Santa je úchyl!

• Německo

Bad Santa

Santa je úchyl!

Komedie

USA / Německo, 2003, 91 min (SE: 98 min, Director's cut: 88 min)

Boží Billy Bob Thornton (tuhle jeho věčně fuckující, chlastající a souložící postavičku jsem si fakt zamiloval) v nářezové černé komedii roku! Zásluhou nápaditého a neotřelého scénáře (kontrast ožralý loser vs. nadšená naivní dětská přání je kouzelný a geniální) a zručné režie stále zajímavějšího Terryho Zwigoffa (Přízračný svět) vznikla pro milovníky tohoto žánru skutečně labužnická záležitost, která dává většině ostatních uslzených a přeslazených vánočních filmů pořádně na p#del! Konec mi přišel (navzdory očekávání) hodně v pohodě. 80 %(8.2.2005)

Kto jest puritán - ruky dál (rýmuje sa to aspoň trocha?)! Veľmi zlý, skazený a ožratý Santa v podaní B.B. Thortona. 170x fuck, 74x shit, 31x ass, 10x bitch? Tak nejak. Kopa suchých vtípkov a roztomilý záver. Autová scéna teplého Aliho sa mi nenávratne zapísala do notesíku. Na hlave brmbolec, v jednej ruke cígo, v druhej chlast - pravá vianočná atmosféra .(23.2.2010)

Koukám, že jako jeden z mála dávám plnej počet hvězd, ačkoli je to jeden z filmů, kdy jsem o absolutním hodnocení neváhal ani vteřinu. Maličko mě znervózňuje, že jsem nadšenej z tak antivánočního filmu, jenž by asi plno křesťanů donutil porušit přikázání, kterým dostal Kevin Spacey Brada Pitt už v SEDMi. Nicméně gratuluju Terrymu Zwigoffovi za takhle krásný bodlo všem, kteří se už od půlky listopadu nořej do "upřímné" vánoční atmosféry, aby se stejně při šťedrým večeru všichni navzájem pomluvili. A taky bych chtěl mít u nás ve městě bar s tak náruživou barmankou. Amen. 90%(16.2.2013)

Pokiaľ chcete vidieť americkú vianočne nevianočnú komédiu, tak tento film je dobrá voľba. Santa tu jeb* na atmosféru a ducha Vianoc. Má v pič* deti a ich vysnívané darčeky. Tak sa raz aj Vy vyserte na načančané stromčeky a happy ksichty, a vrhnite sa na poškvrnenie sviatočného obdobia telesnými tekutinami. Veď ono sa to všetko do ďalšieho roka v pohode vsiakne.(20.9.2009)

Ono je to sice samoúčelné až hrůza, ale přinejmenším díky výkonu Billyho Boba Thorntona to prostě na mou maličkost naprosto fungovalo. Ať už scéna příjezdu opilého Santy na eskalátoru a posléze i brutální masakr vánočního soba, ať už ty lyričtější polohy v závěru... prostě jsem se skvěle bavil a hlavní postavě zobal z ruky. V případě režijníé taktovky Larryho Zwigoffa už bych zas tak žroutský nebyl. Připadalo mi, že spousta gagů vyznívá do ztracena, pokusy o silné charakterní miniatury (zcela ve stylu bratří Coenů, kteří to produkovali) končí se třemi tečkami a ne s vykřičníkem a film je vmáčknutý pouze do postavy Santy a kluka s tváří blba. Jenže oni ten náklad dárečků prostě uvezou. Navzdory tomu, že pokusy o slovní humor jsou občas až příliš přeostřené vulgaritou, navzdory tomu, že originálních gagů zase není tolik. Ale atmosféra i nápad tu prostě jsou a já se análně-alkoholickou "poetikou" filmu o napravení jednoho ztraceného osudu pobavil. Možná škoda, že to nevzali do rukou Ethan a Joel jinak než finančně.(4.9.2006)

• - I když jde o vánoční film, slovo „fuck“ a jeho varianty v něm zaznamenáme 147-krát, zatímco shit jen 34-krát. (imro)

• - Brett Kelly, ktorý hral osamelého a telnatého chlapca, takmer prišiel o svoju úlohu kvôli osýpkam. Až po potvrdení od lekára sa smel zúčastniť natáčania. (Greenpeacak)

• - Roli Willieho měl původně ztvárnit Larry David, po něm Bill Murray, který ale odřekl kvůli Ztraceno v překladu. (imro)