Perfektní den

• Španělsko Un día perfecto (více)

První obětí všech válečných konfliktů bývá zdravý rozum. A přesně to se stalo i skupince humanitárních pracovníků z mezinárodní organizace Aid Across Borders, která pomáhá ve válečné zóně kdesi na Balkáně. Sophie (Mélanie Thierry) je v partě nováčkem a chce spasit svět. Mambrú (Benicio Del Toro) už všechno viděl a chce domů. Káťa (Olga Kurylenko) kdysi chtěla získat Mambrúa a tlumočník Damir (Fedja Stukan) chce, aby válka už konečně skončila. „B" (Tim Robbins) ani neví, co vlastně chce. Teď mají na krku jednu z posledních studní uprostřed hor, která je zdrojem vody pro několik vesnic a právě teď v ní plave mrtvola, kterou tam někdo neznámý hodil. Vytáhnout tělo a vyčistit studnu je zdánlivě jednoduchý úkol, ale pro naše humanitární hrdiny se postupně stává neřešitelným úkolem s několika rébusy. Počínaje marným sháněním pevného provazu přes bloudění horskými cestami, na kterých leží zaminované krávy, až po nesmyslné příkazy od velitelů mírových vojsk OSN. Při řešení úkolů tak občas musí sáhnout k netradičním nebo rovnou šíleným řešením. Zároveň nesmí zapomínat, že jsou na území, kterým se prohnala válka a ta se může zase kdykoliv probudit. Prostě je to jen další Perfektní den z mnoha. (Cinemart)

mira.l

No.... pro komentář č. 1000 jsem si možná moh vybrat něco lepšího. Není to špatné, Del Toro i Tim Robbins mají docela dobré hlášky (nebýt jich dvou, tak je to úplně o hovně), nicméně Olga Kurylenko a barva její ložnice mi tam přijde docela zbytečná, její jakási milostná minulost s postavou Del Tora taktéž, to je jenom vata, aby "bylo o čem" a hlavně sledovat hodinu a třičtvrtě to, jak parta humanitárních pracovníků shání na Balkáně lano, aby mohla vytáhnout ze studny jednoho utopence (kterýho nakonec "vytáhne" Archimédův zákon) mi zase tak eňoňůňo nepřijde. Sice to asi celkem zdařile ukazuje reálie toho, jak to na Balkáně vypadalo někdy ke konci válečného konfliktu (ale nevím, v té době jsem zhruba končil základní školu a tato problematika šla zcela kolem mě a jde tak nějak dodnes), ale když se nad tím zamyslím, přijde mi to z hlediska logiky dost mimo. Když pominu závěrečné zmaření vytahovací akce skupinou vojáků, kteří prostě mají svůj rozkaz a přes to nejede vlak, tak už zpočátku filmu mi přišlo trochu divné, že na celé vojenské základně UNPROFOR se fakt nenajde kus provazu? Respektive není trochu zvláštní, že humanitární pracovníci nemají kus lana v terénním autě, v němž se pohybují v takovém horském členitém a dost nevyzpytatelném terénu a ve kterém jinak vozí všechno možné? Já nevím, celá tahle nelogičnost to podle mě docela shazuje dolů. Má to svoje "kouzlo", jestli se to dá tak nazvat, ale na víc jak na zcela průměrné tři to nebude. A víckrát vidět netřeba. ()

deLaFere

Ani nevím jestli jsem to bral jako komedii, snímek je tak silně protiválečný a kritický, že spoustu věcí jako vtip nevnímáte, spíše jako hlubokou výčitku na nekonečnou lidskou hloupost. Benicio Del Toro jako vždy famózní, stejně jako zbytek skupiny. Stačí dvě jednoduché příběhové linie a vidíte hloupost UNPROFOR v kombinaci s hrozným osudem malého chlapce. Nejsou třeba žádné explicitní scény. Scénář není černobílý, všichni mají své mouchy, ale zároveň, přes veškerý cynismus, jim skutečně jde o pomoc lidem. Nejsem ze snímku vyloženě u vytržení, ale téma je tak naléhavé a skvěle zpracované, že musím dát plnou palbu. ()

