Santa je úchyl!

• Německo

Bad Santa

Santa je úchyl!

Komedie

USA / Německo, 2003, 91 min (SE: 98 min, Director's cut: 88 min)

Tenhle film se dá tak nějak vidět jenom jednou. Billy Bob Thorton to zahrál v pohodě, ale je to role, kterou hraje poslední dobou stále dokola, takže mě nepřekvapil. Scénář je ovšem opravdu bída a nabídl postupem času trapnou úlitbu, od které chtěl být po celou dobu zproštěn, ale stejně do ní spadl. Zpočátku se nešetří vulgarismy, hrdina chlastá, dokonce se pochčije, je to člověk, který má ty největší nectnosti, ale přesto se za těch 90. minut stihne stát abstinentem a příjemným chlapíkem. Tak buď jedno, nebo druhé. I tak je to postupem času nuda, moc nápadů se nenastřádalo. Jak už jsem psal v úvodu, jednou a dost. Slabota, ale za náznaky "trash" komedie v první polovině, pod 50% nejdu.(6.1.2012)

Delikátní Billy Bob Thornton táhne tuhle kontroverzní smršť černého a sprostého humoru výhradně na svých bedrech tak suverénním způsobem start-cíl, že sám dokáže zamaskovat nerozhodný scénář, který postupem času vyloženě tápe někde ve vakuu mezi nekompromisní prezentací slovíčka "fuck" s ratingem 15+ a tuctovým rodinným příběhem o tom, kterak se sprostý Santa pod vlivem nejen whiskey, ale především malého vlídného chlapce učí pravému smyslu Vánoc. Sice se nenudíme a ústřední různorodou dvojici rádi doprovázíme až k očekávanému závěru, ale úvodní "bad motherfucker" část bohužel celý zbytek příběhu hodně převyšuje... 75%(31.5.2012)

Jinak jsem obyčejnej chlap, kterej chlastá, chčije a píchá! Skvělý úlet a konečně nějaká Vánoční komedie, která se vymiká stereotypu. Laťka nasazená úvodním monologem a první polovinou v té druhé časem ztrácí na intenzitě, kterou však završí takřka dokonalý závěr. Máte rádi černý humor a lezou vám krkem stereotypní Vánoční komedie? "Bad Santa" je tu pro vás. P.S.: Santa ve skvělém podání Billyho Boba Thorntona je sice řízek a hláškař k pohledání, ovšem oproti tomuto pánovi je jen solidním odvarem. 80%.(26.12.2008)

Představa santy, co kouří, pije, ojíždí tlusté ženské, machruje za cizím barem, buzeruje každýho blbě čumícího černocha, buzeruje svého malého kamaráda elfa a jeho otec, co ho v mládí mlátil, je docela krutá. Když k tomu přidáte dost tvrdý humor, jednoho liliputána, jednoho tlustého blbečka, starou babičku, "skoro" prázdný barák jednoho milionáře "co odjel na pracovní cestu" a nějakej ten supermarket s šéfem ostrahy, který pozná zloděje už jen podle čichu....Tenhle film je plný slov, které by byli na nově před 22:00 vypípovány cenzůrou avšak to by byla škoda. Velká škoda. Některé vtipy a hlášky mě způsobili záchvat smíchu... Jen škoda, že jich je tolik až někdy působí moc automaticky... Ale B.B.Thornton to je pan herec :))(9.12.2004)

Dost krutá komedie o vánočním dobrodružství dvou neobyčejných lupičů. Každý rok se nechají zaměstnat v nějakém hypermarketu a pak jej vybrakují. Billy Bob je hlavní postava, která tahá film z průměrnosti, a ač je zdejší fekální humor značně ujetý a nevybíravý, do trapnosti nesklouzne. Bohužel se však dost často opakují stejné výjevy s ožralým Santou, takže skvělý start a sprint na rovince přejde v mátožné čekání ve frontě na poště a diváka film začne jemně kolébat. Samozřejmě, že celkově je to opravdu dobrá komedie, u které se mnohý nasměje. I já se na ni rád dívám každé vánoce, abych si připomněl, co je to za zasrané marketingem prošpikované rádoby svátky. Do pěti hvězd ale chloupek chybí, tedy krásných 85%(14.12.2014)

• - I když jde o vánoční film, slovo „fuck“ a jeho varianty v něm zaznamenáme 147-krát, zatímco shit jen 34-krát. (imro)

• - Režisér čítal scenár k filmu prvýkrát v lietadle. Podľa jeho slov sa tak smial, že sa neskôr pred ostatnými pasažiermi hanbil. (Greenpeacak)

• - Vzhledem k rozpočtům dnešních hollywoodských projektů v podstatě nezávislý (18 mil.) film vydělal za první tři dny promítání (28. – 30. 11. 2003) slušných 12,3 mil. dolarů. Během následujících čtyř měsíců se tato suma zvýšila až na zaokrouhlených 60 milionů. (imro)