Vražda na faře (S01E02) (epizoda)

The Murder at the Vicarage

Vražda na fare

Krimi / Drama

Velká Británie, 2004, 1 h 35 min

Řekl bych, že zatím nejlepší Marplová jakou jsem viděl. V tomto díle je obsaženo vše, co by ve správné detektivce mělo být. Zmatení nepřítele - opravdu jsem jim to sežral s navijákem a hledal jsem jiné podezřelé a že jich bylo hodně. Přitom jsem si je nijak vzájemně nepletl, což se například i Poirota stává velmi často. Každý podezřelý měl nějaké nevysvětlené tajemství, které se později vysvětlilo a celkově se zde hrálo na detaily. Ke všemu to skvělé prolínání se vzpomínkami mladé Jane, bomba. Vážně nevím co bych tomu vytkl. ... Hodiny, malíř, válka, mladá Marplová, farář.(7.1.2014)

Zpravidla nebývám ve středu pozdě v noci divákem STV1, ale Miss Marple mou pozornost přitáhla, především kvůli možnosti porovnání s legendární sérií Margaret Rutheford. Tedy: 1) Že Geraldine McEwan není Margaret Rutheford, to bylo jasné i bez filmu. Miss Murple v jejím podání je hodnější, usměvavější, mnohem míň ironická a vůbec nevtipkuje, chybí jí navíc i Mr. Stringer. 2) Jako detektivka to má slušný syžet, přísně bych hodnotil jen zbytečně natahovanou stopáž, kde se určitě dalo ostříhat spousta "omáčky". 3) Pokud přeci jen ještě váháte, třeba vás naláká dvojice Christina Cole a Rachael Stirling, kterým to zatraceně sluší. První jako sedmnáctiletá lolitka, co se nechává malovat jen ve spodním prádle od známého sukničkáře, druhá jako decentní žena vikáře.(9.12.2008)

Zatím asi nejlepší díl této série o slečně Marplové. Může se klidně rovnat s Poirotem, kterého viditelně kopíruje (důraz na výpravu a je tu i humor). Geraldine McEwanová se sice nestane Marplovou mého srdce (to je Margaret Ruthefordová a hlavně Angela Lansburyová), ale za svůj způsob ztvárnění role se rozhodně stydět nemusí. Navíc ČT udělala výborný dabing. A ještě si můžete vychutnat Herberta Loma, česko-anglického veterána z Vinnetoua a Růžových panterů.(15.1.2007)

Vejce bylo zase natvrdo, Mary! - Za to může slepice. - Prosím? S typicky anglickým humorem začíná další příběh slečny Marplové. Byť je tentokrát tématem nešťastná láska a člověku na konci téměř ukápne slza, během filmu se mnohokráte objeví slovní perly jako třeba: -Uvařím čaj. - Domnívám se, že to nebude nutné. Čaj a klepy přicházejí za námi. Nebo trochu dočerna: - Buď jí koupím bonboniéru, nebo jí podtrhnu tu hůl! Velice dobře slyšící slečna M však jen po straně rychle odpoví: Raději tu bonboniéru! A jemný dvojsmysl: Ten se ale umí ohánět štětcem (...maluje paní Protheroevou...). Napoprvé jsem klasicky vraha neodhalil, nyní po letech jsem si alespoň nebyl jistý. Skvělá hudba, nádherné venkovské prostředí staré dobré Anglie, suché dialogy, napětí, pátrání a vydařený dabing...(14.7.2011)

Vražda na faře se snaží nahnat atmosféru všude jen ne ve vyšetřování samém. Sépiové vzpomínky Marplové na životní lásku, její poslední scéna v kostele a ukázka trestu ve mně vyvolaly pocit, že se touto cestou mstí za své staropanenství. Vždyť ona je Nemesis! Snad ještě krom slečnina želvího vytahování krku, které mi bylo z duše nesympatické, nemám epizodě co vytknout. Fundamentální, "Nulté hodiny" idea, že před samotnou vraždou se vše musí nejprve seběhnout, byla beze zbytku naplněna; výborné exteriéry i nějaké ty oku lahodíci křivky jako bonus.(14.10.2010)

• - Jedná se o poslední roli Herberta Loma. Když epizodu dotočil, konstatoval: „Tak, a to je poslední krvelačný cizinec, kterého jsem v životě hrál.“ V roce 2007 se objevil ještě v epizodě Nemesis, kde však zazněl jenom jeho hlas v hlasové zprávě. [Zdroj: Zdeněk Bauer – kniha Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě] (mar48)