Z části vypadá na případ Kennedy (trasa, místo atentátu), ale není to o JFK. Jde o myšlenku že můžeme myslet o něčem cokoli, stejně budeme myslet co chce vedení. Velmi zajímavý je ve filmu také Milgramův experiment. Líbí se mi tady atmosféra, příběh je dobře promyšlený, jen občas horší zpracování. 4/5(4.7.2014)

Špičkový paranoidní thriller, na kterém je mi mimořádně sympatické, že narozdíl od těch amerických se nesnaží diváky v ději utopit (aby nebyly vidět nedostatky příběhu), ale naopak je jím pěkně provést a seznámit je se všemi stopami. V těch dvou hodinách trvání filmu jsem opravdu nezažil nudná místa a s houstnoucí atmosférou si Verneuil dovolil tempo ještě zpomalit, aby dal prostor několika ze svých osvědčených manýrů (analyzování zvukové nahrávky, otevírání sejfu), aniž by začal uspávat nebo si jimi jakkoli podrýval vážnost. Právě v oněch zdánlivě nadbytečných nebo protahovaných scénách byla jeho obrovská síla. Tak třeba ona pasáž s psychologickými experimenty, jejichž výsledky jsou příznačné i pro příčiny událostí ve filmu, si ukrojila ohromnou porci napětí i zvratů sama pro sebe, aby se nakonec stala jednou ze stěžejních scén, přestože pro zbytek děje vlastně tolik zásadní není. Kdokoliv jiný by něco takového odbyl ve třech minutách. Prostě dokonalý film ve všech směrech.(21.5.2012)

Sympaťák Yves Montand v roli státního zástupce krůček po krůčku odkrývá spletité pozadí politické vraždy. Samotné vyšetřování postupuje velmi pozvolna a zaměřuje se na ty nejmenší detaily, přesto je divák udržován v neustálém napětí a téměř bez dechu sleduje každou další stopu, směřující k odhalení skutečného pachatele. Precizní, mrazivý, strhující thriller.(17.12.2019)

Základem konspiračního thrilleru by měla být věrohodnost, Ikarus ale místy působí dost naivně - ve srovnání se Třemi dny kondora, Dnem šakala nebo třeba Coppolovým Rozhovorem se tady dějí věci, které by se ve skutečném světě asi stát nemohly. To je jedna věc. Druhá věc, ty Milgramovy experimenty, celá ta pasáž je do toho filmu vlepená jako pěst na oko. Tolik kritika. A teď pochvala: na dvě hodiny vás to přilepí k sedadlu, ani nebudete vědět jak.(10.10.2011)

Atentat byl jen spicka ledovce. Precizni politicko-konspiracni thriller se znepokujici atmosferou, vynikajici - pomalu se stupnujici zapletkou a dechberoucim finalem. To vse s decentni kulturni vlozkou tykajici se psychologicke manipulace. Naboj snimku tradicne jeste vice nasobi Morriconeho skvostna hudba. Yves Montand opet bezchybny, jak jinak. Henri Verneuil diktuje, spicka zanru.(17.9.2014)