Planeta Česko

• angličtina Planet Czechia (více)

Naše příroda je pestrá jako málokde na světě. Krásu a dobrodružství máme na dosah ruky – stačí se jen dobře dívat! První celovečerní film o české přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás zcela zblízka. Seznamte se s s tetřevem tokajícím za úsvitu, se vzácnými sysly, s nimiž na louce laškují děti, ledňáčkem prorážejícím při lovu střemhlav vodní hladinu, s lososy putujícími z českých řek do moře a zpátky nebo s užovkami v dramatickém zápase s rybí kořistí. Prožijte vzrušující výpravu za muflony, bobry, modrajícími žabáky a desítkami dalších hrdinů. Některé z nich možná ani neznáte – divočina přitom začíná hned za vašimi dveřmi! (Aerofilms)

Endavour

Příjemná podívaná, která zcela určitě splnila svůj účel, jelikož o existenci zubrů v České republice jsem neměl ponětí. Žijeme v krásné zemi. :) ()

Narciska

V komentáři se oproti dokumentům exotické přírody autor věnuje hlubšímu zamyšlení nad filmováním naší přírody. Na začátku mi to vadilo, jsem zvyklá hned se dozvědět, o jakého ptáka či brouka se jedná, ale pak dokument dostál svým slovům a ukázal, že je cestou k jinému chápání přírody, že příroda může být hned za naším domem, že brouk hloubící svou jamku je stejně zajímavý jako slon lámající větve. Podnětný byl dokument také v tom, že ukázal, že lidská činnost není jen destrukcí světa zvířat, ale že naopak tam, kde my vidíme čistě lidský svět nebo největší zničení, zvířata nacházejí svá útočiště, kdo by hledal lindušku v uhelných dolech? ()

JoSte

Za celý film jsem si nezvykl na projev vypravěče, který působí až příliš vyumělkovaně, čteně a nezúčastněně. Taky stopáž byla až příliš dlouhá, snad i kvůli chybějící jasnější obsahové linii. Za ty krásné záběry a ojedinělost ale přesto 4*. ()

Brtniik

Báječný film - kronika jednoho tvůrce při objevování okolní přírody. Pobavili mě titulky, zvláště pak sekce "Hráli: ". Několikrát se mi stalo, když jsem něco komentoval, že v zápětí to víceméně stejnými slovy zaznělo z obrazovky. ()

Ezis

Právě jsem na tom byla v kině a mohu jen doporučit! Nějaké nedostatky to má, trochu tomu chyběl rytmus a hladký tok, hlas Kryštofa Hádka by možná mohl znít příjemněji - ale jinak úžasný projekt! Tetřeví tok a modré žáby jsou velice vzácné úlovky - takový Modrý Mauricius každého fotografa přírody. Povedlo se dobře podat i další neobvyklé zvířecí příběhy. Jednou z myšlenek filmu je, že za divočinou a dramatickými dokumenty o přírodě vůbec není potřeba jezdit do Afriky, stačí mít trochu trpělivosti a zvědavosti. A to film rozhodně dokázal. I pomocí humoru a nadsázky - třeba pošťuchování syslů na sídlišti prezentované dramaticky jako souboj zuřivých lvů - to opravdu stálo za to :-) Přispěla k tomu i hudba, za kterou by se nemusel stydět ani John Williams. Klobouk dolů a více takových filmů! - Mimochodem - trailer, kde se píše: "v hlavních rolích: užovka podplamatá, kulíšek nejmenší" atd. mně připomíná reklamy na Lesy Lotyšské republiky, které jsem vídala v Lotyšsku v roce 2010: Film VÝRÁTOR. V hlavní roli: Výr velký. Režie: Matka příroda. Osvětlení: hvězdy. :-) ()

hazaba

Přiznám se, že jsem byla docela zklamaná. Jednotlivé záběry jsou sice hezké a některé přímo skvělé, ale jako celek to nedrží moc pohromadě a vypravěčská linka je spíš podprůměrná. ()

