Reklama

Reklama

Citizenfour: Občan Snowden

  • Česko Citizenfour (festivalový název) (více)
Trailer 1

Bývalý analytik NSA Edward Snowden popisuje, jak americká bezpečnostní agentura masově shromažďuje data o soukromé elektronické komunikaci stovek miliónů lidí. Americký film režisérky Laury Poitrasové získal Oscara za nejlepší dokument. (Česká televize)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (121)

Snorlax odpad!

všechny recenze uživatele

Mít zajímavé téma ještě neznamená dokázat o něm natočit zajímavý dokument. Roztříštěné, špatně nastříhané, s dlouhými naprosto nesmyslnými záběry tu na noční budovy, tu na ruce píšící na klávesnici. Vznikl nudný film, z jehož každé minuty čpí amatérismus a neskutečná nekoncepčnost. Nehorázně špatně udělané. ()

Henk123 

všechny recenze uživatele

Tohle není žádné sci-fi, vymyšlený příběh, konspirační teorie či čistá paranoa. O Snowdenovi jsem věděl již hodně po prvním ''leaku'', ale tenhle dokument shrnuje vše podstatné a poskytuje veřejnosti lepší obraz o celé problematice. "The Land of the Free and the Home of the Brave" opět ukázal, že se dere k absolutní dominanci v celosvětovém měřítku a schovává se za všechno co lidé považují za demokracii. Tohle není o USA a Rusku a jejich mocenském boji, tohle je o nejvyšším principu bytí v této době, o základním pilíři našeho práva na Zemi, kromě práva na život. Všechny ty čísla mluví za vše a je nemožné uvěřit, jak absurdní jsou a to vše pro „pasivní bezpečnost“ - v téhle formě velmi blízko k silné diktatuře. Přijde mi pošetilé, že se do toho tahá špionáž a konfilkt Ruska a USA. Tohle měl být impulz k masivní reformě moci státu jako autoritě a né směšné výmluvy a ukazování prstem. Věřím, že tomu ještě není konec, protože tohle mělo skončit absolutní revolucí v ohledu důvěry v autority, které spravují naše životy ( Hlavně US občany a lidi se tam nacházející ). Edward Snowden, opravdový hrdina, který odmítl kápi a plášť a ukázal všem, že za naše opravdové demokratické hodnoty by jsme měli bojovat bez strachu a aktivně, protože kdo si je nechá utéct, tak jich není hoden. Jeden člověk, který dokázal změnit svět. Kdo z nás by byl ochoten ztratit vše pro správnou věc ? ()

Reklama

nascendi

všechny recenze uživatele

Neviem si spomenúť, či existuje nejaký vynález, ktorý nebol zneužitý na zlý účel. Často je ten zlý účel prioritným. Z tohto pohľadu je "odhalenie", ktoré prezentuje Snowden donkichotským činom. Ľudia sa primerane vzrušia, "odborne" to pri pive predebatujú a o pár dní ich už zaujme nová kauza. Ale samotný dokument je pôsobivý, taký civilný, ako keby bol nakrúcaný skrytou kamerou. Trochu dlhší, ako by bolo optimálne, ale to je vec názoru. ()