DavidWebb

Ten film nie je o hľadaní hlúpeho lana, je o tom, že sa niekedy snažíme riešiť veci, ktoré riešiť netreba a nakoniec sa vyriešia sami. Výsledok je nepodstatný, počítajú sa veci, ktoré sa na ceste za výsledkom odohrajú a všetky tie maličkosti a naše jednotlivé rozhodnutia, vlastne tvoria naše životy. Benicio Del Toro sa pre mňa definitívne stáva sympaťákom, ktorý ako herec dokáže "nakŕmiť" kameru a spoločne s Timom Robbinsom si tu vlastne strihli postavičky zamestnané v Aid Across Borders v povojnovej krajine na Balkáne, kam podľa všetkého utiekli pred svojimi vlastnými neuspokojivými životmi v Amerike. Svojím spôsobom je to tak trochu road movie a tak trochen relax o živote, v ktorom ide aj o vzťahy ((ex)manželky), aj o smrť, a samozrejme aj o život. Celkom pekná oddychovka, ktorú si niekedy v budúcnosti rád pozriem znovu. ()

vozralec

Trampoty jedné skupinky při hledání lana během války na Balkáně. Veselé i smutné situace. Robbins k nepoznání. Téměř čtyři hvězdy. ()

Looka

80% malý milý film. Hvězdné obsazení je jaksi navíc a kupodivu filmu vůbec neškodí. Nejvíc mě překvapila civilní Olga Kurylenko. ()

markyzgero

balkánská válka byla to, když jste jako humanitární pracovníci našli ve vesnici mrtvou těhotnou ženskou, který koukaly z rodidel dvě zelený kočičí oči. šli jste se vyblejt do studny a na dně jste objevili lidskej plod. true story bro... ()

Mijagi

Film ukazující hrůzné dopady občanské války na civilisty a především každodenní práci sanitární humanitární jednotky, tedy lidí, kteří odmakají nejhorší práci, aniž by se díky tomu stali hrdiny. Vážné chvíle nutící diváka k zamyšlení neustále odlehčují pasáže s velmi povedeným absurdním humorem. Do toho plejáda velkých hereckých jmen (všichni zde předvádí skvělé výkony) a jeden z nejnabušenějších soundtracků, co jsem v posledních měsících slyšel. Snímek, který měl nakročeno k plnému počtu hvězd, nebýt nudné dějové linky řešící partnerské vztahy šéfa přes bezpečnost a neustále se opakujících záběrů silnice kroutící se v zatáčkách po skalnatém pobřeží, kde se navíc nejedná ani o balkánskou lokaci, ale španělskou Granadu. ()

neo250

Aby sa cely film odohraval hladanim lana, ktore bude sluzit na vytiahnutie mŕtvoly zo studne, kde pribeh bol absolutne nudny, je šialené. Jedna hviezda len za to,ze film chcel aj poukazat na vojnu v Balkane. Inak Nudaaaa ()

ForGump

Povedený film, odehrávající se v roce 1995 za války v Bosně, kdy tým humanitárních pomocníků má problém v podobě tlustého mrtvého chlápka ve studni, kterého je z ní potřeba dostat, aby se voda mohla vyčistit a sloužit válkou zpustošenému okolí. Takže je potřeba nějaký provaz, načež se rozbíhá pozoruhodná cesta, při níž se objevuje spoustu překážek, především hodně byrokratických. Snímek má vynikající kameru, hořký až morbidní humor, skvělý soundtrack a herce, z nichž si největší pozornost berou Benicio del Toro a Tim Robbins, jehož ani potencionálně nebezpečná kráva nerozhodí. Hlavně, ať nezačne pršet. 75% P.S. Olga Kurylenko mi, v jejích některých uhrančivých pohledech, trochu přijde jako nová Monica Bellucci. ()

