Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

Životopisný / Válečný / Historický / Drama

Austrálie / USA, 2016, 139 min

"Bože pomôž mi zachrániť ešte jedného..." Mel Gibson si ako režisér vybral veľmi zaujímavý a hlavne skutočný príbeh chlapíka, ktorý odmieta nosiť zbraň a zabíjať. Takmer polovica filmu je zoznamovacia, sledujeme Dossov rodinný život, neskôr prvú lásku, problémy s otcom alkoholikom... Mnohým táto pasáž vadí, alebo sa zdá pridlhá, no ja som si ju užil minimálne rovnako ako vojnovú. Dialógy sú fajn, sympatická Teresa Palmer má krásny úsmev a romantická časť je romantickejšia než vo väčšine čistokrvných romantických filmoch. Hudba aspoň v týchto pasážach nádherne sedí. Výcviková časť rovnako dobrá. V momente keď sa dostaneme na Okinawu začína skutočný masaker, nástup to teda malo poriadny, hneď som si spomenul na vylodenie v deň D vo filme Zachráňte vojaka Ryana. Akčné scény sú fakt bombastické, možno by som Japoncom dal trošku viac priestoru ale inak nemám čo vytknúť. Vadila mi len jedna vec. Niektoré spomalené zábery a hrdinská hudba robí super vojaka z každého, kto je práve v zábere. Hudbu by som v mnohých scénach výrazne stmil, niekde úplne vypustil, aby to filmu pridalo na reálnosti. Sám Doss sa za hrdinu nepovažoval, čo je správne a tak mohol v tomto Gibson aspoň trocha ubrať. Inak fakt skvelý vojnový film, ktorý pre svoju relatívne kľudnú a romantickú prvú polovicu bude určite zaujímavý aj pre ženské publikum. 90%.(21.11.2016)

O Hacksaw Ridge by sa dalo debatovať hodiny. Keď napíšem o ňom jeden riadok, nevyhnem sa pátosu, a keď napíšem viac, spadnem do nekonečnej hĺbky analýzi. A práve preto bude najlepšie, ak si ten kus umenia nenecháte újsť, a pobežíte do kina. Pre mňa osobne najväčší filmový zážitok za posledných 13 rokov.(17.12.2016)

Cukrovinky ze startu, celkový dojem na bodu mrazu. Pan krasaveček nechce zbraň, óóó není to buzík? Ještě pobožný, měl jsem sto chutí snímek vypnout. Averze na válečné snímky je navíc obrovská, nevidím v nich nic zajímavého. V průběhu se konečně začalo něco dít a já i ten telefon pomalu začal odkládat. První výstřely, skvělá akce a já bystřím. Opravdu povedené, říkám si a definitivně odkládám mobil z ruky. Byl jsem ohromen a s poklonou musím říct, že tak silný filmový zážitek jsem neviděl už hodně dlouho. Válečný? Nejspíš nikdy. V životě mě nenapadlo, jak lékař může být ve válce důležitý. Sice jsem psal o horším startu, jenže každý film má rozjezd. Vše jsem předem odsoudil a lituji toho. Nemám absolutně žádné námitky a jde po x letech o válečný žánr, který mi vyrazil dech .. 10/10 = 100%(25.2.2017)

|93%| Viděno v kině. Rozhodně jsem návštěvu velkého plátna k tomuto snímku plánoval. No, jsem teda překvapen. Určitě jsem čekal slušný film, ale ne až takovou pecku. Možná je to tak pouze v mých očích, vysoké hodnocení na CSFD mi ale napovídá, že nejsem jediný, koho tento snímek nadchl. Jednoduchý příběh, dobře napsané postavy, realistickou a intenzivní akci, která byla skvěle natočena, výborný soundtrack, emotivní scény – to vše jsou aspekty, které krásně drží toto dílko po hromadě. Netřeba nic bližšího popisovat. Hlavně, kdo čeká, že se bude ve filmu pouze střílet, tak bude asi trochu zklamán. Tohle je přece válečné drama. Takže asi cca prvních 60-70min tu sledujeme postavu Dosse, který se neúspěšně projevuje na výcvikovém středisku. Celé tohle dění je zajímavé, nenudil jsem se ani minutu. Jakmile započne akce, zůstal jsem s pusou dokořán hodně dlouhou dobu. Vojáci padají jak figurky. Střeva, rozstřílené končetiny, nářek umírajících či těžce zraněných vojáků. Tohle je prostě něco, co mezi pravé válečné snímky patří. Ta drsná realita, nekompromisní a realistické scény. Třeba když trochu srovnám s filmem Železná srdce (tomu jsem rovněž dal plný počet hvězd), tak ten bych spíš pojal jako akční film. Zato tohle už je čistokrevný válečný žánr. První akční sekvence mi trochu připomněla scény z filmu Zachrante vojína Ryana, kde se také s drsností nešetřilo. Poté, co začne Doss zachraňovat zraněné vojáky, tak stoupnou i emoční prvky snímku. Ono už hned, co začal boj, se mi málem zakalili oči. Vidět tolik krutosti, tolik zraněných a zabitých vojáků – prostě to mělo sílu a intenzitu. Gibson to skutečně dokázal. Konečné akční scény byly trošku přehnané, třeba Doss, který odkopává a odhazuje granáty. Ale to je tak asi vše, co bych vytkl. Mohlo to být ještě tak o 20-30 min delší, nějakou 1 či 2 zapamatovatelnější scénu přidat a bylo by to stoprocentní. Ale to jsou jen detaily. Po skončení snímku tu máme asi tříminutovou pasáž archivních záběrů stárnoucích postav tohoto skutečného příběhu. No, jsem nadšen. Ještě jednou tleskám Melu Gibsonovi. Doufám, že se mu v budoucnu ještě něco málo podaří. Ať už to bude jeho režijní projekt či herecký.(15.11.2016)

• Marigold

Anachronický škvár. První třetina čistá nula. Je ta postava dementní? Má Mel rád Forresta Gumpa, ale nechápe nadsázku? Vince Vaughn je zvrhlej joke? Něco tak toporného patří do ideologické ohrádky 90. let. Naštěstí je tu druhá polovina a Call Of Duty: Holy Warfare, hutné válečné porno se slasherovými prvky, které neustále kazí kuní ksicht kocoura Garfielda a Melovy sklony k přepálené religiozně-vlastenecké symbolice (ty vertikály a podhledy, no uf). Střívka a končetiny ale umí zlobivý stařec furt na jedničku. Všechno kolem je nicméně pořád jedna velká řídká stolice. Ryan měl navzdory schématu určitou přiměřenost. Tohle je biblicko-patriotická drapérie za hranou únosnosti. Ten konec je čisté wtf. Dobrý vojín Messi. Parafráze Čety křížená s nanebevzetím? Dejte mi pokoj. Nejsu adventista.(9.11.2016)

• - Pracovné označenie filmu bolo The Conscientious Objector. (MikaelSVK)

• - Film je inspirovaný skutečným příběhem armádního zdravotníka a pacifisty Desmonda T. Dosse, který odmítal vzít do rukou zbraň a přesto bez jediného výstřelu zachránil v krvavé bitvě o Okinawu 75 vojáků. (Zdroj: Bioscop)

• - Desmondovi T. Dossovi (Andrew Garfield) bola udelená Medaila cti od vtedajšieho prezidenta Harryho S. Trumana. (MikaelSVK)