Anihilace

• Velká Británie Annihilation (více)

Na Zemi se objevil nový, neznámý ekosystém. Každý, kdo se ho rozhodl prozkoumat, v něm nenávratně zmizí. Až na manžela mladé bioložky, která se teď vydává v jeho stopách, aby pochopila, proč se tak změnil. (Cinemart)

iXtr3m3

Veľmi zvláštny film. Nedokážem hodnotiť slovami "dobrý" alebo "zlý" či ich formami. Jednoducho zvláštny. Miestami úžasná audio kulisa, nemyslím hudbu, ale zvuky, jasný útok na Arrival (na ktorý mimochom samozrejme nemá ani zďaleka, ale ako pokus sa to ráta), vizuálne podmanivé a fakt uletené a originálne. Herecky nie najhoršie, ale je pravda, že okrem Natalie Portman by som vyvraždil všetky ženské sám a to hneď najmä kravu Jennifer Jason Leigh. ()

666Carnage

Film, který není nijak převratný ale dost originální a ty recenze stylu nej sci-fi roku 2018 se podle mě nekoná ale film si mě na ty dvě hodiny udržel a Natalie Portman mě bavila. Ekosystém v záři je fakt pěkný a to co se tam z něčeho nebo někoho stane je fakt moc zajímavý. U mě vyhrála scéna s medvědem v baráku, tam jsem tedy koukal, jak blázen a přišlo mi to hodně originální. Garland je dobrý scénárista a i jeho režisérské počiny nejsou špatné určitě mají něco do sebe. Knihu jsem nečetl, takže nemám srovnání ale pokud někoho sci-fi baví mrkněte třeba si tam něco najdete. Audiovizuální podtext byl super. Jen nevím zda jsem pochopil plně tu filozofickou myšlenku, která je zde cítit. Za mě 75% ()

Testament odpad!

64%, děláte si ze mě prdel? Anihilace pod záštitou Netflixu a co jako, když celý film je úplně o ničem a na závěr přijde do toho "šok" a hned tam vlepíme titulky...No to snad ne. Takže, triky úplně otřesně amatérské, děj se táhne víc, než týden před výplatou a že je tam Natálka Portmanová v hlavní roli, z toho se opravdu neposeru. Úplná nuda, kdy jsem celý film čekal, co se stane za zázrak v podobě závěrečné pointy. Ne, ne a 100x ne. Bylo mi jedno, jestli hlavní hrdinky přežijí, nebo ne. Tohle bych nedoporučil ani vlastnímu nepříteli. 2 hodiny ztraceného času. Hned po "Příchozích" další jasné zklamání na plné čáře. Je mi jedno, kdo a jak tenhle škvár obhajuje, protože tady není co obhajovat. ()

Devadesát Dva

"Ten film byl divnej." Opakovali jsme nestále, mezitím, co jsme kritizovali efekty, špatnou dramaturgii, "flashbacky" (kapitola sama o sobě), absenci něčeho, o co se opřít, je ale zajímavé, že film o asimilaci a změně genetické struktury podobně kopíruje a asimiluje koncepty, náměty a motivy z jiných filmů. Vcelku zklamání i přes svoje úspěchy, a to mám rád podobný věci. Musím si najít ten song. ()

Madluska

Velké zklamání - gendrově "osvěžující" rádoby blockbuster, který ale nemá nic, čím by zaujal, snad jen tou paní Portmanovou na plakátu... (Pánové by možná něco našli v upocených drsňačkách navlečených v tílku, ale nevím nevím, možná je to i na pány tvrostva trochu málo.) Dlouhá nuda, která se v podivném světě vleče odnikud nikam, celkem zmateně (a troufám si říct i zbytečně) nám tu a tam utrousí něco ze soukromí aktérek a především která hrdě třímá transparent "muži zklamali, nahradíme je my, silné a sebevědomé ženy" (ano, využívám citaci z kazety v Přátelích :-)). Když už má něco šanci na úspěšné zapojení do příběhu, scénáristi to hodí do kytek. Příkladem budiž celkem zajímavá myšlenka zrcadlícího MZ organismu, již ale totálně oddělal závěr, který a) jsem prostě přes sebevětší úsilí nepobrala, b) byl opravdu děravý jak ponožky hrdinek po týdnu nepřetržitého užívání. Nemusím snad dodávat, ke které verzi se přikláním. P.S. Ani ta grafika mě moc nesebrala - všechno to rakovinné bujení mi připomínalo americké středoškolské výtvarné projekty z béčkových seriálů a ani animace se moc nevydařila - krokodýl byl až komický, i přes nezbytný "lekačkový" úvod. Ještě teď, když píšu komentář, jsem vlastně naštvaná, že jsem tím ztratila skoro 2 hodiny života. Na odpad to není - ale rozhodně už nikdy více. Jo a hudba dobrá. ()