Heavyman

Nádherné povedené záběry, které nemají na sebe návaznost, omluví jejich kvalita a určitě kus práce co za nimi stojí. Ovšem, že režisér vypráví vlastně sám o sobě, opravdu solidní přírodovědný dokument obsahovat nemá. V porovnání s dokumenty ze zahraničí, snímek působí jako "chudý příbuzný". ()

gombarix

Vizuální stránka skvělá, mnohé záběry jsou opravdu jedinečné. Koncepční a dramaturgická stránka je ale taková jakási jako by dělaná na koleně, a dvojhlasnost vypravěče je také divná. Celek tak působí spíš nadšenecky než profesionálně, což je s takovým materiálem škoda. (O tom děsivém popěvku na závěr radši pomlčet.) ()

Olík

Pro mne a moje okolí téměř povinnost…pan režisér Polák je rodák ze sousední vesničky, s i proti jeho bratrancům jsem hrával fotbal, jeho bratr chodil s mojí sestrou do třídy…prostě téměř soused. Ale víte, jak jsem si to celé maloval? Jenom čarokrásné záběry naší flory a fauny plus působivá hudba na pozadí……nevím proč, prostě jsem žil v domnění, že to tak bude. Ne, že by mi čtený komentář Kryštofa Hádka vyloženě vadil (no možná bych v našich luzích našel vhodnější hlas), ale mnou vysněná forma by mi asi seděla víc. Každopádně hlavní problém mám s celkovou dramaturgií, postrádal jsem jasnou lajnou, až jsem si někdy připadal jako na závodech ve skoku z větve na větev. Jinak samozřejmě oceňuji tu mravenčí práci, snahu ukázat, že i česká příroda může být atraktivní i když se po ní zrovna neprohání zebry nebo dinosauři a především ono neoddiskutovatelné poselství. Bohužel, pokud jste zvyklí si připlácet za nadstandard, budete si připadat jako na návštěvě chudého příbuzného. ()

anitae

Takový trochu jiný dokument, nenudil mě ani děti. Syslíci u sídliště, vlašťovky na nádraží, život v lese, ve vodě i noví obyvatelé v krajině zničené těžkými stroji. Od všeho něco a právě to se mi líbilo. 3-4* ()

Rockerman

Moc hezký dokument, ze kterého je vidět, jak hezká a pestrá je naše příroda. Nevěděl jsem, že housenky modráska "podvádějí" mravence, aby ti o ně pečovali a vychovali až do "nového" motýla. Ani o symbióze listonohů (o jejich existenci jsem neměl páru) s bojovými vozidly v bývalém vojenském prostoru mi nebylo nic známo. Pravda, pana režiséra máme možnost vidět častěji, než kulíška obecného, ale nevadí. Navíc mi mluví z duše, když prohlašuje, že příroda si poradí sama, jen ji nesmíme moc ubližovat. Film určitě stojí za zhlédnutí. ()

boni

Obrazově podmanivé, dramaturgicky odpudivé. Každopádně když člověk vidí ten krásný vizuál a přírodu naší úžasné země, tak nemůže hodnotit nízko. ()

E lan

Úctyhodný krásně natočený projekt o přírodě va naší zemi. Je to taková óda na respekt k našemu tvorstvu, schopnosti přírody se vypořádat s nepřízní jménem lidstvo. Záslužné, zábavné! ()

