Reklama

Reklama

VOD (1)

Píše se rok 1943 a v mainském St. Cloud´s se ředitel sirotčince a gynekolog Wilbur Larch snaží vytvořit co nejlepší prostředí pro opuštěné děti a zároveň jim hledá adoptivní rodiče. Nelegálními potraty pomáhá i ženám v nouzi. Jeho oblíbencem se stane Homer Wells, dvakrát adoptovaný a dvakrát odmítnutý nadaný sirotek. Larch ho učí a dokonce zfalšuje jeho zdravotní stav, aby nemusel do války. Homer dokonale zvládne gynekologickou a porodnickou techniku a stane se Larchovým pomocníkem. Odmítá však dělat potraty nešťastným ženám. Tvrdí, že člověk by měl být na světě rád za všech okolností. Jednoho dne přijede do sirotčince na potrat těhotná Candy Kendallová, kterou doprovází její přítel a vojenský letec Wally Worthington. Homer chce sirotčinec opustit, touží po poznání jiného světa a chtěl by být užitečný. Larch je zklamaný a sirotkům je to líto. Homer odjede s Candy a Wallym do Cape Kenneth, kde Wallyho rodiče vlastní velký jabloňový sad. Rozhodne se, že se připojí k partě námezdních černých česáčů vedených Arthurem Rosem s jeho dcerou Rose Rose. V ubytovně visí pravidla moštárny, o kterých Rose prohlásí, že to nejsou pravidla pro ně, že si udělají svá vlastní. Wally záhy odjíždí bojovat do války. Homer se přátelí s Candy, která v sadu také pracuje. Candy se mu svěří, že nedokáže být dlouho sama. Oba se do sebe brzy zamilují a intimně se sblíží. Mezitím Larch v sirotčinci čelí správní radě, která chce na jeho místo dosadit někoho s moderními názory na porodnictví a pediatrii. Larch zfalšuje Homerův životopis a doporučí ho radě. Zároveň pošle Homerovi svůj lékařský kufřík. Homer však nemyslí na nic jiného než na Candy. Odpoví Larchovi, že je v Cape Kenneth spokojen a že zůstane. Po nějakém čase Homer zjistí, že mladičká dcera černošského předáka Rose je těhotná. Candy se od Rose Rose dozví, že otcem dítěte je její otec předák... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (786)

golfista 

všechny recenze uživatele

Když natočil v roce 1977 Lasse Hallström film o skupině ABBA, užíval jsem si života a netušil jsem, co tenhle člověk, o "pár" let starší než já, natočí za dvaadvacet let. Tenhle krásně dojemný film nedostane jenom toho, kdo nemá srdce. V tomhle případě je těch sedm nominací na cenu akademie naprosto v pořádku. Já si jenom pamatuju na přímý přenos, kdy jsem si říkal "co to je hergot za film - Pravidla moštárny ?!" :) To jsem ještě netušil, že před oceněnou "Americkou krásou" to u mě vyhraje na celé čáře a zařadí se mezi mých top 5. ()

Webb 

všechny recenze uživatele

Od Lasse Hallströma jsem toho zatím moc neviděl ale tento snímek rozhodně patří k tomu lepšímu co natočil a k tomu mu skvěle sekundoval zručný scénárista. Jedná se o drama, příběhově doprovázejicí sirotka Homera Wellse (Tobey Maguire), které má dvě dějství. První se odehrává v sirotčinci, kterou vede Dr. Wilbur Larch (Michael Caine) a zde tak herecky kralujicí, že se vůbec nedivim jeho proměněné nominaci na Oscara. Larch tu vychoval Homera, naučil ho lékařským praktikám, jenže Homer nakonec zjistí že to není tak úplně pro něj, začne si hledat práci a nakonec skončí na jablečné farmě. Zde se odehrává druhé dějství ve kterém se Homer spřátelí s Candy Kendall (Charlize Theron), zažije na farmě útrapy a poznává pravdu Dr. Larche o tom že svět lidí je všude stejný. Malinko mi tu vadilo vlažnější pojetí děje, které trochu ubírá na lepších pocitech z tohoto díla. Takto jen hodně silné 3 hvězdičky. [6,5/10] ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Hezký snímek. Čekal jsem sice něco trochu jiného, ale rozhodně jsem nebyl zklamaný. Dobré herecké výkony (Tobey slušný, hlavně Michael Caine zahrál výborně), hudba, která vhodně doplňuje celý film, docela dlouhý příběh, ale zase zajímavý a nenudí. Láska mezi milenci vcelku uvěřitelná, konec trochu smutný, ale zároveň pěkný. Film ode mě sice plný počet nedostane, avšak oceňuju, jak dokázal mile pohladit a držel se, řekl bych zdatně, nad propastí sentimentu, patosu a přehnaného dojáku a zařadil se do skupiny filmů, které si zase někdy rád pustím a třeba i časem změním hodnocení. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála filmů, který se mi líbil víc než knižní předloha. Irving je při psaní vulgární a ponurý, i jeho hrdinové jsou drsní a obhroublí. Ne tak ve filmu! Tam se povedla spíš lyrická poloha, ovšem bez kýčovitosti! Překvapení o to větší, že si psal Irving scénář sám! Zjednodušení příběhu pomohlo, vzniklo ojedinělé dílo s velmi dobrou režií. Komorní drama, které tne do živého. 80% ()

-bad-mad-wolf- 

všechny recenze uživatele

Tobík v hlavní roli není OK. Jeho výkon je důrazně nevýrazný a osobní preference ohledně sympatií mám nastavené také poněkud jinak. Nekoná se ani slibovaný citový zážitek. Určitý emotivní nátlak přišel až v závěru, ale nemůžu si pomoci - celá zápletka s těhotenstvím Rose přišla nahodile, aby i dále byla předvídatelná, postrádající skutečný vzruch a jímavost. Jinak mají Pravidla mošťárny štěstí, že se jim daří budovat hezkou atmosféru, a to zejména v první polovině. Jakmile Homer opustí sirotčinec a Cainův Larch zmizí z plátna, už to není ono. Moštárenská pasáž je pro příběh titulní postavy - hlavně pro jeho závěr - důležitá, ale kouzlo první poloviny prostě nemá. Skutečně dojat jsem byl až v úplném závěru, kde se koloběh krásně uzavírá. Knihu si určitě přečtu. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (16)

  • Malé cameo má ve filmu autor románové předlohy John Irving (přednosta stanice) a jeho syn Colin Irving (major Winslow, který doručuje novinky o Wallym). (Specs)
  • Písnička, která hraje z gramofonu, je „Ukulele Lady“ od Vaughn De Leath. (Duoscop)

Související novinky

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (více)

Reklama

Reklama