Film inspirovaný skutečnými událostmi  brutální občanské války v Súdánu, která začala v r. 1983. Po vražedném vojenském útoku na vesnici v Jižním Súdánu si zachránilo život jen šest dětí. Nejstarší z nich, Theo, musí na sebe převzít břemeno vůdce a zavést děti, včetně své sestry Abital, do bezpečí. Překonali stovky mil napříč Afrikou, prošly přes tři nehostinné země, bez vody a jídla, aby se dostali do uprchlického tábora v Keni- do Kakumy. Čas všal plynul a naděje na lepší život pomalu bledla. Teprve po třinácti letech dostaly novou možnost opustit tábor a usídlit se v Americe. V Kansasu se setkají s Carrie Davisovou (Reese Witherspoon), která jim pomůže nejen začít život v nových podmínkách, ale otevře jim i svůj domov. (JOJ Cinema)

marek29

Ti negříci jsou tak roztomilí, že mám skoro nutkání udělit jim pětihvězdu za intelektuální přesah filmu ^_^ a tady je proč to neudělám: všechno odsejpá a klape jak má. Film neni nudnej a nezabývá se 2h cestováním po Africe (sorry Bohové, ale to bylo fakt šílený). Pak mi to připomnělo trošku Dundeeho v Americe, když si chudáci kluci mysleli, že zvonící telefon je alarm. Pocud furt dobrý. Co mi ale nesedělo, je fakt, že sem nezaslechl ani jednu rasistickou nadávku na styl, že je kolem tma jak v tunelu.. Mi neříkejte, že v US si neposlechnou takoví týpci podobnou hlášku MINIMÁLNĚ 1x denně. Tomu nevěřím a ať visím za vše co je mi drahé v průvanu (včetně mé choulostivě opečovávané předkožky), jestli by tomu tak nebylo. Dobrou chuť a příjemnou podívanou. 2h jsem se bavil - doporučuji 4,44* ()

dzberry

Banálně natočený příběh o súdánské partičce, kterou bez výbavy a průpravy mlasknou po létech strávených na letním africkém táboře do Amériky...od počátku to celé směřuje hlavně k bratrské malé domů na závěr, těšit se je možno hned na několik happy endů, ke kterým dorazíte skrze skorovšudypřítomnou americkou laskavost. Uznávám, že tam byla v průběhu i spousta pokory, lásky, přirozenosti, člověk by chvílemi i jihnul, páč ti kluci afričtí byli vlastně fajn, jenže dzberry je středoevropské cynické čuňátko a tak ňák to na něj úplně nezabírá... Já tomu příběhu prostě nevěřil, tož se omlouvám... ()

mac000

Síla rodinných pout může mít různý původ či zdroje. Ta, která poutá Memera, Thea, Jeremiaha, Paula a Abital je největší, jež může být. Vznikla v boji za přežití po dobu dlouhého putování ze Súdánu do Keni, kdy byli na sebe odkázání existenčně. A proto když se čtyři z nich ( spolu s dalšími tisícovkami Súdánců) dostanou do USA , kde jsou administrativními zásahy odděleni, je jen přirozené, že podniknou všechno poroto, aby byli opět pohromadě. Za pomoci amerických přátel, které si získají svým upřímným a nezištným chováním a vděkem za každou pomoc, se rozjíždí akce na jejich spojení... Řada dojemných, komických i smutných scén promíchaná bez jakéhokoliv sentimentálního podtónu. A herecké výkony ? Vedle výborné R.Witherspoonové jsou hereckými hvězdami filmu čtyři černošští představitelé hlavních postav. Přitom všichni jsou neherci, skuteční imigranti ze Sudánu do USA, patřící k tzv. generaci "Lost Boys". Tato generace skutečně existuje, ale příběhy, které vypráví film, jsou fiktivní. ()

DJ Kritik

Veľmi pekne podané. Normálny človek pochopí tú bezmocnosť druhého človeka, beznádej a strach. Čistota človeka podaná prostredníctvo mladých Afričanov v USA je na zamyslenie. Je jasné, že film je natočený tak, aby vyvolal rôzne dojímavé scény, ale ono to funguje a bohužiaľ je väčšina pravda. A to je smutné. ()

subic

Reese Witherspoon asi nikdo nemůže brát vážně a tak to je s celým filmem, i když je podle skutečné události. Mě místy přijde zbytečně rozvleklý a trochu kýčovitý. ()

Sharleen

Jeden z filmov, ktorý musí zasiahnuť srdce každého človeka. Tak čisté a za všetko vďačné duše, ako títo traja sudánski "bratia" vás nie raz dojmú až k slzám a zároveň dokážu aj úprimne rozosmiať. ()

nula87

Vlastně je to rodinný film, akorát že rodiče povraždí radikálové, jednoho bratra sežere lev, druhý umře na blíže nespecifikovanou tropickou nemoc. Moc dobré připomenutí toho jak si tady všichni žijeme jako prasata v žitě, a toho, jak jsou naše problémy malicherné. 80% ()

chewbac.Ca

Pěkný snímek... když si zase odmyslím god bless amerika! tak opravdu se jednalo o příjemný film.. P. S. Reese je furt krásná ikdyý jí táhne na 40. ()

nana071

Na posilnenie rodinných pút rozhodne lepšia voľba ako niektoré vianočné gýče. Film pekne chytí za srdce a na záver zanechá aj posolstvo. ()

NeMiQ

Krásny úprimný film, v ktorom možno niektorí uvidia citové vydieranie, alebo klišé v závere, ale mňa to celé proste na konci dojalo a ani trochu som nemal pocit, že by to bolo hollywoodsky silené. Pre mňa sú Afričania asi najviac úprimní, dobrosrdeční, priateľskí, rodinne založení a bez pretvárky a preto ich konanie bolo dôveryhodné. Porovnanie ich života s civilizovaným bol skvele humorne podaný a pritom zároveň aj zarážajúco odlišný. Podľa mňa bolo všetko vo filme výborne vyvážené a vkusne podané. ()

maniacxl

Neskutečně dojemnej film.Ano,jsem naprosto unešen.Tak silnej příběh jsem ve filmu neviděl snad 10 let.Herci neznámí,žádní profíci a záhrali na jedničku,protože hráli srdíčkem,jak Jarda Jágrův.Reese tenhle film posune definitivně o 856 mil dál od všech najivních pipin a jiných směšných postaviček,které kdy hrála.Byla skvělá holka jedna.Bez triků,bez efektů a tak mimořádnej film!!!Klobou dolů pane režisére a vlastně všichni,kdo na filmu dělali.90%. ()

srolyma

Po přečtení upoutávky jsem nabyl dojmu, že nám po celý film bude deset malých černoušků putovat z bodu A do bodu B a že se tedy bude jednat o jakousi africkou obdobu švejkovy putimské anabáze. Leč ouha. Černoušci sice putují, ovšem už po několika málo filmových minutách doputují, vedeni zřejmě nějakou implantovanou mimořádně přesnou GPS, přímo do několik set kilometrů vzdáleného uprchlického tábora. Rázem střih, černoušci jsou dospělí, sedí v letadle a vesele si to frčí do mekky všech imigrantů, matičky USA. A najednou se nám příběh zvrhne do rozverné komedie o tom, jak se ti roztomilí migráčci učí rozsvěcet a zhasínat světlo, používat tekoucí vodu a spát v posteli. Nejveselejší na tom je, že hned první den dostanou prostorný byt, druhý den už mají všichni práci, třetí den jsou v práci lepší než všichni domorodí usedlíci a čtvrtý den jsou už zcela asimilovaní. Hezké. Nejspíš placené z bruselských fondů. A cože je ta titulní dobrá lež? To je když prověřený imigrant nechá do států po 11.září na své papíry a svou identitu nelegálně propašovat přímo z uprchlického tábora zcela neprověřeného zničehonic se objevivšího kolegu. Dobrá lež jak pro koho... ()

pafka

Je to hodny film. Nechce ukazovat hruzy uprchliku, hruzy valky, nejistotu imograntu v cizi zemi. Skoro by se dalo rict, ze je to film krestansky. Ovsem to tam se v deji jen tak mihne. Ono se spousta veci jen tak mihne a v zasade se tvurci zadnemu tematu poradne nevenuji. Vse je tak uhlazene, nedrsne a mirne, az to nakonec vadi, protoze ten film na vas proste silne nezapusobi. A jeste k tomu jsou ve filmu dva skutecni herci a jinak to jsou vsechno cernocerni ochotnici. A to je dalsi vec, kterou film trpi. Ale pres to stoji za to film videt, protoze se tam dozvite neco o uprchlicich z Afriky. Mj. dabing naprosto strasny. ()

Kytarka

My si ani neuvědomujeme, jaké bohatství v tom západním, modernizovaném světě máme. Aby nám to bylo připomenuto, vznikne čas od času film, třeba The Good Lie, který vše ukazuje bez skrupulí a zbytečných příkras. To, jak děcka v Africe nemají co pít, co jíst a jak bojují o holé přežití, zatímco tady se vyhazuje staré jídlo do kontejneru. To, co je pro ta děcka v Africe rodina (nebudu spoilovat, ale počkejte si na konec), zatímco tady to znamená pár telefonátů příbuzným za rok. Řešíme kraviny a tenhle film to krásně ukazuje. Pět hvězd. Kdybych mohla, dám víc. ()