poster

Vražda na faře (S01E02) (epizoda)

 • Velká Británie

  The Murder at the Vicarage

 • Slovensko

  Vražda na fare

Krimi / Drama

Velká Británie, 2004, 1 h 35 min

 • Nathalie
  ***

  Otevřete oči, nastražte uši a hlavně: dávejte si pozor na jazyk, jinak vám ho uřízne slečna Marplová, nejobávanější stará panna všech dob. Její metoda, jak se dostat na kloub malým zahádám i velkým případům, pochází na rozdíl od Poirotových malých šedých buněk ze zkušeností venkovského života. Neproklouzne jí ani myška. Vražda na faře je solidní adaptací prvního románu s touto postavou a představuje bělovlasou dámu v domácím prostředí kouzelného městečka St.Mary Mead. Byl zabit starý nepříjemný plukovník Protheroe. Policie v koncích, stopy zločinu se vzájemně kříží a kdo jiný by měl najít pachatele než viktoriánská čmuchalka? Tradičně překvapivé a logické rozuzlení Agathy Christie a esence toho nejlepšího ze staré dobré Anglie. Herecké výkony jsou ovšem spíše druholigové, i na televizní poměry.(23.5.2007)

 • necisty
  *****

  Řekl bych, že zatím nejlepší Marplová jakou jsem viděl. V tomto díle je obsaženo vše, co by ve správné detektivce mělo být. Zmatení nepřítele - opravdu jsem jim to sežral s navijákem a hledal jsem jiné podezřelé a že jich bylo hodně. Přitom jsem si je nijak vzájemně nepletl, což se například i Poirota stává velmi často. Každý podezřelý měl nějaké nevysvětlené tajemství, které se později vysvětlilo a celkově se zde hrálo na detaily. Ke všemu to skvělé prolínání se vzpomínkami mladé Jane, bomba. Vážně nevím co bych tomu vytkl. ... Hodiny, malíř, válka, mladá Marplová, farář.(7.1.2014)

 • Šandík
  ****

  S každou další filmovou adaptací detektivky Agathy Christie znova zjišťuji, že nejslabší na nic je knižní předloha Agathy Christie... Agatha Christie promine, ale její rozuzlení jsou naprosto nepravděpodobná a nesmírně překombinovaná. Odhlédnuto od této drobnosti a v rámci žánru jsou to samozřejmě mistrná dílka, která v knize skvěle fungují. Přitom už bylo mnohokrát konstatováno, že literatura má jiné výrazové prostředky než film. Právě proto je každá adaptace knižní předlohy takový zápas. Naštěstí pro nás, tahle adaptace je rozhodně nadprůměrná a určitě neurazí ani skvělé herecké výkony, ani výborná kamera, ani velmi slušná režie. Jedna z nejlepších "Slečen Marplových" s Geraldine McEwan. Celkový dojem: 80%(21.10.2010)

 • dopitak
  ***

  Zpravidla nebývám ve středu pozdě v noci divákem STV1, ale Miss Marple mou pozornost přitáhla, především kvůli možnosti porovnání s legendární sérií Margaret Rutheford. Tedy: 1) Že Geraldine McEwan není Margaret Rutheford, to bylo jasné i bez filmu. Miss Murple v jejím podání je hodnější, usměvavější, mnohem míň ironická a vůbec nevtipkuje, chybí jí navíc i Mr. Stringer. 2) Jako detektivka to má slušný syžet, přísně bych hodnotil jen zbytečně natahovanou stopáž, kde se určitě dalo ostříhat spousta "omáčky". 3) Pokud přeci jen ještě váháte, třeba vás naláká dvojice Christina Cole a Rachael Stirling, kterým to zatraceně sluší. První jako sedmnáctiletá lolitka, co se nechává malovat jen ve spodním prádle od známého sukničkáře, druhá jako decentní žena vikáře.(9.12.2008)

 • klima777
  **

  Některé případy jsou vážně dobré. Slečna Marplová je chytrá, ba obdivuhodná. Geraldine McEwan mi však bude navždy připomínat "uhozenou" čarodějku (stvůry z temnot :-D) z Krále zbojníků (navzdory faktu, že se jedná o kvalitní herečku). Tudíž netoužím po opakovaném shlédnutí seriálu a možná jsem opravdu nehodná holka...(26.9.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace