Muž, který poznal nekonečno

• Belgie

• Nizozemsko

Velká Británie, 2015, 114 min

Názorná ukážka toho, ako sa dá nevyužiť potenciál námetu a obsadenia... Vačšina filmov natočená podľa skutočných príbehov má u mňa automaticky hviezdu navyše, tu to ale neplatí. To, čo by malo preniknúť hlbšie ostalo visieť niekde vo vesmíre, neviem či kvoli réžii alebo mojej neschopnosti to pobrať.. Je to však škoda, do cca polovice som to videla na vyššie hodnotenie. Príbeh sa niekde zasekol a už sa nedokázal vrátiť do povodne dobre rozbehnutej drámy.(28.4.2017)

• mystrdat

Odkaz legendárního matematika Ramanujana ve filmu bojuje především s americkou produkcí, která ho úspěšně zredukovala do formy bázlivého citově vyděračského podsvinčete, které má od Boha psychotické vize o číslech a nechápe unit testing. Dev Patelův ksicht je sice schopen zahrát přes dvě stě různých druhů frustrace, nicméně plytký scénář a strojová kostra filmu dávají dohromady spíše odbytou romanci, než úctyhodnou vzpomínku na alfa samce matematiky. Doslova strojová melanž Beatiful Mind / Theory of Everything, bez zajímavých částí.(15.8.2016)

No když jsem začínal tento film sledovat, byl jsem poněkud skeptický. Úvod byl takový, nepřesvědčivý. Nějak mi nešlo do hlavy, jak se dostane indický mladík na jednu z nejprestižnějších univerzit v Británii. Pak ale začal příběh dostávat trochu spád. Ale vzhledem k tomu, jak se film odvolává na skutečné události, a mé neznalosti teoretické matematiky, nejsem kompetentní jeho pravdivost posoudit, byť mám o některých událostech ve filmu určité pochybnosti. Velmi se mi líbil způsob jak bylo ve filmu vykresleno prostředí britské univerzity počátku 20. století. Ten konzervativní styl v kombinaci s architekturou byl velmi působivý. (Asi jsem ujetý na ty černé vzdušné hábity.) Celkově je ten film poměrně výpravný a ukazuje tu změnu člověka, který má inovativní přístup k tomu, aby to doložil. Výborně v tomto filmu pak excelovali pánové Toby Jones, Kevin McNally a v neposlední řadě i Jeremy Irons.(24.8.2017)

Čím to je, že filmové návraty do první poloviny 20. století vždy vypadají podobně? Asi je to sázka na jistotu, tyto filmy většinou nezklamou, i když se odvíjejí podle stejného schématu, a na smysly působí dokonalé a do detailu provedené retro. Dalo by se říci, dokonalé až moc, moc to všechno září novotou, a taky nudný předvídatelný vývoj. Nspornou výhodou těchto filmů je silná předloha. Historie opředená legendami nabízí nepřeberné množství materiálu, díky filmu můžeme příběh prožít, pocítit jeho lidskou každodenní stránku... A legenda může zase ožít! Bonusem je rasové vyrovnání, k čemuž film silně promlouvá, střet dvou světů reprezentované skvělými Jeremy Ironsem a jak věřím, hvězdou s velkým potenciálem a neodolatelnou citlivostí v očích, Devem Patelem.(1.10.2017)

Trošku jsem se bál, aby Brown moc netlačil na antirasistickou pilu, ale bylo to zbytečné. Jistě, předsudky tu jsou, ale tím primárním motivem je neschopnost a neochota pomazaných hlav přijmout intuitivní matematiku, která není podepřená důkazy. To, že je hlavní hrdina Ind, jejich odpor jen posiluje, ale nevyvolává. Co se řešení jednotlivých matematických úloh týče, tak to šlo mimo mě a i když jsem si některé odborné termíny vygůgloval, nebyl jsem z nich moudrý. Ale i tak byl film, podobně jako Ramanujanův skutečný příběh, poutavý a hlavně excelentně zahraný. Jeremy Irons je jistota, Toby Jones je z mého pohledu největší herec malých rolí a na milost jsem vzal i Patela, který mi ve svých předchozích rolích spíš lezl na nervy. 75%(27.3.2018)