mira.l

Za mě rozhodně plný počet, jen víc takových!!! Čekal jsem dokument trochu ve stylu "podíváme se na Pálavu, do Lednicko-Valtického areálu, na Třeboňsko, možná na ty nejprofláklejší místa Šumavy či Krkonoš", a když zbyde místo tak možná na jedno, dvě místa jiná, třeba taková Pravčická brána, ta jistě každého posadí na zadek (čti "zná ji aspoň z fotky každý"). Ale dostalo se mi něco trochu jiného. Ano, došlo i na místa obecně známá, třeba na tu Šumavu (nic proti ní, mám ji moc rád a obrázky horských smrčin a Jeho veličenstva rozhledny na Poledníku jsem rozhodně nepohrdl), ale nemalou část filmu tvořily záběry míst, která bych zrovna nečekal, že si někdo vybere pro natočení "divoké" přírody. Takový chocholouš hnízdící pod nějakým stromkem či keřem na rušném parkovišti u obchodního centra nebo to, co lze nalézt na zdánlivě velmi nehostinném místě - těženém hnědouhelném dole, mě docela překvapilo, stejně jako je velmi nečekané hejno syslů uprostřed sídliště. Ale i třeba zpomalené záběry datlíka tříprstého, mlátícího do suchého smrku hned na začátku, byly krásné. Stejně jako jsou fascinující záběry vylidněné oblasti v okolí Milovic, tak trochu připomínající české Serengeti, kam se v posledních letech vrací velcí kopytníci. A na závěr pár záběrů (které musely autora stát nemalé úsilí) tetřevího toku, tak byla nádhera a asi by se daly považovat za zlatý hřeb celého filmu. A ten trochu osobní komentář? Kéž by každý otec přichystal svým dvěma dcerám takový dárek, který je naučí poznávat svoji rodnou vlast z trochu nezvyklého pohledu! ()

Oonika

Moc povedený český dokument se skvělým komentářem. Je milé vidět, že i u nás máme zajímavou přírodu. ()

P.H.

Stran náhledu na fungování přírody až neobvykle osvícené, všemožným rádobyekologům a pseudoochranářům musí při sledování naskakovat mnoho, mnoho pupínků... Scénář (příběh) snaživý a vcelku povedený, byť mírně sebestředný. Střih fajn, přesto s několika brutálními zaškobrtnutími. Asi nejvíc byl znát nedostatek financí - z toho, kde se časově a situačně zadařilo, vylezly opravdu krásné záběry, a na lokální dokument o přírodě jich bylo opravdu dost, část snímku ovšem ta vata neminula. Což ale není výtka autorovi - je zjevné, že kdyby dostal dvakrát tolik peněz a rok času navíc, koukali bychom na něco mnohem vymazlenějšího. Takže celkově nadprůměrná spokojenost. ()

IvonaK

Myslím že autor tohoto dokumentu udělal maximum pro to aby to bylo dobře koukatelné. Bylo krásné vědět že ikdyž si myslíme že v přírodě děláme něco špatně, tak díky těmto činnostem zachraňujeme existenci mnoha subjektů. Jinak krásná kvalita obrazu a dobrý vypravěč. ()

dkas

Krásné záběry, někdy i z nečekaných míst. Nic podobného z Česka si nepamatuji, nicméně ta rovina osobní mi tam trochu vadila. Byla celkem zbytečná. Ale i přesto hezký film. ()

Maniik88

Veľmi pekné a dobré pasáže striedali tie menej podarené. Najhoršie boli autorové úvahy a vstupovanie do dokumnetu. No niektoré zábery mali kvality BBC. Zamerali sme sa na pár druhov, na spolužitie s ľuďmi. No najviac sa mi páčil Šumavský les, ktorý bol nechaný na pospas prírode a tá sa tam krásne obnovuje a dalo to šancu mnohým druhom. Aj ten lom na uhlie bol prekvapivo živý. Takže hlavné posolstvo prírody: neserte sa do mňa, ja to zvládnem aj bez vás, len ma proste neničte, lebo tým ničíte sami seba. ()

lksvcr

Kdybych měl hodnotit pouze zpracování snímku, tak bych dal zřejmě tři hvězdičky. Nicméně, tento film měl i přesah, informační hodnotu, zkrátka chtěl něco předat a to se mu i povedlo, tedy aspoň u mne. Byl jsem fascinován, co za úžasné tvory žije v naší malé zemičce a prakticky celou dobu jsem seděl jak přikovaný a hltal jsem jeden záběr za druhým. Mohu si samozřejmě stěžovat, na trochu chaotické vyprávění a fráze, které se stále dokola opakovaly, ale jsem schopen to odpustiti. Mám pocit, že zde nejde pouze o filmařský počin, ale vskutku o odvyprávění vzkazu. Vzkazu pro nás: Podívejte, tahle úžasná stvoření máte za domem, jsou krásná, vzácná a velmi ohrožená! Miluji přírodu a po tomto snímku ji mám ještě radši, za mě super. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let