Reklama

Reklama

Santa je úchyl!

  • USA Bad Santa (více)

Obsahy(1)

Zločinci Willie a Marcus cestují v převleku za Santu Clause a jeho elfa po největších nákupních centrech v zemi, čímž si připravují cestu k tamním trezorům. Zneužívají důvěry, kterou v lidech Santa vzbuzuje, aby se mohli na Štědrý den pořádně napakovat. Problém tkví v tom, že Willie upřímně nesnáší děti. Přitom aby si tuhle práci udržel, má právě jim přinášet sváteční radost. Jejich plán se však přesto vyvíjí slibně - dokud se oba zatracenci nesetkají s introvertním osmiletým Rogerem, jenž Willieho považuje za skutečného Santu Clause. Tlustý, trapný a často vysmívaný chlapec dokáže jako jediný vzbudit zrníčko soucitu v srdci zatvrzelého zločince, který se mu snaží dát nějakou radu do života a přitom vytvořit něco, co nejasně připomíná vánoční atmosféru. (HBO Europe)

(více)

Recenze (625)

Cival 

všechny recenze uživatele

Pro mě osobně největší zklamání letošního roku. Už z plakátu je jasné, že jako (obvykle výborný) Thornton bude chlastat, hulit a objíždět jednu ženskou za druhou. Proto mi nepřišlo ani trochu vtipný, když drtivá většina humoru spočívala ve zřejmých scénkách typu Santa se ožral, Santa píchá nadměrnou velikost, Santa spí v zákulisí, Santa se pochcal, Santa fuckuje děcka, Santa vystupuje z auta a má kolem sebe prázdný flašky a tak pořád dokola a diváci se smějí a smějí jako přes kolovrátek, i když by opakovaný vtip už měl dávno přestat být vtipem. Navíc ta morálně čistá linie s dobrotivým špekounem je jak pěst na oko. Rádoby ostrej film, kterej se točí pořád dokola aby nakonec skončil jako myšlenkově uhlazená, výchovná měchuřina. Těšil jsem se jak sviňa, ale nakonec nudil jako prase:-) 2 a 1/2 * ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Film plný nadávek místy dost těžkého kalibru, které ze začátku fungují a lehce šokují, časem ztrácejí razanci a originalitu... Zbytek příběhu mi ale přišel tak trochu jako z Disneyovky - napravení a ponaučení... Takže vlastně nevím, komu je tohle dílo vlastně určeno... Dětem? No nevím, jestli bych tohle pustila třeba dvanáctiletému děcku. Dospělým? OK, párkrát jsem se zasmála, ale že bych byla nějak zvlášť nadšená, to se skutečně říct nedá. Bily Bob je sice fajn, ale to mi nějak nestačí. ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Představa santy, co kouří, pije, ojíždí tlusté ženské, machruje za cizím barem, buzeruje každýho blbě čumícího černocha, buzeruje svého malého kamaráda elfa a jeho otec, co ho v mládí mlátil, je docela krutá. Když k tomu přidáte dost tvrdý humor, jednoho liliputána, jednoho tlustého blbečka, starou babičku, "skoro" prázdný barák jednoho milionáře "co odjel na pracovní cestu" a nějakej ten supermarket s šéfem ostrahy, který pozná zloděje už jen podle čichu....Tenhle film je plný slov, které by byli na nově před 22:00 vypípovány cenzůrou avšak to by byla škoda. Velká škoda. Některé vtipy a hlášky mě způsobili záchvat smíchu... Jen škoda, že jich je tolik až někdy působí moc automaticky... Ale B.B.Thornton to je pan herec :)) ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Ono je to sice samoúčelné až hrůza, ale přinejmenším díky výkonu Billyho Boba Thorntona to prostě na mou maličkost naprosto fungovalo. Ať už scéna příjezdu opilého Santy na eskalátoru a posléze i brutální masakr vánočního soba, ať už ty lyričtější polohy v závěru... prostě jsem se skvěle bavil a hlavní postavě zobal z ruky. V případě režijníé taktovky Larryho Zwigoffa už bych zas tak žroutský nebyl. Připadalo mi, že spousta gagů vyznívá do ztracena, pokusy o silné charakterní miniatury (zcela ve stylu bratří Coenů, kteří to produkovali) končí se třemi tečkami a ne s vykřičníkem a film je vmáčknutý pouze do postavy Santy a kluka s tváří blba. Jenže oni ten náklad dárečků prostě uvezou. Navzdory tomu, že pokusy o slovní humor jsou občas až příliš přeostřené vulgaritou, navzdory tomu, že originálních gagů zase není tolik. Ale atmosféra i nápad tu prostě jsou a já se análně-alkoholickou "poetikou" filmu o napravení jednoho ztraceného osudu pobavil. Možná škoda, že to nevzali do rukou Ethan a Joel jinak než finančně. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Problém je, že komediálně vděčná situace - shitující a fuckující Santa v přítomnosti nevinných dětských tváří ("Co chceš?" - "Kačenku na péro." - "Co to kurva je?" apod.) - funguje jen ze začátku, ale celý film se na tohle utáhnout nedá a brzo začne mít děj trpkou příchuť stereotypu. Nápad převléci se za elfa a Santu a připravit si tak půdu pro krádež není špatný, ale moralistně laděný závěr hodně kazí a plazící se Thornton s růžovým slůnětem je vrchol scenáristické křečovitosti. Ten film se ze začátku tváří kontroverzně, aby pak skončil zcela konvenčně a nevěrohodně. Mix rádoby kontroverze a moralistního vyznění, tak to možná američani chtějí, tržby (60 mil.) na takový film nebyly vůbec špatné. Jinak Thornton byl již tradičně výborný. Fuck. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (21)

  • Vzhledem k rozpočtům dnešních hollywoodských projektů v podstatě nezávislý (18 mil.) film vydělal za první tři dny promítání (28. – 30. 11. 2003) slušných 12,3 mil. dolarů. Během následujících čtyř měsíců se tato suma zvýšila až na zaokrouhlených 60 milionů. (imro)
  • Brett Kelly, ktorý hral osamelého a telnatého chlapca, takmer prišiel o svoju úlohu kvôli osýpkam. Až po potvrdení od lekára sa smel zúčastniť natáčania. (Greenpeacak)

Související novinky

Komedii Santa je úchyl! čeká pokračování

Komedii Santa je úchyl! čeká pokračování

31.10.2015

Billy Bob Thornton se momentálně vůbec nefláká. Loni se objevil v Downeyho Soudci nebo v seriálovém Fargu a letos se po Vincentově světě zastaví ještě v kriminálce London Fields a politickém dramatu…

Zemřel Bernie Mac

Zemřel Bernie Mac

11.08.2008

Letošní rok si dost možná udrží ošklivé privilegium v tom, že během něj zemřelo nejvíce filmových hvězd. To, že se na konci ledna Heath Ledger omylem předávkoval léky a nemůže si tak bohužel užívat…

Jim Carrey a jeho „prison break“

Jim Carrey a jeho „prison break“

06.06.2007

Všichni ještě pamatujeme časy, kdy Jim Carrey bral 20 miliónů za jednu roli. Dnes hraje ve filmech, jejichž celý rozpočet jen tak-tak dosahuje tuto částku. Jim má buď dobročinné sklony a touží hrát v…

Reklama

Reklama