Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nikoho nijak moc nepřekvapí, když je na místní faře nalezen mrtvý plukovník Protheroe. Falešných stop je plno, zvláště poté, kdy se vdova a její milenec oba přiznají k vraždě. (Viasat)

Recenze (31)

Šandík 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

S každou další filmovou adaptací detektivky Agathy Christie znova zjišťuji, že nejslabší na nic je knižní předloha Agathy Christie... Agatha Christie promine, ale její rozuzlení jsou naprosto nepravděpodobná a nesmírně překombinovaná. Odhlédnuto od této drobnosti a v rámci žánru jsou to samozřejmě mistrná dílka, která v knize skvěle fungují. Přitom už bylo mnohokrát konstatováno, že literatura má jiné výrazové prostředky než film. Právě proto je každá adaptace knižní předlohy takový zápas. Naštěstí pro nás, tahle adaptace je rozhodně nadprůměrná a určitě neurazí ani skvělé herecké výkony, ani výborná kamera, ani velmi slušná režie. Jedna z nejlepších "Slečen Marplových" s Geraldine McEwan. Celkový dojem: 80% ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Zpravidla nebývám ve středu pozdě v noci divákem STV1, ale Miss Marple mou pozornost přitáhla, především kvůli možnosti porovnání s legendární sérií Margaret Rutheford. Tedy: 1) Že Geraldine McEwan není Margaret Rutheford, to bylo jasné i bez filmu. Miss Murple v jejím podání je hodnější, usměvavější, mnohem míň ironická a vůbec nevtipkuje, chybí jí navíc i Mr. Stringer. 2) Jako detektivka to má slušný syžet, přísně bych hodnotil jen zbytečně natahovanou stopáž, kde se určitě dalo ostříhat spousta "omáčky". 3) Pokud přeci jen ještě váháte, třeba vás naláká dvojice Christina Cole a Rachael Stirling, kterým to zatraceně sluší. První jako sedmnáctiletá lolitka, co se nechává malovat jen ve spodním prádle od známého sukničkáře, druhá jako decentní žena vikáře. ()

Reklama

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Otevřete oči, nastražte uši a hlavně: dávejte si pozor na jazyk, jinak vám ho uřízne slečna Marplová, nejobávanější stará panna všech dob. Její metoda, jak se dostat na kloub malým zahádám i velkým případům, pochází na rozdíl od Poirotových malých šedých buněk ze zkušeností venkovského života. Neproklouzne jí ani myška. Vražda na faře je solidní adaptací prvního románu s touto postavou a představuje bělovlasou dámu v domácím prostředí kouzelného městečka St.Mary Mead. Byl zabit starý nepříjemný plukovník Protheroe. Policie v koncích, stopy zločinu se vzájemně kříží a kdo jiný by měl najít pachatele než viktoriánská čmuchalka? Tradičně překvapivé a logické rozuzlení Agathy Christie a esence toho nejlepšího ze staré dobré Anglie. Herecké výkony jsou ovšem spíše druholigové, i na televizní poměry. ()

Agatha 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

St. Mary Mead - o jak nenápadnou a kouzelnou vesničku se jedná, avšak jaké neskutečné věci se tam dějí... Knížku jsem četl už dříve, ale pamatuji si, že bych ji mezi nejoblíbenější se sl. Marplovou nezařadil. Film však z celé filmové série patří k těm nejzdařilejším. Samotné St. Mary Mead je tak kouzelné, že je stále na co se dívat. Na tu architekturu a zahrady je radost pohledět. Příběh je takový lidský a tamější zločin snad i odpustitelný. Plukovník Protheroe je opravdu na zabití:-) Herecké obsazení je taky mimořádné, plné známých britských jmen. Geraldine McEwan je pro mě tou správnou sl. Marplovou, výborná byla mj. i zevnějškem zajímavá Janet McTeer, správná "selka" Miriam Margolyes a nepřehlédnutelný byl i uhrančivý pohled Herberta Loma. A co se mi zdá jako mimořádně povedené na celém cyklu o sl. Marplové je hudba, obzvlášť v tomto dílu si ji užijeme do sytosti. Za mě jedno z nejzdařilejších zpracování nové série. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vejce bylo zase natvrdo, Mary! - Za to může slepice. - Prosím? S typicky anglickým humorem začíná další příběh slečny Marplové. Byť je tentokrát tématem nešťastná láska a člověku na konci téměř ukápne slza, během filmu se mnohokráte objeví slovní perly jako třeba: -Uvařím čaj. - Domnívám se, že to nebude nutné. Čaj a klepy přicházejí za námi. Nebo trochu dočerna: - Buď jí koupím bonboniéru, nebo jí podtrhnu tu hůl! Velice dobře slyšící slečna M však jen po straně rychle odpoví: Raději tu bonboniéru! A jemný dvojsmysl: Ten se ale umí ohánět štětcem (...maluje paní Protheroevou...). Napoprvé jsem klasicky vraha neodhalil, nyní po letech jsem si alespoň nebyl jistý. Skvělá hudba, nádherné venkovské prostředí staré dobré Anglie, suché dialogy, napětí, pátrání a vydařený dabing... ()

Galerie (32)

Zajímavosti (1)

  • Jedná se o poslední roli Herberta Loma. Když epizodu dotočil, konstatoval: „Tak, a to je poslední krvelačný cizinec, kterého jsem v životě hrál.“ V roce 2007 se objevil ještě v epizodě Nemesis, kde však zazněl jenom jeho hlas v hlasové zprávě. [Zdroj: Zdeněk Bauer – kniha Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě] (mar48)

Reklama

Reklama