Traffic 

všechny recenze uživatele

Excelentní dokument, který není ani tak zásadní tím, co sděluje, ale jakým to dělá způsobem. Režisérce se jednak daří zprostředkovat spikleneckou atmosféru, kdy na vlastní oči vidíte, jak se před vámi odvíjí důležitá historická událost, ale celé to působí velmi bezprostředně. Ačkoli jádro filmu tvoří nejrůznější výpovědi (hlavně ta Snowdenova), film se umně vyhýbá mluvícím hlavám a nabízí autentický vhled do zákulisí. Snowden je v prvních momentech viditelně nervózní, což ho hned od začátku polidšťuje, ale pak fascinuje svojí zásadovostí, která je kupodivu celkem uvěřitelná. Kromě toho snímek funguje i v rovině konspiračního thrilleru, kdy z ryze žánrových momentů, jako je scéna s požárním alarmem nebo vyjednávání o Snowdenově převozu na půdu OSN, běhá mráz po zádech. Záporácké systémové organizace do filmu pronikají jen zprostředkovaně a tušeně prostřednictvím zpráv z druhé ruky (maily od Snowdenovy přítelkyně) nebo skrze děsivě tiché, odosobněné záběry na tajné "sajty", enigmatické minimalistické konstrukce, kde se soustředí odposlouchávací technika. Důležitá záležitost. ______________ Nakonec jsem o Citizenfour napsal ještě podrobnější text, který se snaží vysvětlit, proč si tenhle dokument vysloužil častá přirovnání ke klasickým konspiračním thrillerům, hlavně ke Všem prezidentovým mužům. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Až sa čudujem, že tento kontroverzný dokument dostal Oscara !? Edward Snowden vyzerá ako „bonzák” , pričom nie je, urobil dobrú vec, čo autenticky zachycuje film režisérky Laury Poitras, keď vyniesol von, kľúčové informácie, ktoré preukázali, že americká The National Security Agency, t.j Národná bezpečnostná agentúra - informačno - bezpečnostná služba v USA odpočúva milióny telefonických hovorov, číta SMSky, to sa nedeje len v Spojených štátoch, ale aj napríklad v Číne,... Dianie sa datuje k dátumu : 20.5.2013, keď priletel z Havaja do Hongkongu, po niekoľkých dňoch prišli novinári z The Guardian, postupne začal Snowden odhaľovať citlivé informácie, dokumenty, pričom taktiež vyšla najavo „whistle - blowerova” totožnosť. Snowden sa vyrozprával, je toho požehnane, jednak program PRISM, ďalší program TEMPORA, alebo že USA majú odpočúvacie zariadenia v budove diplomatického zastúpenia Európskej únie vo Washingtone a pri OSN, v tých istých budovách sa NSA napojila na počítačovú sieť, čiže sleduje všetku komunikáciu pracovníkov; Európania sú v príslušných dokumentoch zo septembra 2010 explicitne uvedení ako cieľ (sledovacieho) útoku. Okrem toho je pravdepodobné, že NSA (prinajmenšom donedávna) odpočúvala aj ústredné budovy EÚ v Bruseli. Podľa štatistík, ktoré mal k nahliadnutiu nemecký týždenník Der Spiegel, poukazujú v normálnych dňoch až na 20 miliónov telefónnych spojení a 10 miliónov internetových dátových dát smerujúcich z Nemecka. Na Štedrý večer, roku 2012 preverili a uschovali Američania okolo 13 miliónov telefónnych spojení a 7,5 miliónov dát z internetových spojení. V špičkových dňoch ako 7. januára 2013 preverila americká tajná služba okolo 60 miliónov telefónnych spojení. Snowden musel po tomto tak, či tak zdrhnúť, vziať nohy na plecia, AZYL dostáva v Putinovom Rusku. Už dlho som nevidel dokument, ktorý má takúto neuveriteľnú výpovednú hodnotu, ako táto vec od L. Poitras, je to silná káva už v tom, že po 11. septembri 2001 sa táto sledovacia služba ešte brutálnejšie zintenzívnila, že si predstaviť žiť v “Krajine Policajtov”, nie je nič, čo by sa mi asi páčilo ? Amerika sú LOTRI, ktorí majú človeka maximálne prečítaného od hlavy po päty, je to hnusná krajina, ktorá si dovolí úplne všetko, na čo si len tak pomyslí... PS : Uvidím, ako sa k veci postaví filmár OLIVER STONE, ktorý chystá filmové spracovanie o Edwardovi Snowdenovi, SNOWDEN, ktorý sa má do kín dostať o pár mesiacov s Josephom Gordonom - Levittom, ale najmä, či prichádza do úvahy CENZÚRA ? Ale myslím, že Stone je natoľko skúsený tvorca, že bude chcieť povedať pravdu ... ()

Galerie (18)

Zajímavosti (4)

  • Laura Poitrasová musela tento film editovat v Berlíně, protože se bála, že by její dokument byl zabaven americkou vládou. (Leopard105)
  • Názov dokumentu vychádza z prezývky, ktorou prvý krát v roku 2013 Snowden kontaktoval režisérku Lauru Poitras. Štvorka odkazuje na predchádzajúcich troch mužov, ktorí sa pred Snowdenom pokúšali odhaliť praktiky NSA. Ich mená sú Thomas Drake, William Binney a J. Kirk Wiebe. (Real Tom Hardy)

Související novinky

Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

24.02.2015

Čekáte na příležitost vidět dokumentární film Citizenfour, který letos získal Oskara? Počátkem března budete mít jedinečnou příležitost díky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (více)

Snowden podle Olivera Stonea

Snowden podle Olivera Stonea

20.02.2015

Julian Assange už svůj film má a teď je na řadě další oblíbenec americké vlády, Edward Snowden. Bývalý systémový administrátor NSA, díky němuž víme, že sledování mobilní a elektronické komunikace… (více)

Oscarové nominace 2015

Oscarové nominace 2015

15.01.2015

Oscarové nominace jsou na světě. Letošní 87. ročník bude především duelem Grandhotelu Budapešť a Birdmana, jež čeká zápolení o devět sošek. Osm si jich může odnést Kód Enigmy, šest Chlapectví nebo… (více)

Reklama

Reklama