Victoria (Laia Costa) je mladá číšnice z Madridu, která do Berlína přijíždí pracovat a užívat si noční život. Na konci jedné party potká mile vypadajícího Sonneho (Frederick Lau) a jeho trojlístek kamarádů z mokré čtvrti. Namísto mátožného opileckého rána ale mladou Španělku čeká adrenalinová jízda metropolí, namísto kocoviny boj o holý život. Sonne a jeho parta jsou totiž okolnostmi donuceni provést narychlo bankovní loupež. A Victoria se ocitne za volantem auta, kterým prchají. (Film Europe)

netahlo odpad!

Drama. To si delate prdel??? 50 vypicenejch minut cekam az se zacne neco dit. 50 vypicenejch minut sleduju dementni dialogy par honibrku a nejaky spanelsky cubky. Tak tomuhle se dneska rika umeni! Apeluji na vsechny intelektualy, kteri tyhle nesmysly zenou do cervenych cisel - zalozte si vlastni forum! Matete normalni slusny lidi! ()

Tejkina

Jeden z takových filmů, který ti pořádně dojde až tak za den, dva, jak moc tě to vlastně zasáhlo. Byly mi sympatické všechny postavy, narozdíl od ostatních jsem pro Victorii měla pochopení. Mladá holka, která na jednu stranu vede zodpovědný život a pracuje v kavárničce, ale na druhé straně touží po nějakém dobrodružství a hlavně hledá ,,své'' lidi a když se tak stane, udělá pro ně cokoliv. Chápala jsem jí a nepřipadala mi hloupá, jen mladistvě nerozvážná. To, že to bylo točeno na jeden záběr, jsem se dozvěděla až později a o to víc si tím film získal můj obdiv. Dva a půl hodiny natáčení v rušných ulicích ráno to musí byt hodně na nervy... Nemám co vytknout, dávám plný počet. ()

DavidS.

Óda na naivitu, které se dá shrnout jednou větou - Victoria potká bandu opilých grázlu a zcela vědomě a bez bázně s nimi courá nočním Berlínem...Obsah, který nezachrání žádná forma... ()

klukluka

Neskutečná šupa! Pět hvězdiček je v tomhle případě bolestně málo. Koukal jsem na to jak omráčenej, závěrečný titulky mi ještě nikdy neodběhly tak rychle. Naprosto nečekaná, famózní věc. Něco tomu bude muset udělat místo v mé TOP10. Popřemýšlím... ()

bloodline

Do výstavných skríň filmárskej práce patrí umelecko-precízna schopnosť točenia na jeden záber. Túto delikatesu považujem za prejav veľkého citu a stelesnenie talentu medzi plevelom. No a pokiaľ si niekto dovolí celý film naservírovať na nefalšovaný jeden záber... Buď nastala chyba v Matrixe alebo prišli Vianoce plniť kinematografické sny pod padajúce jesenné lístie. Plné dve tretiny stopáže duša blahoslavená jasala nad prostým jemnocitom medziľudských vzťahov až po štrikovanie zápletky. Emócie plápolali od zdvihnutého obočia cez nežný humor k citlivej dráme. Mrazenie v zadku nastalo po (v)páde do akčných vôd s výpožičkou, nie celkom rozumných, logických čiernych dier z béčkových hororov. Na také hrubice nenachytáte ani tretiaka na základnej škole pri písomke z vybraných slov (po užití smrteľnej dávky metamfetamínu). Ale zdá sa, že inšpirácia komerciou účinkuje už po jednej koľajnici koksu. Spokojnosť, tak ako pravda, zvíťazila. Vrátane dvoch silných hudobných momentov vo výťahu a na diskotéke, ktoré Victoriu, popri jedno záberovému orgazmu, povýšili do stavu vysoko rešpektovaných diel. ()

