Anihilace

• Velká Británie Annihilation (více)

Na Zemi se objevil nový, neznámý ekosystém. Každý, kdo se ho rozhodl prozkoumat, v něm nenávratně zmizí. Až na manžela mladé bioložky, která se teď vydává v jeho stopách, aby pochopila, proč se tak změnil. (Cinemart)

Godhaj

,,The shimmer is aprism but it refracts everything.“ Na tento film jsem se hodně těšil, protože knižní předloha je nádherná kniha, která vybízí k zamyšlení se nad ekosystémem přírody a na otázku, jakou roli v něm hraje člověk, kde jsou hranice živých bytostí, a zda-li tyto otázky nevnímáme celé špatným způsobem. Oproti tomu došlo u filmu ke značnému zploštění. Tajemnost a neurčitost zóny se tu v půlce filmu vysvětlila, v závěru navíc zjistíme i příčinu, jak zóna vznikla. Atmosféricky je děj laděný do survival hororu s nechutnými scénami s vnitřnostmi, což se mi vůbec nelíbilo, a film by se bez toho klidně obešel. Na druhou stranu je sympatické s jakou odvahou se tvůrci pustili do vyobrazení Crawlera, u kterého při čtení předlohy pracuje představivost na maximum a stejně to zcela nelze. Hlavní čtveřice vědkyň je ve filmu pojata bohužel víc univerzálně než v předloze, takže nesympatická Natálka je zase za největší hrdinu, která umí ze všech vše nejlépe. To jde přitom zcela proti předloze a určitá vnitřní soudržnost tím trpí. Škoda, že tento film nebyl pojat s menším rozpočtem a více podle předlohy. Větší rozpočet patrně stojí za tím, že je to celé dost ploché, aby to pochopilo co nejvíce lidí. Annihilation by si dle mého názoru zasloužilo mnohem intelektuálně náročnějšího zpracování, např. jako Tarkovského Stalker. Škoda. ()

beso74

Garland sa rozhodol vytvoriť ďalší svojrázny filmový vesmír a k tomu účelu si vybral hrdinku, ktorá sa podobne ako jej predchodcovia Orfeus či Alica vyberá do veľmi zvláštnej krajiny, kde je všetko iné, nie je to síce podsvetie či krajina za zrkadlom, ale jednoduchšie to určite mať nebude. Kdesi v bažinách Floridy vznikla akási anomália a tá transformuje okolie do niečoho nevídaného, hýriac nevídaným množstvom nových foriem života. Len tak mimochodom, transformácia pohlcuje všetko staré a takmer všetci, ktorí sa do oblasti X dostali, sa už nikdy nevrátili, až na Kanea, manžela vedátorky Leny, avšak aj on trpí ťažkými následkami. A tak sa Lena pripojí k novej - čisto ženskej výprave. Svet "Shimmeru" je hrozivo krásny, námet určite nie tuctový. Avšak, aby sa to u mňa dostalo do nadpriemeru, chýba tomu na konci istý zmysel. Je škoda, keď divák na konci filmu musí dať za pravdu Kaneovi a na väčšinu zásadných otázok si odpovedať:"Neviem..." ()

Ondr0n

Chápu, že tento film spoustě lidem ze zřejmých důvodů vadil, ale mně k naprosté spokojenosti stačil úchvatný vizuál, tuna nápadů, hutná atmosféra, bezchybné obsazení a to, jak nádherně divné to dohromady je. ()

Don82

Vcelku jednoduché sci-fi, hlavně co do vyprávění. Líbila se mi atmosféra a ta neobvyklá "biologická" podstata filmu a myšlenky kolem toho. Zbytek je taková nic moc omáčka, bez hlubšího příběhu nebo postav. ()

Dantte..

Po hodně dlouhé době dobrý "mindfuck" a po dlouhé době film, který mě přiměl zapátrat po internetu o celkovém významu a významu jednotlivých scén a motivů. Nebyl jsem daleko od svého vlastního názoru, ale až vysvětlení jednotlivých aspektů od režiséra a mnohem pozornějších diváků než jsem já, jsem uznal výjimečnost tohoto snímku. Alex Garland nedělá kompromisy, takže pokud nejste cílovka, tak prostě máte smůlu a stejně jako Kubrickova Vesmírná odysea, Tarkovského Stalker nebo Lynchův Mullholland Drive má film úplně jiný význam než ten, který sledujete ve filmu. Je to osobité dílo vyjadřující autorovu myšlenku, ale ponechává diváka, aby si výsledný klíč dotvořil sám na základě indicií. ()

DaweForeman

Úrovňově bych to přirovnal k počinu "Příchozí", kdy tu máme zase zasazený sci-fi prvek na Zemi s nějakým tím mimozemšťanem. Tentokrát to není ale emocionální počin, ale více spíše psychologický a (r)-evoluční. Je tu několik opravdu napínavých momentů s faunou a florou dané oblasti, které si člověk opravdu užije jako v nějakém jiném slušném hororu. Dále tu je pak spousta otázek ohledně toho, co je vlastně skutečnost a co ne - od které fáze filmu je divák uváděn v klam. Bohužel ale příběh ve výsledku neřekne nic osvěcujícího a tak tu máme další počin bez konce, kde se hlavně osvěcují některé myšlenky - tedy cesta je cíl. Graficky je to celkem povedené, ale v mnoha situacích si člověk připadá, jako kdyby na něčem ujížděl, protože si tu užije i po hudební stránce několika psychedelických zážitků. ()

Toshio

Pseudovědecká kokotina, u který jsem ale vydržel ty dvě hodiny. No nechápu, proč zrovna Alex Garland a Natalie Portman tohle dělají. S "podobným" Arrival (2016) se nedá srovnávat. ()

Ex_Machina

Rozporuplné a ťažké sci-fi, ktoré sadne málokomu pre jeho pomalú formu podania s neustálou otázkou čo si o tom všetkom myslieť. To o čom to celé bolo, pochopíte až na úplný záver a dostane to ucelenú, no najmä desivú formu. Ponaučenie z filmu znie: pokiaľ sa inteligentný mimozemský mutačný ekosystém rozhodne prevziať moc nad zemou, urobí to bez ohľadu na to, či sa mu v tom bude snažiť niekto zabrániť alebo nie. ()

wege

Celé to bylo takové umělé, bezkrevné, chaotické. Dějové, hereckými výkony. Navíc mi přišlo, že se to zbytečně snažilo o nějaké ekologické poselství, které se nepovedlo a vyšumělo do ztracena. Zanechalo to ve mně jen pocit, že ambice byly daleko vyšší než výsledný produkt. ()

Katka232

Já dlouho přemýšlela, kolik hvězdiček dát? Dávám za 4 a poctivé. Opravdu se mi to líbilo. Je to jiné a přes to tak povědomé. Já se u filmu nenudila a hltala jsem každý okamžik. ()

Ikedar

Osobne mi film svojou atmosférou a rozprávaním zľahka pripomínal Tarkovského, a nebyť trochu premrštenej sekvencie s medveďom, ktorá mi k celkovému konceptu až tak nepasovala, išiel by som s hodnotením možno ešte vyššie. Každému fanúšikovi sci-fi by som snímok určite odporučil, už len kvôli neskutočne autenticky vykreslenému prostrediu. Svet mimozemského ekosystému alebo tzv. The Shimmer, je tajuplným miestom, a mňa veľmi bavilo ho spolu s hlavnými predstaviteľkami objavovať. Je tam niečo z poetiky Stalkera alebo videohry Everybody's Gone to the Rapture. A podobne ako u každého dobrého sci-fi, aj Annihilation obsahuje reálne témy nám blízke. O rakovine, leukémii a neregulovanému deleniu buniek celkovo sa tu myslím nehovorí len tak. ()

XXXXXXXX

Sem tam karma, uživateli bojleru Vade Vetro! Trvalo to sice třicet šest let, ale tam, kam TO před nějakou tou supernovou kdysi jedna šedivá, hranatá krabice volala, někdo konečně zmáčknul tlačítko s nápisem „Přehrát nepřečtené zprávy“. A tak tedy pět krvácejících, přesto však stále žijících, (docela hlavolam, že?) expertek postupně přispívá do nově se tvořícího ekosystému svým nezanedbatelným vkladem. Někdo si hraje na honěnou, někdo rozšiřuje místní potravní řetězec a najdou se i takové, co by si nejraději se Siri zahráli hru na doktory! Výsledný wtf efect, je pak asi takový, jako když perfektně zaleželá dvacítka jménem Karla, odkryje bouli v kalhotách a chraplavým barytonem, kterým nejprve sděluje, že se narodila jako Karel, Vás vyzve, že klidně můžete pokročit na další metu! ()

ervina

Až k majáku mě to bavilo, bylo to originální. Pak přišla nuda. A to jsem zjistila, že je to první část trilogie. No, nevím. ()

unique

Zklamání. Doufal jsem ve více akce a temnější příběh. Místo toho hodně barviček, kytičky, genderová nevyváženost "správným" směrem a po tom zrcadleném finále v majáku mi zůstala pachuť v ústech. ()

intro

Na zabití nudného víkendu můžu jen doporučit. Mohlo tam být víc zmutovaných věcí, ale i tak - dávám 70 % ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt