The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Vydržet a přežít (S01E05)

(epizoda)
  • USA Endure and Survive
TV spot

Joel a Ellie se snaží uniknout povstalcům a přitom se dostanou do křížku s nejhledanějším mužem v Kansas City. Kathleen pokračuje ve své misi. (HBO Max)

molcan2

Píšem to a zadržiavam slzy. Táto epizóda bola zábavná, dobrodružná a zničujúca. Skvelý príbeh a herecké výkony. Charakteristika Henryho a Sama bola taká skvelá, že som si pri sledovaní tejto epizódy ani neuvedomil, ako veľmi som sa s ich postavami spojil. Zvyčajne pri sledovaní filmov a seriálov neplačem, ale pri scéne, kde sa Henry zabije po tom, čo zabil svojho zombie brata, som len ťažko zadržiaval slzy. Taktiež si myslím, že je veľmi ťažké priblížiť dej seriálu deju hry. Pocit, ktorý sa človeku sprostredkuje pri sledovaní epizódy, je rovnaký ako pri hraní tejto časti hry. ()

P.J.2

Plná palba rozhodně ale asi ne tak jako proč jí dávají ostatní. Když tu procházím hodnoceni všech dosavadních epizod tak shledávám že spousta diváků na seriál kouká protože chce akci ale o té tento pořad nikdy nebyl a nebude, herní předloha a její pointa je převážně o emocích a vztazích. A tady se emoce ukázaly v plné palbě, přesně o tomhle TLOU je! Za mě zatím seriál nenabídl slabý díl a jsem nadmíru spokojen jak tvůrci pracují s předlohou. ()

helraiser

Paráda, konečně se divák dočká i akce a je to slušnej masakr. Útok zombivců a následná řezba super a závěr byl opravdu hodně přísnej, výborná podívaná. Atmosféra, akce a emocialní vypětí na závěr, dokonalost. ()

PEZ

Zatiaľ spolu s 3. dielom nasilnejšia epizóda. A konečne už aj s presahom. Dokonca sme sa dočkali dvoch prekvapivých scén a záver bol fak hustý. Takže prituhuje a som fakt zvedavý, či tvorcovia ešte pritlačia na pílu. :) Ide to teda dobrým smerom. Teda myslím tým seriál. Lebo postavy v ňom by povedali presný opak. :) ()

tomik99

Malinko se mi zajídá koncept, že v seriálu představí postavy, které ve stejné epizodě zemřou. Sam a Henry byly rozhodně postavy na dva, možná dva a půl dílu. Vzali to hodně z rychlíku, spojili několik pasáží ze hry a daly do jedné epizody. Ale to je asi jediná výtka. Zbytek byl naprosto parádní. Útok runnerů s bloaterem byl famózní a potěšil i sniper. ()

JamesConnorG

8/10. - Pokračujeme tam, kde jsme naposled skončili a hned se nám tu v úvodní sekvenci představí dvě nové postavy, Sam a Henry, který mají skvělou bratrskou chemii. Atmosféra tenhle epizody je dech beroucí, temná, nejistá a napínavá, bojíte se o hlavní hrdiny, kteří čelí nejen proti skupině krutých lidi, ale i ohavných infikovaných. Celkový závěr epizody byl drastický emotivní po tom všem, jak si hlavní postavy mezi sebou udělali vztahy a takový osud si určité postavy nezasloužili. "I am sorry". ()

pulDag

Akce v kvalitě béčkového filmu včetně hej počkej. Kathleen a její cesta za pomstou těžko uvěřitelná, jen to finále překvapilo. ()

kyjo

No nevim. Příběhová linka povstalců sice trochu dokresluje prostředí, ale nemůžu říct, že by mě ve srovnání s původním příběhem nějak extra zaujala. Asi ještě míň, než ta odbočka ke Zkrocený hoře. (Spoilery.) Melancholický výlevy vůdkyně povstalců na mě moc nepůsobily, asi proto, že chvíli předtim nechala chladnokrevně popravit deset zajatců. Oproti hře tam udělali i pár dalších změn, zjevně proto, aby mohli na konci nějak odůvodnit tu ační scénu. Ta byla v tomto podání bohužel jen těžko uvěřitelná. Zombíci zahnaní do podzemí? Ok, sice nevim jak, když se ničeho nebojí, ale budiž. Zombíci, skákající X metrů do výšky? Eh.. ok, budiž. Zombíci vyskakující z propadliny v zemi jako stádo splašených srnek? Ne! Tady dělám čáru. :) Jednak, na předměstích žádný tunely, který by se mohly takhle propadnout, nejsou; a už tuplem ne takhle přímo pod barákem. Ale i kdyby nešťastnou náhodou zrovna natrefili na čtvrť, kterou projektoval nějakej urbanista šílenec - to všichni ti zombíci shodou okolností čekali právě na tomhle jednom místě, aby mohli okamžitě vyběhnout na povrch? Účelová blbost. :) Ve hře mi to přišlo příběhem i atmosférou daleko uvěřitelnější. Jinak jsem čekal, že společný putování obou dvojic bude trvat trochu dýl. Ve hře byl jeden zajímavej segment, kdy se děcka prohodí a musí chvíli putovat s "cizím" dospělákem, než se opět najdou. Tohle bych možná ocenil víc, než nějaký nově vymyšlený postavy. Herecký výkony vesměs dobrý. Na společných scénách Ellie a Sama ale dost vyniká, že herečce neni 14. Nicméně chápu, že ji nejspíš volili i s ohledem na natáčení 2. řady, kde už má být její postava dospělá. Pěkná scéna s malou zombie-atletkou v autě. ()

ANTYCHRYST

Konečně alespoň nějaká akce :) a na konci i velkej houbak se zjevil :) 75% škoda že takhle to nejede celou dobu..misto toho věcného tlachani by to chtělo spíše více..mnohem více akce ()

Mkartaylas56

Doposavadní vrchol seriálu. Perfektní ukázka toho, když se za pomoci vynikající scénáristiky, dohledu autora předlohy a možnostem filmového média vytvoří skvostná adaptace, nabízející alternativní průběh příběhu, jenž naprosto respektuje původní hru, ale zároveň ji rozšiřuje o širší souvislosti, které z mého pohledu ještě mírně převyšují původní zážitek ze hry. Prostě perfektně zužitkovaný prostor posledních dvou epizod, který mě emocionálně položil a já se jen tetelím blahem, že se tahle adaptace (zatím) nadmíru povedla. ()

Najt

Děj zůstává v Kansas city. Události jsou opět podobné hře. Tady ale tvůrci použili zatím asi nejvíc fantazie. Je fajn, že došlo i na ulici a nějakou akci. Té by mohlo být více. Jinak nabušený díl. ()

Solverino

No nevím, proč když je v něčem dítě, je to hned bráno jako více emotivní. Všechny životy jsou důležité! Kromě toho by dítě samo stejně nikde nepřežilo, snad jenom v pohádkách. Vizuál trochu lacinější, občas to trochu pokulhává, ale konec dobrý, všechno dobré. Pořád mám ale pocit, že mají ti "umělci" co to vytvářejí pocit, že by mě měli pořád vychovávat a "dělat mi dobro"! Vždyť v reálu by se k sobě lidé chovali jako vlci... P.S. taky mě irituje, jak se pořád někteří chovají v podmínkách apokalypsy jako idioti a jsou pořád hlučně bezstarostní... ()

Picoun7

S tím, že jsem hodnotil minulou epizodu, to jsem trochu znepříjemnil pobyt mé obsedantně kompulzivní poruše, která má trvalé bydliště na adrese: Martinova mysl 712. Nebudu tu tedy hvězdičkovat každý díl, ale pravda je taková, že teprve čtvrtá epizoda mě vtáhla do tohoto apokalyptického světa, který je plný parazitujících houbiček, které jsou dosti cílevědomé a chtějí dotáhnout svůj plán do zdárného konce. Neumím to správně popsat, ale moc hezky se mi na to kouká, též několikrát nastal okamžik, kdy mi v hlavě proběhlo: „Sakra, ten pán, který tomu velí, ten moc dobře ví, co dělá.“ A asi to není žádným překvapením, HBO tohle zatím zvládá na jedničku s podtržítkem, přiznávám ale, že nejsem dotčen herní předlohou. Chválím i za to, že jsem si zatím v žádné scéně, či epizodě, neřekl: „Tvle, tohle bylo celkem laciné,“ -> což se mi děje běžně, takže tady velká pochvala. Ve finiši ještě dodám, že Oberyn měl vždy mé sympatie a už od doby GoT víme, že Bella Ramsey je proklatě nadaná, takže tahle castingová "čojs", to byla sázka na jistotu. Tímto je můj vhled u konce. ()

koty2201

Ja neverím vlastným očiam. Konečne poriadna epizóda a taká ako som si predstavoval celý seriál. Toto je ten pravý Last of Us tak typický z hier. Keby natočili každú epizódu takto, tak nemám seriálu čo vytknúť a som maximálne spokojný ako fanúšik predlohy.  Pretože tu máte všetko, čo by v Last of Us malo byť. Šialenci, ktorí sa vzopreli FEDRE a nažívajú počas apokalypsy po svojom. A pritom sú vlastne ešte horší a viac zvrátení ako samotná FEDRA. Všetky problémy a nezhody riešia po starom - oko za oko, zub za zub. O to sú nebezpečnejší a naháňajú strach. Potom tu máte dojemný príbeh dvoch mladých ľudí s nešťastným osudom, ktorí boli bohužiaľ v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Síce mali srdce na správnom mieste, v časoch apokalypsy sa to nevypláca a hlúpa karma ti to vráti. Záver je bezútešný ako tento celý postapo svet. Táto epizóda je jedna veľká silná emočná jazda, kde strach strieda smiech a ten strieda smútok. Dej príjemne odsypáva a ani na chvíľu sa nenudíte a má to skvelé tempo. Kľudné pasáže, kde sa zoznamujeme s postavami na oboch stranách konfliktu a zdieľajú svoj životný príbeh, striedajú akčné pasáže kde sa napätie dá krájať. Záverečných asi 15 až 20 minút som prekypoval blahom. Najprv tu máme veľkolepý boj medzi povstalcami a nakazenými, kde sa nám predstaví aj štvrté štádium nákazy (ktoré prichádza po cca 10 rokoch od nakazenia), takzvaný bloater (áno ten veľký z traileru, nie je to spoiler). Nastane obrovská panika a boj o holý život a behal mi z toho až mráz po chrbte. Takto creepy neboli ani zombie vo Walking Dead a hlavne scéna kde Ellie uteká z auta (nebudem prezrádzať prečo). To bolo extrémne creepy a nechutné a asi aj preto dychberúce a asi najlepší moment epizódy.  No a ten úplný záver… bolo mi z toto smutno a ťažko ako aj prvýkrát počas hrania hry. Aj toto na mňa v seriáli fungovalo výraznejšie ako v prípade hernej predlohy. Neviem sa dočkať ďalšej epizódy a veľmi sa na ňu teším. ()