TommyDiamond

Je až k neuvěření co všechno musí podstoupit skupinka humanitárních pracovníků ve válečné zóně, aby získala kus obyčejného lana. Lana, které je v danou chvíli cenný artikl a závisí na něm lidské životy.... A když už po takových strastech lano konečně získají, tak jim je ve finále úplně k ......... . Zvláštní? Ne, takový je hold život!..... No a aby toho všeho nebylo ještě málo, tak jsou naši hrdinové neuvěřitelné komplikovaní a natolik rozdílní, že se navzájem vlastně nechápou...... Za mě to bude průměr. Nápad i herci dobrý. Příběh vychytanej. Ale pár hluchých míst a trocha nudy udělalo svý.... ()

elimS

65% - komentář 20ti slovy: Ikdyž je to v podstatě "jenom" o hledání lana a balónu, tak z toho vyzařovalo mírné a "příjemné" napětí ze života humanitárních pracovníků. ()

himor

Výborný film s výborným dejom na zamyslenie. Skvele zahrané, skvele zvládnuté scenáristicky. Nemám filmu čo vytknúť. 95% ()

Dampfer

Naše "Jízda", akorát na Balkáně ve válečných časech, méně bezstarostná a s mrtvolou ve studni. No dobrá, jediná podobnost je v prvcích roadmovie. Perfect Day je nenápadný film, který ale stojí za těch 105 minut času a i mnohokrát víc. Skrz velké množství fungujícího černého humoru, skvělého výběru hudby, mixující Marilyn Mason a srbské (bosenské, chorvatské, co já vím) odrhovačky a jednoduchou zápletkou o "blbém" hledání lana se nám představuje jeden z nejméně nucených a agitačních filmů o humanitárních pracovnících. Jednoduše, byrokracie na válečném poli je o ničem a etnické konflikty jsou výsostné svinstvo (nejen ty na Balkáně), řečeno tady cynicky, bez patosu a i tak úderně. Jo a Benicia mám čím dál tím víc radši. ()

deric

Jeden z nejzajímavějších válečných filmů vůbec poukazuje na problémy, kterým se nikdo příliš nevěnuje. Posláním více vojaků UN (United Nothing) se žádný konflikt nevyřeší, možná jen oddálí nevyhnutelné. ()

Mahowny

Dobrá road-movie, která staví na kvalitním scénáři se spoustou hlášek a supr hercích. Zážitek umocňuje líbivej soundtrack a skvělá kamera. Je to vlastně všechno na hovno, ale člověk se při tom směje a nakonec dostane i tu naději. Hned jsem si vzpomněl na Zemi nikoho, která je ještě o level výš. ()

papadoce

Realistické poňatie filmu tejto téme vyslovene pristane. Film o troch studniach, dvoch kravách a jednej mrtvole. A samozrejme o tom, aké ťažké je v Bosne v období vojny zohnať dostatočne dlhé lano. León de Aranoa natočil výborný “vojnový” film bez jediného výstrelu. Ukázal krutosť a chlad aké pohltia zem, keď je vojna jej súčasťou. Je to vlastne veľmi smutný film, ale vyslovene bez nejakého umelého citového vydierania. Naozaj tu nenájdete umelé slzy. Iba priamy obraz života jedného etnika a ľudí poťažmo jednotlivcov z celého sveta, ktorí chcú pomôcť. Je to vlastne každodenná pomoc bez konca. Filmu velí opäť skvelý výber hudby, naozaj že situačne, ku tomu parádni herci, ale predovšetkým suchý, drsný, no vždy trefný humor. Jednotlivé postavy si zamilujete, skoro všetky. Top boli samozrejme Benicio Del Toro, Tim Robbins a Fedja Štukan. Bude to film, ktorý si budem pamätať a to sa vždy veľmi cení. Použiť slovné spojenie, že sa mi film páčil je v tomto prípade skôr hrozivé, ale povedať, že bol výborný je proste pravda. Nedávajte menej ako štyri. Ja dám päť, ale vravím, že 90%. Päť preto, lebo de Aranoa podľa mňa presne vedel čo chce natočiť a tak aj učinil. Už začiatočné titulky svedčia o tom, že financie naň boli len ťažko skladané a o to viac je tento film vzácnejší. Toto je umenie s výpovednou hodnotou. Palce nahor. ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna