Rodinka Bélierových

• Francie La Famille Bélier (více)

Jednoho dne učitel hudby mladé teenagerky (Louane Emera) objeví pěvecký talent této dívky a doporučí jí účast na soutěži Radio France. Háček je ale v tom, že Paula je dcerou neslyšících rodičů, kteří jsou takřka závislí na jejích překladech. K tomu si připočtěme mladého spolužáka, do kterého je Paula zamilovaná a dilema je na světě! Opustit rodinu, která je na jejích překladech do znakového jazyka téměř závislá, a vydat se za vlastním snem, nebo plnit úkol vděčné dcery a opustit vlastní sny? Cesta ke splnění snu je náročná, avšak nikoli nemožná... (Film Europe)

BOURQUE

Vydarené spojenie dvoch Svetov po Francúzky. Trošku mi však vadí, že jednotlivé vedľajšie (respektíve doplnkové) scény neboli dostatočne vypracované. Záverečná „dvojjazyčná“ pieseň je prekrásna a balzam pre dušu. Po prvom videní silné tri hviezdičky, ale po ďalšom videní nevylučujem toto číslo zvýšiť o jeden. PS.: Pekná rola pre E. Elmosnino. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

Betka_S

Tenhle film funguje skvěle pro lidi, kteří si myslí, že hluchoněmý je legitimní terminus technicus, znakový jazyk je mezinárodní a neslyšící jsou postižení... Příběh je hezký, ukazuje problematiku CODA dětí a lehkého zneužívání jejich neslyšícími rodiči pro potřeby každodenní komunikace, hlavní hrdinka je sympaťanda... Ale bohužel celý film z neslyšících dělá nevychované opičky, které před doktorem a tlumočníkem (v tomto případě dcerou a tlumočníkem v jedné osobě) probírají vaginální mykózu a dceřiným kamarádům ukazují kalhoty s flekem z první menstruace. Tak to fakt není. Rodinka Belierových se strašně snaží přiblížit svět neslyšících, ale dělá to tak hrozně audisticky, že by všichni neslyšící nejspíš odešli už tak v polovině promítání (i když oni by spíš nepřišli... Nelíbilo by se jim, že je hrají slyšící - a Karin Viard mi rozhodně nepřišla jako neslyšící přesvědčivá) Jo a mimochodem - umělecké tlumočení do ZJ je strašně náročné a bez nácviku by ho sotva někdo zvládl. Ta scéna je ale krásná, takže tady jsem filmovou licenci ochotná prominout. ()

PEZ

Úprimný a vtipný film o jednej originálnej rodinke. Originálnej tým, že je takmer celá hluchá! Francúzom sa podarilo natočiť vydarenú feel-good komédiu, ktorá neprekvapivo na konci dojme. Dobré postavy a vynikajúce herecké osadenstvo to posúva do nadpriemeru. V prvom rade po všetkých smeroch talentovaná Louane Emera, ktorá týmto svojím debutom hneď získala César Award (francúzske Oscary) a aj Lumiere Award zhodne za najnádejnešiu herečku. V druhom rade predstavitelia jej rodičov - Karin Viard a François Damiens - získali nomináciu na César Award, prvá menovaná dokonca vyhrala Lumiere Award za najlepšiu herečku v danom roku. A do tretice Eric Elmosnino, ktorý skvelo zahral učiteľa spevu, tiež získal nomináciu na César Award. Okrem debutantky sú to všetko dávno ostrielaní a cenami ovenčení herci a na plátne to bolo aj vidieť. Pekný film, ktorý môžete bez obáv pustiť aj svojím rodičom. 8/10 ()

Torgal

Celkom štandardný príbeh o vzopretí sa dospievajúceho dievčaťa proti svojim rodičom je tu obohatený tým, že rodičia sú hluchí. Slečnu to dostáva do zaujímavých dilem, ktoré sú podávané hrejivo a úsmevne. Dejovo to v žiadnom prípade nie je nič prevratné, no film chytí za srdce a už nepustí. 7+/10 ()

tidwell

Chvílemi super komedie navazující na tu nejlepší tradici francouzských komedií a grotesek. Chvílemi prvoplánově "kameňákovsky" teenage-hollywoodsky vulgární trapnost s přeslazeným závěrem. Kde je to "navíc", co má taková komedie mít? A hlavou mi rezonuje otázka: jak se film líbí neslyšícím? Jinak - Karin Viard vynikající. Ale stejně vzpomínám na mnohem smysluplnější (sic "vážný") snímek Za hranicí ticha (1996), který Lartigau trochu (možná náhodou) kopíruje... ()

markotter

Film o rodinné soudržnosti, lásce a zpěvu velmi chytlavě natočený a s mnoha vtipnými momenty. To, co mezi sebou řešili máma a táta Bélierovic, to jsem ještě v žádným filmu neviděl:-) Hlavní holka byla sympatická a pokud ty písničky i sama nazpívala, tak i šikovná. Hrozně příjemný a místy i dojemný film. ()

bearmeedek

Jednoznačně si stojím za plným počtem bodů. Tento film mě byl doporučen. A protože film naše končiny v kinech minul, tak jsem si jej v našem kině objednal (dík za jejich vstřícnost). V záplavě stále stejných filmů mě ovanul svěží vzduch z francouzského venkova. Což Francouzi občas umí udělat. Komedie zasazená do prostředí rodiny neslyšících, tedy vážného prostředí, přesto funguje neuvěřitelným způsobem a místy jednotlivé gagy předčí běžné omáčky. Zároveň tvůrci použili silné a neotřelé scény, např. koncert v malém sále náhle přejde do pohledu neslyšícího, který vnímá vystoupení své dcery jen pohledem a zvukově je doprovázeno jen mírných šumem v uších. Závěrečné pěvecké vystoupení před komisí přejde ze strnulé statiky do dynamické řeči těla, ale jedná se o znakovou řeč, která doprovází souběžně zpěv. Na nose se mi vytvořila malá kapka, tak jsem se rozhlédnul a viděl, že ostatní mají také kapku na nose, takže to bylo v pořádku. Zcela jiný film do dnešní doby a díky za něj. ()

