Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

• Kanada

Životopisný / Válečný / Historický / Drama

Austrálie / USA, 2016, 139 min

Zdařilý návrat Mela Gibsona (také podle mého názoru své pokání má již za sebou), v němž není nouze o zajímavé režijní nápady, v druhé části z války. Jen kdyby část první, která vypráví o okolnostech, které formovaly Dossův charakter, nebyla tak primitivní a přímočará, šel bych s hodnocením možná i výš. Potešili Hugo Weaving a Vince Vaughn ve vážné roli.(30.3.2017)

O Hacksaw Ridge by sa dalo debatovať hodiny. Keď napíšem o ňom jeden riadok, nevyhnem sa pátosu, a keď napíšem viac, spadnem do nekonečnej hĺbky analýzi. A práve preto bude najlepšie, ak si ten kus umenia nenecháte újsť, a pobežíte do kina. Pre mňa osobne najväčší filmový zážitok za posledných 13 rokov.(17.12.2016)

Po oproštění se od prvotního haló musím uznat, že Mel Gibson vytvořil působivý válečný film s naprosto fantasticky natočenými akčními scénami. Opravdu mě kromě Vojína Ryana nenapadá válečný film, který by měl tak přehledné a efekt(iv)ní záběry z válečné vřavy... Samotný příběh nepochybně je trochu přitažen za vlasy, ale kupodivu nepůsobí hloupě a ani neubírá filmu nic na jeho jakš-takš realističnosti. Osobně mám samozřejmě největší problém s náboženským rozměrem filmu, ale snažím se to překousnout, protože chápu, že dříve byli lidi zkrátka hloupí. :) 8/10(29.1.2017)

• verbal

Opravdu dokonale a sugestivně natočená brutální válečná akcička, až se jednomu tají dech. Ovšem než se začne tajit, a také potom, přes hodinu čicháte totálně žluklý puch z mordy chcíplého Válečného koně a vytíráte si z očí plačtivé soply životem zklamaných, extrémně obézních samic a přecitlivělých teploušů. Patetický kýč střídá kýčovitý patos a vy se modlíte za plechovou prdel a utlumený dávivý reflex, abyste bez větší psychické újmy přežili tuhle kudlankovsko vegetariánskou agitku, poháněnou Bohem, Svazem přátel kořenové zeleniny, Klubíkem bzučících dild Rosamundy Pilcherové, vyšinutými advenstisty a ukrutně slizkým megasprávňáckým jelimanem, jemuž se celou dobu máte chuť projít po xichtě v kanadách, přičemž toužíte jen po tom, aby nějaký ťamanský šrapnel co nejdříve ukončil jeho i vaše trápení. Takže fantastická válka nefantastická válka, to, co se děje kolem ní, je krystalicky nevkusný hnus a nevykalkulovanější řídká sračka pro milovníky venezuelských telenovel. Sadroš prostě sešpilbergovatěl a natočil cosi, co vám skvěle navodí pocit, jako byste olizovali perfektní kozy, poblité natráveným vlašákem.(28.11.2016)

Válečnej film já potřebuju k životu asi jako Doss osmu ke slaňování. Koukat se na zbytečný plejtvání životama mladejch kluků, když všude po světě běhá tolik pěknejch holek, je pro mě příšernej zážitek ať už jde o historii nebo současnost. U týhle rovnice platí jen jedna výjimka, a tou je Mel Gibson. Tenhle chlap má prostě na válčení vlohy, možná ho kdysi sám založil, aby mi k jeho šedesátinám mohl dát snad největší válečnou perdu, jakou jsem kdy dostal. Bylo to kýčovitý, hnusný a dlouhý, ale taky zábavný, dojemný a kulervoucí. Film jako kráva.(6.12.2016)

• - Spoiler: Důvod, proč Desmond Doss (Andrew Garfield) odmítá vzít do rukou zbraň, je ve filmu to, že jeho otec napadne matku a míří na ni pistolí. Desmond mezi ně vtrhne, otci pistoli vyrve a míří na něj, prst má na spoušti. V dokumentu The Conscientious Objector z roku 2004 ale Desmond Doss prozradil, že důvodem bylo to, že byl svědkem rvačky mezi jeho otcem a strýcem. Kdyby se mezi ně nedostala jeho matka, nevzala jim zbraň a neřekla Desmondovi, ať ji schová, otec by svého bratra pravděpodobně zabil. A to byl ten okamžik, kdy si Desmond Doss přísahal, že už nikdy nevezme zbraň do ruky. (Nine)

• - Pôvodne mal hudbu k filmu zložiť James Horner, s ktorým Mel Gibson spolupracoval v minulosti - The Man Without a Face (1993), Braveheart (1995) a Apocalypto (2006). Potom, čo náhle zomrel, ho mal nahradiť John Debney (zložil hudbu k jednému z predošlých Gibsonových filmov - The Passion of the Christ 2005). Debney síce hudbu zložil, avšak produkcii sa nepozdávala a tak ho nahradil Rupert Gregson-Williams. (beso74)

• - K vytvoreniu intenzívneho vojnového pekla v Okinawe vyrobil tím pre zvláštne efekty nový prístroj, ktorý nazvali „bedňa na bomby". Išlo o kartónovú krabicu umiestnenú v zemi, ktorá obsahuje bezpečné úlomky, ktoré sú odpálené do okolia vysokou rýchlosťou. V zariadení je taktiež umiestnený prvok, ktorý pri odpálení vytvára veľmi oslňujúci záblesk. S tým boli tvorcovia schopní vytvoriť prakticky väčšinu výbuchov, ktoré za normálnych okolností vyžadujú veľké množstvo práce na počítači. (classic)