Hrdina

Rozpočet historického válečného velkofilmu HERO několikrát překročil prostředky vložené do oscarového filmu TYGR A DRAK. Režisérem filmu je dvojnásobný laureát Zlatého Medvěda a ceny BAFTA, třikrát nominovaného na Zlatou Palmu Zhang Yimou. Hereckými hvězdami jsou Ziyi Zhang (která zazářila v již zmiňovaném filmu Tygr a drak) a Jet Li (Romeo musí zemřít). Děj se odehrává před 2000 lety za vlády dynastie Qin a vypráví příběh hrdinného válečníka a ochránce krále, před kterým stojí obrovský úkol - sjednotit Čínu a krále tak učinit Imperátorem. Producenti při natáčení spolupracovali s čínskou armádou a tak mohly vzniknout jedny z nejefektnějších scén dějin historického válečného filmu. Tvůrci zvedli laťku pořádně vysoko. (oficiální text distributora)

El Loco

Ďalšie úchvatné dielo od Zhang Yimoua. Vizuálna krása tohto filmu sa snáď ani nedá opísať slovami, proste fantázia. Úžasné farebné vizuálne obrazy sa predstavujú vo všetkých rovinách, či už minimalistickej alebo totálne monumentálnej. Filozofický odkaz a historický aspekt sú opäť tak čarovne zrozumiteľno-nezoruzumiteľné. Nezabudnuteľné scény, na ktoré sa bude v budúcnosti ako neopakovateľné a priam legendárne – súboj Bezmenného s Nebeským v čajovni, ktorému dotvára kulisu jemný dážď; útok lukostrelcov na kaligrafickú školu; súboj Snehovej vločky s Mesiacom medzi žltými listami; súboj Bezmenného so Zlomeným mečom na hladine jazera, či vtrhnutie Zlomeného meča so Snehovou vločkou do kráľovského paláca a súboj s kráľom Čchin. Keď sa pri hodnotení filmov objaví čarovná formulka „forma zvíťazila nad obsahom“, väčšinou to nie je pre neho ten pravý kompliment, avšak Yimouovým dielam by som to odpustil kedykoľvek. Naštastie v tomto prípade k tomu nedochádza, pretože aj obsah dokázal v súboj s formou čestne obstáť. Budem sa asi opakovať, ale je to LEGEN-wait for it-DARY! ()

Salmayo

I když je mi čínská kultura vzdálena jako šípy letící na hrdinu, tak to byla úchvatná vizuální podívaná.(10kroků v knihovně, bojová scéna u spadaného listí, šípy u chrámu...) ()

Kroupa

Jak můžou lidi v takovým množství milovat tenhle film? Nepočítal jsem to, ale podle toho, jak jsem se nudil bych řekl, že souboje zabraly tak 80 z 99 minut. Příběh byl tak jednoduchý, že 19 minut na jeho vyprávění bohatě stačilo. Souboje totálně přitažené za vlasy a zpracované tak přehnané, že i to, co mohlo vypadat úžasně, vypadá jako šaráda - příšerné počítačové efekty lze vinin jen zčásti. Herci jsou super, Jet Li mi trochu připomínal Bronsona z Tenkrát na Západě, jenže v tomhle případě mi absence informací o něm způsobila, že mně jeho postava nezajímala. Když jsem viděl Kletbu zlatého květu, myslel jsem, že to si jen Mistr udělal lehčí filmek, jenže pak jsem viděl Red Cliff a tohle a zjistil jsem, že ten fetiš absurdního bojování je nedílnou součástí čínské představy o velkofilmu. Omlouvám se tímto Hollywoodu obviněnému z kýče a přehánění vlastní důležitosti a stereotypnosti. Mohu také ohlásit největší rozkol s názorem čsfd... ()

Kratoc

Asi nejsem číňan nebo co, ale uniklo mi, co ten film chtěl vlastně říci. Vizuál je jako u spousty čínských filmů prostě úžasný, bojové scény parádní, kostýmy dechberoucí, výprava správně megalomanská, ale tady opravdu kvantita (forma) předstihla kvalitu (obsah). ()

M.E.K.Y

Východoasijské filmy mám rád, ať už z Koreji, Japonska nebo Číny. Dokonce i některé akční filmy, ale tohle prostě nesnáším! Co? Tyhle "rubačky po šikmoočku"! Tygr a drak, Klan létajících dýk atd. Vždyť celý film je postavený na hlavě a lítá v oblacích, podobně jako většina "superbojovníků", srovnatelných tak maximálně se Supermanem! Kdyby nevznikaly i fakt výborné snímky z tohoto prostředí, třeba jako IP MAN (pochází z Koreji, ale to nevadí), tak řeknu o.k. prostě jsem Evropan a nechápu jejich bezbřehou tradici a kulturu... ale vznikají!! A mi nezbývá než nad Hrdinou kroutit hlavou. Snažit se zakrýt tuto absurditu úchvatným vizuálem? Tak tohle nežeru! Je zde sice celkem dost pěkných záběrů kamery a vyumělkovaných detailů, linoucích se všemi pestrými barvami, ale nedokáže to zakrýt znechucený dojem z jiných složek. Závěr? Vypadá to, že Hrdina rozděluje diváky a dva tábory. Ty spokojené a ty, kteří to nedokážou rozdýchat... jestliže už tušíte, že patříte do druhého tábora, obdobně jako já, tak na to ani nekoukejte, protože se vydáte tak maximálně na jednu velkou pouť, plnou nezájmu, nudy a zívání, ze které si v tom lepším případě odneste alespoň krásné sny. ()

RomanHyde

Nikdy jsem neměl rád filmy, kde hrdinové létají vzduchém jako ptáci a proto pět hvězd za to, že i přes to si mě to našlo, pohltilo a udrželo až do konce. Vizuálně nádherná filmová báseň okořeněná východní filosofií a skvělými nezapomenutelnými scénami ,jako byla například ta se střelbou šípů či každá mistrovsky zvládnutá bojová scéna. Každé filmové okénko je dokonalým "obrazem" a vyloženě hladí naše oči.Naše uši konější skvělá muzika a vše drží pohromadě díky skvělé réžii. Nemohu své pocity shrnout do smysluplnějšího textu, možná po příští projekci, která se bude konat velmi brzy!!!! ()

Nolanofil

Mal som pocit že má Hrdina 4-hodiny. Nehorázne nudné od vyprávaný príbeh, s krásnymi obrázkami, bez silnejšieho obsahu. ()

Hadati

Určitě daleko lepší, než Tygr a drak, u kterého jsem postrádal dějovou linii. Líbí se mi nápad ukazovat jednotlivé části příběhu v různých barvách. Bojovým scénám se nedalo nic vytknout a několikatisícová čínská armáda mě naprosto nadchla. ()

axiom

Velice zajímavý film. Děj sice buď nic moc nebo vzdálený mé mentalitě, ale vizuální a hlavně barevná stránka filmu je excelentní. Barevné zpracování scén je dokonalé. Hodnotím výše než Tygra a draka. ()

Czernozub

Většinu filmů tvoří herecké výkony, příběh a speciální efekty. Hrdina je složen z barev, pohybu a hudby nabalených na páteři z hluboké filosofie, všechno ostatní zde vzniká vlněním prázdného pohybu v mezerách kolem a vytváří to nádhernou fresku jejíž hloubku nejsem sto postihnout. Takový dojem ve mě už dlouho žádný film nezanechal, naposledy snad Princezna Mononoke při prvním shlédnutí, a už dlouho jsem žádný film nesledoval tak pozorně a s takovím zaujetím jako tenhle. Zcela oprávněně mu tedy patří místo mezi mími nejoblíbenějšími. S vychladajícím zážitkem musím ještě pochválit samotné souboje, jmenovitě hned ten počáteční s Nebeským, v parku mezi podzimním listím, a na jezeře. Ostřelování kaligrafické školy má obrovskou hloubku, už jen proto, že jako milovníku kaligrafie jsou mi tyto myšlenky velmi blízké, závěrečná scéna je pak nejlepším a zde i jedinným možným závěrem. ()

THE_Joko

Bitky popierajúce polovicu fyzikálnych zákonov, ktoré som videl už minimálne v troch filmoch. Jet Liho ani moc nemusím, jeho jedine herectvo sa zakladá na kopoch a rôznych chvatoch, neviem si ho predstaviť v scéne, kde by mal vyvolať dajaký citový dojem. Ale zakaždým ma dostane tá super hudba ešte krajšie exteriéry a často silný príbeh. Dúfam, že jedného dňa dostanem rozum a takéto filmy na „jedno-kopyto“ ma prejdú, ale zatiaľ si to užívam. ()

TomasKotlant

Tento film mě velmi překvapil. Po nezáživném úvodu už jsem od toho fakt moc nečekal, ale pak přišly bojové scény a najednou to bylo úplně o něčem jiném. Použití listí a vody je geniální. Závěr je také slušný. *** Ve zkratce: Kdo je nepřemožitelný, musí se porazit sám. ()

Jeremiah

Netvrdím, že Tygr a drak, který obdržel Oscara, je horším filmem, ale HRDINA mne oslovil více. Možná to je zapřičiněno kvalitnější dějovou zápletkou, možná menším počtem "létacích" scén. Tento film je zajímavý i jednou myšlenkou, na kterou se v posledních letech jaksi zapomnělo - síla je především ve větších celcích, v soudržnosti národů, které se potom mohou i lépe bránit / všimli jste, jak byl celý bývalý východní blok rozmělněn? /. Menší celky se totiž lépe ovládají ... . To pochopil i hlavní hrdina tohoto filmu, a proto byl závěr takový jaký byl. ()

Josh Brolin od Matky boží

30.11.2008

Jet Li láme rekordy

Jet Li láme rekordy

28.11.2007

Kromě končetin svých protivníků, samozřejmě ;-). Možná vám po jeho průměrných filmech natočených v Americe a několika lehce nadprůměrných v produkci Luca Bessona přijde, že Jet už má dny své největší… (více)