Očista: Volební rok

• Austrálie

• Irsko

Thriller / Akční / Horor / Sci-Fi

USA / Japonsko, 2016, 108 min

|75%| Shlédnuto v kině. „To mi posol sýr!“ Zatraceně hustá hláška – to mě nejvíc v tomhle filmu pobavilo. Nicméně, máme tu již třetí Očistu. Mám pocit, že se z toho stane dlouhá série, ale pokud si to udrží solidní kvalitu, tak budu jedině rád. Dá se říci, že je to podobné dvojce. Jen jsem čekal větší extrémy na ulicích, i když si z pár ujetostí nemůžu stěžovat. Zde mi to opravdu sedělo. Druhá očista se spíše soustředila na akci, zato tato trojka spíše na příběh, který byl jednoduchý, ale vtáhl do děje. Hlavní hrdina mě zde bavil ještě víc než v předchozím snímku. Role senátorky se taktéž vydařila. A i ostatní postavy jsou na tom dost dobře. Rozhodně to jako celek neshledávám jako nějakou mega bombu. V poslední cca třetině to trochu ztrácí tempo a už mě nic nepřekvapí. Hudba je slušná. Finále je slušné, ale nic co by mě vytrhlo. Akce je tu obyčejnější, ale dost slušných a efektivních přestřelek tu je. I pár těch menších soubojů. Kamera je trochu zběsilejší – no, furt je v přijatelné mezi. Režiséra Očist obdivuju, že tohle po akční stránce dokáže zvládnout, když má relativně nízký rozpočet. Všechny 3 Očisty mě baví, všem jsem dal 4*, proto se těším na případný 4 film.(23.7.2016)

A zase je tu Očista, tentokrát už potřetí. Nic moc se nezměnilo, hlavní postava zůstává stejná, akorát lidem už dochází trpělivost. Senátorka Charlie Roan totiž kandiduje na prezidentku a chce očistu zrušit. Hraje ji stále pohledná Elizabeth Mitchell. To se samozřejmě Novým otcům zakladatelům nelíbí a chtějí se jí zbavit. Je tedy na Leu Barnesvi aby ji ochránil Zbytek už si asi dokážete představit. Opakuje se opět scénář plný honiček ulicemi Washingtonu atd. Občas je to až přehnané. Dokonce do Ameriky kvůli očistě jezdí i turisté. Snad už další díly nebudou... "Pojďme se očisti!"(16.11.2016)

Komornejší survival charakter dvojky ma bavil viacej než tento temný akčňák o záchrane senátorky, ktorá chce všetku tú "srandu" ukončiť. Hoci je svojou MILFkosťou tým najlepším na filme (Grillo už sa stáva opozeraným a banda herecky nezaujímavých černochov navôkol môže byť cool iba pre černošských divákov). DeMonaco je každopádne skúsenejší a odvádza svôj džob lepšie než v jednotke. Má to spád a nie úplne predvídateľný dej.(9.8.2016)

Pokud jste byli (stejně jako já) nadšeni z dvojky, tak tohle je naprosto stejný nářez, který od začátku do konce drží napětí vysoko nahoře a ikdyž je průběh snadno předvídtelný, na zážitek to nemá žádný vliv. Hudba, kamera i masky jsou zde na vysoké úrovni. Občas vám solidně přeběhne mráz po zádech a tak přesně si představuju tento podžánr. Škoda té poslední třetiny, kde se jen střílí, ale já to oko přimhouřím a zaokrouhlým nahoru, protože DeMonaco si zaslouží do budoucna velkou pozornost.(1.10.2016)

Asi je už načase sa zmieriť, že lepšie to už nebude. Nápad s očistou sa mi už od prvej zmienky o prvom filme začal veľmi pozdávať, ponúka potenciál na prvotriedne zábavné akčno-hororové béčko plné psychopatov a nápaditých drsných vrážd, ale ani po tretíkrát som nedostal to, čo som chcel. A pritom práve teraz som tomu veril najviac, prvý diel kvôli obmedzenému rozpočtu radšej zvolil subžáner home invasion, takže som to ešte bral, druhý diel mi už vyhovoval viac, konečne sa začal uberať tým správnym smerom, no stále ešte potreboval doladiť, pričom som čakal, že tentoraz to už vyjde a vznikne tá správna žánrová zábava. A miesto toho som sa dočkal jasne najslabšieho a najnudnejšieho dielu. Ešte prvú tretinu mi to celkom vyhovovalo, väčší priestor pre politiku sa paradoxne ukázal ako plus, táto línia ma bavila, vrátil sa hlavný klad predchádzajúceho dielu, Frank Grillo v hlavnej úlohe, ktorý má navyše chrániť charizmatickú Elizabeth Mitchell a aj tie začiatky očisty majú stále tú správnu atmosféru a pár zaujímavých nápadov. Ale potom to už veľmi rýchlo upadne, od doslova trápneho pársekundového vystrieľania skupiny psychopatov v zábavných kostýmoch, ktorí pritom mohli kľudne robiť priebežne problémy po celý čas mi už bolo jasné, že z tohto nič nebude. Všetky zvyšné postavy ma absolútne nezaujímali, pričom tých súperiacich strán s výraznejšími postavami je tu celkom dosť a stane sa z toho len taká stereotypná strieľačka, kde ma už ale nič výraznejšie nebavilo. Ale aspoň sa stále niečo deje, Frank Grillo je nekompromisný a vizuál je predsa len tiež solídny, takže sa to aspoň dá bez väčších problémov dopozerať. Takže po akčnej stránke je to tiež sklamanie, za niečo stojí jedine tých pár tichých likvidácií hlavného hrdinu a efektné zneškodnenie skupiny vrahýň bývalou gangsterkou, inak nič, skutočne som nečakal, že ešte aj v akcii sa tu dokážem nudiť. Takže pre mňa je táto tretia Očista jednoznačne sklamanie a ak to James DeMonaco, ktorý sa už viditeľne vyčerpal neprenechá niekomu inému, kto by priniesol nové nápady, už ani viac nečakám. 54%(27.7.2016)

• - Sušenka, kterou se Kimmy (Brittany Mirabile) snaží ukrást v obchodě se jmenuje Apollo, což je vymyšlená značka ze seriálu Ztraceni (od r.2004) , v němž si jednu z hlavních postav zahrála představitelka Charlie, Elizabeth Mitchell. (hansel97)

• - Španělská přezdívka Laney (Betty Gabriel), "la pequeña muerte," pod kterou byla dříve známa, znamená "malá smrt." (hansel97)

• - Spoiler: V scéne v kostole, kde je senátorka pripútaná, sa jej látka v ústach objavuje a zas mizne. (toi-toi)