Cesta do fantazie

• Japonsko Sen to Čihiro no kamikakuši (více)

Sawy

V roce 2003 jsem se svou mámou vyrazil do kina na "nějakej divnej japonskej animák".Hráli ho v původním znění s titulky.A z tohohle japonského filmu se vyklubal jeden z mých vůbec největších kinozážitků v životě.Cesta do fantazie je nádherný film.Před ní jsem neviděl žádné japonské anime,až díky ní jsem objevil kouzlo filmů jistého režiséra jménem Hayao Miyazaki.Princezna Mononoke je úžasný film,ale pro mě je Miyazakiho nejlepším právě Cesta do fantazie.Asi proto,že byla moje první.Je strašná škoda,že český distributor se už neodvážil uvést nějaký další mistrův film.Zámek v oblacích jsem viděl až na DVD,bylo to úžasné,ale v kině by to bylo ještě lepší.Naše kina jsou plná 3D animovaných filmů od Pixaru,DreamWorks a dalších amerických animačních studií.I mezi nimi jsou skvělé kousky(prakticky každá pixarovka je výborná),ale jednou za čas bych si strašně rád zašel na něco takového,jako jsou Miyazakiho filmy.Jsem strašně rád za to,že jsem na Cestu dofantazie tenkrát šel,protože to byla prakticky jediná možnost,jak film vidět v původním znění.Na DVD byla vydána pouze s anglickým,českým nebo slovenským dabingem.Přitom japonština k tomuhle příběhu sedí fantasticky.Snový příběh holčičky Chihiro,která se se svými rodiči stěhuje do nového domu a náhodou narazí na úžasnou říši obývanou miliony úžasných stvoření,bohů,bůžků a dalších postav,je kouzelný,plný lásky,nenávisti a dalších věcí.Skrývá se v něm tolik skvělých nápadů,že je napoprvé ani nestačíte zaznamenat.Miyazakimu prý říkají "Nový Walt Disney".Neřekl bych,že to je správné přirovnání.Disneyovky se vždycky zaměřovali především na dětské diváky,byly plné rozjásaných barev,optimismu,skotačivých písniček a roztomilých zvířátkách.O tom Miyazakiho filmy nejsou a řekl bych dokonce,že si je spíš vychutná dospělý divák než ten dětský.Myslím si,že bychom měli být vděční za každý film,jakým je Cesta do fantazie,protože takové filmy dokazují,že ještě lze točit originální filmy,ze kterých je cítit úžasná fantazie jejich tvůrce a láska k nim. 95 % ()

ScarPoul

Film, ktorý ma v sebe neskutočnú silu. Vždy keď ho pozerám musím žasnúť nad Miyazakiho schopnosťou vytvoriť a prerozprávať príbeh, ktorý je od prvej po poslednú scénu po všetkých stránkach úžasný. Jeho svety mám veľmi rád. Vždy ma dokážu dostať tam, kde by som sa inak dostať nemohol a inak tomu nie je ani tu. Cesta do fantázie je film, ktorý dobil západ a konečne priniesol do povedomia západných divákov Miyazakiho tvorbu. Aj keď osobne mám radšej Princeznú Mononoke, Cesta do fantázie je ďalším z jeho filmov, ktorým nemám čo vytknúť a ktoré si musí jednoducho užiť každý kto má slabosť pre silný príbeh, pekné postavy a inteligentný príbeh, plný čar, kúzlenia a fantastických svetov. Okrem neskutočne krásneho príbehu je v rovnakej miere dokonalá aj hudba. Vystihuje atmosféru a kooperuje z obrazom tak dokonale ako je to v súčasnosti naozaj raritou. Film, ktorý si užijú deti a v rovnakej miere aj dospelý, pretože ako to u Miyazakiho býva schoval do svojho filmu nespočetne veľa posolstiev, ktoré pozorný divák dokáže objaviť a nad ktorými môže počas, alebo po filme dumať. Jeden z vrcholov animovaného filmu. ()

sarume

Nekonečný proud nápadů v nekonečně krásné grafice. Nevidět tento film , znamená mít díru ve vzdělání.:) ()

6thSun

Magický, snový film. A pro mě čímsi velmi depresivní. Zatím jsem měl sílu zhlédnout ho dvakrát, ale pokaždý to byl jakoby nepříjemně příjemný zážitek. Stejně jako u Princezny Mononoke jsem se nemohl zcela ponořit do děje, ač sem se o to fakt snažil, jakoby ty filmy objímalo ňáký temný kouzlo nebo co. Tyhle dva příběhy zkrátka nejsou vůbec špatný, ale pro můj filmový žaludek prostě nestravitelný. Docela by mě zajímalo, kdyby mně ňákej filmovej Mudr. určil diagnózu, čím by to jako mohlo bejt. Možná prostě jen nechápu japonsky podávanou poetiku. Nevím:-( ()

rawen

Naprosto osobitý a nápaditý pohádkový příběh budu jednou místo dementního Walta Disneyho pouštět svým dětem. Příběh sám trošku připomíná Alenku v říši divů, pokud ale byla Alenka mírně podivná a tripoidní, Cesta do fantazie je ještě dvakrát víc - mluví ke všem divákům (nejen dětským) svou vlastní intuitivní řečí a k tomu všemu podmaňuje nádherným obrazem. Poté co proběhly závěrečné titulky, jsem chtěl film pochválit a dát mu 8 hvězd, ale obrazy a postavy z filmu se mi příjemně vrací do vědomí a já se nechám unášet opět zpátky do filmu a je to hodně moc příjemná cesta. A tato cesta do fantazie si 9/10 bodů zaslouží ()

maseer2

originální animovaná podívaná, která je plná nápadů a díky magické atmosféře "z jiného světa" naservíruje divákovi skutečnou cestu do fantazie.. na jednu stranu jsem tedy okouzlen, na druhou ale rovněž trochu znuděn.. silné 3* P.S.: hrozně by mě zajímalo, na jakých drogách si ten Miyazaki ujíždí... ()

