Deepwater Horizon: Moře v plamenech

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Drama / Thriller / Katastrofický

Hong Kong / USA, 2016, 107 min

Dlouho jsem neviděl takhle perfektně promakaný katastrofický film.Že Berg točí vizuálně podmanivá díla víme dávno, jen má bohužel občas smůlu na diváky, kteří mu nenechají v kase potřebný výdělek.Deepwater Horizon je na katastrofický film paradoxně strašně krátký na to co dělá takový film filmem (tedy nějaký výbuch, nehoda a destrukce) tu trvá sotva 10 minut na konci, jinak se celou stopáž mluví, ano mluví.Deepwater Horizon je výborně natočený drama o jedný zkurvený společnosti, která před lety zničila tolik přírody za 3 měsíce, co celý lidstvo pomalu za 100 let.Mark Wahlberg je čím dál lepší a i když se film točí celou stopáž jen kolem dialogů a finální nehoda je jen doplňující materiál, byl to fenomenální divácký zážitek.Jeden z nejmíň doceněných filmů minulého roku.90%.(7.2.2017)

• choze

Hodní dělníci vs zlí korporátníci (jak černobílí, tak ploší) ve scénaristicky průměrné katastrofárně, ze které na všechny strany šlehají digitální plameny. Člověk si u toho vzpomene na SKLENĚNÉ PEKLO i OHEŇ a hlavně na to, o kolik jsou ty filmy lepší - s lepšími postavami, napínavější, efektnější. I loňský pitomoučký a klišovitý SAN ANDREAS s Rockem, který rozhodně nebyl žádný zázrak, mě bavil víc (o fous).(4.10.2016)

Ekologickou stránku příběhu si člověk musí odmyslet, protože ve filmu není zdaleka ani naznačena katastrofa mnohem většího rozměru než je zde, mimochodem hodně efektně, natočená zkáza Deepwater Horizon. Jedná se o následný těžkozastavitelný únik ropy, která zdevastovala nejen život na moři, ale i částečně i přímořské oblasti Spojených států. Asi si člověk umí spočítat, kolik živočichů přišlo o život v porovnání s těmi 11, kteří se nacházeli na vrtné plošině. Toliko fakta.... Film je precizní ukázkou toho, co vše se může posrat, když se to sere a co vše dokáží vedoucí pracovníci ignorovat v honbě za ještě větším ziskem. Nebo-li, kdo chce víc, nemá nic a průser na krku. Přiznám se že přestože Kurta a Marka rozhodně můžu, nejvíce jsem si vychutnával okamžiky před prvním výbuchem, kterou jsou skutečně adrenalínové a vidět tenhle film na velkém plátně rozhodně musí stát za to. Pro milovníky techniky pro změnu znamená, že se něco více dozví o samotné těžbě atd atd. Zkrátka biják, který v kinech vyhořel, ale rozhodně neprávem, protože o hodně solidní filmové řemeslo se rozhodně jedná. 75%(5.1.2017)

Famózní rekonstrukce nevídané katastrofy se sympatickými hlavními postavami a ojedinělou explozí ropné plošiny, která budí dojem fatální zkázy. Nadprůměrná záležitost, která je zároveň opět jasným důkazem, jak lidstvo umí tuhle planetu rozsračkovat a způsobit nenapravitelnou ekologickou katastrofu, z čehož samozřejmě plyne, že lidé tu nemaj co dělat. 75%(30.12.2016)

Teda Makovichovi už chyběl jen doutník a cvikr, jinak svého podlého bezskrupulózního kapitalistu, který pro vlastní zisk hazarduje se životy příslušníků pracující třídy, dává bezvadně. Zato Kurt Russel je jako vždy věrný a poctivý ochránce pracujících... No, nechme cynismu, jde o celkem nadprůměrný katastrofický film, jehož největší slabinou je mírná nepřehlednost v akční části (aneb příliš zběsilé stříhání, jak už tu bylo řečeno, takový Greengrass by tohle podal líp). Podstata práce věže je taky podaná trochu moc z rychlíku, filmaři se moc třesou na první výbuch. Nelituji času, ale znovu to už asi neuvidím.(27.12.2016)

• - Pre pracovnú vyťaženosť odmietla rolu vo filme aj herečka Kristen Stewart. (MikaelSVK)

• - Producenti filmu kontaktovali Marka Wahlberga s požiadavkou, že hlavnú rolu bude predstavovať mužská dvojica, konkrétne jeden mladší a jeden starší herec. Wahlberg preto začal kontaktovať niektorých starších hercov, ktorých pozná, napríklad jedným z nich bol aj Jack Nicholson. Avšak na jeho prekvapenie, producenti chceli, aby Wahlberg bol ten starší z dvojice a jeho hereckým kolegom sa stal Dylan O'Brien. (figliar)

• - Mark Wahlberg sa objavil už šiestykrát vo filme, ktorý bol inšpirovaný skutočnou udalosťou. Jedným z týchto filmov bol aj film Na život a na smrť, ktorý režíroval Peter Berg. (MikaelSVK)