Hvozd

(festivalový název)
  • Velká Británie The Hallow (více)

Adam a Clare sú mladý manželský pár, ktorý sa spoločne so svojím malým dieťatkom rozhodnú presťahovať na írsky vidiek. Chata sídliaca uprostred hôr však prináša viac starostí s rekonštrukciou, než aby vytvárala dojem pokojného domova s rodinnou atmosférou. Obavy z nového, doposiaľ nepoznaného prostredia ešte viac prehĺbi skúsenosť s neznámym návštevníkom, ktorý ich jedného večera nečakane vystraší na smrť. Miestny šerif danú udalosť uzavrie ako "privítanie" od tamojších, inak neškodných výtržníkov. Skutočnou príčinou návštevy je však bytosť omnoho desivejšia, ktorej teritóriom je práve okolie nového mladomanželského príbytku. (*CARNIFEX*)

stration

Tak toto mi neskutečně sedlo. Podobných opuštěných domečků a zoufalých rodinek, které bojují s příšerkama, člověk viděl už tolik, jako uprchlíků ve zprávách. The Woods se ale trochu lišil. Za prvé je v něm perfektní atmosféra, kdy si člověk říká, že to už kurnik není možný, aby to neskončilo těžce tragicky - lesy, výborná hudba, útulnost v jejich domečku nulová a příšerek fakt hodně. Za druhé je to velice dobře zahraný, chudák tatík, chudák mamička. V neposlední řadě celý příběh je celkem solidně vymyšlený, taková drsnější pohádka. Konec je rovněž přijatelný, včetně titulkové scény s romantickým songem. Na závěr roku rozhodně dobrý horor, který si budu dlouho pamatovat a doporučovat. ()

Helo

Lepší 3*. Mohlo to bejt lepší, mohlo to mít lepší mindfuck, lepší pointu, ale i tak to bylo fajn s určitým poselstvím. ()

AlistairMir

Tento film jsem měl v merku kvůli jediné avšak veledůležité věci - líbil se mi plakát. Tak proč to nezkusit. A sakra dobře jsem udělal. Les vypadá krásně pochmurně i ve dne, natož v noci. Manželský pár mi sednul a osazenstvo lesa bylo opravdu hezky udělané. Nejvíce se mi líbila proměna hlavního hrdiny, kterému jsem prostě nemohl nefandit obzvláště potom, co tak hezky vytunil kosu. Příšer si užije divák více než dost, atmosféra je hustá jak ranní mlha a tak jediným velkým mínusem zůstává, že po zhlédnutí snímku Asia Power prohlásila, že na dnešní výlet do lesa se*e, a pro její stromek mám jít sám :-D ()

Trevor

V prvom rade treba povedať, že film ma oveľa bližšie k fantasy ako k hororu. Režisér, ktorý je určite veľký enviromentalista a nepochybne ho trápi počet vyrúbaných stromov v Írsku do lesného prostredia zasadil príbeh, v ktorom ožívajú hneď dve legendy vyskytujúce sa vo viacerých národných povestiach, aj keď vo filme sa snažia pôsobiť ako výhradne Írske. Veľkým plusom filmu je malý počet postáv avšak hlavne to, že viac ako polovica scén sa odohráva v takej tme, že prostredie viacmenej iba tušíte. Právo tento faktor ovplyvnil moje hodnotenie smerom nahor, kedže to filmu dodáva dobrú atmosféru. Film by sa dal rozdeliť podľa klasického diela slovenskej literatúry Dva dni v Chujave na deň škaredý a deň pekný. Deň pekný je prvá časť filmu, ktorá približuje pointu v ktorej sa bude film odvíjať a je spracovaná tak, že ak by od Adamovho ovládnutia temnou silou (nazvime to tak) nenastal deň škaredý mal by šancu na 4 hviezdičky. Druhá časť je totiž spracovaná veľmi zle (v porovnaní s tou prvou, nie s inými filmami).Záber Adamovho oka, masky lesných tvorov, boj hlavného hrdinu s nimi a zmiznutie podstrčeného dieťaťa film pokazily tak, že si viac ako 60% ktoré tu dostal určite nezaslúžil. Veľká škoda nezvládnutej druhej polovice filmu. ()

TheDon

Možná kdybych na tom byl v kině, možná, kdybych to dal jen v origu bez titulek, možná kdybych se u toho chvilkama nenudil....možná....atmosféra je slušná, kást taky, Irsko je super, monster kluci výborní, ale nevím. Jakoby tomu něco chybělo. Nedokážu vysvětlit co, ale prostě do plnejch tomu chybí možná až moc. Slabší čtverec. 70% P.s: žádný nebude, jsem lehce zklamanej ()

honajz2

Corin Hardy neumí vytvořit atmosféru, už u Sestry to bylo znát a teď to vidím i tady u Hvozdu. Ne, ono se to snaží působit jako strašný psycho, ale výsledek je jedna velká nuda. Příběh sám o sobě by až tak špatný nebyl, ale to provedení mě vůbec nebavilo, po hodině se to teda vylepšilo, ale ne o moc, i když už mě to bavilo o něco víc ale tady se mi zase zdál ten příběh nelogický - ženská vytáhne z jezera svoje mimino, to nijak neprojeví, že by žilo a pak s ním běží lesem a to dítě pořád neřve! A ten poslední záběr na to dřevo to pohřbil, tenhle rádobypřekvapivý konec mě jenom tak naštve. Nejvíc mě na tom ale mrzí, jak se to tak hrozně snaží o to, aby to bylo psycho, ale když na to režisér prostě nemá, tak na to nemá. Jo, lokace vybral hezké a herce docela dobré, ani ten příběh nezní špatně, ale výsledek je jenom velká nuda. Jestli chci vidět film s psycho atmosférou, pustím si příště radši Babadook, tam jsem byl v prdeli jenom z toho, že řvou v autě. 2* ()

Havaj8

Jako celek bych to shrnul spíš na horor pro děti. Nebo takovej rodinnej film s dávkou menšího napětí. Prostě dům opuštěnej uprostřed relativně temnýho irskýho lesa, no čekal jsem cokoli, dopředu jsem ani nevěděl jakej subžánr můžu čekat. No po nějaký době to zas nebyly duchové, ale normální fyzický bytosti, docela hnusáci, ale když zjistíme jejich slabiny, není se čeho bát. Mutanti z Hory maj oči nebo Pachu krve, ty teprv naháněly hrůzu. Nebyla z toho ani žádná velká honička, skoro až komorní projev. Pár lekaček tam pravda byla, ale taky nic světobornýho. Co ale kvituju, oproti ostatním hororům, je logika postav a jejich chování. Jinak jsem ale tak rozhozenej tímhle přehnaným hodnocením, že mu musim naložit. U dětí to úspěch najde. ()

Mefistofelle

Já prostě miluju horory odehrávající se v lese. Vedle opuštěných sanatorií je to moje oblíbené prostředí. Další věc, kterou mám hodně ráda, je propojení starých evropských legend a mýtů s moderní dobou. A toho všeho jsem se zde dočkala v hojné míře. Jenže výsledek je nakonec takový polovičatý. Zkrátka to nemá ten správný drive. První polovina je sice velmi dobrá, ta druhá však už trochu pokulhává. Najednou se toho začne dít hrozně moc, pokračovalo to ve stále stejném tempu a to mi trochu vadilo. Nepomohli tomu ani nevýrazní herci, ke kterým jsem si nedokázala vybudovat žádný vztah. A další věc je, že ty bubáky ukazovali až moc. Dokud to byli záhadní tvorové schovaní ve křoví, měla jsem z nich nahnáno mnohem víc, než když je ukazovali v každém druhém záběru. Tomuhle filmu by velmi pomohlo kdyby ty zrůdičky režisér pojmul trochu více ve stylu jako pojal Shaymalan ve Znamení své emzáky, ze kterých až do samého závěru nevidíme prakticky nic. A pak tu jsou samozřejmě efekty, které opravdu nejsou nic moc. Zde zkrátka platí pravidlo, že pokud chceme mít film kde je hodně efektů, musí ty efekty být dobré. Pokud efekty nezvládáme na jedničku, snažíme se, aby to divák moc nepoznal, a tak je dávkujeme velmi střídmě. Aspoň myslím, že takhle by to mělo být. Závěr z toho všeho je, že prostředí a hlavní motiv jsou opravdu moc fajn, ale nepodařilo se tak zcela dosáhnout onoho mýtického staroanglického nádechu, který by tam vzhledem k námětu měl být. ()