Litsarch

Fantazie se vším všudy. Od Hayae Miyazakiho sem čekal dobrý film, jelikož jeho předchozí filmy jsou velice pěkné a nedostal se mi dobrý film, ale nádherný film. Doteď nedokážu pochopit kde člověk může vzít takovou fantazii a vytvořit něco tak na první pohled jednoduchého a přesto originálního, detailního a báječného. Vývoj hlavní hrdinky je v průběhu filmu jedním velkým skokem a dojde i na menší lásku... Co se příběhu týče, tak je jednochudý, ale zpracováný velice dobře. Tento film podle mého nastavil velice vysokou laťku v žánru animované fantasy... ()

Martinibaby

Miyazakiho filmové světy mají geniální schopnost vcucnout své diváky tak, že jsou unešení z každé malé chlupaté koule, která se ve filmu objeví :) Miyazakiho filmy jsou přecpané fantazií, kouzly a úžasnými postavami, které vám během těch dvou hodin neskutečně přirostou k srdci, třeba jako Chihiro. ()

Dale

Keďže na toto Miyazakiho dielko boli ešte väčšie chvály ako na skvelú Princeznú Mononoke, čakal som od toho veľa. No po skončení filmu som bol trochu sklamaný. Neviem, či je chyba vo mne a niečo mi ušlo, no akosi mi chýbala pointa, aká bola napríklad v Princeznej Mononoke. ()

Terva

Ocenění: Oscar '02 - animovaný film BAFTA - nominace: neanglicky mluvený film MFF Berlín - Zlatý medvěd (společně s filmem Krvavá neděle) César - nominace: zahraniční film (Japonsko) Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films - animovaný film Ceny Japonské akademie - film, píseň Blue Ribbon Awards - film Broadcast Film Critics Association Awards - animovaný film Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - animovaný film Film Critics Circle of Australia Awards - cizojazyčný film Florida Film Critics Circle Awards - animovaný film Filmové ceny Hong Kong - asijský film FF Cambridge - cena diváků za film Los Angeles Film Critics Association Awards - animovaný filmy National Board of Review - animovaný filmy New York Film Critics Circle Awards - animovaný filmy San Francisco International Film Festival - animovaný filmy Satellite Awards - animovaný filmy ()

vurhor

Existence Cesty do fantazie (a obecně existence celého studia Ghibli) je jednou velkou fackou do tváře všem zapřísáhlým odpůrcům stylu anime, kteří se domnívají, že ty japonské animáky nikdy nemohou dosáhnout kouzla třeba pixarovek a disneyho. (I když v případě dnešních dineyovek by to možná dokázal i Uwe Boll). Cesta do fantazie totiž naprosto dostává svému názvu. Nejenže to je film, který srší výbornými nápady a má naprosto kouzelnou atmosféru, ale hlavně umí uchopit docela jednoduchý koncept hlavního příběhu natolik kvalitně, aby se i tak zdál neskutečně originální a pamatovatelný. Ať si kdo chce co chce říká, ať si Bezpáteřník sliny olizuje, Mijazaki je prostě mistrem ve tvoření zajímavých a skvělých postav. A zde se zejména vyblbnul, protože ta nepřeberná paleta je zde na výsost bohatá. A co teprv soundtrack, který dodnes mám někde zašantročený na CDčku, při kterém jsem si jako malý harant tancoval a prozpěvoval. Cesta do fantazie prostě vítá s otevřenou náručí každého diváka, protože pro každého něco má. Princezna Mononoke určitě lepší, ale Chihiro neudělala Ashitakovi vůbec ostudu. P.S. Několikaminutová scéna bez jakéhokoliv dialogu ve vlaku je jedna z nejlepších sekvencí, co jsem kdy v nějakému animáku viděl. Slabších 5* ()

JohnCZ

Plné nápadů, originálních monster a zřejmě i myšlenkového přesahu, který jsem tam ale neobjevil. V osobní rovině mě to úplně minulo, postavičky mi přišly spíše protivné a zhruba od poloviny mě to už děsně nebavilo tím, jak přeplácané a nedějové to celé je. Prostě jeden velký autorský trip, který mi vůbec nesedl. ()

M.Macho

Fantastická fantasmagorie hrající všemi barvami a Miyazakiho vypravěčským umem. Vizuálně dokonalý, podivný svět plný secesního nábytku, draků a roztomile mrkajících saziček. Uhrančivý šestiruký topenář a další doplňky symfonie fantasie... Vždycky, když po shlédnutí jdu domů vidím kolem sebe masky... ()

Marek1991

Totálne bláznivé s množstvom motívov, no v konečnom dôsledku ma to nechalo chladným. Príbeh nie je nejak silný, skôr je jednoduchý, pestrofarebný, akoby ho robil niekto pod drogami, no v konečnom dôsledku sa na to pozerať dalo. Pre deti to môže byť mierne hororové. ()

liquido26

Velice zajímavá a hezká pohádka, ale jak jsem psal již u Princezny Mononoke dvě hodiny, jsou na animovanou pohádku trochu moc. ()

DDT

Nádherný, úžasný, fantastický... Nic jiného jsem o tomhle filmu nečetl ani neslyšel, takže jsem byl ve střehu, protože jak známo - prvek očekávání - prvek zklamání..... Nezklamal. Sice mi to nepřijde jako bezkonkurenční veledílo, ale nad hollywoodskou animovnou produkcí ční dost vysoko. Snad kromě Shreka (a pár dalších :)) ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz