Santa je úchyl!

• Německo

Bad Santa

Santa je úchyl!

Komedie

USA / Německo, 2003, 91 min (SE: 98 min, Director's cut: 88 min)

Jsou tři dny před Štědrým dnem a já zabaluju zrovna dárky, proč nedělat více věcí najednou, řekla jsem si. Tak jsem si pustila Santu a u toho balila. I napodruhé (poprvé loni o Vánocích) jsem se rozhodně nenudila. Scéna v ringu, (byť její téma s kopnutím mezi nohy je ohrané), byla, jak by řekl Santa fuckin´ hilarious. Hudba mě docela vánočně naladila, jen to finále bylo sladký jak naše vanilkový rohlíčky. P.S. Jo, budík na 11.15 hodin jako Santa... to je moje! Přeju si slona. Růžovýho. -Santa někomu nadělí a někomu nasere. Ok. [Theatrical+Unrated verze](20.12.2007)

Lepší Vánoční film si divák pod stromeček přát nemůže. Pryč s vánoční dobrotou, pohodou a hodným starým pánem vozícím dětem dárky. Santa B.B. Thorntona je odpornej chlápek, kterej šoustá tlustý baby, mluví jako kanál a je v jednom kuse v lihu a divák ho za to musí milovat. Ani metr vysoký černoch-elf či Kluk (trochu retardovaný tlusťoch) se nenechají zahanbit. Tahle trojice tvoří dokonalou příležitost pro typický coenovský humor. Mimochodem, bratři jsou pod ním podepsáni jako producenti a troufám si tvrdit, že i scénář neponechali beze stopy.(10.12.2004)

Podle mě super komedie, která mi v tento předvánoční čas vyloženě sedla. Místy to sice trochu herecky skřípe, děj je hodně předvídatelný, a dají se tam najít i některá žánrová klišé, ale jako celek je to prostě dobrá zábava. Billy Bob Thornton v titulní roli mě strašně bavil a hlavně díky němu jsem si to tak užil. Uvážím-li, že je pod tím režijně podepsaný stejný chlapík, který o 2 roky dříve natočil můj oblíbený film Přízračný svět, nemohu za sebe jít pod 4 hvězdy. A jsem docela zvědavý na dvojku, která jde brzy do kin. Btw. český název mi přijde debilní a zavádějící.(19.11.2016)

Delikátní Billy Bob Thornton táhne tuhle kontroverzní smršť černého a sprostého humoru výhradně na svých bedrech tak suverénním způsobem start-cíl, že sám dokáže zamaskovat nerozhodný scénář, který postupem času vyloženě tápe někde ve vakuu mezi nekompromisní prezentací slovíčka "fuck" s ratingem 15+ a tuctovým rodinným příběhem o tom, kterak se sprostý Santa pod vlivem nejen whiskey, ale především malého vlídného chlapce učí pravému smyslu Vánoc. Sice se nenudíme a ústřední různorodou dvojici rádi doprovázíme až k očekávanému závěru, ale úvodní "bad motherfucker" část bohužel celý zbytek příběhu hodně převyšuje... 75%(31.5.2012)

Fanoušci černočerných komedií, mezi které se hrdě hlásím, budou naprosto nadšeni. Souložící, chlastající a nadávající Santa Claus se jen tak nevidí. Při čtení synopse si člověk představí klasický příběh napravení zloděje za pomoci dítěte. Ono prozření je ale úplně jiné, než by kdo čekal, celý film je plný originálních nápadů a skvělých gagů a Billy Bob Thorton v červeném čepci vypadá dokonale. Také je to jediný vánoční film, ve kterém se řekne slovo "fuck" 147krát...(13.12.2003)

• - Vzhledem k rozpočtům dnešních hollywoodských projektů v podstatě nezávislý (18 mil.) film vydělal za první tři dny promítání (28. – 30. 11. 2003) slušných 12,3 mil. dolarů. Během následujících čtyř měsíců se tato suma zvýšila až na zaokrouhlených 60 milionů. (imro)

• - Ve scéně, kdy za Santou (Billy Bob Thornton) přijde dítě se zmrzlinou, se zmrzlina mezi záběry zmenšuje a zvětšuje. (Mr.Hudson)

• - I když jde o vánoční film, slovo „fuck“ a jeho varianty v něm zaznamenáme 147-krát, zatímco shit jen 34-krát. (imro)