Je nadobyčej smutné, když je našinec nucen koukat na to, jak se příběhy o amíkovi, šermujícím mezi rákosníky, příběhy o jiném amíkovi, který bojuje proti anglánům a nakonec příběhy o amíkovi, který ani nebojuje, honosí návštěvností v řádech desítek tisíc čumilů, ale vynikající příběh o našich sousedech, kteří bojují s našimi bývalými sousedy a navíc ne až tak dávno, je odsouzen k tomu, aby ho ohodnotilo 11 (ty vole jedenáct, ani blbej tucet nedáme dohromady!) zřejmě mentálů nebo polonistů. Nominaci na Oskara nerad zmiňuji, tu už vyfasovala lecjaká kokotina, ale je to historický film a ty Polákům vždycky šly. Netvrdím, že je to další ohňomečné ultraveledílo, ale příjemný historický kus, který, být natočen u nás, posbírá sošky všech těch zvířat. Zapomeňte na text distributora, ten kdo to psal, zjevně film neviděl.(20.1.2014)

Eskadrona. Polsko , polovina 19. století. Carská armáda vtrhla na území Rzeczpospolité a krvavě potlačuje povstání Poláků kteří se nikdy nesmířili s rozdělením své vlasti mezi Rusko - Prusko - Rakousko. Už v době napoleoských válek stáli Poláci proti Moskvě a útlak a korupce vznítila i tento odpor proti Rusům.Půlmilionová carská armáda , v jejichž řadách je mnoho Poláků, jenž jsou ještě horší než Rusové,likviduje odpor proti carátu a to nejen na povstalcích. Těch je jen třicet tisíc, jak to dopadlo se podívejte sami. Režisér Juliusz Machulski známý spíš z jiného žánru (komedie King size) se z danou materií popral zdařile.Ve filmu nejsou velké bojové scény ale není to kulisárna, herci jsou špičkoví a kamera věrná.Film není moc známý ani sehnatelný ale na Youtube je to možné. Pro milovníky historie a válečného filmu doporučuji ke shlédnutí.(11.2.2016)