bourec

Ta dvojka je slušně nesourodá. To ovšem ve filmu nevadí. Vadí, že první projekce mě docela bavila, a film sem slušně nadhodnotil pro jeho bezútěšnou atmošku. Teď už film můžu zhodnotit kriticky. Už to tahání mimina po lese , a šťourání se ve sračkách, je docela debilní. Hodina není nijak zábavná, a vlastně slušně nudí. A konec. Jen ta bezmoc je nepříjemná, ale jinak film o hovně. 40%. ()

dubinak

Monster horory patří mezi moje nejoblíbenější. Britský The Hallows vypadal nadprůměrně a více než slibně. Hned v prvních minutách mě totálně očaroval svým krásným vizuálem a přesvědčivými herci. Trochu špatně se mi na to koukalo kvůli malému dítěti, protože v každé scéně, kde bylo nějak ohrožené jsem docela trnula nad tím, ať to pro něj není příliš brutální, když ho hlavní dvojice neustále někam vláčela při útěku před monstry. Bylo mi ho zkrátka dost líto. (I když vím, že je to jen film :-D) Monstra byla velmi povedená, za ně palec nahoru. Atmosféra houstla každým okamžikem. Naneštěstí se od začátku skoro nepolevilo, a tak nebylo finále tak grandiózní, jak mohlo být. V některých momentech na mě The Hallows mělo až pohádkově hororové účinky. Slabší čtyři. ()

Stallone

Jako jeden z největších fanoušků hororu jsem si tu milou povinnost musel splnit a podívat se i na tento snímek. Říkám, nezačalo to špatně. Zajímavý námět, dobrý výběr prostředí a i ta hlavní hrdinka mi byla sympatická. Postupujícím dějem film ztrácel na zajímavosti. Vytratilo se tajemno a dostavila se nuda. Masky některých příšer byly udělané kvalitně, ale taková ´´monstra´´ již do moderních hororů nepatří. Já to vidím, jako promarněný potenciál. Rodina si přistěhuje do hlubokých lesů, kde cosi číhá. Z hlavy dokážu vymyslet několik kvalitnějších možností, jakým směrem by se měl příběh vydat. V konečné fázi to hodnotím jako pohádkový horor, který by jistě zaujal jako epizoda v Krajních mezích či podobných seriálech. U mě, jako někoho, kdo má v tomto žánru nakoukáno to nemůže uspět. Hodnotím jako hodně slabé 2*. ()

PavelVanekArt

Nesedlo mi to tak jak jsem čekal. Těžko si to drželo mou pozornost, atmosféra kolísala, efekty sem tam fajn, sem tam katastrofa. Děj taky nebyl bůh ví jak originální, ale na druhou stranu to mělo pár creepy momentů. Za to 3* a.k.a 55% ()

Martrix

Kořist, Pyramida a Hvozd. Příděl nízkonákladových hororů jsem pro tento měsíc naplnil a dám si pauzu. Nejsem už mladík a každá promarněná hodina se počítá. Pokud bych měl tyto skvosty srovnávat, tak přestože jde ve dvou případech o celovečerní debuty, Hvozd je světelné míle před Pyramidou. A současně je srovnatelně kvalitní jako Kořist. Řemeslně velmi povedený, atmosféra vcelku v pohodě, herci si svoje taky odvedli... . Hvozd je skoro až staromilsky pojmutý. Jak námětem, tak scénami i provedením evokuje horory osmdesátých let. Doba ale pokročila, takže pro mě osobně je to spíš solidní mysteriozní film s nevalným hororovým závěrem. Vcelku svižně to odsýpalo, žádná vysloveně hluchá místa jsem nezaznamenal, ale něco tomu prostě chybí. Snad nějaká silnější pointa, než: "Na každém šprochu, pravdy trochu" a "Komu není rady, tomu není pomoci". Přestože už si tento film zcela jistě nepustím, nejsem otrávený. K tomu se Hardy přiblížil až u jeho druhého počinu ()

forsythia

Dnešní lidi jsou hloupí, že podceňují tajemné síly. Někteří se dokonce chvástají, že jsou chytřejší než staré legendy a na podobné věci nevěří. Přitom lesy jsou tajemnem přímo protkány a obávám se, že víly tančící při měsíčku jsou trapná pozitivní propaganda. Příroda je ovšem mnohem krutější a nelítostnější, než si připouštíme. Fungují v ní síly, o kterých nemáme ponětí, nebo je prostě pouze nebereme vážně. Ale ono na nás taky jednou dojde! ()

