Skupina lidí čirou náhodou přežije apokalypsu. V nehostinném světě spáleném na uhel se pak musí vyrovnat s drsnými podmínkami i osamělostí. (Netflix)

Peabody

Předloha je jedna z nejlepších postkatastrofických scifi vůbec (znám jich myslím dost, abych to mohl říci) a tady je zkurvená až pámbu brání. Jsou posunuté postavy a vztahy mezi nimí, místy zbytečně a místy proti smyslu knihy, nejhůře asi Emanuel a Evelyna. . Redukce je jistě nutná, pokud z toho chcete udělat celovečerák (podle mne by to byl ideální několikadílný seriál),  Nahrazení La Roque vlakem mi přijde zbytečné, ale dobře, nápad sám je funkční. Proč není Fulbert falešný kněz taky nevím, nějaká forma náboženství je v postkatatrofické situaci myslím  přirozená.  Absolutní znásilnění je závěr filmu, nehodlám spoilovat, ale nechápu, jak je to možné. Připomíná mi to jednu verzi Pokladu na ostrově, kde Silver a jeho banda postřílejí Trelawnyho a ostatní a odjedou s pokladem. Dobře, jsou lidé, kterým nevadí, když se knižní předloha zkurví. Ale tohle není dobré ani jako film samo o o sobě, hrozné dějové skoky, silně pochybuji, že se dá film pochopit. Art to ale taky není,  takový slepenec, vleče se to, herci nic moc, i když někteří jsou opravdu velcí herci (Eduard Linkers mne potěšil, ale spíše tím, že tam vůbec je). Psychologický traktát o hledání smyslu lidské existence jsem taky tak nějak nenašel, jakkoli některé pseudointelektuálské francouzské kritiky právě toto vyzdvihují. Brrrrrrrr ()