Kurt Cobain: Montage of Heck

• Česko Cobain (více)
Z akcí
USA, 2015, 132 min (Alternativní 127 min)

Seznamte se s osudy Kurta Cobaina prostřednictvím prvního autorizovaného dokumentu, který se navíc řadí mezi ty nejobjevnější a nejdůvěrnější. Na Cenu Akademie® nominovaný tvůrce Brett Morgen zkušeně smíchal Cobainovy osobní hudební archivy, dosud neuvedené fi lmové záběry, animace a objevné rozhovory s rodinnými příslušníky a nejbližšími přáteli a vytvořil niterný a detailní fi lmový portrét, který zachycuje Kurta jako nonkonformního umělce a sleduje ho od počátků jeho hudební kariéry. Fanoušci a současníci Nirvany se o Cobainovi dozví informace, které dosud netušili, a ti, kteří Cobaina a jeho hudbu objevili nedávno, pochopí, proč se z něj stala nesmrtelná legenda. (Bontonfilm)

Hamaradža

Krásny a citlivý epitaf, ktorý by síce zniesol trochu menej hluchých miest a koláží a viac Kurtovho života, no i tak úspešne zachycuje to čo zachytiť mal a síce že Kurt BOL výnimočný človek. ()

Duotone28

Svetlo, tma, svetlo, tma a medzi tým stále tenka hranica. Silný dokument, ktorý okoloidúcim nič nepovie, ale fans ho mocne ocení! rest in peace, curt! ()

Stanislav_H

Velmi dobré, protože tam lze nalézt informace/pasáže, které za těch dvacet let zveřejněny nebyly a nejsou nezajímavé. Animované sekvence jsou za podpory související audio složky výborné, navíc nepostrádají čaro doby a prostredie. Celkově jich mohlo být mnohem více. Jako celek má ale dokument zejména tu vadu, že působí dojmem, že nad final podobou nerozhodoval pouze jeho hlavní tvůrce. ()

JohnMiller

Ešte kým začnem ospevovať tento dokonalý a nesmierne citlivý dokument, ktorý má v sebe pridanú ešte aj umeleckú, nie len. informačnú hodnotu, nedá mi aby som sa nespýtal sám seba: Stálo vôbec zato čakať vyše 20 rokov, od smrti Kurta Cobaina, na tento dokument? Odpoveď je jednoznačná ÁÁÁÁNNNO. Audiovizuálny materiál sa skladá výlučne s pôvodných záberov a fotiek kde sa nachádza Kurt Cobain. To však nie je všetko. Nachádza sa tu ešte veľmi zaujímavá časť v podobe zvukových nahrávok rozhovorov, v ktorých Kurt rozprával o svojom detstve a dospievaní. Tieto časti sú vizuálne dokreslené emotívne silnou animovanou časťou. Prizvaný hostia ako rodičia, frajerka, manželka a hudobníci sú samozrejmosťou. Fascinovalo ma tu naraz nesmierne veľa substancií.. Zvukový pod-maz bol väčšinou zostavený zo skladieb Nirvany, ale vtip je v tom, že skoro vždy išlo o cover buď sláčikových alebo dychových nástrojov. Malo to taký orchestrálny šmrnc. Celá snímka bola vyslovene zameraná na Kurta Cobaina a jeho celý život od prvého stretnutia jeho rodičov až po jeho smrť. Samozrejme tam priestor dostala aj hudba ale umenie ako také a životné patálie primárne. Dokument nejde násilne po krku rockovej hviezde ale iba poukazuje na obyčajného avšak talentovaného človeka, ktorého detstvo veľmi negatívne ovplyvnilo a tiahlo sa to s ním až do konca života. Svojou štruktúrou mi to pripomenulo náš Slovenský dokument, ktorý rovnako znázorňuje jeden premárnený hudobný talent menom Marek Brezovský. Tiež tam išlo primárne o jeho život až potom o hudbe. Citlivé témy zo života neboli prepalované pomyselným autogénom cez čiaru únosnosti a slušnosti a malo to takisto veľmi emotívnu animovanú časť. Veľmi sa to podobalo... veľmi veľmi. Skutočná 13 komnata Kurta Cobaina bola otvorená práve teraz. On sa nemal rád ale ľúbiť vedel nesmierne.. Inak by nezjedol 67 rohypnolov iba zato, že jeho manželka s niekym flirtovala, nič viac nič menej. Ako uznávam je to síce blbý príklad ale keby ste videli ako sa na domácich nahrávkach hrá zo svojou dcérou a stará sa o ňu ako o nič iné na svete, nespoznali by ste ho. ()