SpaceOdyseus

Zvolena forma je nejvetsi problem tohoto filmu. Diky tomu, ze jde o jeden zaber v realnem case, nemumohou tvurci pouzit filmovou zkratku, coz treba Birdman mohl. A sledovat bandu lidi, kteri se akorat potkali a moc se navzajem ani nedomluvi, jak si nezavazne povida a seznamuje neni zabavne ani zajimave, ale spis strasne otravne. Po obrazove strance taky neni moc na co koukat. Rucni kamera neustale pronasleduje protagonisty pri presunech od certa k dablu, ale zadnych kamerovych exibici pro potechu oka se nedockame. V druhe pulce se nastesti dej konecne rozjede a prijde ta slibovana intenzivni podivana. Druha pulka ale znamena po vice jak hodine stopaze a to je hodne pozde. ()

aquiver

Drama a thriller bez jediného střihu. Celkem zajímavý koncept, ale scénář s ničím originálním už nepřichází, zbývá tak jen skvělá forma a talentovaní herci. Stopáž by též bylo lepší víc pohlídat, na druhé zhlédnutí se mi nechce... 65 % ()

F.W.Colqhoun

Lenoch se nejdřív sedře, říká se. Sebastian Schipper natočil Bande à part stejně rychle jako Provaz. Victoria je ze Španělska, vypadá jako Björk circa It's Oh So Quiet, v Berlíně se vzpamatovává ze studijních neúspěchů a večer jde juchat na deutch-techno. Náseduje moc pěknej jeden záběr, spojitý filmový příběh nesnesitelné lehkosti zločinu, který prý vyšel napotřetí (příběh, ne zločin). Victorii se oproti očekávání daří vyšvihnout se z úrovně režisérsko-kameramanské onanie nad kaťku jedinečného filmu. Dvou-a-čtvrt hodinová jízda udivuje hereckými výkony, které jsou skvělé i bez kubrickovských šedesáti klapek, schopností kameramana vytáhnout z chaosu vždycky ten nejlepší záběr a skvělým objevujícím se a mizícím soundtrackem Nilse Frahma. Nutkání pátrat po šerem maskovaných střizích nikam nevede, (prý) prostě jakože nejsou. Nedojde k tomu hned, ale technické pozlátko zprůhlední a od nějaké poloviny filmu-záběru JSTE v Berlíně; záznam pádu Victorie a jejích nových přátel propadlem zločinu je náhlý, turbulentní, velmi autentický a velmi hypnotický. Morál: I když nejsi jednička, raději zůstaň na konzervatoři. ()

MatoFILM

Sila. Niektoré filmy sa točia aj pol roka, Victoria bola natočená za niečo vyše 2 hodiny. Komplet real time action, autentická atmosféra, herecké výkony a emócie. Tomu filmu som veril absolútne všetko a úplne ma pohltil. Klobúk dolu pred všetkými, ktorí sa na tomto filme podieľali. ()