Deyw

Hrozné...těšil jsem se na super napínavou naháněčku s hutnou atmosférou, ale je to jen pohádka o nějakých dřevěných kokotech co kradou děti a hlavní hrdina hroznej zabiják, kterej je posranej z nějakýho poblázněnýho kamaráda, ale pak seseká dřevěný kokoty na kopici...absolutní ztráta času..brak běs a bída...jednou a dost, prvních 20min je slušných, ale to je tak vše... ()

HorrFi

Mam pocit, že The Hallow určitě nesedne každýmu, protože to neni ,,typickej" horor, ale mě to bavilo ikdyž nejde o žádnou extra pecku.. jedná se tu o dřevěný rarášky a to mi přišlo jako dobrej námět.. atmosféra byla chvilkama slušná.. ()

Cedr

Velmi zručně natočený horor, který se nesnaží za každou cenu bořit zažité hororové standardy a znovuobjevovat kolo. The Hallow raději svou energii soustředí na osvědčené, což se mu takřka bez problémů daří. Jediným háčkem je že trikové/efektové oddělení bylo na svou práci tolik pyšné, že se svými monstry chtěly co nejvíc divákům pochlubit. Ač se chlubí celkem právem (jinak velmi kvalitní) atmosféře by prospělo monstra trochu víc poschovávat a nechat víc prostoru divácké fantazii. ()

Avathar

...alebo keď vám niekto dôrazne povie, aby ste sa tým írskym lesom radšej vyhli, je niekedy lepšie poslúchnuť a nestrkať rypák tam, kde nemáte. Fajn, fajn, miestami dokonca veľmi fajn. Chvíľu som uvažoval o štyroch hviezdach, ale bohužiaľ film má niekoľko zbytočných chýb a nedotiahnutostí, ktoré zážitok trochu zrážajú. V prvom rade: herci nie sú príliš dobrí a ich postavy sú ešte k tomu dosť zle napísané – nemajú žiadny charakter, nie sú ani nijako typovo zaujímaví. Skrátka sú to len prázdne nádoby, čím pôsobia dosť nevýrazne. Medzi ústrednou dvojkou neexistuje absolútne žiadna chémia. Film sa totiž snaží hrať aj na „rodinnú drámu“ - paranoju, vzájomnú nedôveru medzi postavami, ich psychické prerody. Tieto scény ale skoro vôbec nefungujú a potenciálne silné/vyhrotené scény tým pádom fučia do stratena. Tiež občas hapruje logika (a to nie som v tomto smere hnidopich), napr. ženská uteká nočným lesom, aby získala unesené decko, to sa jej aj podarí, nasleduje strih a už je naspäť v dome. Ako sa jej tak hladko podarilo prejsť lesom, ktorý je ešte k tomu plný nepriateľsky naladených potvor?! Prípadne scéna, kedy sa žena konečne dostane z lesa, ale nasratý sused jej zavrie dvere pred nosom, strih, a už je zase naspäť v lese. Načo sa tam akože vracala?! Nedotiahnuté, nedotiahnuté... Je to obrovská škoda, pretože potenciál látky bol podľa mňa väčší, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Corin Hardy je režisér atmosféry, tú vie čarovať brilantne, napätie mu tiež celkom ide, ale práca s hercami a vykresľovanie vzťahov/psychiky postáv – tam vidím priestor na zlepšovanie (čoho sa nepochybne dočkáme, THE HALLOW je Hardyho debut). Rozhodne by som sa nebál byť viac intenzívny a „pod-kožu-idúci“ (a teraz nemyslím nutne len hororové scény). Scenár vychádzajúci z írskych povedačiek a rozprávok je mi námetovo blízky, príšerky vyzerajú veľmi dobre a „premena“ je z fyziologického hľadiska predvádzaná pomerne mrazivo. Takže ako vravím: fajn. Ale keď si predstavím, že z toho mohla vyliezť podobne mrazivá pecka ako nedávny HONEYMOON, je mi predsa len z tej premárnenej šance tak trochu smutno... ()

Tosi

Dávám pět hvězdiček, ale pouze kameramanovi, ten odvedl skvělou práci. Dokud film budoval strašidelnou atmosféru mezi rodinkou, co se nastěhuje do lesů a jejich sousedy, bylo to hodně dobrý. Ale jak tohle vlákno ustoupilo místní mytologii, můj zájem opadal. Horor se napětí a hrůze nebrání a sluší mu kolonka "koukatelné". ()

Jak je těžké lapit Vránu

Jak je těžké lapit Vránu