Hatari!

Stuart Gilmore

Kostýmy:

Edith Head

• Mol

YOU HAVE BEEN DRINKING A LITTLE, HM? NO MA'AM. I'VE BEEN DRINKIN A LOT!!! V dnešní době tento film vypadá hodně krutě. John Wayne se svou bandou neohrožených "pytláků" loví mírumilovná stvoření, která si spokojeně žila ve svém přirozeném prostředí, které jim po prodeji do zoologických zahrad, nahradí klece a stísněné výběhy, aby se na ně mohli lidé o víkendech chodit dívat. Freaking show. Dřív se to tak samozřejmě nebralo a dnes i některé druhy zvířat žijí pouze v zoo a v přírodě je již nenajdeme. Samo sebou, ve filmu se každý večer chlastá a kouří a nad některými scénami jsem i žasl. Natáčení scén s nosorožcem, muselo být dost nebezpečné. Kurt a Francouz byli super a Brandy úplně vymaštěná, když si nakonec vybrala kapsáře.(2.1.2017)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Kamera(18.3.2004)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $12,923,077Tržby Celosvetovo $-(19.4.2009)

Škoda že John Wayne nedostával mnoho příležitostí uplatnit komediální talent, ačkoli ho skutečně měl. Howard Hawks, tvůrce legendárních a geniálních westernů s tímto hrdinou, do toho šel a vyšlo to na výbornou. Vynikající dobrodružná komedie, která dokáže pobavit po celou dvou a půl hodinovou stopáž. Kromě Johna Wayna zde předvedl svůj komediální talent i Hardy Krüger, Red Buttons nebo i westernista Bruce Cabot.(13.2.2005)

V podstatě od samého začátku jsem tušil, že Hatari bude mít na nejvyšší hodoncení! A nemýlil jsem se. Dobrodružný snímek Howarda Hawkse s Johnem Waynem v hlavní roli je správnou oddechovkou s dávkou slušného a nevtíravého humoru. Příběh je sám o sobě zajímavý a je okořeněn o dvě romantické linie. Nechybí tu však ani porce napětí. Stejně tak tu není nouze o dobrou hudbu a příjemné záběry kamery na africkou přírodu. Herecké výkony ústředních postav diváka potěší a pokud mu nevadí sledovat film, na němž je jeho stáří patrné, bude určitě spokojen. Posledních 10 minut sice již hraničilo s trapností, což mírně zkazilo můj celkový dojem, ovšem kvůli tak krátké pasáži neuberu hvězdičku z jinak parádní podívané.(28.12.2012)

Ta melodie! :-))(28.9.2010)

Místy vtipné, kamera super, režie standard. Ale milostná zápletka? Jedním slovem: utrpení.(17.12.2008)

,,NUŽ PÁNI, KTO JEJ POVIE ABY ODIŠLA?" ,,NOSOROŽCE, SLONY, BYVOLY ... A ZELENÁČ:" __ Kedysi dávno som videl film, v ktorom kdesi v savane pomáhali belochovi pri stavbe hospodárstva černošskí väzni, čo robilo vrásky na čele najmä jeho manželke. Dlho som bol v presvedčení, že to zaujímavé dielo sa volá Hatari! a bol to dôvod, prečo som si v tejto mylnej mienke pustil toto africké dobrodružstvo. Popis deja? Najprv márne chytajú nosorožca, potom postavy medzi sebou vedú nezáväzné rozhovory, chytajú žirafu, ďalšie rozhovory a riešenie vzťahov medzi niektorými postavami, chytajú zebru, rozprávajú sa, chytajú opice, opäť riešenie vzťahov a nejaké omáčky, opäť chytajú nosorožca ... Nemožno povedať, že by tieto opakujúce sa eskapády napriek pomerne slaboduchému deju boli vyložene nudnými, avšak na ploche dve a polhodiny je ich až príliš. Skrátiť film minimálne o polhodiny a odstrániť tak z neho celý rad do očí bijúcich zbytočných scén, vrátane detinského humoru by bolo len ku prospechu veci. Wayne hrá rovnakého frajera ako v ďalších iných 100 filmoch, zato vynikne dynamická kamera s krásnymi scenériami a Marciniho hudba s nefalšovaným africkým koloritom. (82. hodnotenie, 13. komentár k filmu)(21.1.2013)

Úchvatná práce se zvířaty, která se jen tak nevidí. Ano, je to o lovení zvířat, ale když nic jiného, je to o lovení pro zoologické zahrady. To, jak se tu skutečná zvířata někdy chovají, je až neuvěřitelné. Asi si také ochočím svého geparda. John Wayne tu má roli klasického tvrďáka, kterého musí žena dobývat. No, netrvá jí to dlouho. Přesto, že se romance táhne celým dvě a půl hodiny dlouhým filmem, je tu mnoho záběrů z africké divočiny, které stojí za to.(13.12.2014)

Symbióza s přírodou sice občas lehce vázne zbytečným nadužíváním zadní projekce, ale vše plně vynahrazují úžasně zpracované lovy divoké zvěře ve volné přírodě (raději ani nechci vědět, kolik pokusů bylo k natočení potřeba a kolik nervů to muselo celý štáb stát). Ostatně rozličné druhy zvířectva jsou hybatelem příběhu a i uvnitř rezervace jsou zvířata nositelem komických situací (u nahánění pštrosů, které se zvrtne v nahánění černoušků, jsem se skutečně pobavil). Naštěstí i lidská osádka africké savany má co nabídnout, takže ten čas strávený ve společnosti Johna Wayna a jeho party byl příjemným zážitkem. 85%(11.12.2010)

Za čtyři kvůli sekvencím s odchyty divokých zvířat, herečky nepatří k typickým "hawksovským" hrdinkám, zlatá Rita Heyworthová (Only Angels Have Wings) nebo Lauren Bacallová (To Have and Have Not).(15.2.2012)

• fantoci

Staré dobrodružství.(28.6.2005)

Reziser Howard Hawks /Big Sleep, El Dorado, Rio Bravo/ natocil len priemerny safari film. Film ide podla sablony dialogy - safari - dialogy - safari - dialogy ..... Dialogy su obcas len prazdne rozhovory o nicom, safari zase nenadchne. Len sa herci prevazaju v autach a nic realne sa nestane. Preco davam priemer, bola len slusna rezia a africke realie Vychodnej Afriky, konkretne dnesnej Tanzanie. 60 %(10.5.2016)

Odchyt zvierat v reálnom prostredí oceňujem na tomto filme najviac, snáď to je tak jediné čo bolo na filme zaujímave. Zvieratá zaujali viac ako samotný kŕčovitý John Wayne a jeho spoluherci, ktorý riešili svoje vtipne nevtipné vzťahové doťahovačky, ktoré v konečnom dôsledku nikoho aj tak nezaujímali. (2,5*)(2.4.2017)

• JohnSmith

Kdyby to nebylo tak zbytečně dlouhý. Jinak docela vtipný(10.2.2013)

• JankaJBLK

2* dávam hlavne za zvieratká, žirafky, zebričky, sloníky....tie boli na filme najkrajšie:) Inak film dosť dlhý a zbytočne natiahnutý, stále sa tam riešili vzťahové problémy a lovili....takže žiadna sláva inak....(1.4.2017)

Výborný film se skvěle natočenými sekvencemi odchytu afrických zvířat. Jen jsem si pořád říkal, proč nepoužijou normální uspávací náboj? Že by se začátkem šedesátých let ještě nepoužívaly? Opravdu nevím... Jinak mi tady moc nesedl John Wayne. Raději ho vidím v sedle koně než na kapotě auta...(26.4.2004)

Orginalní Manciniho hudba, Ale jinak bohužel jen nuda. Jalové.(12.2.2011)

Komedie z africké divočiny mne pobavila, především vtipnými dialogy a k pohodě přispěla také kamera krásnými záběry na divokou přírodu. John Wayne si vedl opět skvěle.(9.6.2007)

• fandorin1

Zdlouhavý film. Scény odchytu divokých zvířat mají spád (opravdu na svou dobu výborná kamera), ale po čase unaví, protože schéma se opakuje. Komické scénky se rovněž opakují a hraničí s trapností. John Wayne je toporný jako obvykle, herečky moc talentu nepobraly. Milostná zápletka je k uzoufání. Slabší průměr až podprůměr.(5.5.2013)