Santa je úchyl!

• USA Bad Santa (více)

Zločinci Willie a Marcus cestují v převleku za Santu Clause a jeho elfa po největších nákupních centrech v zemi, čímž si připravují cestu k tamním trezorům. Zneužívají důvěry, kterou v lidech Santa vzbuzuje, aby se mohli na Štědrý den pořádně napakovat. Problém tkví v tom, že Willie upřímně nesnáší děti. Přitom aby si tuhle práci udržel, má právě jim přinášet sváteční radost. Jejich plán se však přesto vyvíjí slibně - dokud se oba zatracenci nesetkají s introvertním osmiletým Rogerem, jenž Willieho považuje za skutečného Santu Clause. Tlustý, trapný a často vysmívaný chlapec dokáže jako jediný vzbudit zrníčko soucitu v srdci zatvrzelého zločince, který se mu snaží dát nějakou radu do života a přitom vytvořit něco, co nejasně připomíná vánoční atmosféru. (HBO Europe)

Marigold

Ono je to sice samoúčelné až hrůza, ale přinejmenším díky výkonu Billyho Boba Thorntona to prostě na mou maličkost naprosto fungovalo. Ať už scéna příjezdu opilého Santy na eskalátoru a posléze i brutální masakr vánočního soba, ať už ty lyričtější polohy v závěru... prostě jsem se skvěle bavil a hlavní postavě zobal z ruky. V případě režijníé taktovky Larryho Zwigoffa už bych zas tak žroutský nebyl. Připadalo mi, že spousta gagů vyznívá do ztracena, pokusy o silné charakterní miniatury (zcela ve stylu bratří Coenů, kteří to produkovali) končí se třemi tečkami a ne s vykřičníkem a film je vmáčknutý pouze do postavy Santy a kluka s tváří blba. Jenže oni ten náklad dárečků prostě uvezou. Navzdory tomu, že pokusy o slovní humor jsou občas až příliš přeostřené vulgaritou, navzdory tomu, že originálních gagů zase není tolik. Ale atmosféra i nápad tu prostě jsou a já se análně-alkoholickou "poetikou" filmu o napravení jednoho ztraceného osudu pobavil. Možná škoda, že to nevzali do rukou Ethan a Joel jinak než finančně. ()

Cival

Pro mě osobně největší zklamání letošního roku. Už z plakátu je jasné, že jako (obvykle výborný) Thornton bude chlastat, hulit a objíždět jednu ženskou za druhou. Proto mi nepřišlo ani trochu vtipný, když drtivá většina humoru spočívala ve zřejmých scénkách typu Santa se ožral, Santa píchá nadměrnou velikost, Santa spí v zákulisí, Santa se pochcal, Santa fuckuje děcka, Santa vystupuje z auta a má kolem sebe prázdný flašky a tak pořád dokola a diváci se smějí a smějí jako přes kolovrátek, i když by opakovaný vtip už měl dávno přestat být vtipem. Navíc ta morálně čistá linie s dobrotivým špekounem je jak pěst na oko. Rádoby ostrej film, kterej se točí pořád dokola aby nakonec skončil jako myšlenkově uhlazená, výchovná měchuřina. Těšil jsem se jak sviňa, ale nakonec nudil jako prase:-) 2 a 1/2 * ()

Lima

Problém je, že komediálně vděčná situace - shitující a fuckující Santa v přítomnosti nevinných dětských tváří ("Co chceš?" - "Kačenku na péro." - "Co to kurva je?" apod.) - funguje jen ze začátku, ale celý film se na tohle utáhnout nedá a brzo začne mít děj trpkou příchuť stereotypu. Nápad převléci se za elfa a Santu a připravit si tak půdu pro krádež není špatný, ale moralistně laděný závěr hodně kazí a plazící se Thornton s růžovým slůnětem je vrchol scenáristické křečovitosti. Ten film se ze začátku tváří kontroverzně, aby pak skončil zcela konvenčně a nevěrohodně. Mix rádoby kontroverze a moralistního vyznění, tak to možná američani chtějí, tržby (60 mil.) na takový film nebyly vůbec špatné. Jinak Thornton byl již tradičně výborný. Fuck. ()

Djkoma

Představa santy, co kouří, pije, ojíždí tlusté ženské, machruje za cizím barem, buzeruje každýho blbě čumícího černocha, buzeruje svého malého kamaráda elfa a jeho otec, co ho v mládí mlátil, je docela krutá. Když k tomu přidáte dost tvrdý humor, jednoho liliputána, jednoho tlustého blbečka, starou babičku, "skoro" prázdný barák jednoho milionáře "co odjel na pracovní cestu" a nějakej ten supermarket s šéfem ostrahy, který pozná zloděje už jen podle čichu....Tenhle film je plný slov, které by byli na nově před 22:00 vypípovány cenzůrou avšak to by byla škoda. Velká škoda. Některé vtipy a hlášky mě způsobili záchvat smíchu... Jen škoda, že jich je tolik až někdy působí moc automaticky... Ale B.B.Thornton to je pan herec :)) ()

Galadriel

Film plný nadávek místy dost těžkého kalibru, které ze začátku fungují a lehce šokují, časem ztrácejí razanci a originalitu... Zbytek příběhu mi ale přišel tak trochu jako z Disneyovky - napravení a ponaučení... Takže vlastně nevím, komu je tohle dílo vlastně určeno... Dětem? No nevím, jestli bych tohle pustila třeba dvanáctiletému děcku. Dospělým? OK, párkrát jsem se zasmála, ale že bych byla nějak zvlášť nadšená, to se skutečně říct nedá. Bily Bob je sice fajn, ale to mi nějak nestačí. ()

• Vo videoklipe k svojej piesni "Just Lose It" použil americký raper Eminem odkazy na tento film. Tony Cox, predstaviteľ Marcusa, si v klipe tiež vystrihol malé cameo. (Macejko)