Spalovač mrtvol

The Cremator

Drama / Horor / Thriller / Psychologický / Komedie

Československo, 1968, 96 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 531)

Po filmařské stránce naprostá dokonalost. Perfektní kamera nenechá člověka vydechnout a jednou za čas zabere obří detail, nebo zase dělá takové ty jakoby kulaté obrazy. Herecký výkon Rudolfa Hrušínského je provařená záležitost, ale aby se neřeklo tak zopakuji, že je skutečně mistrovský, geniální, dechberoucí. Pan Kopfrkingl je fakt úděsný člověk, pořád se perverzně češe a stejný hřeben používá i na mrtvoly a za celý film nezavře hubu. Ty Hrušínského podivné monology mě vážně dostávaly. Jedinné co mi trochu kazilo dojem byla neuvěřitelná poddajnost a zmanipulovatelnost jeho rodiny, takhle snadno by svou kůži podle mě nikdo nedal a to mi prostě nevymluvíte.(21.9.2006)

• Loki_Six

"Dáš si rakvičku nebo věneček?"(3.5.2019)

kviff54 Absolutni klasika v restaurovane verzi v plnem sale na velkem platne? Sign me up! Tady je skoda slov. Lepsi filmy se musi hledat mikroskopem.(1.7.2019)

Príbeh filmu sa odohráva v dobe mobilizácie pred 2. svetovou vojnou niekde v Čechách, kde šťastná rodinka istého pána Kopfrkinkla vedie kludný a harmonický život. Pri príležitosti 17 ročného výročia svadby pred klietkou nevyspitateľného leoparda sa pán Kopfrkinkl obviňuje že pre svoju rodinku robí tak strašne málo. Distingovaný pán Kopfrkinkl (Rudolf Hrušinský), neúnavný romantik a vzorný otec rodiny si naozaj ani v najmenšom nemôže sťažovať. Má krásnu a poslušnú ženu, židovku (Vlasta Chramastová), dve dospievajúce deti, stará sa o chod miestneho krematória a občas cituje vety zo svojej obľubenej knihy o Tibete. V čase pred protektorátom sa začinájú objavovať letáky nabádajúce na rôzne záujmové spolky pro nemecky orientované obyvateľstvo. Náš hrdina sa stretáva so svojim starým kamarátom, ktorý sa pridal k okupantom a o potrebe zachovania „čistej rasy“ presvedčí aj Kopfrkinkla. A tak tento vášnivy zberateľ gýčových predmetov a obrazov jedného dňa pod vplyvom určitej agónie a vyšinutej teórie o spasení duší svoju rodinu zachráni. Nemorálna a až absurdná „záchrana“ rodiny, ktorá je vyústením celého filmu je postavená na kontraste medzi schizofréniou a nevšednou patetickosťou hlavnej postavy. Téma akou je prenasledovanie židou sa v českom filme a v literatúre objavila veľa krát. Tak napríklad Radokova Daleká cesta ( 1949 ) s nefalšovanou heroickosťou a márnou snahou zachrániť život, Brynychov Transport z ráje ( 1962 ) o čakaní a neistote židov na transport do koncentračnéych táborov, Němcove surealistické Démanty Noci (1964 ), Kadnárov a Klosov Obchod na korze ( 1965 ) o priateľstve a tolerancii dvoch rozdielnych duší, no a posledne napr. Mináčov film Všetci moji blízky ( 1999 ), Prameň života, či. Herzov bizarný a sugestívne natočený ( podľa novely L. Fukse ) Spalovač mrtvol patrí medzi tie najlepšie. Herczov cit pre detail, statické a miestami až naturalistické zábery kamery S. Milotu dotvárajú jedinečnú atmosféru, do ktorej tvorcovia postavili príbeh muža, ktorý sa počas dvoch krátkych rokoch formuje v tyrana s naivnou ideológiou. Tyranstvo je zvyk, môže sa vyvinúť, aj sa vyvíja na chorobu. Krv a moc opájajú : rozvíja sa hrubosť, zvrhlosť, rozum a zmysly vnímajú napokon tie najnenormálnejšie javy ako čosi príjemné. (Dostojevskij-Zápisky s mŕtveho domu). Svoje hrôzy neospravedlňuje, práve naopak, v svojich bdelých víziach ( rozhovor s dalajlámovým poslom ako zlé alter ego ) sa uisťuje o správnosti a dôležitosti svojho poslania. Samotná eskalácia hrôzy a premeny Kopfrkinkla na „ nežného “ netvora je reálne desivá a plná kontrastov. S pátosom poňatý jemný čierny humor spalovača ( dáš si věneček nebo rakvičku? ) s naturalistickými zábermi surových vrážd (nie vraždy samotnej, tú nevidíme, ale jej príprava ).Prechod pôvodného obrazu do nového za pomoci statického detailu, ktorý sa postupne zväčuje do nového priestoru, protiklady ( komunita židov a zhýralá spoličnosť kasína plná nerestí ), scény vo verejnom dome za pomoci zrkadiel, nasnímané v duchu „ novej vlny “, miestosť s dušičkami zosnulých a iné sú plné invencie. Celkový obraz filmu dotvára aj výborné herecké obsadenie , na čele s neprekonatelným Rudolfom Hrušinským v úlohe pána Kopfrkinkla. Z ďalšich spomeniem Vlastu Chramastovu v úlohe mĺkvej a vzornej manželky, málo výrazná Jana Stehnová ako ich dcéra, Miloš Vognič plachý a subtílny synáčik a mnoho ďalších bizarných postáv, s ktorých hysterická manželská dvojica v podaní V Menšika a M. Myslíkovej sú akýmsi katalyzátorom zmien vo vyvoji hlavných postáv a príbehu k horšiemu. Tajomná žena ( pôvod z novely ), vo filme žena z 18. storočia je pre pána Kopfrkingla akási nočná mura, tríznivé svedomie v podobe mladej Lakmé, akási nemá výčitka nad svojimi činmi, ktoré mu v pamäti ostanú ešte veľmi dlhý čas. Aj keď na druhej strane je jeho viera založená na tom že co by nevykonal on vykonal by niekdo druhy, len malou útechou, s ktorou sa nedá stotožniť. “ Predčastná smrt je dobro jen tehdy, když človeka uštrí veľkého strádání!“, hovorí pán Koprfrkinkl a svoju teóriu si navždy osvojuje vo chvíli, keď opúšťa brány svojho krematória, hnaný s poverením tretej ríše zachrániť čo najviac židov pred mukami a týraním do oveľa vačších krematórií. Neuveriteľne smutná scéna Kopfrkinkla so svojim svedomím (mladá žena stojí v daždi a uprene pozerá Kopfrkinklovi do očí, ale v jeho očiach už nič pozitívne nie je vidieť ) demonštruje, že premena, návrat k ľudskej dôstojnosti, k pokániu býva celkom určite možný, ale spomenme si koľko krát sa v histórii dokázal uskutočniť. Záver filmu ostáva preto relatívne otvorený, aj keď je zrejmé, že nič na svete už nemôže zastaviť kroky ďalśieho šialenca, akoby sme chceli veriť, že návrat k primárnym hodnotám je ešte stále možný. Niekedy však možný nie je.(19.1.2006)

Filmařsky i herecky brilantní dílo, umocněné neuvěřitelnou hudbou pana Lišky. Mrazivé, hypnotické...(31.1.2006)

Brrrr......... ještě teď mi leze mráz po zádech. Velmi sugestivní. A Rudolf Hrušínský je tu naprosto nepřekonatelný.(28.10.2006)

