Očista: Volební rok

Očista: Volebný rok

Horor / Akční / Thriller

USA / Francie, 2016, 106 min

• Superpero

Po velice slušné dvojce velké zklamání. Ochrana senátorky mě nebavila a senátorka samotná mě srala. Frank Grillo navíc nepochopitelně téměř nikoho nezabíjí, spíše tam prostě jen je. Trochu mě obměkčil konec se správně úchylně vypadajícím knězem a s politickým záporákem, který opravdu ctil očistu a chtěl, aby ho zabili. Baví mě, když postavy očistu fakt respektujou. 50%(30.9.2016)

Za mě teda oproti druhému dílu výrazný krok zpět. Nevidím žádný progres po stránce charakterové, mytologické, ani filmařské. První polovina filmu je dokonce tak strašná, že mám pocit, že se snad jelo na druhou dobrou. Scénář bolí, postavy nejsou nijak zajímavé a vrcholem jsou neskutečně levné rekvizity.. Simulovat ovládání zabezpečení baráku mobilním telefonem přilepeným ke zdi a scanování otisku prstu přes nativní androidí zamykací obrazovku? Levnost přímo tluče do očí. Nepomáhá pak ani snaha o jakýsi psychedelický přesah a comisovou stylizaci "čističů". Výsledkem je v lepším případě průměrné béčko. V případě horším nefunkční póza...(10.7.2016)

Rok se s rokem sešel a zas máme v Americe svátek, za kterým stojí lobby NRA, výrobců zabezpečení domů, truhlářů, vazačů smutečních květin a James DeMonaco. Jeden by si myslel, že se od minule poučil a on ne. Politicky nebývale korektně rozloženým postavám rozdal průhledné karty, omotal je vánočními světýlky idealismu či nesnášenlivosti a z fungujících pouličních výjevů apokalypsy nakonec zbaběle prchl k podzemní armádě spásy a přehnaně akčnímu kostelnímu finále. Frank Grillo je bourák, to je jasné, stejně jako skutečnost, že floridští důchodci, nahřívající si své staré klouby, budou pro očistu - ale maximálně svých genitálií za použití žínky. Pořád ale nevím, Donald, nebo Hillary..?(8.7.2016)

Do třetice všeho dobrého a James DeMonaco se opět blýskl. Sice mi je o ždibec bližší to, co předvedl v Anarchii, jeho Volební rok je dalším logickým krokem v téhle překvapivě tématicky různorodé sérii, která i v rámci třetí dvouhodinky jednoduše baví. A to je to, co je důležité. Solidní žánrovka, fajn hrdinové a trochu plošší a nevýrazní záporáci v jednom slušně akčním ale především atmosfericky tísnivém žánrovém posunu, kterému úspěch budete přát. Očista se z překvapivého úspěchu transforomovala pomocí pokračování v svědomitou a svéhlavou sérii, u které by mi ani další případné dojení peněz v rámci tohoto konceptu ani tak vlastně nevadilo. [70%](7.7.2016)

Pokud jste byli (stejně jako já) nadšeni z dvojky, tak tohle je naprosto stejný nářez, který od začátku do konce drží napětí vysoko nahoře a ikdyž je průběh snadno předvídtelný, na zážitek to nemá žádný vliv. Hudba, kamera i masky jsou zde na vysoké úrovni. Občas vám solidně přeběhne mráz po zádech a tak přesně si představuju tento podžánr. Škoda té poslední třetiny, kde se jen střílí, ale já to oko přimhouřím a zaokrouhlým nahoru, protože DeMonaco si zaslouží do budoucna velkou pozornost.(1.10.2016)

• - Ve scéně, kdy dívky, které přijely k obchodu v autech obalených vánočními světýlky, srazí sanitka, je vidět, že jedné z nich spadnou z nohou boty. Když se však změní pohled kamery a ona leží, boty má opět na sobě. (hansel97)

• - Jediným hercom, ktorý sa objavil vo všetkých troch častiach, je Edwin Hodge. (beso74)

• - Sušenka, kterou se Kimmy (Brittany Mirabile) snaží ukrást v obchodě se jmenuje Apollo, což je vymyšlená značka ze seriálu Ztraceni (od r.2004) , v němž si jednu z hlavních postav zahrála představitelka Charlie, Elizabeth Mitchell. (hansel97)