Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený. V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů... (Bioscop)

(více)

Zajímavosti (29)

  • Spoiler: Způsob, jakým na konci filmu spáchá japonský generál (Yoji Tatsuta) sebevraždu, se nazývá seppuku (česky „plátkování žaludku“). Jedná se o rituální sebevraždu, v minulosti hojně praktikovanou japonskými samuraji, při níž si sebevrah krátkým mečem rozřízne břicho a jeho pobočník – kaishakunin (většinou blízký přítel) – mu následně usekne hlavu, aby tak ukončil jeho utrpení. Tímto způsobem doopravdy zemřel japonský generál Ušidživa Mitsuru, velitel 32. armády, která nesla během druhé světové války hlavní tíhu bojů na Okinawě. Při seppuku mu asistoval jeho štábní důstojník, plukovník Yahara Hiromichi. Ten následně napsal knihu „The Battle of Okinawa“, kde vysvětluje mimo jiné vliv samurajského morálního kodexu (bushido) na mentalitu japonských vojáků a sděluje svůj názor na válku v Tichomoří. (kesinaa)
  • Spoiler: Důvod, proč Desmond Doss (Andrew Garfield) odmítá vzít do rukou zbraň, je ve filmu to, že jeho otec napadne matku a míří na ni pistolí. Desmond mezi ně vtrhne, otci pistoli vyrve a míří na něj, prst má na spoušti. V dokumentu The Conscientious Objector z roku 2004, kterým se film inspiroval, ale Desmond Doss prozradil, že důvodem bylo to, že byl svědkem rvačky mezi jeho otcem a strýcem. Kdyby se mezi ně nedostala jeho matka, nevzala jim zbraň a neřekla Desmondovi, ať ji schová, otec by svého bratra pravděpodobně zabil. A to byl ten okamžik, kdy si Desmond Doss přísahal, že už nikdy nevezme zbraň do ruky. (Nine)
  • Spoiler: Film je založen na skutečných událostech, na skutečném hrdinovi. Některé události ale byly pro film upraveny nebo „zjednodušeny“, jak prozradil sám režisér Mel Gibson. Například závěr filmu - v něm je Desmond Doss (Andrew Garfield) odnášen z bitevního pole na nosítkách poté, co odkopával granát a ten vybuchl. Ihned je přepraven do tábora ke zdravotníkům. Ve skutečnosti ale Doss šlápl na granát a byl zasažen šrapnely. Po zhruba pěti hodinách čekání, kdy si zranění sám ošetřil, byl naložen na nosítka a mediky odnášen z válečné vřavy. Jenže byli napadeni japonským tankem. Doss si při tom všiml jiného vojáka, který byl poraněn mnohem hůř. Sesunul se z nosítek, aby mu pomohl. Trval na tom, aby zdravotníci odnesli napřed tohoto zraněného vojáka a pak se vrátili pro něj. Zatímco čekal na návrat mediků, byl postřelen ostřelovačem, což mu způsobilo komplikovanou zlomeninu ruky. Dlahu si vyrobil ze zbraně a pak se sám odplazil asi 274 metrů k ošetření. (Nine)

Související novinky

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (více)

Mel Gibson se vrací do války

Mel Gibson se vrací do války

01.05.2018

Určitě si pamatujete, jak Mel Gibson před dvanácti lety upadl v hollywoodskou nemilost. Jeho kariéra byla 10 let prakticky v limbu, v roce 2016 ale natočil Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a téměř vše… (více)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Letošní nejprestižnější filmové ceny byly uděleny. Americká Akademie umění a věd rozhodla o tom nejlepším, co bylo v Hollywoodu i jinde ve světě natočeno. Filmem roku se navzdory očekávání stalo… (více)

Zlaté maliny 2016

Zlaté maliny 2016

25.02.2017

Známe letošní vítěze Zlatých malin. Nejhorším snímkem se stal dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, který si odnesl i další tři Zlaté maliny za nejhorší režii,… (více)

Reklama

Reklama