Santa je úchyl!

• Německo

Bad Santa

Santa je úchyl!

Komedie

USA / Německo, 2003, 91 min (SE: 98 min, Director's cut: 88 min)

Boží Billy Bob Thornton (tuhle jeho věčně fuckující, chlastající a souložící postavičku jsem si fakt zamiloval) v nářezové černé komedii roku! Zásluhou nápaditého a neotřelého scénáře (kontrast ožralý loser vs. nadšená naivní dětská přání je kouzelný a geniální) a zručné režie stále zajímavějšího Terryho Zwigoffa (Přízračný svět) vznikla pro milovníky tohoto žánru skutečně labužnická záležitost, která dává většině ostatních uslzených a přeslazených vánočních filmů pořádně na p#del! Konec mi přišel (navzdory očekávání) hodně v pohodě. 80 %(8.2.2005)

• Cival

Pro mě osobně největší zklamání letošního roku. Už z plakátu je jasné, že jako (obvykle výborný) Thornton bude chlastat, hulit a objíždět jednu ženskou za druhou. Proto mi nepřišlo ani trochu vtipný, když drtivá většina humoru spočívala ve zřejmých scénkách typu Santa se ožral, Santa píchá nadměrnou velikost, Santa spí v zákulisí, Santa se pochcal, Santa fuckuje děcka, Santa vystupuje z auta a má kolem sebe prázdný flašky a tak pořád dokola a diváci se smějí a smějí jako přes kolovrátek, i když by opakovaný vtip už měl dávno přestat být vtipem. Navíc ta morálně čistá linie s dobrotivým špekounem je jak pěst na oko. Rádoby ostrej film, kterej se točí pořád dokola aby nakonec skončil jako myšlenkově uhlazená, výchovná měchuřina. Těšil jsem se jak sviňa, ale nakonec nudil jako prase:-) 2 a 1/2 *(30.9.2004)

• Scrytcher

Billy Bob Thorton jak ho neznáme! 11 měsíců se fláká, chlastá a užívá si s ženskýma, který mají tlustý zadky, aby v prosinci mohl rozjet loupež v obchoďáku. Ze začátku jsem si užíval scény jak Santa nadává, hulí, a chlastá. Vlastně si ani nevzpomínám na scénu, kde bych ho viděl bez flašky v ruce, ale až už řekl asi po 1150 "FUCK" tak mi to přišlo furt na jedno brdo. Pořád dokola. Příjemným překvapením v podobě loosera Kida stvárnil Brett Kelly. Osobně se mi víc zalíbil Přizračný svět, ale tenhle film je nic než průměr. Hláška: Willie: Přej si do jedný ruky to co chceš a do druhý hovno a uvidíš, která se rychleji naplní.(5.12.2004)

Delikátní Billy Bob Thornton táhne tuhle kontroverzní smršť černého a sprostého humoru výhradně na svých bedrech tak suverénním způsobem start-cíl, že sám dokáže zamaskovat nerozhodný scénář, který postupem času vyloženě tápe někde ve vakuu mezi nekompromisní prezentací slovíčka "fuck" s ratingem 15+ a tuctovým rodinným příběhem o tom, kterak se sprostý Santa pod vlivem nejen whiskey, ale především malého vlídného chlapce učí pravému smyslu Vánoc. Sice se nenudíme a ústřední různorodou dvojici rádi doprovázíme až k očekávanému závěru, ale úvodní "bad motherfucker" část bohužel celý zbytek příběhu hodně převyšuje... 75%(31.5.2012)

Od samého začátku hodně vulgární groteska, ve které v tandemu Santa se svým trpasličím komplicem o Vánocích vykrádají kasy v obrovských obchodních centrech. Jenže tenhle Santa s ukradeným lupem vydrží sotva rok, je neustále v alkoholním oparu, něco si kdysi odseděl, děti z duše nesnáší a je na chlup podobný skvělému Billymu Bobu Thorntonovi. Nahořklý příběh plný ujetých figurek tomu chtěl, aby se setkal s obézním outsiderem, u kterého na nějaký čas najde útočiště na tuhle sezónní šichtu a už scéna jeho „nastěhování“ („Budu tu teď chvíli přebejvat. Na severním pólu se všechno sere. Paní Santová mě nachytala, jak šukám její sestru. Takže jsem teď bez bejváku!“) mluví za vše!!(26.6.2006)

• - Brett Kelly, ktorý hral osamelého a telnatého chlapca, takmer prišiel o svoju úlohu kvôli osýpkam. Až po potvrdení od lekára sa smel zúčastniť natáčania. (Greenpeacak)

• - Ve scéně, kdy Santu (Billy Bob Thornton) probudí budík, jsou vedle budíku vidět láhve. Etikety na nich jsou otočeny chvílemi dopředu, chvílemi zase vlevo. (Mr.Hudson)

• - Ve scéně, kdy se Santa (Billy Bob Thornton) probudí ve svém domě u pláže, u nočního stolku jsou čtyři láhve piva. Když však poslouchá rádio, jsou tam láhve jen tři. (Mr.Hudson)