Bez žádných dlouhých výmyslů nejlepší český film všech dob. Rudolf Hrušínský ve své životní roli mě naprosto odrovnal, s jakou lehkostí a vznešeností dokáže vraždit, až je mrazení v zádech naprosto běžnou záležitostí. Snímek, který je přecpán dusnou atmosférou a černým humorem a na který nikdy nezapomenu. Klenot českého filmu. Námět: ***** Scénář: ***** Režie: **** Herecké výkony: ***** Hudba: ***** Kamera: ***** Střih: **** Atmosféra: *****(16.12.2006)

Dokonalý film. Opravdu velice dokonalý po všech stránkách. Jsem v úžasu. Po technické stránce vysoce nadčasové. Kromě dokonalé kamery s hodně široce rozevřeným objektivem (rybím okem), jsem si všiml i vysoce specifického a zajímavého střihu. V mnoha chvílích kamera přechází elegantním šmiknutím, přes VO Hrušínského nebo přes jeho gesto, do podobného scény, aniž by divák stačil zaregistrovat viditelnou změnu v časové linii filmu. Mimo jiné unikátní výkon a charakter pana Kopferkingela a vysokíá promyšlenost detailů, které dokreslí superlativní celek. Pro mě necennější film, co zatím mohl spatřit jsem.(21.12.2006)

100% - Když jsem tento film viděl poprvé v roce 1989 v kinosále vysokoškolského filmového klubu, zůstal jsem sedět s otevřenými ústy. Kdykoliv jsem ho viděl později, věděl jsem už, co mě čeká, ale i tak na mě vždy zapůsobil. Rudolf Hrušínský tomu všemu vévodí, ale vynikající herecké výkony podali i ostatní - scéna, kdy se Vlasta Chramostová jako manželka pana Kopfrkingla nechá naprosto dobrovolně a bez odporu oběsit a pouze výraz očí prozrazuje, že pochopila, co se s jejím mužem stalo a že není cesty zpět, ta je vynikající.(1.1.2007)

Jak to říct....Film není zrovna mým šálkem kávy,ale je tady jedna okolnost,která mi neumožnila hodnotit jinak než za těch pět hvězd a to je jeden hrecký výkon.Já se vlastně ani nekoukal na ten film,ale jen na jednoho neuvěřitelnýho herce a to pana Hrušinskýho.Celý život ho mám v paměti jako Švejka či pana doktora ze střediskový vesnice a on tady zahraje takovou bezcitnou bestiální svini a nebo lidskou svini?Každopádně Hrušinský je PAN HEREC.(14.8.2007)

Film z kterého vám bude po zádech běhat mráz kdykoli si na něj vzpomenete. Rudolf Hrušínský ukazuje co to je herectví v té nej podobě. Aspoň, že ty kapři z toho něco mají.....(15.8.2007)

Při sledování Spalovače si vždy připomenu Coppolovu Apokalypsu. Byť tyhle dva snímky nemají na první pohled nic společného, to, co je v mé mysli spojuje je bestie ukrytá v obou hlavních hrdinech, lhostejno zda zjevná či skrytá. Bestie oděná do čistého až utopického altruismu, který se míhá na pozadí myšlenek a následných brutálních činů obou hlavních hrdinů (nevím, kdo mě děsí víc, jestli přímočarý, tichý, zdánlivě dobrosrdečný až něžný pan Kopfrkingl nebo skrytý, tajemný, jen v pozadí tušený a němě hrozivý Kurtz). Iluzorní pocit naprosté hrůzy, která následuje po děsivém pochopení souvislostí jakoby prostupoval celým filmem spolu s až neskutečnou osudovostí, s jakou se děj odehrává. Přímo cítíte neschopnost kohokoli cokoli jakkoli ovlivnit či dokonce změnit. Můžete prostě jen sledovat, jak to dopadne, i když konec je vlastně předem zřejmý. Mám takový pocit, jakoby se oba režiséři snažili svým filmem vyjádřit totéž, i když různými prostředky, jakoby chtěli lidem sdělit a zároveň je varovat, že největším nepřítelem člověka je zase jen člověk. A nejvíce ten, který to s vámi myslí dobře. Nezapomenutelně děsivý zážitek. V obou případech.(2.4.2008)

