Noční můra

• Německo Der Nachtmahr (více)

Šestnáctiletá Tina působí jako obyčejná dospívající dívka obklopená partou kamarádek, které se po nocích pokradmu plíží ven, aby mohly holdovat divokým pařbám, neomezeně konzumovat nelegální látky a přitom přemítat o klucích. Traumatické obrázky zaznamenané na mobilním telefonu si Tinino vědomí po jednom obzvláště bujarém večírku špatně vyloží a dívka se probudí se záhadným malým stvořením, které ji pronásleduje na každém kroku. Odpudivě vyhlížející příšeru, jež vydává podivné zvuky, nikdo jiný nevidí a Tinin terapeut dívku pobízí, aby monstru čelila a zeptala se ho, co po ní chce. Když to Tina udělá, najde v něm spíš kamaráda než nepřítele. Tohle spojenectví však znepokojivým způsobem změní také Tinu. (Cinemax)

honajz2

Sakra, tak těsné hodnocení jsem tu už dlouho neměl. Tak upřímně, vadí mi ty šílené střihy (co naštěstí nejsou celý film), nic pro epeleptiky, ti by z toho byly v háji ještě dlouho, toho techna je taky až moc a je dost otravné. Sice to vyvolává atmosféru těch pařeb mladých, ale... A hlavní herečka moc krásy nepobrala, ale mě se nikdy Němky moc nelíbily. Jenže ten bizarní příběh mi sedl. Holka chodí s kamarádkami na pařby, hodně tančí, chlastá, kamarádka si občas něco šlehne (hlavní hrdinku jsem tam fetovat vůbec neviděl). No a pak se vrátí domů a má pocit, že tam viděla nějakou příšeru. Začne chodit k psychiatrovi, ten jí poradí, ať se přesvědčí, že (ne)existuje, což taky udělá. A pak se z toho stane E.T. Nuže, nevím, jestli to v sobě má nějaké artové hodnoty, já tam žádné nenašel. Já si to prostě pojal jako příběh o tom, že holku pronásleduje nějaká potvora, jenže se s ní blíž seznámí a zjistí, že ta potvora není zlá a že ti dva mají něco společného (kdo viděl E.T.ho, možná tuší) a pak tu vlastně jde o to jejich podivné přátelství, ačkoli jejím kamarádem je nějaká příšera (upřímně, určitě mi přišla hnusná míň, než ten blb s fialovýma vlasama, to byla pro mě noční můra). A vzhledem k tomu, že filmy z Německa jsou většinou nudné nebo špatné, tak to tu nadhodnotím a dám slabé 4*. Pokud můj komentář někoho motivuje, aby se na to podíval, tak zmiňuji, že já film nebral jako techno drogovou jízdu, ale jako film o strachu a později podivném přátelství s nějakou příšerou, co vlastně nebyla zlá. Taky v tom je možná pocta E.T.mu, který se možná pan režisér AKIZ oblíbil jako dítě, ale to jenom odhaduju. ()

dubinak

Přesně v tomto bodě pro mě začíná nová dimenze moderních hororů. Do tohohle jsem šla opravdu po hlavě a ani se neobtěžovala dívat na trailer, jen mě zkrátka lákal ulítlý popis, který by mi mohl poskytnout ve Varech alespoň jeden mindfuck zážitek. Samozřejmě rozpaky byly, už jen kvůli zemi původu a onomu divnému příběhu. Mrzí mě jen, že jsem nebyla na půlnoční projekci opravdu nabitá energií a únava mi působila mírně nestřízlivý stav, pokud ale u tohoto filmu usnete, máte jistotu, že vás za chvíli probudí menší infarkt. Der Nachtmahr je pro mě každopádně od doby It Follows nejlepším hororem za poslední rok. To, co předvedl AKIZ jste prostě ještě nikde nikdy neviděli. On nám přinesl novou podobu hororu, která nabízí neskutečně kontroverzní zážitek, o který se stará hlavně ohlušující elektronická hudba a stroboskopové blikání, které vám vypaluje sítnice. Už ta první věta o tom, že film by neměli sledovat osoby s epilepsií mě trošku vyděsila, ale spíše jsem ji pokládala za vtip. Žádný vtip to ovšem nebyl. I naprosto zdravý člověk je po tomto snímku psychicky, ale i fyzicky absolutně vyčerpán tím kvantem audiovizuálních efektů. V podstatě mi o příběh ani moc nešlo, i když s tím jsem neměla nejmenší problém. Největší aktrakcí je tady malé podivné stvoření, o kterém po celou stopáž nevíte, co by mohl být a obrovská spousta technických prosředků. Překvapilo i značné množství humoru, které jsem zpočátku vůbec nečekala, ale AKIZ ho dokázal redukovat tak výborně, že mu to spolknete i s navijákem. V tomto německém hororovém klenotu je opravdu cítit inspirace z děl Gaspara Noeho, což potvrdil i sám režisér na KVIFF talks, kde mi ještě víc otevřel oči a odhalil spoustu tajemství okolo tohoto nevšedního filmu, za kterým stojí třináct let tvrdé dřiny, psychického vyčerpání a dokonce i krajní chudoby. AKIZ se pro mě stává absolutně záhadnou a inspirativní osobou, která dokázala stvořit tak skvostně netradiční kinematografický zážitek ve velkém měřítku, jež mě při několika scénách donutil vyhrknout slzy strachem a žaludek se mi svíral jako na centrifuze. Šíleně prahnu po tom vidět tento snímek znovu, ale pokud si ho opravdu chcete užít, není jiná možnost než ho vidět v kině. Mně se naštěstí poštěstilo, ale ani tak jsem se ho nestihla dostatečně nabažit. Smekám klobouk a doufám, že slíbená trilogie pana Achima Bornhaka už je na cestě. Bezkonkurenčně největší zážitek na KVIFF 2016. ()

Sfinkter

Nestandardní scifi-psycho-horor s ne úplně dovysvětlenou zápletkou, ale milou příšerkou a ultra elektronickým soundtrackem. ()

Wbcko

Ani si nepamatuju, kdy naposledy ve mě film vyvolal takhle silné pocity Který film takovým způsobem zapůsobil na mojí psychiku. Po projekci jsem měl pocit naprosté sklíčenosti a urgentní potřebu jít si koupit cukrovou vatu, pomazlit se s koťátkem a obejmout někoho koho mám rád, abych si vzpomněl, že je na světě taky hezky. Nachtmahr je totální bizár, který s čistým svědomím asi nedoporučím (pouze do kina, ale na to už asi nebude možnost) ale hlasitá projekce na Festivalu otrlého diváka v kombinaci s psychadelickým blikáním reflektorů (pro epileptiky rozhodně nevhodné) byl zážitek na který budu dlouho vzpomínat. ()

netahlo odpad!

Aboslutni hnuj. Jeden z nejuprimnejsich odpadu, ktery jsem tady kdy udelil. Pouze pro retardy, kterych je pohrichu vsude jak namrdano. ()

Dlubal David

Nalákal mě komentář od Kristýny Veselé a přiznám se, že jsem čekal něco jiného, ale právě možná proto jsem byl tak příjemně překvapený... Vezmu-li v potaz, že současnou německou produkci prakticky vůbec nesleduju, tak toto mi přišlo jako blesk z čistého nebe. Stroboskopy a jiné kopy mi daly fakt zabrat, nechápu, že před dvaceti lety to se mnou nic nedělalo, ale dneska, kdybych to měl zažívat online a ve várce několika hodin, tak se zebleju jak bulimička po obědě s pěti chody. ■ Pominu to, jestli se jedná nebo nejedná o horor, pominu hudební, respektive zvukový doprovod, a dostáváme se k jádru pudlí dogy. Nejvíc se mi líbila ta atmosféra, kdy nevíš, stejně jako hlavní představitelka, zda je to skutečnost nebo haldy nebo jestli se jedná o paralení/alternativní realitu, jestli je Tina pošuk či jsou její rodiče součástí jakési konspirace... ■ Celkem pětkrát jsem již nabyl dojmu, že vím; ó, jak jsem se pletl. Po každé události, která měla rozřešit tuto hádanku, jsem opět nabyl dojmu, že vlastně zase nevím... ■ Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec jsem zvýšil na čtyři, ale když se na to podívám z širšího pohledu, jako na celek, tak by si zasloužil tři. Tentokrát se dobrovolně nechám unést... ■ (R) [70/100] ■ (K) [70/100] ■ (V) [66/100] ■ (H) Carolyn GENZKOW [70/100] ■ (♫) [59/100] ■ (E) Victoria (2015) ● Trainspotting (1996) ● Eri Eri rema sabakutani (2005) ● E.T.: The Extra-Terrestrial (1982) ● Tetsuo (1989) ● 400 Days (2015) ● HomeSick (2015) ● Serial Experiments: LAIN (1998) ■ (Č) 1 ■ (P) [Neděle, 24-IX-2017; 10:12] [1080p] [ϿϾ] [PZ-cz] [69/100] ■ (CSFD) dubinakCappuccinoJhershaw666teendarkrobykXeeleeHoytspace weaver ■ (C) [69/100] ()