Vilem_Dojiva

Představte si, že vám kamarádka vypráví v hospodě nějakou historku o tom, co se jí minulý týden stalo. Trvá jí to na váš vkus ale hrozně dlouho. Než se dostane k náznaku něčeho, o čem by ta historka mohla být, uplyne hodina a vy sedíte u stolu a pivu padá pěna. Ona kamarádka při vyprávění totiž popisuje každou nepodstatnou maličkost, každý mezikrok, který se stal, i když vám to přijde jako samozřejmost. Ještě horší je, že se vás ta historka vůbec netýká - je to něco o jejích náhodných kamarádech, které jste v životě nepotkali a asi je ani nepotkáte, a kamarádka vám ani jednou neřekne, proč by vás měli zajímat, nebo co to vůbec je za lidi. Časem se v historce začnou dít čím dál tím neuvěřitelnější věci, takže kamarádce pomalu přestáváte věřit, a začnete ji podezírat, že si vymýšlí. Každých pět minut koukáte na hodinky a chce se vám zemřít. Přesně taková je VICTORIA. Oproti napínavému komornímu psychodramatu, kterým je její bratranec, Hitchcockův PROVAZ, je VICTORIA pro metodu jednoho záběru naprosto nevhodná. PROVAZ fungoval, protože pracoval s velice jednoduchým dějem - v bedně je mrtvola a James Stewart bednu nesmí otevřít. Všeho všudy osmdesát minut a dlouhý záběr stopáž subjektivně ještě trochu natáhne. VICTORIA si ovšem předsevzala složitější premisu - mladá číšnice potká na ulici náhodnou partu kluků, kteří ji tak trochu proti její vůli zavlečou do bankovní loupeže. Tento příběh by v normálním filmu mohl relativně dobře fungovat, ale protože se filmaři zbavili střihu, sledujeme její seznamování s mládenci (a všechno ostatní) "in real time". To by pořád nemusel být problém, filmy kde postavy mluví zdánlivě o ničem mnohdy jsou docela zajímavé (brožura v mém DVD zmiňuje Richarda Linklatera, ale já bych spíš připomněl Rohmerovu PILOTOVU ŽENU). Tady ovšem skupinka pobudů nemá moc co nabídnout, všichni působí jako prodavači suvenýrů, kteří se nutně hlavní postavě snaží zalíbit; tam, kde Rohmerovy postavy nabízí postřehy o mezilidských vztazích, skupina mladých berlíňanů se omezí na opilecké výstřelky a bezvýznamné promluvy. O postavách se nikdy moc nic nedozvíme, takže místo toho, aby nám postavy během první hodiny filmu přirostly k srdci (a pak nám jich bylo líto v druhé polovině až začnou umírat), je to fakt strašná nuda. Kdybych chtěl koukat na čtyři opilce, jak se snaží sbalit nějakou holku, zajdu do Temba. Jakmile se objeví děj, je to svým způsobem ještě horší. Victoria nejdřív bez okolků lidem, které zná přesně hodinu, odkýve, že je odveze někam, kde "something illegal will happen" a pak bez řečí postupně odkýve i gangstery s brokovnicemi, osahávání v podzemních garážích, rozdávání pistolí a kukel a kokain. To všechno během asi deseti minut a ani jednou se třeba nezeptá svých německých kamarádů, o čem si to vlastně povídají. Nakonec mě překvapilo, že ten scénář nenapsal, nevím, třeba můj bratr, který zrovna nastoupil na druhý stupeň ZŠ. A je to jen horší. Logická vysvětlení různých akcí ustupují, aby se do stopáže vešly nezajímavé jízdy výtahem a upocené běhání po chodbách. tl;dr: Jeden záběr je toho filmu vlastně prokletí - místo toho, aby nám filmaři ukázali kvalitní příběh o zpackané bankovní loupeži, ustupuje logika věci intermezzům a fabule je redukována do směšných klišé. Absence střihu je nevyužitá, spíš všemu škodí a někdo si jí třeba ani nemusí všimnout. Touha se předvést se krutě vymstila. () (méně) (více)

Rozjimatel

Na začiatku som vôbec netušil, čo mám od filmu očakávať a bolo to len pre dobro veci. Najskôr som si povzdychol, že zase tá nešťastná roztrasená ručná kamera, potom že opäť jedna parta vymletých retardov, s ktorými nemám nič spoločné, a tak som bol takmer presvedčený, že tento film ma nemôže baviť. Zrazu ale akoby cvakol spínač a ja som bol tak vtiahnutý do diania, že sa mi už nedalo od filmu odtrhnúť oči. Vtedy som si uvedomil, že sú to ľudia z mäsa a kostí (veď nie každý má vyštudovanú jadrovú fyziku), že všetko pôsobí ohromne autenticky, akoby som aj ja sám kráčal ulicami nočného (ranného) Berlina. K tomuto pocitu výrazne prispieva kamera na jeden záber (á la Ruská archa) a veľmi prirodzené herecké prejavy (predovšetkým chalanov, Laia Costa mi prišla na danú situáciu väčšinu času až príliš v pohode). Tu musím vyzdvihnúť hlavne úžasne uveriteľný prejav Fredericka Laua. Victoria je thriller s hustou atmosférou, ktorý aj napriek obmedzeniam daných spôsobom snímania dokáže diváka udržať v neustálom napätí. ()

Cuzan

Nevěděla jsem, co mě čeká, a tak bych se spokojila i s romarťárnou. Nové město, noví lidé... však to známe, jaké to bylo, když nám bylo dvacet. Ale ono je to nakonec všechno jinak. Díky skvostné ruční kameře jsem mohla s Viktorií prožít celé její dobrodružství, jako bych tam byla taky. A že bych se ve svém životě rozhodovala jinak a s pochybnými týpky skákajícími po cizím autě se ani nezastavila? Tak jasně. Ale proto se lidí koukají na filmy, aby zažili něco, co je třeba pro ně v konfliktu. A že do všeho jde Viktoria po hlavě? To tady ti hnidopiši v komentářích nikdy neudělali něco ujetého jen proto, aby si našli kamarády? ()

bohemia_regent

Natočit víc než dvouhodinový film v jediném záběru při řemeslně velmi dobrém zvládnutí všech složek a bez použití berliček v podobě digitálních triků je samo o sobě obdivuhodné. V jednom svém filmu se o to pokoušel už Hitchcock, ale ten byl limitován délkou celuloidové suroviny, která se vešla do jedné kazety. Tohle omezení dneska už neplatí, takže realizace snímku, kde čas filmového příběhu se absolutně kryje s časem reálným, je technicky možná. K tomu měly v dřívějších dobách blízko filmy V pravé poledne (Fred Zinnemenn, 1952) nebo Cléo od pěti do sedmi (Agnès Vardaová, 1961); z výjimečných filmů, které technický problém zvládly, je to např. Ruská archa (Alexandr Sokurov, 2002). - Victoria vyžaduje diváckou trpělivost po dobu celé první třetiny, kde plkání více či méně připitých „hrdinů“ je na úrovni nablblých rozhovorů v Tarantinových filmech. Pak ale začne jít do tuhého a film skvěle graduje (což u zmíněného Tarantina dost často neplatí). Nakonec si musím položit otázku, jestli by bez kontrastu s úvodní nudou vyzněl zbytek příběhu tak silně. Možná ne... A nevadí ani závěrečný happy end uprostřed okolního zmaru, přesněji řečeno naděje na happy end. ()

Thomas_xxxxx

Absolútne nezáživný, nezaujímavý, nudný film. Prvá hodina bol absolútne o ničom. Nič, len prázdne dialógy. Nič, čo by upútalo diváka. Takže byť na mne, prvú hodinu z filmu odstrihnem. Moje hodnotenie by to však nejak drasticky nezmenilo. Po hodine sa síce konečne niečo stalo, film sa ďalšiu polhodinu dal aj pozerať, ale potom to zase spadne na úroveň prvej hodiny. 140 minút je jednoducho veľa. V podstate ma tento film obral o viac ako 2 hodiny života. ()

Maura

Slušná emocionálna nakladačka. Uveriteľnosť ako z produkcie na domácich véhaeskách. Odzbrojujúca intimita v obkľúčení hostilných kulís (k tomuto nemohol existovať žiaden scenár ani napísané dialógy). Multikultúrny Berlín bez nánosov hipsterstva. Po dopozeraní stav ako po opici. Z párty sa vždy oplatí ísť priamo domov. ()

agassi68

Až do chvíle samotnej krádeže to stálo za fajku močky. Aj keď drísty tých "intelektuálov" zahrali skvele, bolela ma z toho hlava. Potom to už malo spád a skončilo sa to pre mňa vynikajúco = reálne.. ()

Hapretor

... působí to přirozeně, příjemně zahrané, uvěřitelné postavy, sympatičtí herci/čky, ... jen nevěřím, že by je tak rychle dostali ... neměli žádnou pořádnou stopu ... a ona sama loupež byla ve velkym stylu - spíš na fetu než na plánu ... zbytečně dlouhé ... na uspání ok ... ()

PEZ

Jeden z najlepších vstupov do filmu - v berlínskom klube o pol piatej ráno, s kvalitným technom a neodbitným stroboskopom. A hneď za úvodom nasleduje nepretržitých 140 minút na jeden záber. Neuveriteľné! Nie je to prvý takto natočený celovečený film (tým je Ruská archa z roku 2002), ale Victoria je v prvom rade výborný film, autenticky zachytujúci nočný život berlínskej mládeže. Forma zážitok vyšperkuváva a posúva na ešte vyššiu úroveň. Doteraz nechápem, ako to takto dobre dokázali na jeden záťah natočiť (na tretí pokus). Reálne točili od pol piatej do siedmej ráno. Zvažoval som dokonca plnú pálku, ale musím napriek všetkým pozitívam konštatovať, že ma film po dopozeraní nechal emocionálne chladným. Resp. okrem totálneho filmárskeho nadšenia z použitej formy ma obsahovo, ak to tak môžem povedať, "nezabil". Po druhom pozretí budem mudrejší, ale jednoznačne je to výnimočný a originálny film, s presvedčivými hereckými výkonmi a kto ho nevidel, mal by to rýchlo napraviť. (Cinematik 2016) ()

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

03.10.2023

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se mezi 4. a 11. říjnem a do programu ji zařadí 28… (více)

To nejlepší z festivalů v kinech

To nejlepší z festivalů v kinech