Skupina lidí čirou náhodou přežije apokalypsu. V nehostinném světě spáleném na uhel se pak musí vyrovnat s drsnými podmínkami i osamělostí. (Netflix)

Abiosis

*MOMO ŽIJE!* Malevil je jednou z mojich najobľúbenejších kníh a rád sa k nej vraciam. Už v úvodnej minúte filmu sa zobrazuje poznámka "inspiré librement du roman Malevil" (čo znamená "voľná adaptácia románu Malevil"), takže človek predlohy-znalý je v strehu. Nemávam výhrady voči tomu, ak film na rozdiel od knižnej predlohy obsahuje niečo navyše, či niečo odstráni - filmový jazyk je predsa odlišný od toho literárneho, a preto sú úpravy často nevyhnutné -, ale ak film kvôli tomu nefunguje, potom je to zlé rozhodnutie. A Malevil ako film nefunguje - celý príbeh je tu ako keby podaný v akýchsi izolovaných obrazoch, skratkovite, bez zobrazenia predchádzajúcich súvislostí - divák zrazu len vidí výsledky bez toho, aby videl činnosti/situácie, ktoré tomu predchádzali; chýba tomu celistvosť rozprávania. Všetky postavy sú ploché a okresané na minimum, nemajú svoj vlastný príbeh, ktorý by sa s nimi dal prežívať, a teda sú divákovi ukradnuté. Verdikt v 1 vete: Adaptácia prinášajúca v porovnaní s predlohou nielen nové zápletky a lokácie, ale aj záver, ktorý sa mne osobne veľmi nepáči. 17.01.14 ()

jacksax

Za těch třicet let co uběhlo od vzniku Malevil se styl natáčení post-apokalyptických filmů razantně změnil. Jestli k lepšímu nebo k horšímu ať si rozhodne každý podle sebe. Klidné tempo filmu (to, co zřejmě irituje většinu mladých recenzentů) mne nijak netrápí, to podle mne není anachronismus... co ale z hlediska současné kinematografie beru jako přežitek je celkový náhled (film je spíš než realistický naivní) asi jako když srovnáte Dva roky prázdnin a Pána much. Dnes film musí ždímat z diváka emoce za každou cenu, ať už je to strach, napětí, dojetí, slzy... a smích. Prvoplánovitě. Šablonovitě. U Malevil to tak není. Tak si to užijte... a nebo ne. ()

Fafyna

Opět se potvrdilo, že není dobré shlédnout film ihned po dočtení knihy. Strašně jsem se těšila na Emanuela, na Evelynu, na Tomáše.. Chtěla jsem si ten příběh znovu prožít. A ono nic. Film sám o sobě asi nebude tak špatný, ale v momentálním rozpoložení ho nejsem schopna nijak ohodnotit (ani jsem to nedokoukala do konce!). Prostě si dám pauzu a pustím si ho znovu, později.. ()

_-0-_

Skvělý román od Merleho, zmrzačený a osekaný způsobem, že bych nejraději otloukl literární předlohu režisérovi o hlavu. Odstranění postavy strýce považuji za hrdelní zločin. Vynechání osy příběhu - a to budování funkčního modelu společnosti za jiných podmínek, než za jakých vznikl stávající (viz třeba také Merleho "Protected mens") je zhovadilost, která zcela degradovala film. ()

Pitryx

Zápis z mého filmového deníku ze dne 10. 10. 1996: Opticky nezajímavý film a mne dost zklamal. Od knižní předlohy se dosti lišil a rozhodně mu chyběly prvky překvapení, které v knize jsou. Výbuch 10, ale jen světla ve sklepě. Krajina po udělaná slušně. Mírně podprůměrný film. (11517) +++++++++++++++++++++++ Na konci jsem z toho měl dost guláš, velitel, ředitel, zbytečně to domotali. V každém případě musím snímku něco přece jen přiznat a svůj názor, starý jednadvacet let tak v podstatě jen potvrdit. 20171230 11241/11425 **/4 s.u. title ()

MartyMcFly89

Není to akce, ale drama. O to větší pozor musím dávat, vychutnávat si detaily a komorní, depresivní záběry, ne okázalou velkolepost. I tak to ale mohlo být lepší. ()

djbarrel

OK, námět je dobrý, zpracování též a dokonce i herecké výkony, jenže ... Zpočátku to jde, z ničeho nic bouchne bomba a atmosféra by se dala krájet. Řekl bych, že byla mrazivá a dusivá až nepříjemně. Jenže s tím jak si naši hrdinové začínají zvykat na nový svět se atmosféra pomalu vytrácí, až zmizí úplně. Naši hrdinové si žijou celkem spokojený život, chroupou radioaktivní zelí, popíjí vínko a život si občas okoření nějakou bojůvkou s dalšími přeživšími třeba o kontaminovanou pšenici. Jak se zdá radioaktivita nemá na život žádný negativní vliv, ba snad má i pozitivní, to jako když se slepá dívka projde v radioaktivním dešti a náhle je vyléčena ... No konec byl taky trošku mimo, takže nevím. Trochu rozporuplný film. Dobře začal, ale podivně skončil. 55 % ()

