Santa je úchyl!

• Německo

Bad Santa

Santa je úchyl!

Komedie

USA / Německo, 2003, 91 min (SE: 98 min, Director's cut: 88 min)

Podle mě super komedie, která mi v tento předvánoční čas vyloženě sedla. Místy to sice trochu herecky skřípe, děj je hodně předvídatelný, a dají se tam najít i některá žánrová klišé, ale jako celek je to prostě dobrá zábava. Billy Bob Thornton v titulní roli mě strašně bavil a hlavně díky němu jsem si to tak užil. Uvážím-li, že je pod tím režijně podepsaný stejný chlapík, který o 2 roky dříve natočil můj oblíbený film Přízračný svět, nemohu za sebe jít pod 4 hvězdy. A jsem docela zvědavý na dvojku, která jde brzy do kin. Btw. český název mi přijde debilní a zavádějící.(19.11.2016)

Je možné, že aj ja som úchyl, lebo Billy bol napriek všetkému sexi. Preto tú jednu hviezdičku naviac. Inak absulútne súhlasím s Rex Mundi. Dokonca musím doložiť, že trafila aj synovcov. Chalanom sa to skutočne páčilo a náramne sa bavili. A musím dodať, že to videli iba vďaka tomu, že si to pozreli skôr ako ja - inak by som im to bola zabavila. A hlavný dôvod? Skutočne neskutočná permanencia sprostých slov. Rozhodne nič pre deti.(23.10.2005)

Tenhle snímek se mi velmi dlouho vyhýbal. Nebo jsem se spíš možná já vyhýbal jemu, protože jsem se bál, že tenhle film shodí vše, co na Vánocích miluji a proč se na ně těším. Zkrátka nesnáším, když někdo shazuje Vánoce. Ale letos už jsem zvědavostí nevydržel a po dvou letech, kdy se mi "Bad Santa" na DVD válel v šuplíku jsem si ho konečně pustil. A udělal jsem rozhodně dobře. Film sice tak trochu ty Vánoce shazuje, ale spíše je to černá komedie o jednom chlápkovi, kerý neví, co se svým životem (vynikající Billy Bob Thornton) a o jednom chlapci (hraje ho pozoruhodný Brett Kelly), který je looserem a hrozí mu, že jednou skončí jako ten již zmíněný chlápek. Tenhle film se dá samozřejmě vykládat několika způsoby. Buď přistoupíte na ten příběh a budete se skvěle bavit (což byl můj případ) nebo v tom filmu uvidíte jen další trapný pokus o tak trochu jiný vánoční film a nebo vám tenhle film nesedne a budete se nehorázně nudit, protože jste čekali něco zcela jiného. Mně tedy Thornton jako Santa Claus velmi sedl a bavil jsem se od začátku až do konce, a to jsem na ten film původně nahlížel s docela velkým despektem. Takže výsledkem je, že jsem velice nadšený a film si ode mne vysloužil po zralé úvaze maximální hodnocení.(3.1.2010)

Myslím, že věčně v lihu naložený "Santa" v neodolatelném podání Billyho Boba Thorntona nemohl narazit na důstojnějšího soupeře, než jakým je dokonalý barokní andílek z 21. století, který absolutně nehne brvou, děj se co děj. Zkrátka velmi dobrá komedie, jež se obejde bez patosu a v níž ani neustálé vulgarismy neomrzí. Produkovali ji bratři Coeni - není divu.(25.12.2015)

Film plný nadávek místy dost těžkého kalibru, které ze začátku fungují a lehce šokují, časem ztrácejí razanci a originalitu... Zbytek příběhu mi ale přišel tak trochu jako z Disneyovky - napravení a ponaučení... Takže vlastně nevím, komu je tohle dílo vlastně určeno... Dětem? No nevím, jestli bych tohle pustila třeba dvanáctiletému děcku. Dospělým? OK, párkrát jsem se zasmála, ale že bych byla nějak zvlášť nadšená, to se skutečně říct nedá. Bily Bob je sice fajn, ale to mi nějak nestačí.(24.10.2006)