Hapretor

Divné a pro mne nudné. Když člověk fetuje a pořád skáká za blikání barevného světla na pro mne neposlouchatelnou muziku, nedivím se, že pak vidí divná stvoření ... konec jsem absolutně nepobral ... jak se jí mohl líbit ten hrozivý zjev Adam, to nechápu ... jeden z nejošklivějších herců, co jsem dosud viděl na plátně ... brrr ! Stručně řečeno - ztráta času. ()

Rathalos

Nocna Mora je psychologicky depresivny film z Nemecka,v ktorom mlade dievca vidi male stvorenie pripominajuce E.T.-ho,ktore ostatni nevidia a myslia si,ze je blazon a od toho sa odvijaju dalsie zalezitosti,zvukovy doprovod je hlasna techno hudba a blikanie reflektorov je zabijak pre epileptikov,temna smutna zalezitost,ktora urcite nie je pre hocikoho,skoda len,ze ta bytost,ktoru vidala nebola viac odporna a hrozna,robilo by to este lepsiu atmosferu,takto ta prisera vyzerala trosku smiesne,ale aj tak to hodnotim za 5 hviezdiciek uz len kvoli tomu,ze take nieco sa len tak nevidi...:-) ()

Shanen29

Jo jo,tak to se mě líbilo.Byl jsem překvapen.Tak jsem to taky pustil nahlas jak to doporučují distributoři a Německá mládež a hned mě bylo u JACKA DANIELSE a oříškama lépe.Výborný večer. ()

DonBraso

Naprosto škoda té prvoplánovosti která z filmu přímo čiší.Nejdřív tu máme mít záchvaty ze světel a hudební nálože.Bohužel ono zajít třikrát na discotéku zarychtit není zrovna umělecký um,aby divák dostal to,na co film upozorňuje.Co je už lepší,je vlastně příběh s jednou příšerkou,která opět díky scenáři a režisérovi v jedné osobě nemá svůj konec.Jakoby si někdo řekl,že světlama a rychlým střihem diváka člověk do transu nedostane,tak nahodí i trochu jinou dějovou linku,která byla lepší i díky rodině Tiny,kdy z toho bylo dobré drama,ale jakoby ta mysteriózní linka prostě vedla samoúčelně stranou,že tomu dáme nálepku mysteriozní.Světelný strobáče a rychlý střih není bohužel zrovna žádný terno,to mi přijde,že i film The Neon Demon uměl mnohem lépe pracovat se světlem a byl hlavně nedílnou součástí snímku.Skvěle zahraná hlavní postava,trochu sociálního cítění,dobrá příšerka,bohužel horší děj bez konce,zbytečně nafouklá senzace světel a hudby,.Což mě štve ze všeho nejvíce,protože to jelo pěkně od podlahy a mělo to správnou dimenzi,ale jakmile začne režisérské novátorství v podobě dvou volajích holek mezi sebou,kdy jakoby neslyší jedna druhou,je úsměvný spíše fetišismus,protože v poslední scéně je tam tak natrvdo dán,přitom jsou venku dál od muziky,že by tam slyšel i líp neslyšící.Německý dramata já velmi rád,umí vždycky vybrat doopravdy něco speciálního i sociálně drsnýho,ale tady nebít té příšerky,tak je to film o ničem. ()

dynamic_duo

Tak to sorry jako, ale na takovou piču s metrovym frňákem se vážně nedá ani koukat. Co si proboha režisér AKIZ (nebo snad AZkviz?) myslel? ()

Gelaos

Hustá coming-of-age story s obludkou a krutopřísnou hudbou. Nelze tomu upřít místy solidně "psychoušskou" atmosféru proplétající se s fádní všednodenností. Vizuálně podmanivé párty scény s ohlušující elektronickou hudbou jsou neskutečný nářez, ale nemohu se ohledně nich zbavit pocitu jisté prvoplánovosti. Příběh pracuje s mnoha motivy (smrt, drogy, psychologické problémy, vztahy s vrstevníky i s rodinou, ...), ale bohužel je nedotažený a s až příliš otevřeným koncem. Herecké výkony také celkem chabé. I tak je však Nachtmahr všehovšudy fajn bizár, jen škoda té příběhové roztěkanosti. ()

flegmos odpad!

veeelmi pomaly, veeeelmi nudny film, byt dnes nastrocnou zabou v nemecku je utrpenie - co sa komu na tom paci fakt netusim. . . ()

lineker

Existují otázky na které neexistují odpovědi. Jen vám dokáží pěkně hlasitě za doprovodu techno hudby tepat v hlavě. A to je myslím dobře. Takže asi tak. ()

space weaver

Paráda! Němci v posledních letech ukazují, že umějí natočit opravdu originální film. Mysteriózno je předloženo tak vehementně a fakticky, že by si i jeden rozmyslel zda si na party dá něco na rozproudění šedé kůry mozkové. ()