klukluka

Vizuálně pěkný, ale žádná jiná pozitiva na tom nenacházím. A to ani nemluvím o tom, že mě tady připravili o jednu z mých filmových lásek. Natalie bohužel jaksi odkvetla. Proměnit se znovu v kytku přece nemusí být tak špatný, Natalie? Lepší, než dokončit započatou přeměnu ve starou, seschlou větev. No ni? ()

r_t_fish

Sunshine pokládám za vynikající sc-fi a bráním ho celé roky, Ex Machina je přeceněný, ale pořád velmi dobrý film. Tenhle pokus o komornější Arrival se ovšem rychle zvrhne v jalové béčko, nic slabomyslnějšího jsem neviděl od Trhala (zmutované) fialky dynamitem v roce 1995. Jeden bod za několik působivých scén ze "zóny". ()

Dallon

Působivé sci-fi nemá o napětí nouzi, akčně naladěného diváka však neosloví. A nezachrání to zřejmě ani přerostlý krokodýl, ani zmutovaní živočichové. Musím pochválit krásný vizuál a zajímavou paletu barev. Konec byl zvláštní ale jinak....jinak to bylo nijaké, nevím jak bych to popsal, z filmu jsme byl rozčarován. A do ted nevím co si o něm mám myslet. Za mě 6/10 ()

see_sawandrew

Velký potenciál předlohy jednoho z nejvýznamnějších zástupců hnutí New Weird pohřbený snahou vše srozumitelně vysvětlit. V okamžiku, kdy celé velké tajemno rozlouskne buchta naprosto pitomou dedukcí, jde celá atmosféra do háje. 60% ()

Milano33

Annihilation prišiel so skutočne fascinujúcim nápadom, ktorý si pohráva s genetikou, mutáciou a (ne)prirodzeným vývojom. Annihilation sa nám snaží predať správu o globálnych problémov, ktoré sužujú životné prostredie. Environmentálna a ekologická agenda je v tomto diele pojatá veľmi pútavo a prostredníctvom strhujúcich výjavov ich predáva spätne aj divákovi. Esencia tohoto počinu spočíva práve vo vzniknutej ekologickej bariére, ktorá vplýva na naše prostredie. Avšak robí mi veľké problémy určiť, či vyslovene negatívne alebo ide jednoducho iba o zmenu, na ktorú sa treba navyknúť. Annihilation je vskutku zaujímavým mixom Sci-Fi, Thrilleru, Horroru, Drámy i Mysteriózneho a Dobrodružného žánru. Fantasktná Sci-Fi zložka filmu je dosť očividná - to, čo dalo za vznik tejto anihilácii (zničeniu/rozkladu) ekosystému a rovnakým dielom aj tie abnormálne javy, ktoré sme mali možnosť pozorovať vo vnútri tejto biologickej anomálii, reprezentujú vedecko-fantastický žáner. Do tohto ojedinelého ekosystému sa vydajú i naše postavy, na čele s krásnou Natalie Portman, a zažíjú tu nejedno dobrodružstvo, ale popri tom sa taktiež venujú výskumu. Výpravná a exploratívne stránka filmu funguje veľmi dobre. Celý tento fenomén je zahalený záhadou, ktorú postupne rozmotávame, a mysteriózna atmosféra pri tom zohráva výraznú rolu. Ďalej tu máme zjavné horrorové či thrillerové pasáže, ktoré dokážu nahnať divakovi strach a držať ho v neúnosnom napätí. V podstate sa dá o Annihilation hovoriť, ako o eko-horrore. Na pozadí tejto ekologickej katastrofy dochádza k úplne novým, doposiaľ nevídaným genetickým mutáciám. Príroda, fauna i flóra nadobúdajú nové tvary, ktoré sú velice podmanivé a zároveň bizarné. Všetko to je naozaj krásne nasvietené, nasnímané a plné pozoruhodných farieb. Stretávame sa tu so všelijakým krížením, postupným kryštálizovaním a dokonca až s imitovaním. V tomto deformovanom ekosystéme sa rastliny naučili rásť i na žijúcich a chodiacich živočíchov a rastú takisto i do obrazcov, ktoré nápadne pripomínajú práve ľudí, a na druhú stranu zvieratá sa naučili imitovať ľudský hlas. ()