ER

Tleskám za neotřelý námět a slušnou porci humoru,přesto tu jsou momenty, které mně trochu "brzdili" ve větším nadšení. ()

st3f0o

Hovorí sa, že remake je vždy horší ako originál. Nesúhlasím, aspoň v tomto prípade to podľa mňa neplatí. Rybárska rodinka ma za srdiečko chytila podstatne viac, humor mi prišiel tiež prirodzenejší rovnako ako herci a celkovo na mňa remake pôsobil detailnejším, prepracovanejším, príbehovo premyslenejším a vyzretejším dojmom. ()

Likan7

Milé francouzské drama, které je ale víc komedií. Nebo spíš příjemným rodinným filmem o jedné neobvyklé rodině. Příjemné postavy, nenucené a uvěřitelné herectví. Film, který každého pozitivně naladí. Ať už příběhem hlavní holčiny, nebo kamarádky a neslyšícího bratra. ()

elimS

30% - komentář 20ti slovy: Nejlíp to vystihl komentářem "Konev"!! a já k tomu nemám asi co dodat. Sice srdíčkovské, ale ospalé a nebavilo mě to. ()

tlesk

Scéna, ve které Paula na konkurzu do rádia zpívá píseň loučení a láskyplně učiní překrásné gesto rodičům a bratrovi v sále, je opravdu nesmírně silná. Nutno dodat, že pokud obdobně jako já příliš nesdílíte přesvědčení o francouzštině jako nesmírně melodickém jazyku, nespíš svůj názor přehodnotíte. Co více dodat, aby nedošlo k většímu vyzrazení zápletky? Podobně jako kupříkladu Nedotknutelní, i Rodinka Belierových je filmem, který si zaslouží širší pozornost divácké obce. Je to dobře napsaný a zahraný, citlivý, dojemný a úsměvný kousek kinematografie, jenž Vás pobaví, chytne za srdce, a to navíc bez zbytečného patosu či sentimentality. A co více si od rodinné komedie přát? Inu, více zde: http://nafilmu.cz/2016/03/recenze-rodinka-belierovych-2014-lidsky-dojimava-komedie-z-francouzskeho-venkova/ ()

Stillborn83

La Famille Bélier som si pozrel na základe oscarového remaku CODA. A som dosť sklamaný. Aj keď sa chcem vyhnúť porovnávaniu, nejde to. Francúzsku kinematogafiu mám rád, považujem ju za veľmi kvalitnú, ale toto dosť nevyšlo. Uvažoval som, či nie je problém v tom, že najskôr som videl CODA a potom originál, ale nie je. Pretože, ak by som videl originál prvý, nejaký remake by som vidieť nechcel. Nefungovalo tu skoro nič. Hluchí rodičia – nie, neveril som im to, nepôsobilo to ani dramaticky, ani komicky, skôr trápne. Emócie sa nedostavili žiadne, bolo to totálne ako z rýchlika, najmä prvá hodina sa javila bez hlavy a päty. Až v samotnom závere sa dostavili mierne emócie, ale skôr som mal pred očami americkú verziu. Trošku tomu nerozumiem, prečo tento film za mňa nefungoval vôbec. Zvlášť, keď vezmeme do úvahy kvalitu Intouchtables, kde som nepochopil pointu amerického remaku, čo tentokrát som rád, že vznikla CODA, ktorá tento príbeh vyšperkovala do dokonalosti. ()

boombang

No ne, tak tu máme film o hrdinčiných objevených schopnostech a o její cestě za splněným snem, plus teenagerskou lásku k tomu. Takže předvídatelné jak Brno a mnohokrát viděné jinde. Jako něco navíc je tu jen problematika hluchoněmých, která však (ač je mi osobně docela blízká) nečiní film zábavným, nýbrž poněkud hysterickým. A výběr některých herců se taky zrovna dvakrát nepovedl. ()

Kimkong

Netradiční námět a místy hodně odvážné na rodinnou komedii. Od nedotknutelných jeden z lepších francouzských filmů. ()

nula87

Velmi příjemné překvapení, protože Belierovic rodinka je umírněně vtipná, plná života a pozitivních emocí. A občas takový film nečekaně potěší. 85% ()

PlysovyMacko

Mladé dievča ako jediná zo svojej rodiny nie je hlucha, preto ostatným prekladá, ale túži sa osamostatniť. CODA je americkým remakeom tohto filmu, neopakuje sa len nosný dej, ale aj jednotlivé sceny. Kvalitou, humorom aj emóciami sú si filmy podobne. ()

Pete

Tak jsem si pro porovnání pustil také tuto původní frankofonní verzi trampot hluchoněmé rodinky, a toto je jeden z těch výjimečných případů, kdy je zámořská kopie lepší. Moje hodnocení může být samozřejmě zkresleno jednak tím, že zjevně nejsem cílovka, ale také zřejmě proto, že jsem Bélierovi viděl vzápětí po těch Američanech, ale tito blázniví Francouzi mě dost nudili, a s jejich postavami jsem se nedokázal sžít. Je přitom docela zajímavé, že scénář je prakticky stejně vystavěný, některé scény dokonce přímo totožné, lišící se jen drobnými nuancemi, celkové vyznění je však úplně odlišné. A navrch ty použité francouzské písničky byly pro mě bohužel docela neposlouchatelné. ()

18. Festival francouzského filmu

18. Festival francouzského filmu