pafka

Me na filmu rozhodne bavil ten stret s jinou skupinou prezivsich lidi, kteri byli vedeni sociopatem a psychopatem. V tu chvili ten film zacal byt zajimavy. Do te doby nic moc. ()

rajot

Absolutně nechápu, kde vůbec autoři filmovýho zpracování vzali tu drzost vzít si název knižní předlohy, kterou touhle splácanou blbostí absolutně znehodnotili. Film se jí drží asi prvních 10 minut a v celku jen v tý nejzákladnější dějový linii - jaderná katastrofa, pár přeživších na hradě, zlej pan Fulbert. Jinak si s příběhem autoři filmu dělali co chtěli, vznikla z toho skoro dvouhodinová nuda, krom jinýho završená nesmyslnym koncem. Nezbejvá než doufat, že se filmem nenechá moc lidí odradit od výborný stejnojmenný knihy od Roberta Merle. Tu můžu narozdíl od filmu doporučit všema deseti. ()

MFA

Znovu jsem se na film podíval asi po dvou letech (mezi tím pravidelně poslouchám předlohu od Merleho - načtenou knihu Malevil), tak si myslím že mohu téma celkem objektívně posoudit. Nejvíc mne na filmu mrzí naprosté předělání / zprznění děje a celkově smyslu oproti knižní předloze. Vše vypadá totiž jako kdyby se režisér řídil pouze rozpočtem a tím co se dá na plátně realizovat namísto duchem knihy a románovou předlohou. Mnoho věcí se ve filmu děje naprosto jinak a k velké smůle to bohužel působí plytce a nesmyslně, závěr filmu pak vyloženě vyzní jako plácnutí do vody. Téma je změněno tak zásadně že by se tento film měl jmenovat jinak, protože Merleho Malevil je dílo nesrovnatelně hodnotnější než tento film. Ve filmu se alespoň podařilo zpracovat úvod knihy a částečně i atmosféru a exteriéry zničené krajiny... ()

erpe

Knihu mám rád, takže k tomuhle mám jedinej komentář: hnus, kterej s knihou nemá skoro nic společnýho! Hanba filmařům :( ()

p.a.douch

Takže pro mě velké zklamání. Nedivím se Merlemu, který odmítl být s tímto filmem spojován. Dalo se čekat, že román se nepodaří bezezbytku převést na filmové plátno. Bohužel očekávání se splnilo. Scénáristi se  inspirovali románem jen v základní situaci. Takže jedna hvězda za základní myšlenku a druhá za výkony zejména Trintignanta, Serraulta a Villereta. Doporučuji přečtení románu. ()

fabienne223

Knizni predloha Roberta Merla byla sveho casu bestselerem, takze jsem byla hodne zvedava na film. No, nejedna se o prevratne filmove dilo, ale v mych ocich obstal se cti a to zejmena proto, ze pomerne plochemu a prvoplanovemu deji knihy dodal urcitou atmosferu. Jedno z del, ktera reaguji na strach z dusledku svetoveho konfliktu. Jako takovy muze byt snad zajimavy i dnes, kdy se filmova rec posunula trochu jinam. ()

Chuckiecz

Tenhle film pro mne byl poněkud zklamáním. Hlavním důvodem je, že znám knižní předlohu. A ten konec... Je pravda, že věrné zpracování knihy by vydalo na seriál... ()

komar08

Ďalší film z kategórie film ˃ kniha. Pekný uveriteľný postapokaliptický snímok s dokonale vyskladanou atmosférou aj bez zložitých technických efektov. Zaujímavé vykreslenie krehkosti zaužívaných sociálnych vzťahov vystavených extrémnym situáciám vyžadujúcim obetovanie subjektívnych záujmov pre dobro „spoločenstva". Možno trochu idealizovaný až romantický obraz, avšak tesne pred hranicou patetickosti. ()

Majrek

Bohudík (nebo bohužel?) jsem nejprve četl původní knihu od Merleho. Tenhle film má s předlohou společného asi tolik, co dezertní víno se špinavým hadrem na boty. Rádoby postapokalyptická nemastná-neslaná splácanina dějů vytrhaných z kontextu, nepřehledných postav a nelogického tápání. S čím si dali autoři filmu největší práci (a co se jim také povedlo) bylo přetavit vynikající román v chaotickou směsici různých nesmyslů, vypustit nejdůležitější zápletky, pozměnit charakter postav a dokonce zničit i základní myšlenky původně skvělého díla. Do dialogů se raději ani nepouštěli - stačilo jich většinu vypustit, takže po většinu času bloumaly scénou oněmělé duše jakýchsi ztroskotanců - a bylo hotovo... Proč taky mluvit? Katastrofy takového formátu jsou přece ve Francii denním chlebem... A ten chudák Merle se tohohle filmu ještě dožil a nejspíš ho i viděl.... Budiž mu země lehká! ()