Začátek byl zvláštní...takový...řekl bych místy až literární (vím, zní to asi podivně), ale ten konec...to je síla!!! Skutečně výborný filmový zážitek, který diváka nenechá chladným.(10.7.2008)

Ruda Hrušínský je opravdu perfektně slizský.... a film má úžasnou atmosféru, obvzlášť konec, který graduje. Docela by mě zajímalo, kde vyhrabali Miliho :) Každopádně film byl bravurně natočený, ale na absolutní hodnocení u mě rozhodně nedosáhne, protože asi tak po dvou shlédnutích vám dá vše co v něm je a dále ho vidět nemusíte. Bez Hrušínského charisma, hlasu a projevu by film určitě skončil v propadlišti dějin, každopádně ukazuje svým způsobem důležitý a děsivý odkaz nacismu a ostatních režimů založených na zrůdných myšlenkách. Kdo nepochopí pointu filmu, evidentně má mezery ve vnímání naší historie a to je smutné. Chápu ale i lidi, kterým se tento film nelíbí, protože se nechytnou na stejnou vlnu atmosféry....(14.8.2008)

Na můj vkus az moc umělecké. Nemůžu upřít, že kdo hledá umělecký zážitek, tak ten si asi přijde na své. Avšak mě, jako řadového diváka to moc nebavilo. Tím nechci schazovat výkony všech zúčastněných, ať tvůrců, tak herců. Rudolf Hrušinský je pan herec, to všichni víme. I tady určitě odvádí poctivou práci, někdo tvrdí životní role, ale v celkovém vyznění mě jeho víceméně celofilmový monolog nudil a po hodině mi už lezl i docela na nervy. Protože co tam ten Kopfrfingl mlel... Nejsem žádný fajnšmekr a možná jsem ani moc nepochopil hlubší pointu, takže dávám 3*. Protože jedno zhlédnutí tohoto filmu mi bude asi stačit na celej život a spokojím se s tím, že mohu říct: "Jo, viděl jsem Spalovače mrtvol."(8.3.2009)

Film jako takový se mi moc nezdál, jediné, co bych asi ohodnotil kladně, by byl nepřekonatelný výkon mistra R. Hrušínského. Svým výkonem mi připomíná Jacka Nicholsona.(8.3.2009)

Úžasný snímok, z ktorého najviac vyzdvihujem prácu kamery a výkon R. Hrušinského.(7.7.2009)

Ačkoliv nemohu na adresu filmu uvést jedinou negativní poznámku, knížka mne zaujala víc. Veškeré momenty překvapení a mrazivé pocity už jsem si odbyla při čtení.(29.7.2009)

Brrrr...... to byla hrůza - když nepočítám Švejka, nikdy jsem Rudolfa Hrušínského neviděl v lepší formě... kdo se bojí smrti, ať se radši podívá na Princeznu ze Mlejna, tohle není film pro něj(30.7.2009)

Jeden z nejlepších českých filmů. Hodně mě fascinovala kamera a celková cyničnost celého snímku. 96%(3.8.2009)

"Citlivý lidé milují hudbu. A ja jsem citlivý člověk" Neuvěřitelně depresivní psycho, které nedokáží zlehčit ani scénky pana Menšíka, nebo hlášky typu "Dala bych si rakvičku!" nebo "Dáš si rakvičku nebo veneček?". V absolutní formě znázornéná totální změna (ne)obyčejného českého človíčka z patriota na totálního fanatika druhé strany. Vlastně v kostce znázorněné chování spousty kolaborantů té doby. Tento film jsem si opravdu zamiloval. Děkuji pane Herzi, poklona.(7.9.2009)