ( což je trochu přestřelené na efekt ) a i traumata hlavních hrdinů jsou zjednodušována. Pro mne jako někoho, kdo četl životopisné knihy podobných uprchlíků nebo dětských vojáků ( viz. Samuel Beah: Došel jsem daleko ) nepřesvědčivé, takže tři hvězdy za námět. ()

Hepy13

Není nad to sledovat pohledy a reakce těch afrických hochů na ten náš každodenní život, jak je na ně až příliš rychlý a tolik, tolik odlišný. Život se všemi těmi vymoženostmi, telefony, autami a rychlým občerstvením. A člověku to vždy připomene vlastně v jakých rozdílných světech lidé na této planetě žijí. Na té samé planetě kde všichni žijeme. Kde se někdo cpe burgery až k prasknutí a jiný nemá co do pusy, kde se někdo vozí v luxusních autech a jiní bojují se lvi o život, a šlapou tisíce kilometrů jen proto aby prežily. Kde někdo má plný šatník oblečení a další má na sobě jen roztrhaný hadr. A dokud tomu tak bude i v budoucnu, tak tyto kontrasty budou ve filmech vždycky fungovat. A pokud jste ten stejný typ jako já, kterému je patos ve filmech uplně uprdele, tak se vám bude na Cenu svobody krásně dívat. P.S. - A nezapomeňte když Reese volá, tak nečekejte u okna a radši zvedněte ten telefon. ()

M1k9

Bohužel uprchlíci, potažmo uprchlická krize nabývá stále většího rozměru a závažnosti. V situaci, kdy se rozpohybují miliony lidí, už to není tak hezké jako třeba zde. Amerika má výhodu, že si prozatím může a chce regulovat počet a kvalitu. A vůbec, to by bylo na delší povídání. Je to prostě hodně zkreslené, ale to se dalo čekat. Chyby jsou spíše na straně politiků (tahačů nitek), než-li na straně lidí. Od základu nejsme rasisté nebo něco podobně smyšleného. Je to nesmysl. Všichni máme stejnou srdečnost a lidskost, ať už v Africe, US, Evropě. Situace však změní chování. Nakonec jen přirozeně chráníme své rodiny a svůj kmen, což je naprosto přirozené pro všechny bez rozdílu. Prostě jsme všichni stejní. Těch rozdílů opravdu zas tolik není. (Otázka k zamyšlení. Chtějí to tak vlastně?) Dneska je obecná představa "politiků", že lidé jsou hloupí. Snaží se o to. Chtějí to. A tak je třeba s nimi nakládat a vodit je na provázku. Mám pocit, že právě filmový průmysl je k tomu jako stvořený. Je tu předpoklad, že 90% lidí si zformuluje jasný jednoduchý názor. Bojím se toho, že díky takovému systému bude docházet k velmi nehezkým situacím. Amerika je v tomto nejvíc na očích, ale nebuďme naivní, i jinde to funguje podobně. Pořád jsme zcela nepochopili co ta "lidskost" vlastně znamená. Určitě neskrývá jen tu hezkou stranu mince. 8/10 ()

Santino7

Veľmi príjemná, istým spôsobom i pozitívna (krásne nevtieravým spôsobom) životopisná snímka, ktorá z diváka "ždíme" emócie veľmi prirodzene, nepostrehol som ani náznak nepríjemne vyumelkovaného hrania na city (akých sme svedkami v drvivej väčšine podobne ladených drám). Oceňujem účasť sympatickej Reese Witherspoon, ktorej hoc muselo byť jasné, že mantinely ňou stvárňovanej postavy jej nedovoľujú nijakým spôsobom herecky zažiariť, no o to viac je to, že do filmu išla (a nesporne skrz svoje meno pritiahli filmu väčšiu publicitu), jej cťou a ukážkou ľudskosti. Opakujem krásny film s myšlienkou, zachytávajúci veľmi dôležité udalosti, navyše (v druhej polovici) i občasne príjemne zľahčený. Ani trošku neľutujem tento nezvyčajný výber z dostupnej televíznej ponuky, ktorý som si zvolil na popoludnie uplynulých Vianoc. 80% ()

barteca

enšpígl: ....příběh nám ohmatá naše city, ale nežebrá o ně, dělá to s úctou a noblesou. Krásný příběh sudánských sourozenců.... truestory s láskou natočená. ()

Martyr

Dalo by sa namietat, ze cely pribeh je prilis cukrikovy a je napisany pre zapadnych ludi, ktori boli v mladosti na povinnej mesacnej sichte v Afrike kvoli peknym fotkam s vychudnutymi usmevmi a dobremu pocitu, ze pomohli svetu a tym sa ich dlh spolocnosti splatil, ale srat na to. Clovek sa pri pohlade na tychto troch kokosov na lade umiestnenych v Kansase aj zamysli, ci je ta multikulti az taka zla, ci nie je nahodou az prilis sebecky ked dokaze z prveho pohladu odpisat pocernych kolegov, ktorych matky boli mozno znasilnene tlupou opicakov z ineho kmena a sestry rozrezane ziletkami len tak pre zabavu, pricom pocerny vyziably kolega bol mozno vsetkeho svedkom. Takato skusenost predsa len ten zivot trochu ovpylvni a pozmeni plany. Ako hovorim, srat na to. Pribeh to bol skvely a zamyslat sa nad tym, ci bol skutocny je v porovnani s milionmi inych nesfilmovanych naozaj zbytocne. Ked uz nic ine, ja som si odniesol velmi silnu emociu, ktora ma donutila vazit si, ze to co ma srbi v riti nepochadza z ryzovej kase, ktoru do seba musim tlacit 10 rokov v uteceneckom tabore kazdy den bez obmeny..teda mozno aj raz denne..A mozno aj nic a mimo tabora..Witherspoon inak hrozna. ()

Matli

Pro filmy podle skutečné události mám slabost, takže plnohodnotně hvězdička navíc, jinak zajímavý příběh a občas i smutný a dojemný. Každopádně dobře natočené, dějové linie jsou dobře rozdělené, Reese se dočkáme až někdy ve 40 minutě, což je svým způsobem fajn. Přítomnost Coreyho Stolla je každopádně příjemné překvapení pro fanošku House od cards :-) 74% ()