stuntmanMIKE

ja som vzdy v rozpakoch ked mam hodnotit dokument. Ono proste su asi veci, ktore by sa dokumentovat nemali, pretoze nemaju gule. Kurt Kombajn je jedna z tych postav, o ktorych je dokument uplne zbytocny. Jeho zivot je maximalne nezaujimavy a nudny. Je to totiz pribeh fetaka, ktory nemal vsetkych 5 pohromade a ak aj mal nejaky talent, tak si ho skurvil. Proste nudna analna sonda do zivota nezaujimaveho depresivneho chuja, ktory za svoj zivot spravil jedinu dobru vec a to tu, ze odstrelil hlavu brokovnicou. Niesom nejaky nepriatel Nirvany ani nic podobne, ale ked jeho zivot porovnate s takym Lemmym alebo Ozzym, tak tento opiciak nema narok na dokument... O hovne... ale odpad! davat nebudem lebo spracovanie bolo celkom dobre... Zase vsak pouzijem svoju frazu... Aj napriek tomu, ze hovno pekne ucesete, nasvietite, natocite, postrihate a spropagujete, stale mate len hovno... ()

sofiapetra

Trochu jsem to odkládala, tušila jsem, že se po zhlédnutí budu cítit bídně - což se bezezbytku naplnilo:), ale je to výborný dokument; jde hodně i do Kurtova dětství. Což bylo důležité, protože se jen potvrdilo, že Cobain byl sebedestruktivní, přecitlivělý a znuděný už od rané puberty. Nevěděl moc co se sebou, byl hezkej, měl i plno jiných talentů (psal, kreslil), ale bylo vidět, že se jen tak potácí a snaží se zaplácnout čas. Plus tvrdé drogy v kombinaci se slávou, která přišla jakoby nečekaně - průser, bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy to zabalí (ale on už měl naštěstí stejně "splněno" - jeho písničky možná budou věčné). Vztah s Courtney ho sice táhl ke dnu, ale myslím, že jejich duše i těla k sobě dobře pásly, a že pokud byl někdy šťastný, tak jedině s ní. ()

Aljak

Po obsahovej stránke trochu slabšie, ale tá forma so zapracovanými Kurtovými poznámkami pomedzi príbeh jeho života to ako tak vyrovnali. V tomto dokumente spoznávame Kurta z úplne inej stránky ako doteraz, teda skôr zo stránky nevyrovnaného človeka a nie len ako skvelého hudobníka a frontmana legendárnej Nirvany. A nemôžem si pomôcť, ale Kurt by určite nikdy nechcel, aby jeho súkromie bolo takto vyplavené na povrch zemský. Rozhovory s ľuďmi, ktorí Kurta sprevádzali životom boli zaujímavé, teda až na afektovanú Courtney, ktorá asi žije len zo svojho neskonalého excentrizmu. Najviac sa mi páčila najmä časť Kurtovej mladosti (napr. príbeh o koľajniciach a vlaku), no potom v ďalších fázach už to bola proste Nirvana, a najviac mi v tom asi chýbalo nejaké lepšie ukončenie dokumentu - teda aj nejaké zaujímavosti okolo toho tragického 5.apríla 1994, a nie len tak sucho ukončiť nápisom "one month after returning from Rome, Kurt Cobain took his own life". ()

campix

Jeden z nejvíce intimních hudebních dokumentů, jaký jsem kdy měl tu čest vidět. Kdo si myslí, že se bude koukat na dokument o Nirvaně ten se šeredně plete. Tohle je neskutečně intimní zpověď frontmana skupiny Nirvana Kurta Cobaina, ze které neskutečně čiší všechen ten strach a vztek. Tvůrců se společně se svolením Kurtovi rodiny dostalo také obrovské množství autentického materiálu a jeho potenciál využili naplno. Spojení Kurtových rozpohybovaných obrázků s animovanými pasážemi a akustickými covery největších pecek působí naprosto dokonale a dokáže vás vtáhnout přímo do jeho hlavy. Hodně intenzivní záležitost, které lehce ubírá její délka a občasné hluché pasáže. Dokonalá vzpomínka na Kurta jako člověka. Pro fanoušky must see. Pro ostatní jednoznačně typ na dokonalé dokumentární řemeslo a silný intimní příběh. ()