Han22

Konečně v těch "béčkových" sci-fi jednou pořádný námět - od majáku se šíří divná záře, která pohlcuje celé okolí a po půlhodině seznamovaček se to vydá prozkoumat skupina vědkyň. Vynikající nápad, zvědavost co tam najdou, podpořený občasnými zajímavými efekty (stromoví lidé) a slušné finále i pointa. Bohužel do rukou to místo někoho kdo má cit pro podobné náměty dostal nějaký artový nudil a tak je tempo doslova mrtvolné, herečky včetně Portmanové hrají unyle, je to plné táhlých dialogů a už tak pomalé vyprávění ještě zabíjí dlouhá stopáž a tuna naprosto zbytečných vztahových flashbacků a flashforwardů. Byl jsem zvědavý, ale zároveň se příšerně nudil to je škoda. Sestříhat to a vyhodit všechny zbytečné zdržující scény a mohlo to být mnohem lepší, takhle jen 3*. ()

borec999

Zaujímavý námet, prvotriedna technická a vizuálne stránka, zázemím (40 mil. rozpočet) aj obsadením (dosť známych tvárí, Alex Garland za kamerou) jeden z ambicióznejších hororov. V prvej polke ešte pre mňa celkom pútavý (dokým som presne nevedel o čo ide), no v druhej s odhalením tajomstva a prepnutím do umeleckého filmu a regulérneho sci fi pútavý už omnoho menej. Natalie Portman výraznejšie nezažiarila ani nesklamala podobne ako ďalší herci. Osobne som od Annihilation čakal omnoho viac hororu ako som dostal, a to bol jeden z hlavných dôvodov (spolu so záverom) prečo ma film až tak úplne nestrhol. Aj keď ako zlý film, ho rozhodne opísať nemôžem. Lepšie 2* a 45% ()

Corpsegrinder

Tohle je přesně to co jsem chtěl od loňskýho Arrivalu. Nářezový sci-fi který úspěšně vylepšuje hromadu inspirací z už natočenejch filmů, a že těch inspirací je jak nasráno. Lidi jich tu vypisujou hodně, mně osobně to svým způsobem hodně připomínalo The Thing s trochu širším zaměřením na faunu a flóru, s trochou Pavučiny snů a barevností Skull Islandu. Obsazení je sympatický, Natálka je s věkem hezčí a hezčí. Soundtrack okamžitě kupuju. Jen ten konec je bohužel stokrát viděný klišé který nemá šanci někoho překvapit. ()

MaaaR@

Jak poslední dobou padají rozhodnutí točit nějakou adaptaci: "Hele, nenatočíme nějakej film? Tak jo, ale nemám žádnej dobrej nápad. Hmm tak vyberem nějakou knížku, která měla úspěch, nalákáme tím hromadu lidí na název, protože přece budou čekat, že to bude mít děj podle předlohy. Ok, ale hele, já si myslím, že my máme daleko lepší nápady, než ten, kdo to napsal, navíc proč by lidi chtěli koukat na věci, který se jim na tý knížce tolik líbily. Necháme tam jen pár základních věcí a zbytek vymyslíme daleko líp, než jak je to v originále." No, ne, nevymyslíte. Když se oháníte knižní předlohou, tak se jí držte a neberte si jen to, co se vám hodí pro marketingový účely. ()

aquiver

I přes celou řadu výhrad se mi tento nepředvídatelný a originální film o expedici několika žen do neznámého ekosystému líbil, o viděném jsem přemýšlel dlouho po jeho skončení. Je to další alternativa střetu s neznámem, představa mimozemské kultury a jejího buněčného šíření - zdvojování či kopírování do později mutujících rostlin, zvířat a lidí. Nad výbavou a složením expedice se asi většina diváků ušklíbne, ale stále si tento snímek můžeme užít jako tajemnou dobrodružnou cestu do neznáma. Druhou chybou je, že některé interpretace jsou tu ponechané na divákovi a nenabízí plné uspokojení. I tak bych chtěl vidět další díl. 65 % ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt