Malý Desmond Doss vyrůstal v malém americkém městě spolu se svým bratrem Halem. Chlapci neměli příliš šťastné dětství. Rodina velmi trpěla otcovým alkoholismem. Otec, válečný veterán z doby 1. světové války, se nedokázal vyrovnat s utrpením, které prožil v zákopech Evropy, a vyvinul se u něj posttraumatický syndrom. Jednoho dne se Desmond pral se svým bratrem Halem a v zápalu boje ho praštil do hlavy cihlou. Hal po úderu upadl do bezvědomí. Sice se ze svého zranění vyléčil, ale Desmond si to velmi vyčítal a byl překvapen tím, jak jednoduché je jinému člověku fyzicky ublížit, nebo ho přímo zabít. Chlapci dospěli. Desmondův život se však změnil, když pomohl zpod auta vytáhnout chodce, kterého srazilo auto. Teď už dvacetiletý Desmond muži podvázal tryskající tepnu a spolu s dalším člověkem nešťastníka odvezl do nemocnice. Tady se nejenom dozvěděl, že muži zachránil život, ale také se zde seznámil s krásnou zdravotní sestřičkou Dorothy, do které se ihned zakoukal. Desmond začne skutečně s Dorothy chodit. Válka však vrcholí a Desmond se rozhodne tak jako jeho bratr vstoupit do armády. Otec se mu to snaží rozmluvit, Desmond je však rozhodnut. Chce sloužit jako zdravotník, a to beze zbraně. S Dorothy se dohodnou, že se vezmou o první Desmondově dovolence. Desmond opravdu nastoupí do výcvikového kurzu, kde však brzy narazí na problém. I když odvodový důstojník Desmondovi slíbil, že nebude muset sloužit se zbraní, pro důstojníky je jeho odmítání vzít do ruky pušku problém. Nátlak, který na něj vyvíjejí, nakonec Desmonda dovede před vojenský soud. Zdá se, že Desmond bude z armády propuštěn beze cti jen proto, že odmítá prodělat střelecký výcvik. V té době přijde Desmondovi pomoc od člověka, od kterého by to až tak nečekal. Jeho otec vyhledá svého bývalého velitele z 1. světové války a požádá ho o pomoc. Tento muž, dnes velmi vlivný generál, napíše soudu dopis. V něm se generál plně staví na stranu Desmonda. Žaloba proti Desmondovi je stažena a on může jít beze zbraně do války. Desmond se se svou jednotkou ocitá na Okinawě. 307. pluk 77. pěchotní divize má nahradit ztracené jednotky v boji proti japonským obráncům ostrova. Velmi záhy se vojáci i se svými veliteli ocitají v bojové linii a snaží se dobýt japonské obranné linie a opevněné bunkry. Z boje se stávají jedna velká jatka, ve kterých vojáci padají po stovkách. A právě uprostřed bitevní linie je to Desmond, kdo neúnavně i pod palbou odnáší zraněné vojáky do polního lazaretu. Desmondova rota během útoku postoupí o několik stovek metrů do pozic nepřítele. Druhý den ráno však začíná japonský protiútok, který skončí chaotickým ústupem Desmondovy jednotky. V poli zůstávají desítky těžce zraněných vojáků. Je to právě Desmond, kdo nakonec na bitevním poli zůstane jako jediný zdravotník, a poté se jako jediný nezraněný americký voják na území dobytém nepřítelem skrývá a snaží svým kamarádům pomoci. Desmond pod rouškou noci tahá zraněné vojáky k okraji útesu, na kterém se bojovalo, a z výšky na laně spouští jednoho zraněného po druhém do bezpečí. Americká hlídka pod útesem nechápe, co se děje, kdo spouští raněné k nim dolů... (TV Prima)

Trailer 1

Recenze (1 154)

POMO

Niektoré momenty vyznejú zjednodušene a nedomyslene, ale emocionálne film funguje. A tak čistá práca s cukrlátkovo zlatohollywoodským vizuálom vždy poteší. Statočné srdce ale išlo hlbšie do konfliktu postáv, a rebélia hlavného hrdinu bola vášnivejšia. Hacksaw Ridge oproti nemu zostáva "iba" pekne uhladenou vojnovou drámou, pritvrdenou zakrvavenými vnútornosťami a stovkou drsných priestrelov. Garfield dobrý, zatiaľ jeho najlepšia rola. ()

Tosim

Zdařilý návrat Mela Gibsona (také podle mého názoru své pokání má již za sebou), v němž není nouze o zajímavé režijní nápady, v druhé části z války. Jen kdyby část první, která vypráví o okolnostech, které formovaly Dossův charakter, nebyla tak primitivní a přímočará, šel bych s hodnocením možná i výš. Potešili Hugo Weaving a Vince Vaughn ve vážné roli. ()

Matty

Kdyby na začátku dostala cihlou přes tlamu dětská verze Andrewa Garfielda, nikoliv její filmový bratr, celý film by dával mnohem více smyslu. Moc jsem nevěděl, jak vážně mám mladíka s výrazem božího prosťáčka, kterému příliš nedochází, jak fungují mezilidské vztahy, natož mezinárodní politika, brát. Film jej každopádně bere vážně dost na to, aby postupně ztratil veškerou kredibilitu. Zato debility nabízí koňskou dávku. Předpokládám, že závěrečná scéna nanebevzetí se do filmu zatoulala z nikdy neodvysílaného skeče Monty Pythonů. Jako z absurdního divadla je koncept, na němž celý film stojí. Učinit hrdinou největšího filmového ohňostroje vyhřezlých střev a rozstřelených hlav od Vojína Ryana silně věřícího pacifistu, který odmítá jakékoli násilí, mi přijde jako dost krutá ironie. Nezdá se ale, že by si ji Mel uvědomoval. Jatečních scén (brzy spíše otupujících než šokujících) nepoužívá k tomu, aby Desmonda dovedl ke zjištění, že válka je mnohem drsnější, než jak si ji představoval (potom by lépe fungoval i kontrast první a druhé poloviny filmu), ale aby ukázal, jak těžké to chlapec bude mít, chce-li bez pušky v ruce přežít déle než půl vteřiny. Zrození hrdiny, který odmítá násilí, je tak paradoxně podmíněno právě všudypřítomným násilím. Kdyby jeho kamarády netrhaly na kusy kulky a granáty zdivočelých Japonců (což je národnostní stereotyp, který vyšel z módy společně s Johnem Waynem), hrdinou by se stát nemohl. Nepochybuji, že v tom, co sám vnímám jako neřešitelný rozpor, někdo jiný najde průzračnou logiku, ale i kdyby mi film ze své podstaty nepřišel postavený na hlavu, horko těžko bych hledal důvody, proč jej někomu doporučit jako příklad toho nejlepšího, co letos v Hollywoodu vzniklo. Působivé a (přesto) vcelku přehledné zachycení válečné vřavy jsme dříve viděli mnohokrát a přehledná struktura vyprávění a učebnicová segmentace, díky které se nikdy nezačnete nudit, jsou kvality, jimiž se americké filmy chlubí již mnoho desetiletí. Hacksaw Ridge je zkrátka myšlenkově i formálně poněkud opožděným filmem. 60% Zajímavé komentáře: Marigold, InJo, jerry12 ()

Isherwood

Smát se v ateistickém Česku katolíku Gibsonovi, že jde nadoraz v příběhu vojína, který odmítá zbraň z náboženských důvodů, mi přijde jako laciná póza. Stejně tak totiž, jako Gibson neslevuje z pozice oddaného křesťana, nebere ohledy ani filmařské kompromisy. První hodina by možná zasloužila ještě o chlup vyhrotit a nechat diváka nakouknout do hlavy těm, pro které je zbraň ve válce samozřejmostí, ale ta druhá je rambovská kafilérie, která svojí vytříbenou, kamerou, střihem a zvukem vycizelovanou estetikou mění válečné peklo v téměř až hypnoticky umělecký zážitek, který se naposledy povedl Ridleymu Scottovi na počátku nového milénia. Můžete z toho v průběhu mít jakékoliv pocity, ale když v závěru zafunguje i ten Garfieldův omezený herecký kukuč, změní se to v emocionální vodopád, za který mi pro jednou nebylo trapně. 4 a ½. ()

verbal

Opravdu dokonale a sugestivně natočená brutální válečná akcička, až se jednomu tají dech. Ovšem než se začne tajit, a také potom, přes hodinu čicháte totálně žluklý puch z mordy chcíplého Válečného koně a vytíráte si z očí plačtivé soply životem zklamaných, extrémně obézních samic a přecitlivělých teploušů. Patetický kýč střídá kýčovitý patos a vy se modlíte za plechovou prdel a utlumený dávivý reflex, abyste bez větší psychické újmy přežili tuhle kudlankovsko vegetariánskou agitku, poháněnou Bohem, Svazem přátel kořenové zeleniny, Klubíkem bzučících dild Rosamundy Pilcherové, vyšinutými advenstisty a ukrutně slizkým megasprávňáckým jelimanem, jemuž se celou dobu máte chuť projít po xichtě v kanadách, přičemž toužíte jen po tom, aby nějaký ťamanský šrapnel co nejdříve ukončil jeho i vaše trápení. Takže fantastická válka nefantastická válka, to, co se děje kolem ní, je krystalicky nevkusný hnus a nevykalkulovanější řídká sračka pro milovníky venezuelských telenovel. Sadroš prostě sešpilbergovatěl a natočil cosi, co vám skvěle navodí pocit, jako byste olizovali perfektní kozy, poblité natráveným vlašákem. ()

• Film je inspirovaný skutečným příběhem armádního zdravotníka a pacifisty Desmonda T. Dosse, který odmítal vzít do rukou zbraň a přesto bez jediného výstřelu zachránil v krvavé bitvě o Okinawu 75 vojáků. (Zdroj Bioscop)
  • Pracovné označenie filmu bolo The Conscientious Objector. (MikaelSVK)
  • Producent Hal B. Wallis sa snažil kúpiť práva na tento príbeh od Desmonda Dossa už v 50. rokoch, pričom ústrednú postavu si mal zahrať Audie Murphy. Avšak Doss neprejavil žiaden záujem. (beso74)