Pajky3

Hudba Nirvany se mi vcelku líbí, ale nikdy jsem nepochopil jednu věc. A to, že by někdo měl mít za vzor Kurta Cobaina. Mě prostě komplikovaná osobnost utápějící se v drogové závislosti nepřijde ideální. Dokument nenabízí nic nového, co by nebylo všeobecně známé (s výjimkou malůvek) a některé příběhy jsou navíc zpochybňovány jinými (http://pitchfork.com/news/59856-melvins-buzz-osborne-slams-kurt-cobain-doc-montage-of-heck-says-90-is-total-bullshit/), protože nabízí jen jeden úhel pohledu, takže je vlastně otázkou, kolik pravdy na tom je. Navíc tohle home-video Courtney Love, která se očividně ráda ukazuje nahá, je docela dlouhý a malůvky pěkně depresivní. Nejvíc se mi líbila animace, kterou byly udělány některé "příběhy". ()

blitzer

Skvělý životopisný dokument, nejen po obsahové stránce, ale i obrazové (o té hudební se ani zmiňovat nemusím). Moc se mi líbil například nápad doplnit zvukovou stopu animací zobrazující pravděpodobný děj. Taky musím ocenit, že se dokument striktně držel časové osy - od Kurtova dětství, přes školní léta, začátek kapely, vztah s Courtney, až po jeho poslední dny - bylo to v příjemném protikladu k absolutně neuspořádanému životu páně Cobaina. Na několika místech se mi vybavil film Doors, protože mi přišlo, že Kurt byl stižen stejnou hudební genialitou a naprostou duševní rozervaností zároveň jako Jim Morrison. Však se taky oba dožili stejného věku. Pozorovat některé záběry z Cobainova soukromí bylo dost depresivní. Jinými slovy, dokument dokázal přiblížit pocity ústřední postavy velmi autenticky. ()

dr.fish

V dokumentu je řečeno, že "Kurt ze všeho nejvíc nenáviděl ponížení a odmítnutí" přesněji řečeno "humiliation and rejection". Tak mu toho tvůrci z úcty k umělci nadělili plné dvě a čtvrt hodiny. Od malička lúzr, toužící po lásce, magor bez kamarádů, depresák a feťák, neschopný de facto ničeho. Chudák, který brnkal v depresích na kytaru. Kurtův svět nám zůstal utajen, ale toho, jak ho viděl svět okolní se nám dostalo vrchovatě. Myslím, že důvod úspěchu Nirvany zůstal tvůrcům utajen také. Nikdo z těch plesnivejch dědků sedících v těch korporacích, o nichž Kurt píše v deníku, to asi dodnes nepochopil. A tenhle film je taky jen zboží- když už Kurt nic nemůže napsat, ještě pořád se z něj dá něco prodat. Ukázka toho, že Kurtovy korporace jsou ještě pořád u vesla a bude tomu tak navždy. I když tenkrát, když se hrál grunge, jsme doufali, že tomu tak nebude. 70% ()

kocik1

Dokument, který by fungoval, i kdyby byl natočený jako regulérní film. Zavrtá se do hlavy. Nejdřív Kurtovi a potom i divákovi.Neglorifikuje ani neodsuzuje. To jen Nirvana je věčná. ()

mr.kliky

dokument, ze kterýho se hlavně udělaj pubertální fanynky nirvany, páč je tam malej kurt, je tam kurt s děckem a je tam víc hudby od nirvany než rozhovorů nebo informací. tvurci se asi báli, že bez prakticky nonstop hudební kulisy by neudrželi divákovu pozornost, a nejspíš měli pravdu. ()

Khumbac

Chudák Frances, takového fotra zfetovaného. Ale kupodivu jsem na Nirvaně vyrostl a poslouchám ji dodnes. Dokument opravdu vyždímal co se dalo. Raritní home video(Kurt s knírkem, kozy, I am tired...more drugs). Jsem rád, že to vzniklo. ()

wafc

Nojo, je to pěkný, informačně přeplněný, ale ty intantilní animace bych nevydržel už ani minutu navíc. Snad i kdyby Bohdalová žužlala mojí předkožku, tak bych se cítil líp. ()

chelseaman22

Věru dobře odvedená práce, jež divákovi umožnila nahlédnout do stupidního života prachobyčejného feťáka. Kurt byl úplná troska, což dokazoval svými utopickými řečmi a stupidními malůvkami. Svou sebevraždou světu definitivně neuškodil. 80% ()