Cesta do fantazie

• Japonsko Sen to Čihiro no kamikakuši (více)

curunir

Nikdy som veľmi neholdoval japonskému anime a tak som aj vzhliadnutie Cesty do fantázie nijak neodďaloval, ale ani nijak nevyhladával i keď sa odvšadiaľ hrnuli pozitívne recenzie na tento film označujúce ho za najlepší animovaný film všetkých čias. Tak trochu som ale tušil, že s týmto tvrdením nebudem tak úplne súhlasiť - dobrý film to je, ale najlepších animákov mám niekde inde. Jedným z najväčších záporov je trocha prehnaná 120 minutová dĺžka a keby bol film o polhodinu kratší, mohol by byť viacej záživnejším. Dej je rozvláčný, zdĺhavý a častokrát dosť nudný, niekedy ako keby sa fantázia vytrácala. Prvá polhodina je veľmi vydarená, ďaľšie vydarené pasáže sa niekoľkokrát počas filmu objavia, ale častokrát som sa tiež pozeral, kedy to skončí. Viacej som očakával aj od nápaditosti a originality, samozrejme mnohé pasáže boli úžasné a neopakovateľné, ale omnoho zaujímavejšou sa my zdala Princezná Mononoke (aj tu prehnaná dĺžka). Oceniť zase musím peknú myšlienkovú bohatosť, taktiež aj animáciu a skvelú sediacu hudbu. Oscar je rozhodne zaslúžený, avšak osobne som očakával viacej, takže plné hodnotenie tu odomňa nebude, snáď niekedy nabudúce. ()

F.man

V tomhle žánru se absolutně nevyznám a jediný důvod proč jsem na Cestu do fantazie koukal, je její všeobecná oceňovanost. Fundované komentáře tedy nechám tentokrát ne někom jiném a dodám pouze za sebe, že mě tahle perfektně animovaná podívana dostala. Opravdu jsem byl přenesen na nádhernou Cestu do fantazie. Miyazaki mě zaujal a určitě plánuju další díla z jeho tvorby. ()

PauloZ

Pěkné, dojemné, romantické a dohromady to dává dokonalý celek. Obzvláště práce a hra s transparentností barev se mi hodně líbila, na tom si dali tvůrci pěkně záležet :) ()

Haluzz

Nakolik se dají recyklovat motivy většiny západních pohádek, nakolik se dají po Miyazakiho úpravě( samostatnost/nesamostatnost, nejednoznačnost postav, svědomí) přečíst/přeluštit a jsou jí vůbec nějak obohaceny ? ()

Rybizek

Musím se přiznat, že film jsem odkládala, jelikož styl "anime" mi nic moc neříkal, alespoň do téhle chvíle ne. Od začátku mě obraz totálně vtáhl do světa malé Chihiro a já ho hltala jedním dechem. Vizuální stránka filmu mě okouzlila natolik, že jsem s hodnocením musela jít na plný počet, 91%. ()

draggo

Velmi příjemné překvapení. Japonské filmy nijak zvlášť neznám, a tak jsem absolutně netušil, co mám očekávat. Výsledek je velice krásná a upřímná pohádka, která chytí za srdce. Animace je velice podařená, zase je to něco úplně jiného než americká tvorba. Rozhodně musím vyzdvihnout i hudbu - tyhle japonské motivy já prostě miluju. Po dlouhé době zase jeden film, který mě dokázal opravdu pohltit. Možná si to jenom namlouvám, ale myslím, že je v něm daleko víc než se zdá na první pohled. /viděno na DVD: 90% a 5*/ ()

Anchi

Tohle umí jenom Japonci... Co záběr to fantastická scéna naplněná neskutečnou představivostí... Jednoznačně nádherná vizuální i emotivní podívaná. ()

Džany

Dlouhé, nudné a zbytečně roztahané. Nikdy jsem neměl rád podobné anime / japonské výmysly (omlouvám se všem, které tento název urazil) a nikdy asi ani nebudu. Jediné plus (i když opravdu velké) bylo naprosto bezchybné zpracování, které ze mě vydolovalo alespoň ty dvě hvězdičky. ()

depony

Dobře, fajn, dostali jste mě. Ano, zase jsem si trochu poplakal, chvilkama jsem se bál, též jsem se bavil. A celkově jsem měl z tohoto snímku skvělý pocit. Asi se dám na japonštinu... hai :-) ***** ()

Desiree

Míváš barevné sny? Někdy tak bizardní, že sám nechápeš, jak se to v té Tvé hlavě vlastně mohlo zrodit? Cesta do fantazie je ( stejně jako třeba "švankmajerova" Alenka ) dokonalé zobrazení tajemných lidských snů. Velmi obdivuji tvůrce scénáře. Mít takový sen je jistě velmi inspirativní, ale jak ho, sakra, tak věrohodně dostal na papír, potažmo na plátno. Já ho většinou zapomenu dříve, než vypnu ten hrozný drnčivý zvuk, který mou cestu po fantazii právě přerušil... ()

Cimr

Tisíce úžasných nápadů, perfektní animace, poetické záběry, nádherná hudba. A vše v jednom jediném filmu, aniž by to vyznělo rušivě. To je prostě fantazie! ()

Sten2

Taková japonská Alenka v říši divů. Krásný svět fantazie a krutosti kde je možno téměř cokoliv. Krásné a různorodé druhy postav se tu setkávají v lázních kam se omylem dostala i Chihiro a nutno říct, že lázně jsou mnohem zajímavější tady než jak je známe my. Chihiro cesta plná divů, kouzel, přátelství i nenávisti je krásnou ukázkou toho, že i s kresleným filmem můžete prorazit mezi špičku.Dal bych čtyři a půl kdyby to šlo. ()

baribal

mírné zklamání... oproti Princezně Mononoke jsem se tak nebavil... Bylo zde ohromné množství nápadů a fantazie, ale celý příběh se v podstatě odehrával na jednom jediném místě. Musím přiznat, že už jsem se nemohl dočkat konce... slabší čtyři hvězdičky... ()

Krissty

Vypadalo to hezky, ale to je tak všechno.. Kdyby tam nebyly ty krásné a mnohdy i roztomilé animace (pro mě osobně zvítězily na celé čáře saze!), tak bych to vypnula hned.. Tahle jsem to vydržela dokonce déle než hodinu a půl.. A to bych řekla, že je opravdu hodně.. Nejen, že mi ten děj nepřišel nijak zvlášť zajímavý, celé to byla úmorná nuda.. Těšila jsem se na to, že se vrátím do dob, kdy i já jsem měla fantazii bez hranic, ale tohle? Tento film mě opravdu hodně zklamal.. A mně se vážně stává jen zřídka, že film vypnu ještě před koncem.. ()

Krt.Ek

Pan Miyazaki má tedy slušnou fantazii a proto jsem rád, že nám do ni otevřel vratka, tolik různých postaviček do kabaretu a tolik podivných motivů se totiž na obrazovkách, tak často nevidí. Neskutečný animák u nějž chybí k páté hvězdičce opravdu kousek. Rozhodně musím Miyazakiho anime tvorbu dále sledovat (což platí pro všechno anime), vypadá to vypadá, že originální a nejnápaditější kreslené snímky netočí hollywoodská produkce, ale japonští hračičkové. 80% ()

zdepapepa

Můžu si za to sám - kdybych Spirited Away viděl jako svůj první anime film, jako mnoho jiných lidí, ve svých formativních letech (s jejichž sklonkem by korespondovala premiéra tohoto filmu), určitě bych hodnotil výše. Nečekal jsem od toho druhý příchod Ježíše Krista, ale určitě víc než čeho se mi dostalo (přitom jsem nesledoval trailery ani nečetl ódy na něj). Spirited Away je zajímavá variace na Čaroděje ze země Oz nebo Alenku v říši divů. Ono to celkově bylo dost "disney-leaning" a pohádkovité (závěrečný "vepřový kvíz" dal připomenout naši Zlatovlásku). Jen teda Disney má doladěné maskoty, nedovedu si moc představit poptávku po plyšácích podle tvorů jako byli např. Radish Spiri- aha, tak nic. Zde na druhou stranu máme hezky doladěná poselství, která hravě rozluští jak děti, tak dospělí. Proto to asi mělo takový úspěch ve společnosti a vliv na ni. Hodnotil-li bych pouze vliv Spirited Away na kulturu kolem sebe, také bych hodnotil výše (koneckonců v prvním draftu jsem to měl pojmenované jako Isekai'd Away). Dost z věcí v něm je založeno na folklóru a mytologii, ale jsem si jist, že jejich vyobrazení zde neuškodilo vzniku pořadů jako jsou Avatar: The Last Airbender nebo The Legend of Korra. Je tam i notná dávka fantazie, popularitu Spirited Away však beru i jako částečnou medvědí službu v tom smyslu, že první zkušenost s anime pro mnoho dospělých byla pohádka pro celou rodinu, přičemž anime může nabídnout i mnohem dospělejší věci. Hodnotil bych výše. Ale nemůžu. Nebylo by to fér vůči filmům, které na mně zanechaly hlubší dojem. ()

verbst

Nejde tu o děj ale o to vrátit se zpět do dob kdy jsme byli malí a kdy jsme do Fantazie cestovali taky. Možná, že má Cival pravdu ale tady na příběhu vůbec nezáleží ()

frashmaker

Trošičku slabší děj, než jsem čekal od Miyazakiho nejúspěšnějšího filmu. Občas jsem se maličko nudil a i přes další důkazy, že Miyazaki je pán animovaného filmu musím říci, že dokonalé animace nedělají dokonalý pětkový film. Dlouho jsem se těšil na tento klenot animovaného filmu a rozhodně nejsem nijak zklamán, jen prostě vím, že Miyazaki má na víc. ()

Z0oMb3E

Dobre, toto išlo úplne mimo mňa. Animák v ktorom sa za 15 minút takmer nič neudialo som nemal silu ani chuť dopozerať. Nejaká tá japonská verzia Alenky v ríši divou pre mňa nepozerateľnou animáciou a otrasným dabingom. Šukato Mimoto v sebe vypustil dieťa, ale takým plúživým spôsobom aby jeho film pôsobil lepšie než Rohypnol. Asi som nasiaknutý západným štýlom tvorby deja kedy netrpezlivo očakávam etrémne vtipnú vedľajšiu postavičku. Film síce láme rekordy obľúbenosti, no osobne nechápem prečo. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz